Nu reagerer journalist efter Schmeichel-shitstorm

Spillerforeningen langer ud efter Ekstra Bladets redaktionschef og lederskribent Anders Olsen, efter han skrev en leder om Kasper Schmeichel. Nu svarer han på den hårde kritik i et interview med Tipsbladet.



Mandag bragte Ekstra Bladet en lederartikel med titlen ‘Farvel, Kasper Schmeichel’, hvor redaktionschef Anders Olsen gik til stålet med hård kritik af den danske landsholdskeeper efter hans præstation mod Portugal.

Lederen har efterfølgende bragt sindene i kog hos mange på de sociale medier, hvor den bliver beskyldt for at være over stregen.

Kasper Schmeichel bliver blandt andet i lederen kaldt for ‘kvabset og tung’, og i en af hans aktioner bliver han sammenlignet med et ‘polioramt barn’.

Nu har Spillerforeningen gået ind i diskussionen.

I en pressemeddelelse tirsdag, med overskriften “EB-leder er langt over stregen”, retter fodboldspillernes fagforening en sønderlemmende kritik mod Ekstra Bladet og afsenderen på lederen, Anders Olsen.

– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme.

– Vi skal i den grad have plads til at diskutere og debattere i dansk fodbold. Og det er selvfølgelig helt på sin plads at have faglige holdninger og analyser om spillet og præstationer. Men det skal foregå på en ordentlig måde, hvor man ikke kommer ned på så lavt et niveau og ud i direkte personangreb som her, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i foreningen.

“Jeg synes, det bliver en smule fjollet”

Der er dog ikke sket meget selvransagelse hos skribenten bag lederen og redaktionschef Anders Olsen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen tirsdag aften.

– Absolut ikke. Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.

– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, siger Anders Olsen og tilføjer:

– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, siger han.

Synes du, at Ekstra Bladets kritik af Schmeichel er okay?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Som nævnt har særligt to formuleringer fået kritik.

Den ene handler om situationen omkring Portugals scoring til 3-2, hvor Schmeichel bokser bolden ud til en portugisisk spiller.

– I stedet bliver Kasper stående på stregen og løber i sidste øjeblik ud og bokser som et polioramt barn, skriver Anders Olsen i lederen.

Han kan dog ikke genkende, at det skulle være en “usmagelig” formulering, som Spillerforeningen har udtalt.

– Jeg synes, folk bevidst misforstår, hvad jeg skriver. Jeg skriver ikke, han er et polioramt barn. Jeg prøver at beskrive den situation, hvor han bokser en bold.

Kan du ikke forstå, at nogen synes, det er usmageligt at bruge en alvorlig sygdom til at latterliggøre Kasper Schmeichels aktion?

– Hvis man bevidst vil misforstå, hvad der står. Jeg har virkelig svært ved at se det. Det er på ingen måde en hån mod polioramte børn. Det er ikke det, der er meningen. Jeg kunne ligeså godt have skrevet det på alle mulige andre måder, at han var svag.

– Der er for lidt kritik, og folk siger det ikke som det er. Det er det, jeg har prøvet.

Man kan vel godt formidle en kritik uden at inddrage en alvorlig sygdom?

– Ja, det kan man godt. Jeg kunne have skrevet alt muligt andet. Jeg ser det ikke som hårdt eller barskt, at jeg nævner polio. Jeg ser det som meget uskyldigt. En formulering, der giver en forståelse for at bokse svagt til en bold. Jeg forholder mig ikke til sygdommen. 

Det er sjældent, man læser ordet ‘polioramt’ i sportsanalyser, er der ikke en grund til det? Kan du slet ikke forstå, at der er nogen, der reagerer på det?

– I mit hoved er det helt uskyldigt. Det handler om at sætte nogle ord på, at Kasper Schmeichel lavede en dårlig handling. Hvis der er nogle polioramte børn eller voksne, der er blevet stødt over min formulering, så vil jeg gerne sige undskyld. Det var ikke min hensigt, siger Anders Olsen.

Jeg var ikke klar over, at kvabset er nedsættende

Ekstra Bladet-chefen kan heller ikke forstå, at nogen bliver stødt over, at han kaldte Kasper Schmeichel for “kvabset”.

– Jeg var ikke klar over, at kvabset var nedsættende. I mit hoved er det at være kvabset, at man har et par ekstra kilo på sidebenene. Det synes jeg er helt legitimt at påpege. 

– I mit hoved er det virkelig ikke nedsættende. Det er det mest præcise ord at bruge. Jeg synes for eksempel ikke, han er tyk. Det ville være en overdrivelse, siger han.

Spillerforeningen har på baggrund af lederen forlangt en undskyldning fra Anders Olsen.

Det kan de dog godt skyde en hvid pind efter, fastslår han.

– Udsigterne til en undskyldning er lange. Det bliver ikke i min levetid. Er det Spillerforeningen, jeg skal undskylde over for eller hvad?, afslutter Anders Olsen.

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Ekstra Bladets chefredaktør, Knud Brix, men han har ikke vendt tilbage på henvendelsen.









Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM uden syv mand mod Brann

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Rekordtransfer?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?

Brøndby henter Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Kontramelding om transfer

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

FC København tjente millioner tirsdag aften

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Brøndby-transfer glippet

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Angriber meldes tæt på

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp