Mød Betfair Pokers nye pokerpro ? Frank Sørensen

Frank Sørensen er manden, der klarede sig bedst i Betfair Pokers daglige $15.000 samt $10.000 turneringer under Betfair Pokers kampagne "12 Plays of Christmas", hvor hovedformålet var at finde sitets bedste turneringsspiller. Dermed blev han belønnet med en sponsorpakke på $20.000 som han kan bruge til at købe sig ind i alverdens turneringer.



Mens de fleste danskere har travlt med at holde diverse nytårsforsæt ved lige, ligger fokus derfor et helt andet sted for Frank Sørensen, når han skal beskrive det nye år. Han skal nemlig vænne sig til tanken om at supplere jobbet i fritidsordningen samt de daglige træningspas for en række knægte i Tårnby Fodboldklub, med grøn filt og pokerchips.  

Ved EPT’en i København kiggede Frank forbi og vi benyttede lejligheden til at lave et kort interview og tegne et portræt af den ukendte spiller fra Betfair Poker, der i den seneste tid har domineret de daglige guaranteed turneringer.

“Min erfaring som livespiller er meget begrænset. Jeg har primært spillet online indtil nu. Derfor har jeg brug for al den rutine jeg kan få opbygget inden jeg skal i ilden til de større live-turneringer. For at være bedst muligt rustet har jeg leget med tanken om at spille en del mere live i den næste tid, enten i pokerklubber eller i torsdagsturneringen på Casino Copenhagen”

I sin fritid står Frank for træningen af juniorerne i Tårnby Fodboldklub, tre gange om ugen. Om det fortæller han:

“Jeg nyder virkelig at træne fodbolddrengene og de er alle ivrige for at se hvordan det kommer til at gå for mig ved pokerbordene i den kommende tid. Enkelte har allerede udfordret mig til et spil poker” siger han med et smil på læben.

Selvom Frank bruger en masse tid på at fordybe sig i pokerspillet irriterer dette på ingen måde hans kæreste. Hun er derimod glad på hans vegne og håber at gøre ham følgeskab til hans første turnering, der meget vel kan blive EPT’ens nye destination i Warszawa, Polen.





Målfattigt lokalderby i Afrika

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

– Du har udstråling som tagpap

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Fælder dom over Højlund

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Henter dansker – får god pakke

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Knæopereret Neymar håber på VM

Dansker trukket ind i skandalesag

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

– Et frygteligt scenarie

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon