Mød Betfair Pokers nye pokerpro ? Frank Sørensen

Frank Sørensen er manden, der klarede sig bedst i Betfair Pokers daglige $15.000 samt $10.000 turneringer under Betfair Pokers kampagne "12 Plays of Christmas", hvor hovedformålet var at finde sitets bedste turneringsspiller. Dermed blev han belønnet med en sponsorpakke på $20.000 som han kan bruge til at købe sig ind i alverdens turneringer.



Mens de fleste danskere har travlt med at holde diverse nytårsforsæt ved lige, ligger fokus derfor et helt andet sted for Frank Sørensen, når han skal beskrive det nye år. Han skal nemlig vænne sig til tanken om at supplere jobbet i fritidsordningen samt de daglige træningspas for en række knægte i Tårnby Fodboldklub, med grøn filt og pokerchips.  

Ved EPT’en i København kiggede Frank forbi og vi benyttede lejligheden til at lave et kort interview og tegne et portræt af den ukendte spiller fra Betfair Poker, der i den seneste tid har domineret de daglige guaranteed turneringer.

“Min erfaring som livespiller er meget begrænset. Jeg har primært spillet online indtil nu. Derfor har jeg brug for al den rutine jeg kan få opbygget inden jeg skal i ilden til de større live-turneringer. For at være bedst muligt rustet har jeg leget med tanken om at spille en del mere live i den næste tid, enten i pokerklubber eller i torsdagsturneringen på Casino Copenhagen”

I sin fritid står Frank for træningen af juniorerne i Tårnby Fodboldklub, tre gange om ugen. Om det fortæller han:

“Jeg nyder virkelig at træne fodbolddrengene og de er alle ivrige for at se hvordan det kommer til at gå for mig ved pokerbordene i den kommende tid. Enkelte har allerede udfordret mig til et spil poker” siger han med et smil på læben.

Selvom Frank bruger en masse tid på at fordybe sig i pokerspillet irriterer dette på ingen måde hans kæreste. Hun er derimod glad på hans vegne og håber at gøre ham følgeskab til hans første turnering, der meget vel kan blive EPT’ens nye destination i Warszawa, Polen.





Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse