Misunder Danmark: Et stort problem i Sverige

Det svenske landshold har store problemer med resultaterne, og man frygter, at udviklingen er gået i stå.



Mens Danmark søndag aften vandt for anden gang af to mulige over Frankrig i Nations League, er det svenske landshold i disse dage i store problemer.

Nationen, der i øvrigt ikke skal til VM, taber og taber og taber. Syv af de seneste ni kampe er blevet tabt, og man rykker ud af det næstbedste lag i Nations League, hvis det ikke ender med en sejr over Slovenien tirsdag.

Der er krisestemning i Sverige for tiden, og man kigger misunderligt mod Danmark, der altså klarer sig bedre end længe set og har mange unge spillere på vej frem. Det har svenskerne ikke på samme måde.

– Det er en debat, som jeg gerne vil tale om, for hvis man ser på Danmark, har de mange spillere i gode klubber, siger Petter Wettergren, der er assistenttræner for Sverige og samtidig har en fortid i som assistent i FCK.

– Vi er nødt til at gennemgå, hvad der sker, for vi vil også have spillere, der spiller i deres klubber, siger han ifølge dn.se.

En af de få, der har brudt igennem og gør det godt i udlandet, er Dejan Kulusevski, som er holdkammerat med Pierre Emile Højbjerg i Tottenham.

– VI har et stort problem i Sverige. Vi skal blive bedre til ungdomsarbejdet. Danmark startede måske for syv år siden, Belgien endnu længere siden, og kig også på Serbien. Det er ikke en tilfældighed, at de producerer så gode fodboldspillere. Der skal vi forbedre os. De unge skal have en hårdere træning og bedre trænere, og det er det, der kommer til at gøre forskellen, siger Kulusevski.

Hans vej til topfodbolden var at tage tidligt til udlandet, og det har man også set nogle danskere gøre. Blandt andre Andreas Christensen og Christian Eriksen. Men en spiller som Thomas Delaney er omvendt kommet frem gennem Superligaen og FCK, inden han rejste til udlandet.

– Vi træner for lidt i det her land. Vi er for søde, der er for mange klap på skulderen, siger Kulusevski.

Trods Danmarks to sejre over Frankrig var det ikke helt nok til at vinde Nations League-gruppen, da Kroatien vandt over Østrig og snuppede grupppesejren.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Han var i spil som Brøndby-træner

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

De jagter Henrik Meister

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Iran får grønt lys til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

De lurer på Vejle-profil