Mød Betfair Pokers nye pokerpro ? Frank Sørensen

Frank Sørensen er manden, der klarede sig bedst i Betfair Pokers daglige $15.000 samt $10.000 turneringer under Betfair Pokers kampagne "12 Plays of Christmas", hvor hovedformålet var at finde sitets bedste turneringsspiller. Dermed blev han belønnet med en sponsorpakke på $20.000 som han kan bruge til at købe sig ind i alverdens turneringer.



Mens de fleste danskere har travlt med at holde diverse nytårsforsæt ved lige, ligger fokus derfor et helt andet sted for Frank Sørensen, når han skal beskrive det nye år. Han skal nemlig vænne sig til tanken om at supplere jobbet i fritidsordningen samt de daglige træningspas for en række knægte i Tårnby Fodboldklub, med grøn filt og pokerchips.  

Ved EPT’en i København kiggede Frank forbi og vi benyttede lejligheden til at lave et kort interview og tegne et portræt af den ukendte spiller fra Betfair Poker, der i den seneste tid har domineret de daglige guaranteed turneringer.

“Min erfaring som livespiller er meget begrænset. Jeg har primært spillet online indtil nu. Derfor har jeg brug for al den rutine jeg kan få opbygget inden jeg skal i ilden til de større live-turneringer. For at være bedst muligt rustet har jeg leget med tanken om at spille en del mere live i den næste tid, enten i pokerklubber eller i torsdagsturneringen på Casino Copenhagen”

I sin fritid står Frank for træningen af juniorerne i Tårnby Fodboldklub, tre gange om ugen. Om det fortæller han:

“Jeg nyder virkelig at træne fodbolddrengene og de er alle ivrige for at se hvordan det kommer til at gå for mig ved pokerbordene i den kommende tid. Enkelte har allerede udfordret mig til et spil poker” siger han med et smil på læben.

Selvom Frank bruger en masse tid på at fordybe sig i pokerspillet irriterer dette på ingen måde hans kæreste. Hun er derimod glad på hans vegne og håber at gøre ham følgeskab til hans første turnering, der meget vel kan blive EPT’ens nye destination i Warszawa, Polen.







Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger



LIVE

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Megatransfer på vej?

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne


TRANSFER

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’


Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


På vej mod retur?

Femkløver vil væk fra Manchester United

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Kæmpe milliontab

Superliga-klub smadrer transferrekord


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

– Han kan blive vigtig



Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

FC Barcelona forsøger sig med dansker

– Jeg er stærkere end nogensinde

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Er han Viborgs næste cheftræner?

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord



Forhandler om Yussuf Poulsen

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Aflyser sommerferien

“Et kup” at hente dansk angriber

– Vi kan udfordre de bedste

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag



– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse