Mød Betfair Pokers nye pokerpro ? Frank Sørensen

Frank Sørensen er manden, der klarede sig bedst i Betfair Pokers daglige $15.000 samt $10.000 turneringer under Betfair Pokers kampagne "12 Plays of Christmas", hvor hovedformålet var at finde sitets bedste turneringsspiller. Dermed blev han belønnet med en sponsorpakke på $20.000 som han kan bruge til at købe sig ind i alverdens turneringer.



Mens de fleste danskere har travlt med at holde diverse nytårsforsæt ved lige, ligger fokus derfor et helt andet sted for Frank Sørensen, når han skal beskrive det nye år. Han skal nemlig vænne sig til tanken om at supplere jobbet i fritidsordningen samt de daglige træningspas for en række knægte i Tårnby Fodboldklub, med grøn filt og pokerchips.  

Ved EPT’en i København kiggede Frank forbi og vi benyttede lejligheden til at lave et kort interview og tegne et portræt af den ukendte spiller fra Betfair Poker, der i den seneste tid har domineret de daglige guaranteed turneringer.

“Min erfaring som livespiller er meget begrænset. Jeg har primært spillet online indtil nu. Derfor har jeg brug for al den rutine jeg kan få opbygget inden jeg skal i ilden til de større live-turneringer. For at være bedst muligt rustet har jeg leget med tanken om at spille en del mere live i den næste tid, enten i pokerklubber eller i torsdagsturneringen på Casino Copenhagen”

I sin fritid står Frank for træningen af juniorerne i Tårnby Fodboldklub, tre gange om ugen. Om det fortæller han:

“Jeg nyder virkelig at træne fodbolddrengene og de er alle ivrige for at se hvordan det kommer til at gå for mig ved pokerbordene i den kommende tid. Enkelte har allerede udfordret mig til et spil poker” siger han med et smil på læben.

Selvom Frank bruger en masse tid på at fordybe sig i pokerspillet irriterer dette på ingen måde hans kæreste. Hun er derimod glad på hans vegne og håber at gøre ham følgeskab til hans første turnering, der meget vel kan blive EPT’ens nye destination i Warszawa, Polen.









LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Arsenal-træner er rasende



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Landsholdet annoncerer to testkampe

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’