Mens Danmark søndag aften vandt for anden gang af to mulige over Frankrig i Nations League, er det svenske landshold i disse dage i store problemer.
Nationen, der i øvrigt ikke skal til VM, taber og taber og taber. Syv af de seneste ni kampe er blevet tabt, og man rykker ud af det næstbedste lag i Nations League, hvis det ikke ender med en sejr over Slovenien tirsdag.
Der er krisestemning i Sverige for tiden, og man kigger misunderligt mod Danmark, der altså klarer sig bedre end længe set og har mange unge spillere på vej frem. Det har svenskerne ikke på samme måde.
– Det er en debat, som jeg gerne vil tale om, for hvis man ser på Danmark, har de mange spillere i gode klubber, siger Petter Wettergren, der er assistenttræner for Sverige og samtidig har en fortid i som assistent i FCK.
– Vi er nødt til at gennemgå, hvad der sker, for vi vil også have spillere, der spiller i deres klubber, siger han ifølge dn.se.
En af de få, der har brudt igennem og gør det godt i udlandet, er Dejan Kulusevski, som er holdkammerat med Pierre Emile Højbjerg i Tottenham.
– VI har et stort problem i Sverige. Vi skal blive bedre til ungdomsarbejdet. Danmark startede måske for syv år siden, Belgien endnu længere siden, og kig også på Serbien. Det er ikke en tilfældighed, at de producerer så gode fodboldspillere. Der skal vi forbedre os. De unge skal have en hårdere træning og bedre trænere, og det er det, der kommer til at gøre forskellen, siger Kulusevski.
Hans vej til topfodbolden var at tage tidligt til udlandet, og det har man også set nogle danskere gøre. Blandt andre Andreas Christensen og Christian Eriksen. Men en spiller som Thomas Delaney er omvendt kommet frem gennem Superligaen og FCK, inden han rejste til udlandet.
– Vi træner for lidt i det her land. Vi er for søde, der er for mange klap på skulderen, siger Kulusevski.
Trods Danmarks to sejre over Frankrig var det ikke helt nok til at vinde Nations League-gruppen, da Kroatien vandt over Østrig og snuppede grupppesejren.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TIPSBLADET SPECIAL