Nu reagerer journalist efter Schmeichel-shitstorm

Spillerforeningen langer ud efter Ekstra Bladets redaktionschef og lederskribent Anders Olsen, efter han skrev en leder om Kasper Schmeichel. Nu svarer han på den hårde kritik i et interview med Tipsbladet.



Mandag bragte Ekstra Bladet en lederartikel med titlen ‘Farvel, Kasper Schmeichel’, hvor redaktionschef Anders Olsen gik til stålet med hård kritik af den danske landsholdskeeper efter hans præstation mod Portugal.

Lederen har efterfølgende bragt sindene i kog hos mange på de sociale medier, hvor den bliver beskyldt for at være over stregen.

Kasper Schmeichel bliver blandt andet i lederen kaldt for ‘kvabset og tung’, og i en af hans aktioner bliver han sammenlignet med et ‘polioramt barn’.

Nu har Spillerforeningen gået ind i diskussionen.

I en pressemeddelelse tirsdag, med overskriften “EB-leder er langt over stregen”, retter fodboldspillernes fagforening en sønderlemmende kritik mod Ekstra Bladet og afsenderen på lederen, Anders Olsen.

– Der er forhåbentlig en seriøs omgang selvransagelse i gang hos journalist Anders Olsen. Det er fuldstændig usmageligt at forsøge at nedgøre en spiller på den måde, ved at drage paralleller til en dybt alvorlig sygdom samt ved fat-shaming af to af vores absolut største sportsprofiler herhjemme.

– Vi skal i den grad have plads til at diskutere og debattere i dansk fodbold. Og det er selvfølgelig helt på sin plads at have faglige holdninger og analyser om spillet og præstationer. Men det skal foregå på en ordentlig måde, hvor man ikke kommer ned på så lavt et niveau og ud i direkte personangreb som her, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i foreningen.

“Jeg synes, det bliver en smule fjollet”

Der er dog ikke sket meget selvransagelse hos skribenten bag lederen og redaktionschef Anders Olsen, da Tipsbladet fanger ham på telefonen tirsdag aften.

– Absolut ikke. Jeg kunne ikke finde på at skrive noget, som jeg skulle ud og undskylde for dagen efter. Så impulsiv er jeg ikke.

– Jeg er overrasket. Der er ikke nogen, der diskuterer min pointe, der bliver kun talt om retorik. Jeg synes, det bliver en smule fjollet. Jeg tænker ikke, at Kasper Schmeichel har brug for Spillerforeningens forsvar. Han er jo ikke lavet af glas, siger Anders Olsen og tilføjer:

– Jeg synes, det siger alt om, hvor fjernt det er for sportsjournalistikkens verden at kritisere landsholdsidoler. Hvis du tager til England, Spanien, Italien eller Frankrig, så har piben en helt anden lyd. Det ville være en artig leder det her, hvis du sammenligner med andre lande, siger han.

Synes du, at Ekstra Bladets kritik af Schmeichel er okay?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Som nævnt har særligt to formuleringer fået kritik.

Den ene handler om situationen omkring Portugals scoring til 3-2, hvor Schmeichel bokser bolden ud til en portugisisk spiller.

– I stedet bliver Kasper stående på stregen og løber i sidste øjeblik ud og bokser som et polioramt barn, skriver Anders Olsen i lederen.

Han kan dog ikke genkende, at det skulle være en “usmagelig” formulering, som Spillerforeningen har udtalt.

– Jeg synes, folk bevidst misforstår, hvad jeg skriver. Jeg skriver ikke, han er et polioramt barn. Jeg prøver at beskrive den situation, hvor han bokser en bold.

Kan du ikke forstå, at nogen synes, det er usmageligt at bruge en alvorlig sygdom til at latterliggøre Kasper Schmeichels aktion?

– Hvis man bevidst vil misforstå, hvad der står. Jeg har virkelig svært ved at se det. Det er på ingen måde en hån mod polioramte børn. Det er ikke det, der er meningen. Jeg kunne ligeså godt have skrevet det på alle mulige andre måder, at han var svag.

– Der er for lidt kritik, og folk siger det ikke som det er. Det er det, jeg har prøvet.

Man kan vel godt formidle en kritik uden at inddrage en alvorlig sygdom?

– Ja, det kan man godt. Jeg kunne have skrevet alt muligt andet. Jeg ser det ikke som hårdt eller barskt, at jeg nævner polio. Jeg ser det som meget uskyldigt. En formulering, der giver en forståelse for at bokse svagt til en bold. Jeg forholder mig ikke til sygdommen. 

Det er sjældent, man læser ordet ‘polioramt’ i sportsanalyser, er der ikke en grund til det? Kan du slet ikke forstå, at der er nogen, der reagerer på det?

– I mit hoved er det helt uskyldigt. Det handler om at sætte nogle ord på, at Kasper Schmeichel lavede en dårlig handling. Hvis der er nogle polioramte børn eller voksne, der er blevet stødt over min formulering, så vil jeg gerne sige undskyld. Det var ikke min hensigt, siger Anders Olsen.

Jeg var ikke klar over, at kvabset er nedsættende

Ekstra Bladet-chefen kan heller ikke forstå, at nogen bliver stødt over, at han kaldte Kasper Schmeichel for “kvabset”.

– Jeg var ikke klar over, at kvabset var nedsættende. I mit hoved er det at være kvabset, at man har et par ekstra kilo på sidebenene. Det synes jeg er helt legitimt at påpege. 

– I mit hoved er det virkelig ikke nedsættende. Det er det mest præcise ord at bruge. Jeg synes for eksempel ikke, han er tyk. Det ville være en overdrivelse, siger han.

Spillerforeningen har på baggrund af lederen forlangt en undskyldning fra Anders Olsen.

Det kan de dog godt skyde en hvid pind efter, fastslår han.

– Udsigterne til en undskyldning er lange. Det bliver ikke i min levetid. Er det Spillerforeningen, jeg skal undskylde over for eller hvad?, afslutter Anders Olsen.

Tipsbladet har også forsøgt at få en kommentar fra Ekstra Bladets chefredaktør, Knud Brix, men han har ikke vendt tilbage på henvendelsen.









LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Benhård Brian Riemer-melding

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Brighton – Liverpool

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

Barcelona – Rayo Vallecano

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det er dramatisk!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB