Kasper Schmeichel er “kvabset og tung”, og en af hans aktioner fik ham til at ligne et “polioramt barn”.
Sådan lød kritikken af landsholdskeeperen i en leder af Ekstra Bladet ovenpå Danmarks nederlag til Portugal søndag. Og den leder har skabt voldsom debat i fodbold-Danmark, hvor Spillerforeningen tirsdag var ude og kalde den “langt over stregen”.
– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme, lød det fra direktør Michael Sahl Hansen.
Nu har sagen – og Michael Sahl Hansens kommentarer – også ramt udlandet, nærmere bestemt Skotland, hvor Kasper Schmeichel til daglig står i Celtic.
Både The Sun og Daily Record samt flere fanmedier i Skotland omtaler således sagen.
– Celtic-helt Kasper Schmeichel i centrum af stormvej, da Spillerforeningen kræver en undskyldning fra journalist for “usmagelig” sviner, lyder The Suns overskrift.
– Modbydelig Kasper Schmeichel-sviner skaber oprør i Danmark, da Celtic-målmanden sammenlignes med et barn med POLIO, skriver Daily Record og kalder beskrivelserne for “de mest modbydelige fornærmelser”.
Er Ekstra Bladet gået over stregen?
0 Votes
Vil ikke undskylde efter Schmeichel-leder
Tipsbladet talte tirsdag med skribenten bag lederen, redaktionschef Anders Olsen, og han står inde for sin leder.
– Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, sagde Anders Olsen og tilføjede:
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande.
Læs hele interviewet med Anders Olsen her.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT