Mød Betfair Pokers nye pokerpro ? Frank Sørensen

Frank Sørensen er manden, der klarede sig bedst i Betfair Pokers daglige $15.000 samt $10.000 turneringer under Betfair Pokers kampagne "12 Plays of Christmas", hvor hovedformålet var at finde sitets bedste turneringsspiller. Dermed blev han belønnet med en sponsorpakke på $20.000 som han kan bruge til at købe sig ind i alverdens turneringer.



Mens de fleste danskere har travlt med at holde diverse nytårsforsæt ved lige, ligger fokus derfor et helt andet sted for Frank Sørensen, når han skal beskrive det nye år. Han skal nemlig vænne sig til tanken om at supplere jobbet i fritidsordningen samt de daglige træningspas for en række knægte i Tårnby Fodboldklub, med grøn filt og pokerchips.  

Ved EPT’en i København kiggede Frank forbi og vi benyttede lejligheden til at lave et kort interview og tegne et portræt af den ukendte spiller fra Betfair Poker, der i den seneste tid har domineret de daglige guaranteed turneringer.

“Min erfaring som livespiller er meget begrænset. Jeg har primært spillet online indtil nu. Derfor har jeg brug for al den rutine jeg kan få opbygget inden jeg skal i ilden til de større live-turneringer. For at være bedst muligt rustet har jeg leget med tanken om at spille en del mere live i den næste tid, enten i pokerklubber eller i torsdagsturneringen på Casino Copenhagen”

I sin fritid står Frank for træningen af juniorerne i Tårnby Fodboldklub, tre gange om ugen. Om det fortæller han:

“Jeg nyder virkelig at træne fodbolddrengene og de er alle ivrige for at se hvordan det kommer til at gå for mig ved pokerbordene i den kommende tid. Enkelte har allerede udfordret mig til et spil poker” siger han med et smil på læben.

Selvom Frank bruger en masse tid på at fordybe sig i pokerspillet irriterer dette på ingen måde hans kæreste. Hun er derimod glad på hans vegne og håber at gøre ham følgeskab til hans første turnering, der meget vel kan blive EPT’ens nye destination i Warszawa, Polen.







LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Brøndby IF – FC Nordsjælland

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Raser over Brian Riemer-interview

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Delaney afslører dialog

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Horsens kommer tættere på oprykning

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup