Misunder Danmark: Et stort problem i Sverige

Det svenske landshold har store problemer med resultaterne, og man frygter, at udviklingen er gået i stå.



Mens Danmark søndag aften vandt for anden gang af to mulige over Frankrig i Nations League, er det svenske landshold i disse dage i store problemer.

Nationen, der i øvrigt ikke skal til VM, taber og taber og taber. Syv af de seneste ni kampe er blevet tabt, og man rykker ud af det næstbedste lag i Nations League, hvis det ikke ender med en sejr over Slovenien tirsdag.

Der er krisestemning i Sverige for tiden, og man kigger misunderligt mod Danmark, der altså klarer sig bedre end længe set og har mange unge spillere på vej frem. Det har svenskerne ikke på samme måde.

– Det er en debat, som jeg gerne vil tale om, for hvis man ser på Danmark, har de mange spillere i gode klubber, siger Petter Wettergren, der er assistenttræner for Sverige og samtidig har en fortid i som assistent i FCK.

– Vi er nødt til at gennemgå, hvad der sker, for vi vil også have spillere, der spiller i deres klubber, siger han ifølge dn.se.

En af de få, der har brudt igennem og gør det godt i udlandet, er Dejan Kulusevski, som er holdkammerat med Pierre Emile Højbjerg i Tottenham.

– VI har et stort problem i Sverige. Vi skal blive bedre til ungdomsarbejdet. Danmark startede måske for syv år siden, Belgien endnu længere siden, og kig også på Serbien. Det er ikke en tilfældighed, at de producerer så gode fodboldspillere. Der skal vi forbedre os. De unge skal have en hårdere træning og bedre trænere, og det er det, der kommer til at gøre forskellen, siger Kulusevski.

Hans vej til topfodbolden var at tage tidligt til udlandet, og det har man også set nogle danskere gøre. Blandt andre Andreas Christensen og Christian Eriksen. Men en spiller som Thomas Delaney er omvendt kommet frem gennem Superligaen og FCK, inden han rejste til udlandet.

– Vi træner for lidt i det her land. Vi er for søde, der er for mange klap på skulderen, siger Kulusevski.

Trods Danmarks to sejre over Frankrig var det ikke helt nok til at vinde Nations League-gruppen, da Kroatien vandt over Østrig og snuppede grupppesejren.





‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Eriksen og Kjær tager afsted

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Har talt med Ferguson om United-job

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Manchester United overvejer ham

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Rygter om AC Horsens-legende

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Her er Ajax-danskers millionløn

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Vil have Jonas Wind til FC København

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU