Mandag bragte Ekstra Bladet en lederartikel med titlen ‘Farvel, Kasper Schmeichel’, hvor redaktionschef Anders Olsen gik til stålet med hård kritik af den danske landsholdskeeper efter hans præstation mod Portugal.
Lederen har efterfølgende bragt sindene i kog hos mange på de sociale medier, hvor den bliver beskyldt for at være over stregen.
Kasper Schmeichel bliver blandt andet i lederen kaldt for ‘kvabset og tung’, og i en af hans aktioner bliver han sammenlignet med et ‘polioramt barn’.
Nu har Spillerforeningen gået ind i diskussionen.
I en pressemeddelelse tirsdag, med overskriften “EB-leder er langt over stregen”, retter fodboldspillernes fagforening en sønderlemmende kritik mod Ekstra Bladet og afsenderen på lederen, Anders Olsen.
– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme.
– Vi skal i den grad have plads til at diskutere og debattere i dansk fodbold. Og det er selvfølgelig helt på sin plads at have faglige holdninger og analyser om spillet og præstationer. Men det skal foregå på en ordentlig måde, hvor man ikke kommer ned på så lavt et niveau og ud i direkte personangreb som her, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i foreningen.
“Jeg synes, det bliver en smule fjollet”
Der er dog ikke sket meget selvransagelse hos skribenten bag lederen og redaktionschef Anders Olsen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen tirsdag aften.
– Absolut ikke. Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.
– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, siger Anders Olsen og tilføjer:
– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, siger han.
Synes du, at Ekstra Bladets kritik af Schmeichel er okay?
0 Votes
Som nævnt har særligt to formuleringer fået kritik.
Den ene handler om situationen omkring Portugals scoring til 3-2, hvor Schmeichel bokser bolden ud til en portugisisk spiller.
– I stedet bliver Kasper stående på stregen og løber i sidste øjeblik ud og bokser som et polioramt barn, skriver Anders Olsen i lederen.
Han kan dog ikke genkende, at det skulle være en “usmagelig” formulering, som Spillerforeningen har udtalt.
– Jeg synes, folk bevidst misforstår, hvad jeg skriver. Jeg skriver ikke, han er et polioramt barn. Jeg prøver at beskrive den situation, hvor han bokser en bold.
Kan du ikke forstå, at nogen synes, det er usmageligt at bruge en alvorlig sygdom til at latterliggøre Kasper Schmeichels aktion?
– Hvis man bevidst vil misforstå, hvad der står. Jeg har virkelig svært ved at se det. Det er på ingen måde en hån mod polioramte børn. Det er ikke det, der er meningen. Jeg kunne ligeså godt have skrevet det på alle mulige andre måder, at han var svag.
– Der er for lidt kritik, og folk siger det ikke som det er. Det er det, jeg har prøvet.
Man kan vel godt formidle en kritik uden at inddrage en alvorlig sygdom?
– Ja, det kan man godt. Jeg kunne have skrevet alt muligt andet. Jeg ser det ikke som hårdt eller barskt, at jeg nævner polio. Jeg ser det som meget uskyldigt. En formulering, der giver en forståelse for at bokse svagt til en bold. Jeg forholder mig ikke til sygdommen.
Det er sjældent, man læser ordet ‘polioramt’ i sportsanalyser, er der ikke en grund til det? Kan du slet ikke forstå, at der er nogen, der reagerer på det?
– I mit hoved er det helt uskyldigt. Det handler om at sætte nogle ord på, at Kasper Schmeichel lavede en dårlig handling. Hvis der er nogle polioramte børn eller voksne, der er blevet stødt over min formulering, så vil jeg gerne sige undskyld. Det var ikke min hensigt, siger Anders Olsen.
“Jeg var ikke klar over, at kvabset er nedsættende“
Ekstra Bladet-chefen kan heller ikke forstå, at nogen bliver stødt over, at han kaldte Kasper Schmeichel for “kvabset”.
– Jeg var ikke klar over, at kvabset var nedsættende. I mit hoved er det at være kvabset, at man har et par ekstra kilo på sidebenene. Det synes jeg er helt legitimt at påpege.
– I mit hoved er det virkelig ikke nedsættende. Det er det mest præcise ord at bruge. Jeg synes for eksempel ikke, han er tyk. Det ville være en overdrivelse, siger han.
Spillerforeningen har på baggrund af lederen forlangt en undskyldning fra Anders Olsen.
Det kan de dog godt skyde en hvid pind efter, fastslår han.
– Udsigterne til en undskyldning er lange. Det bliver ikke i min levetid. Er det Spillerforeningen, jeg skal undskylde over for eller hvad?, afslutter Anders Olsen.
Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Ekstra Bladets chefredaktør, Knud Brix, men han har ikke vendt tilbage på henvendelsen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
‘Thomas Frank løber tør for tid’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse