Kasper Schmeichel er “kvabset og tung”, og en af hans aktioner fik ham til at ligne et “polioramt barn”.
Sådan lød kritikken af landsholdskeeperen i en leder af Ekstra Bladet ovenpå Danmarks nederlag til Portugal søndag. Og den leder har skabt voldsom debat i fodbold-Danmark, hvor Spillerforeningen tirsdag var ude og kalde den “langt over stregen”.
– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme, lød det fra direktør Michael Sahl Hansen.
Nu har sagen – og Michael Sahl Hansens kommentarer – også ramt udlandet, nærmere bestemt Skotland, hvor Kasper Schmeichel til daglig står i Celtic.
Både The Sun og Daily Record samt flere fanmedier i Skotland omtaler således sagen.
– Celtic-helt Kasper Schmeichel i centrum af stormvej, da Spillerforeningen kræver en undskyldning fra journalist for “usmagelig” sviner, lyder The Suns overskrift.
– Modbydelig Kasper Schmeichel-sviner skaber oprør i Danmark, da Celtic-målmanden sammenlignes med et barn med POLIO, skriver Daily Record og kalder beskrivelserne for “de mest modbydelige fornærmelser”.
Er Ekstra Bladet gået over stregen?
0 Votes
Vil ikke undskylde efter Schmeichel-leder
Tipsbladet talte tirsdag med skribenten bag lederen, redaktionschef Anders Olsen, og han står inde for sin leder.
– Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, sagde Anders Olsen og tilføjede:
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande.
Læs hele interviewet med Anders Olsen her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW