Misunder Danmark: Et stort problem i Sverige

Det svenske landshold har store problemer med resultaterne, og man frygter, at udviklingen er gået i stå.



Mens Danmark søndag aften vandt for anden gang af to mulige over Frankrig i Nations League, er det svenske landshold i disse dage i store problemer.

Nationen, der i øvrigt ikke skal til VM, taber og taber og taber. Syv af de seneste ni kampe er blevet tabt, og man rykker ud af det næstbedste lag i Nations League, hvis det ikke ender med en sejr over Slovenien tirsdag.

Der er krisestemning i Sverige for tiden, og man kigger misunderligt mod Danmark, der altså klarer sig bedre end længe set og har mange unge spillere på vej frem. Det har svenskerne ikke på samme måde.

– Det er en debat, som jeg gerne vil tale om, for hvis man ser på Danmark, har de mange spillere i gode klubber, siger Petter Wettergren, der er assistenttræner for Sverige og samtidig har en fortid i som assistent i FCK.

– Vi er nødt til at gennemgå, hvad der sker, for vi vil også have spillere, der spiller i deres klubber, siger han ifølge dn.se.

En af de få, der har brudt igennem og gør det godt i udlandet, er Dejan Kulusevski, som er holdkammerat med Pierre Emile Højbjerg i Tottenham.

– VI har et stort problem i Sverige. Vi skal blive bedre til ungdomsarbejdet. Danmark startede måske for syv år siden, Belgien endnu længere siden, og kig også på Serbien. Det er ikke en tilfældighed, at de producerer så gode fodboldspillere. Der skal vi forbedre os. De unge skal have en hårdere træning og bedre trænere, og det er det, der kommer til at gøre forskellen, siger Kulusevski.

Hans vej til topfodbolden var at tage tidligt til udlandet, og det har man også set nogle danskere gøre. Blandt andre Andreas Christensen og Christian Eriksen. Men en spiller som Thomas Delaney er omvendt kommet frem gennem Superligaen og FCK, inden han rejste til udlandet.

– Vi træner for lidt i det her land. Vi er for søde, der er for mange klap på skulderen, siger Kulusevski.

Trods Danmarks to sejre over Frankrig var det ikke helt nok til at vinde Nations League-gruppen, da Kroatien vandt over Østrig og snuppede grupppesejren.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet