• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Lasse Sylvest Mikkelsen

Michael Laudrup: Dette er mit sidste eller næstsidste trænerjob

Michael Laudrup: Dette er mit sidste eller næstsidste trænerjob
Foto: Steve Bardens/GettyImages

Michael Laudrup fortæller, at han ikke er langt fra at slutte sin karriere.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Den tidligere landsholdsstjerne, der i øjeblikket cheftræner i Al-Rayyan i Qatar, fortæller, at han er begyndt at overveje sin sin fremtid, når hans kontrakt med klubben udløber.

Dermed kan en stor karriere som spiller og træner være på vej mod sin ende.

Michael Laudrup forventer, at hans nuværende kontrakt bliver den sidste eller næstsidste.

- Dette er mit sidste eller næstsidste trænerjob. 'Sidste eller næstsidste' skal ses i det lys, at jeg indenfor overskuelig fremtid gerne vil have en anderledes hverdag eller en anden levemåde, om du vil, siger han til DR.

Den tidligere Juventus, Barcelona og Real Madrid-spiller ønsker ikke, at uddybe præcist, hvornår han påtænker at stoppe sin karriere.

Michael Laudrup afviser, at han vender tilbage til en europæisk liga, og han ønsker heller ikke at kommentere på, hvorvidt hans sidste job kan blive som landstræner for Danmark.

Michael Laudrup har i sin trænerkarriere stået i spidsen for Brøndby, Getafe, Spartak Moskva, Mallorca, Swansea City, Lehwiya.