Kasper Schmeichel er “kvabset og tung”, og en af hans aktioner fik ham til at ligne et “polioramt barn”.
Sådan lød kritikken af landsholdskeeperen i en leder af Ekstra Bladet ovenpå Danmarks nederlag til Portugal søndag. Og den leder har skabt voldsom debat i fodbold-Danmark, hvor Spillerforeningen tirsdag var ude og kalde den “langt over stregen”.
– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme, lød det fra direktør Michael Sahl Hansen.
Nu har sagen – og Michael Sahl Hansens kommentarer – også ramt udlandet, nærmere bestemt Skotland, hvor Kasper Schmeichel til daglig står i Celtic.
Både The Sun og Daily Record samt flere fanmedier i Skotland omtaler således sagen.
– Celtic-helt Kasper Schmeichel i centrum af stormvej, da Spillerforeningen kræver en undskyldning fra journalist for “usmagelig” sviner, lyder The Suns overskrift.
– Modbydelig Kasper Schmeichel-sviner skaber oprør i Danmark, da Celtic-målmanden sammenlignes med et barn med POLIO, skriver Daily Record og kalder beskrivelserne for “de mest modbydelige fornærmelser”.
Er Ekstra Bladet gået over stregen?
0 Votes
Vil ikke undskylde efter Schmeichel-leder
Tipsbladet talte tirsdag med skribenten bag lederen, redaktionschef Anders Olsen, og han står inde for sin leder.
– Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, sagde Anders Olsen og tilføjede:
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande.
Læs hele interviewet med Anders Olsen her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
FC Nordsjælland tager sig af bronzen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
AVIS