Mindes gylden generation: Vi havde Zeca

Den nu pensionerede koratiske stopper Gordon Schildenfeld husker tilbage på de glade dage i Panathinaikos.



Panathinaikos har en lang og stolt tradition i græsk fodbold, men de seneste mange år har klubben haft det svært.

Pokaltitlen i sidste sæson slukkede mange års trofætørke. Panathinaikos, der har vundet det græske mesterskab 20 gange og pokaltitlen 19 gang, vandt foruden pokaltitlen i fjord senest et trofæ i 2015, mens deres seneste mesterskab skal findes i 2010.

Foruden pokaltitlen i 2015, så var man også tæt på at vinde mesterskabet samme år, men en pointreduktion i foråret ødelagde Panathinaikos moral og chancer. Gordon Schildenfeld, der var forsvarsspiller på det pokalvindende hold i 2015, mindes de glade dage.

– Vi havde en sammentømret gruppe. Vi havde en god atmosfære mellem os. Vi havde ikke så meget kvalitet som holdet i år, men slutproduktet kan ikke altid relateres til kvaliteten, siger Gordon Schildenfeld, der nu har lagt støvlerne på hylden, til OnSports.

– Nogle hold har succes med mindre kvalitet end andre, men de har så en meget bedre atmosfære i omklædningsrummet. De er et hold. Vi havde kvalitetsspillere som Berg, Petric, Zeca og Pranic. Vi havde en god tid og leverede gode resultater.

Den koratiske stopper, der i dag er teknisk direktør i Aris Limassol, gjorde et uventet besøg ved Panathinaikos træning forleden. Den nuværende generation af Panathinaikos-spillere er også ved at levere det, som en pointreduktion måske tog fra Gordon Schildenfeld, Zeca og de andre dengang i 2015.

Således topper Panathinaikos suverænt ligaen med otte point ned til AEK Athen. De normale favoritter fra Olympiakos, som har siddet tungt på trofætronen de senere år, er placeret som nummer fire med 12 point op til førstepladsen og Panathinaikos.

I midten af december skal man spille i pokalturneringen mod Volos, mens ligaen genoptages kort tid efter mod Ionikos. Forinden venter flere træningskampe for Grækenlands førerhold.





LIVE

LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Nu er han pludselig syg

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

PSG – Liverpool

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Barcelona – Atletico

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Nu åbner Wind op for fremtiden

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Mathias Zanka går viralt

Det betyder intet mod Liverpool

FIFA åbner sag mod Spanien

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Færdig i Manchester City

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs