Der hænger i øjeblikket mørke skyer over Augsburg.
Efter tre nederlag i træk ligger danskerklubben blot tre point fra Bundesligaens 16. plads, der udløser en playoff-kamp om at blive i den bedste række.
“
Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket.
Robert Götz, journalist på Augsburger Allgemeiner
Og ifølge den tyske journalist Robert Götz, der dækker Augsburg for lokalavisen Augsburger Allgemeiner, står Augsburg-cheftræner Jess Thorup nu overfor et par potentielt meget afgørende dage.
– Augsburg spillede katastrofalt mod Holstein Kiel i den sidste kamp før jul, hvor de tabte 5-1 til en nedrykningskandidat. Det nederlag kan stadig mærkes. Nu har de indledt det nye år med et 1-0-nederlag hjemme mod Stuttgart. Det er et hold, de godt må tabe til, men Augsburg spillede på hjemmebane og var ikke engang tæt på at score.
– I aften spiller Augsburg mod Union Berlin. Augsburg har 16 point, mens Union har 17. Søndag skal Augsburg spille mod Werder Bremen. Der venter en virkelig svær ‘engelsk uge’ for Thorup. Der er ingen i Augsburg, der er glade i øjeblikket, og det kan de heller ikke være. Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket. Der er også mangel på stabilitet, siger Robert Götz til Tipsbladet.
Robert Götz peger på, at Augsburg tilbage i oktober hentede opløftende sejre mod Dortmund og Mönchengladbach, hvor det så ud til, at Jess Thorup var på rette kurs, men samtidig har der også været kampe som nederlaget til Holstein Kiel, hvor Augsburg lignede en nedrykningskandidat.
– I øjeblikket er Thorup ikke i stand til at finde den rette balance mellem det defensive og det offensive. Måske kan det også delvist forklares med spillernes kvalitet, men i sidste ende er det primært trænerens ansvar, siger Robert Götz og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, hvis Thorup taber begge kampe mod Union Berlin og Werder Bremen. Det kan ikke udelukkes, at den sportslige ledelse i det tilfælde vil vælge at reagere.

Ufarlig offensiv
Den nuværende situation i Augsburg står i skærende kontrast til Jess Thorups første tid i Augsburg i efteråret 2023, hvor den tidligere FC København- og FC Midtjylland-boss gik ubesejret igennem sine første seks Bundesliga-kampe.
– Der var en ægte eufori dengang. Augsburg spillede også attraktivt. Derefter hentede de blot én sejr i deres efterfølgende ni kampe, hvorefter de så vandt fire kampe i streg (i foråret 2024, red.). Augsburg lå på syvendepladsen i midten af marts, og pilen pegede opad.
– Men de sluttede så sæsonen med fem nederlag i træk, hvor man kom ned på jorden igen. Den første sæson var meget op og ned. Der var stor mangel på stabilitet. I løbet af sommeren blev der skiftet markant ud i truppen. Der var nogle nøglespillere, der røg ud, og der kom mange nye spillere ind. Og det kan man stadig se, siger Robert Götz.
Ifølge Robert Götz indledte Jess Thorup den igangværende sæson med et offensivt fokus, som ikke rigtigt fungerede for Augsburg-mandskabet, der indkasserede hele 14 mål i de første fem kampe. Derefter gik Jess Thorup i tiltagende grad væk fra den offensive tilgang.
I denne sæson har Augsburg blot hentet to point i syv udekampe i Bundesligaen, mens Jess Thorups mandskab generelt har høstet mange point på hjemmebane. De seneste to hjemmekampe mod stærke modstandere i form af Leverkusen og Stuttgart er dog blevet tabt. Problemet er, at danskerklubben skaber meget lidt fremadrettet, lyder det fra Robert Götz:
– Overordnet set spiller Augsburg i øjeblikket meget defensivt og de skaber stort set ingen målchancer. I begyndelsen af Thorups tid var Augsburg virkelig effektive. De skulle ikke bruge mange chancer for at score. Det mangler de nu, og det skyldes ikke mindst, at deres topscorer, Ermedin Demirovic, rykkede til Stuttgart i sommer.
Det er i aften kl. 20.30, at Augsburg møder Union Berlin på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Klar transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
England – Kroatien
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
NYHEDER
Elias Jelert færdig
Deadline overskredet: FC København melder ud
OPTAKT
Frankrig – Senegal
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
OPTAKT
Irak – Norge
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Argentina – Algeriet
HELT VILDT