Mandag bragte Ekstra Bladet en lederartikel med titlen ‘Farvel, Kasper Schmeichel’, hvor redaktionschef Anders Olsen gik til stålet med hård kritik af den danske landsholdskeeper efter hans præstation mod Portugal.
Lederen har efterfølgende bragt sindene i kog hos mange på de sociale medier, hvor den bliver beskyldt for at være over stregen.
Kasper Schmeichel bliver blandt andet i lederen kaldt for ‘kvabset og tung’, og i en af hans aktioner bliver han sammenlignet med et ‘polioramt barn’.
Nu har Spillerforeningen gået ind i diskussionen.
I en pressemeddelelse tirsdag, med overskriften “EB-leder er langt over stregen”, retter fodboldspillernes fagforening en sønderlemmende kritik mod Ekstra Bladet og afsenderen på lederen, Anders Olsen.
– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme.
– Vi skal i den grad have plads til at diskutere og debattere i dansk fodbold. Og det er selvfølgelig helt på sin plads at have faglige holdninger og analyser om spillet og præstationer. Men det skal foregå på en ordentlig måde, hvor man ikke kommer ned på så lavt et niveau og ud i direkte personangreb som her, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i foreningen.
“Jeg synes, det bliver en smule fjollet”
Der er dog ikke sket meget selvransagelse hos skribenten bag lederen og redaktionschef Anders Olsen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen tirsdag aften.
– Absolut ikke. Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, siger Anders Olsen og tilføjer:
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, siger han.
Synes du, at Ekstra Bladets kritik af Schmeichel er okay?
0 Votes
Som nævnt har særligt to formuleringer fået kritik.
Den ene handler om situationen omkring Portugals scoring til 3-2, hvor Schmeichel bokser bolden ud til en portugisisk spiller.
– I stedet bliver Kasper stående på stregen og løber i sidste øjeblik ud og bokser som et polioramt barn, skriver Anders Olsen i lederen.
Han kan dog ikke genkende, at det skulle være en “usmagelig” formulering, som Spillerforeningen har udtalt.
– Jeg synes, folk bevidst misforstår, hvad jeg skriver. Jeg skriver ikke, han er et polioramt barn. Jeg prøver at beskrive den situation, hvor han bokser en bold.
Kan du ikke forstå, at nogen synes, det er usmageligt at bruge en alvorlig sygdom til at latterliggøre Kasper Schmeichels aktion?
– Hvis man bevidst vil misforstå, hvad der står. Jeg har virkelig svært ved at se det. Det er på ingen måde en hån mod polioramte børn. Det er ikke det, der er meningen. Jeg kunne ligeså godt have skrevet det på alle mulige andre måder, at han var svag.
– Der er for lidt kritik, og folk siger det ikke som det er. Det er det, jeg har prøvet.
Man kan vel godt formidle en kritik uden at inddrage en alvorlig sygdom?
– Ja, det kan man godt. Jeg kunne have skrevet alt muligt andet. Jeg ser det ikke som hårdt eller barskt, at jeg nævner polio. Jeg ser det som meget uskyldigt. En formulering, der giver en forståelse for at bokse svagt til en bold. Jeg forholder mig ikke til sygdommen.
Det er sjældent, man læser ordet ‘polioramt’ i sportsanalyser, er der ikke en grund til det? Kan du slet ikke forstå, at der er nogen, der reagerer på det?
– I mit hoved er det helt uskyldigt. Det handler om at sætte nogle ord på, at Kasper Schmeichel lavede en dårlig handling. Hvis der er nogle polioramte børn eller voksne, der er blevet stødt over min formulering, så vil jeg gerne sige undskyld. Det var ikke min hensigt, siger Anders Olsen.
“Jeg var ikke klar over, at kvabset er nedsættende“
Ekstra Bladet-chefen kan heller ikke forstå, at nogen bliver stødt over, at han kaldte Kasper Schmeichel for “kvabset”.
– Jeg var ikke klar over, at kvabset var nedsættende. I mit hoved er det at være kvabset, at man har et par ekstra kilo på sidebenene. Det synes jeg er helt legitimt at påpege.
– I mit hoved er det virkelig ikke nedsættende. Det er det mest præcise ord at bruge. Jeg synes for eksempel ikke, han er tyk. Det ville være en overdrivelse, siger han.
Spillerforeningen har på baggrund af lederen forlangt en undskyldning fra Anders Olsen.
Det kan de dog godt skyde en hvid pind efter, fastslår han.
– Udsigterne til en undskyldning er lange. Det bliver ikke i min levetid. Er det Spillerforeningen, jeg skal undskylde over for eller hvad?, afslutter Anders Olsen.
Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Ekstra Bladets chefredaktør, Knud Brix, men han har ikke vendt tilbage på henvendelsen.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
FCM ansætter ny topboss
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Mexico kommer med markant melding om VM
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Deler nyt om fremtiden
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL