‘Modbydeligt’: Nu rammer Schmeichel-sag udlandet

I Skotland taler man også om Ekstra Bladets leder om Kasper Schmeichel.



Kasper Schmeichel er “kvabset og tung”, og en af hans aktioner fik ham til at ligne et “polioramt barn”. 

Sådan lød kritikken af landsholdskeeperen i en leder af Ekstra Bladet ovenpå Danmarks nederlag til Portugal søndag. Og den leder har skabt voldsom debat i fodbold-Danmark, hvor Spillerforeningen tirsdag var ude og kalde den “langt over stregen”. 

– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme, lød det fra direktør Michael Sahl Hansen.

Nu har sagen – og Michael Sahl Hansens kommentarer – også ramt udlandet, nærmere bestemt Skotland, hvor Kasper Schmeichel til daglig står i Celtic. 

Både The Sun og Daily Record samt flere fanmedier i Skotland omtaler således sagen. 

– Celtic-helt Kasper Schmeichel i centrum af stormvej, da Spillerforeningen kræver en undskyldning fra journalist for “usmagelig” sviner, lyder The Suns overskrift. 

– Modbydelig Kasper Schmeichel-sviner skaber oprør i Danmark, da Celtic-målmanden sammenlignes med et barn med POLIO, skriver Daily Record og kalder beskrivelserne for “de mest modbydelige fornærmelser”. 

Er Ekstra Bladet gået over stregen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Vil ikke undskylde efter Schmeichel-leder

Tipsbladet talte tirsdag med skribenten bag lederen, redaktionschef Anders Olsen, og han står inde for sin leder.

– Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.

– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, sagde Anders Olsen og tilføjede:

– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande.

Læs hele interviewet med Anders Olsen her. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bayern – Stuttgart