Misunder Danmark: Et stort problem i Sverige

Det svenske landshold har store problemer med resultaterne, og man frygter, at udviklingen er gået i stå.



Mens Danmark søndag aften vandt for anden gang af to mulige over Frankrig i Nations League, er det svenske landshold i disse dage i store problemer.

Nationen, der i øvrigt ikke skal til VM, taber og taber og taber. Syv af de seneste ni kampe er blevet tabt, og man rykker ud af det næstbedste lag i Nations League, hvis det ikke ender med en sejr over Slovenien tirsdag.

Der er krisestemning i Sverige for tiden, og man kigger misunderligt mod Danmark, der altså klarer sig bedre end længe set og har mange unge spillere på vej frem. Det har svenskerne ikke på samme måde.

– Det er en debat, som jeg gerne vil tale om, for hvis man ser på Danmark, har de mange spillere i gode klubber, siger Petter Wettergren, der er assistenttræner for Sverige og samtidig har en fortid i som assistent i FCK.

– Vi er nødt til at gennemgå, hvad der sker, for vi vil også have spillere, der spiller i deres klubber, siger han ifølge dn.se.

En af de få, der har brudt igennem og gør det godt i udlandet, er Dejan Kulusevski, som er holdkammerat med Pierre Emile Højbjerg i Tottenham.

– VI har et stort problem i Sverige. Vi skal blive bedre til ungdomsarbejdet. Danmark startede måske for syv år siden, Belgien endnu længere siden, og kig også på Serbien. Det er ikke en tilfældighed, at de producerer så gode fodboldspillere. Der skal vi forbedre os. De unge skal have en hårdere træning og bedre trænere, og det er det, der kommer til at gøre forskellen, siger Kulusevski.

Hans vej til topfodbolden var at tage tidligt til udlandet, og det har man også set nogle danskere gøre. Blandt andre Andreas Christensen og Christian Eriksen. Men en spiller som Thomas Delaney er omvendt kommet frem gennem Superligaen og FCK, inden han rejste til udlandet.

– Vi træner for lidt i det her land. Vi er for søde, der er for mange klap på skulderen, siger Kulusevski.

Trods Danmarks to sejre over Frankrig var det ikke helt nok til at vinde Nations League-gruppen, da Kroatien vandt over Østrig og snuppede grupppesejren.





LIVE

LIVE: Raser over ‘den skaldede mands forræderi’

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Brøndby i transfer-kovending?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Frimann uenig – Det er en tendens

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

FC Fredericia – Randers FC

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg