Mindes gylden generation: Vi havde Zeca

Den nu pensionerede koratiske stopper Gordon Schildenfeld husker tilbage på de glade dage i Panathinaikos.



Panathinaikos har en lang og stolt tradition i græsk fodbold, men de seneste mange år har klubben haft det svært.

Pokaltitlen i sidste sæson slukkede mange års trofætørke. Panathinaikos, der har vundet det græske mesterskab 20 gange og pokaltitlen 19 gang, vandt foruden pokaltitlen i fjord senest et trofæ i 2015, mens deres seneste mesterskab skal findes i 2010.

Foruden pokaltitlen i 2015, så var man også tæt på at vinde mesterskabet samme år, men en pointreduktion i foråret ødelagde Panathinaikos moral og chancer. Gordon Schildenfeld, der var forsvarsspiller på det pokalvindende hold i 2015, mindes de glade dage.

– Vi havde en sammentømret gruppe. Vi havde en god atmosfære mellem os. Vi havde ikke så meget kvalitet som holdet i år, men slutproduktet kan ikke altid relateres til kvaliteten, siger Gordon Schildenfeld, der nu har lagt støvlerne på hylden, til OnSports.

– Nogle hold har succes med mindre kvalitet end andre, men de har så en meget bedre atmosfære i omklædningsrummet. De er et hold. Vi havde kvalitetsspillere som Berg, Petric, Zeca og Pranic. Vi havde en god tid og leverede gode resultater.

Den koratiske stopper, der i dag er teknisk direktør i Aris Limassol, gjorde et uventet besøg ved Panathinaikos træning forleden. Den nuværende generation af Panathinaikos-spillere er også ved at levere det, som en pointreduktion måske tog fra Gordon Schildenfeld, Zeca og de andre dengang i 2015.

Således topper Panathinaikos suverænt ligaen med otte point ned til AEK Athen. De normale favoritter fra Olympiakos, som har siddet tungt på trofætronen de senere år, er placeret som nummer fire med 12 point op til førstepladsen og Panathinaikos.

I midten af december skal man spille i pokalturneringen mod Volos, mens ligaen genoptages kort tid efter mod Ionikos. Forinden venter flere træningskampe for Grækenlands førerhold.



Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre

Roony Bardghji med drømmekamp

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne