Mindes gylden generation: Vi havde Zeca

Den nu pensionerede koratiske stopper Gordon Schildenfeld husker tilbage på de glade dage i Panathinaikos.



Panathinaikos har en lang og stolt tradition i græsk fodbold, men de seneste mange år har klubben haft det svært.

Pokaltitlen i sidste sæson slukkede mange års trofætørke. Panathinaikos, der har vundet det græske mesterskab 20 gange og pokaltitlen 19 gang, vandt foruden pokaltitlen i fjord senest et trofæ i 2015, mens deres seneste mesterskab skal findes i 2010.

Foruden pokaltitlen i 2015, så var man også tæt på at vinde mesterskabet samme år, men en pointreduktion i foråret ødelagde Panathinaikos moral og chancer. Gordon Schildenfeld, der var forsvarsspiller på det pokalvindende hold i 2015, mindes de glade dage.

– Vi havde en sammentømret gruppe. Vi havde en god atmosfære mellem os. Vi havde ikke så meget kvalitet som holdet i år, men slutproduktet kan ikke altid relateres til kvaliteten, siger Gordon Schildenfeld, der nu har lagt støvlerne på hylden, til OnSports.

– Nogle hold har succes med mindre kvalitet end andre, men de har så en meget bedre atmosfære i omklædningsrummet. De er et hold. Vi havde kvalitetsspillere som Berg, Petric, Zeca og Pranic. Vi havde en god tid og leverede gode resultater.

Den koratiske stopper, der i dag er teknisk direktør i Aris Limassol, gjorde et uventet besøg ved Panathinaikos træning forleden. Den nuværende generation af Panathinaikos-spillere er også ved at levere det, som en pointreduktion måske tog fra Gordon Schildenfeld, Zeca og de andre dengang i 2015.

Således topper Panathinaikos suverænt ligaen med otte point ned til AEK Athen. De normale favoritter fra Olympiakos, som har siddet tungt på trofætronen de senere år, er placeret som nummer fire med 12 point op til førstepladsen og Panathinaikos.

I midten af december skal man spille i pokalturneringen mod Volos, mens ligaen genoptages kort tid efter mod Ionikos. Forinden venter flere træningskampe for Grækenlands førerhold.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

OB siger farvel til seks spillere

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Ringet op af Brøndby-træner

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Det er aldrig sket før

‘Det drømmer alle om’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nu klager FC Barcelona igen

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Kan koste Brøndby flere millioner

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fik blackout på Brøndby Stadion

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie