Mike Tullberg stopper karrieren

Efter et langt skadesforløb stopper den tidligere AGF’er Mike Tullberg karrieren.



De fleste vil nok huske Mike Tullberg for den saksesparksscoring, han lavede i AGF’s kamp mod Brøndby i 2007. Målet blev senere kåret til det bedste i sæsonen, og det var formentlig med til at overbevise italienske Reggina om at investere anslåede 7,5 millioner kroner i Tullberg efter blot én sæson på AGF’s førstehold.

Tiden i Reggina blev dog alt andet en god for Tullberg, som blandt andet på grund af skader aldrig slog til. Heller ikke på det efterfølgende lejeophold i Hearts eller hos tyske Rot-Weiss Oberhausen blev det til succes på grund af skader, og nu har Tullberg så givet op. Han indstiller karrieren på grund af en skade i låret, som han ikke kan komme over.

– Det er en skade, som jeg fik for et par år siden, hvor jeg rev en muskel i højre forlår over. Det skete igen for et års tid siden, og siden har jeg prøvet at komme tilbage, uden at jeg har haft en klub. Jeg har genoptrænet i Schalkes træningscenter, men det er ikke gået, som jeg havde håbet, og jeg havde bestemt mig for, at hvis jeg endelig skulle spille videre, så skulle jeg kunne komme helt tilbage på topniveau, men det kan jeg ikke, siger han til Kanalsport og fortsætter om beslutningen om at indstille karriere i en alder af blot 27 år:

– Det er selvfølgelig ikke nemt, men jeg har prøvet at vende det til noget positivt, for det er ikke mange drenge, der har prøvet at spille i fire forskellige lande, og trods det at jeg ikke har spillet så mange kampe på højt niveau, så har jeg trods alt formået at score Årets Mål i Danmark, jeg har spillet i Serie A, i den bedste række i Skotland og i den andenbedste række i Tyskland, mens jeg også har spillet mod nogle af de bedste i verden. Så jeg prøver at tænke på, at det har været fantastisk at opleve det og prøver at sætte skaderne lidt i baggrunden, siger han.

Planen for Tullberg er nu, at han skal uddanne sig i Tyskland, hvor han bor med sin kæreste. Inden for et par år forestiller han sig at vende tilbage til Danmark, hvor han gerne vil være en del af fodboldverdenen – enten som træner eller i tv-branchen.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Enorme Superliga-talenter udtaget

Nu forklarer Noah Nartey

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Troels Bech slår fast: Glem det!

Manchester City – Real Madrid

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Overraskende U21-trupudtagelse

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Han stiller ultimative krav

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

De må have mareridt om ham i nat!

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!