Mindes gylden generation: Vi havde Zeca

Den nu pensionerede koratiske stopper Gordon Schildenfeld husker tilbage på de glade dage i Panathinaikos.



Panathinaikos har en lang og stolt tradition i græsk fodbold, men de seneste mange år har klubben haft det svært.

Pokaltitlen i sidste sæson slukkede mange års trofætørke. Panathinaikos, der har vundet det græske mesterskab 20 gange og pokaltitlen 19 gang, vandt foruden pokaltitlen i fjord senest et trofæ i 2015, mens deres seneste mesterskab skal findes i 2010.

Foruden pokaltitlen i 2015, så var man også tæt på at vinde mesterskabet samme år, men en pointreduktion i foråret ødelagde Panathinaikos moral og chancer. Gordon Schildenfeld, der var forsvarsspiller på det pokalvindende hold i 2015, mindes de glade dage.

– Vi havde en sammentømret gruppe. Vi havde en god atmosfære mellem os. Vi havde ikke så meget kvalitet som holdet i år, men slutproduktet kan ikke altid relateres til kvaliteten, siger Gordon Schildenfeld, der nu har lagt støvlerne på hylden, til OnSports.

– Nogle hold har succes med mindre kvalitet end andre, men de har så en meget bedre atmosfære i omklædningsrummet. De er et hold. Vi havde kvalitetsspillere som Berg, Petric, Zeca og Pranic. Vi havde en god tid og leverede gode resultater.

Den koratiske stopper, der i dag er teknisk direktør i Aris Limassol, gjorde et uventet besøg ved Panathinaikos træning forleden. Den nuværende generation af Panathinaikos-spillere er også ved at levere det, som en pointreduktion måske tog fra Gordon Schildenfeld, Zeca og de andre dengang i 2015.

Således topper Panathinaikos suverænt ligaen med otte point ned til AEK Athen. De normale favoritter fra Olympiakos, som har siddet tungt på trofætronen de senere år, er placeret som nummer fire med 12 point op til førstepladsen og Panathinaikos.

I midten af december skal man spille i pokalturneringen mod Volos, mens ligaen genoptages kort tid efter mod Ionikos. Forinden venter flere træningskampe for Grækenlands førerhold.



Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fælder hård Schmeichel-dom

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Fælder dom over Norwich-danskere

Nartey blæser alt modstand til vægs

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Rangerer Eriksen over superstjerner

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Dansker fremhæves af stort tysk medie

City-ejer sælger klub

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Her er planen for januars transfervindue

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”