Mesterhold jagter Martin Braithwaite

Martin Braithwaite kan potentielt spille Champions League-fodbold efter sommerferien, idet den danske angriber sættes i forbindelse med de græske mestre.



Han skal hjælpe med få Espanyol tilbage i La Liga i de kommende uger, men Martin Braithwaite er måske helt færdig i spansk fodbold inden længe. 

Den tidligere FC Barcelona-angriber, der blev vraget til Kasper Hjulmands EM-trup, kan nu nemlig være på vej til Grækenland. 

Ifølge det græske medie Gazzetta er de nykårede mestre fra PAOK Thessaloniki nemlig interesserede i at hente den 33-årige Martin Braithwaite, der har haft en stærk sæson i La Liga 2, hvor danskeren endte som ligatopscorer med 22 mål. 

Martin Braithwaites kontrakt med Espanyol løber frem til sommeren 2025, men danskeren har angiveligt en klausul, der giver ham muligheden forlade Espanyol enten billigt eller helt gratis denne sommer, alt afhængig af, om den catalanske klub rykker op i La Liga. 

Espanyol sluttede på fjerdepladsen i La Liga 2 i denne sæson, og klubben står nu i playoff-spillet om oprykning. Der venter i første omgang to semifinaler mod Sporting Gijon, og første opgør bliver spillet på søndag. 

Med guldet i den hjemlige liga indtræder PAOK Thessaloniki efter sommerferien i Champions League-kvalifikationens anden runde. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

FC København – Vejle Boldklub

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Silkeborg IF – Randers FC

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han er færdig i Brøndby

FC Fredericia – OB

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

En voldsom ulighed

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Horsens og Hvidovre spiller uafgjort