Mandag bragte Ekstra Bladet en lederartikel med titlen ‘Farvel, Kasper Schmeichel’, hvor redaktionschef Anders Olsen gik til stålet med hård kritik af den danske landsholdskeeper efter hans præstation mod Portugal.
Lederen har efterfølgende bragt sindene i kog hos mange på de sociale medier, hvor den bliver beskyldt for at være over stregen.
Kasper Schmeichel bliver blandt andet i lederen kaldt for ‘kvabset og tung’, og i en af hans aktioner bliver han sammenlignet med et ‘polioramt barn’.
Nu har Spillerforeningen gået ind i diskussionen.
I en pressemeddelelse tirsdag, med overskriften “EB-leder er langt over stregen”, retter fodboldspillernes fagforening en sønderlemmende kritik mod Ekstra Bladet og afsenderen på lederen, Anders Olsen.
– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme.
– Vi skal i den grad have plads til at diskutere og debattere i dansk fodbold. Og det er selvfølgelig helt på sin plads at have faglige holdninger og analyser om spillet og præstationer. Men det skal foregå på en ordentlig måde, hvor man ikke kommer ned på så lavt et niveau og ud i direkte personangreb som her, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i foreningen.
“Jeg synes, det bliver en smule fjollet”
Der er dog ikke sket meget selvransagelse hos skribenten bag lederen og redaktionschef Anders Olsen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen tirsdag aften.
– Absolut ikke. Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, siger Anders Olsen og tilføjer:
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, siger han.
Synes du, at Ekstra Bladets kritik af Schmeichel er okay?
0 Votes
Som nævnt har særligt to formuleringer fået kritik.
Den ene handler om situationen omkring Portugals scoring til 3-2, hvor Schmeichel bokser bolden ud til en portugisisk spiller.
– I stedet bliver Kasper stående på stregen og løber i sidste øjeblik ud og bokser som et polioramt barn, skriver Anders Olsen i lederen.
Han kan dog ikke genkende, at det skulle være en “usmagelig” formulering, som Spillerforeningen har udtalt.
– Jeg synes, folk bevidst misforstår, hvad jeg skriver. Jeg skriver ikke, han er et polioramt barn. Jeg prøver at beskrive den situation, hvor han bokser en bold.
Kan du ikke forstå, at nogen synes, det er usmageligt at bruge en alvorlig sygdom til at latterliggøre Kasper Schmeichels aktion?
– Hvis man bevidst vil misforstå, hvad der står. Jeg har virkelig svært ved at se det. Det er på ingen måde en hån mod polioramte børn. Det er ikke det, der er meningen. Jeg kunne ligeså godt have skrevet det på alle mulige andre måder, at han var svag.
– Der er for lidt kritik, og folk siger det ikke som det er. Det er det, jeg har prøvet.
Man kan vel godt formidle en kritik uden at inddrage en alvorlig sygdom?
– Ja, det kan man godt. Jeg kunne have skrevet alt muligt andet. Jeg ser det ikke som hårdt eller barskt, at jeg nævner polio. Jeg ser det som meget uskyldigt. En formulering, der giver en forståelse for at bokse svagt til en bold. Jeg forholder mig ikke til sygdommen.
Det er sjældent, man læser ordet ‘polioramt’ i sportsanalyser, er der ikke en grund til det? Kan du slet ikke forstå, at der er nogen, der reagerer på det?
– I mit hoved er det helt uskyldigt. Det handler om at sætte nogle ord på, at Kasper Schmeichel lavede en dårlig handling. Hvis der er nogle polioramte børn eller voksne, der er blevet stødt over min formulering, så vil jeg gerne sige undskyld. Det var ikke min hensigt, siger Anders Olsen.
“Jeg var ikke klar over, at kvabset er nedsættende“
Ekstra Bladet-chefen kan heller ikke forstå, at nogen bliver stødt over, at han kaldte Kasper Schmeichel for “kvabset”.
– Jeg var ikke klar over, at kvabset var nedsættende. I mit hoved er det at være kvabset, at man har et par ekstra kilo på sidebenene. Det synes jeg er helt legitimt at påpege.
– I mit hoved er det virkelig ikke nedsættende. Det er det mest præcise ord at bruge. Jeg synes for eksempel ikke, han er tyk. Det ville være en overdrivelse, siger han.
Spillerforeningen har på baggrund af lederen forlangt en undskyldning fra Anders Olsen.
Det kan de dog godt skyde en hvid pind efter, fastslår han.
– Udsigterne til en undskyldning er lange. Det bliver ikke i min levetid. Er det Spillerforeningen, jeg skal undskylde over for eller hvad?, afslutter Anders Olsen.
Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Ekstra Bladets chefredaktør, Knud Brix, men han har ikke vendt tilbage på henvendelsen.
LIVE
LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Farzam: En gave for FC København
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
MEDIE