‘Modbydeligt’: Nu rammer Schmeichel-sag udlandet

I Skotland taler man også om Ekstra Bladets leder om Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel er “kvabset og tung”, og en af hans aktioner fik ham til at ligne et “polioramt barn”. 

Sådan lød kritikken af landsholdskeeperen i en leder af Ekstra Bladet ovenpå Danmarks nederlag til Portugal søndag. Og den leder har skabt voldsom debat i fodbold-Danmark, hvor Spillerforeningen tirsdag var ude og kalde den “langt over stregen”. 

– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme, lød det fra direktør Michael Sahl Hansen.

Nu har sagen – og Michael Sahl Hansens kommentarer – også ramt udlandet, nærmere bestemt Skotland, hvor Kasper Schmeichel til daglig står i Celtic. 

Både The Sun og Daily Record samt flere fanmedier i Skotland omtaler således sagen. 

– Celtic-helt Kasper Schmeichel i centrum af stormvej, da Spillerforeningen kræver en undskyldning fra journalist for “usmagelig” sviner, lyder The Suns overskrift. 

– Modbydelig Kasper Schmeichel-sviner skaber oprør i Danmark, da Celtic-målmanden sammenlignes med et barn med POLIO, skriver Daily Record og kalder beskrivelserne for “de mest modbydelige fornærmelser”. 

Er Ekstra Bladet gået over stregen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Vil ikke undskylde efter Schmeichel-leder

Tipsbladet talte tirsdag med skribenten bag lederen, redaktionschef Anders Olsen, og han står inde for sin leder.

– Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.

– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, sagde Anders Olsen og tilføjede:

– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande.

Læs hele interviewet med Anders Olsen her. 







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Klapper i om stor Superliga-transfer

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Brasilien – Norge

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Paraguay – Frankrig

FCK tjener millioner på ung stopper

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem