Mørke skyer: ‘Stemningen er ved at blive urolig’

Stemningen i Augsburg er begyndt at blive urolig, fortæller tysk journalist til Tipsbladet. Jess Thorup kan stå overfor to skæbnekampe i denne uge, efter at danskerklubben nu har tabt tre kampe i træk.



Der hænger i øjeblikket mørke skyer over Augsburg.

Efter tre nederlag i træk ligger danskerklubben blot tre point fra Bundesligaens 16. plads, der udløser en playoff-kamp om at blive i den bedste række.

Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket.

Robert Götz, journalist på Augsburger Allgemeiner

Og ifølge den tyske journalist Robert Götz, der dækker Augsburg for lokalavisen Augsburger Allgemeiner, står Augsburg-cheftræner Jess Thorup nu overfor et par potentielt meget afgørende dage.

– Augsburg spillede katastrofalt mod Holstein Kiel i den sidste kamp før jul, hvor de tabte 5-1 til en nedrykningskandidat. Det nederlag kan stadig mærkes. Nu har de indledt det nye år med et 1-0-nederlag hjemme mod Stuttgart. Det er et hold, de godt må tabe til, men Augsburg spillede på hjemmebane og var ikke engang tæt på at score.

– I aften spiller Augsburg mod Union Berlin. Augsburg har 16 point, mens Union har 17. Søndag skal Augsburg spille mod Werder Bremen. Der venter en virkelig svær ‘engelsk uge’ for Thorup. Der er ingen i Augsburg, der er glade i øjeblikket, og det kan de heller ikke være. Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket. Der er også mangel på stabilitet, siger Robert Götz til Tipsbladet.

Robert Götz peger på, at Augsburg tilbage i oktober hentede opløftende sejre mod Dortmund og Mönchengladbach, hvor det så ud til, at Jess Thorup var på rette kurs, men samtidig har der også været kampe som nederlaget til Holstein Kiel, hvor Augsburg lignede en nedrykningskandidat.

– I øjeblikket er Thorup ikke i stand til at finde den rette balance mellem det defensive og det offensive. Måske kan det også delvist forklares med spillernes kvalitet, men i sidste ende er det primært trænerens ansvar, siger Robert Götz og fortsætter:

– Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, hvis Thorup taber begge kampe mod Union Berlin og Werder Bremen. Det kan ikke udelukkes, at den sportslige ledelse i det tilfælde vil vælge at reagere.

Ufarlig offensiv
Den nuværende situation i Augsburg står i skærende kontrast til Jess Thorups første tid i Augsburg i efteråret 2023, hvor den tidligere FC København- og FC Midtjylland-boss gik ubesejret igennem sine første seks Bundesliga-kampe.

– Der var en ægte eufori dengang. Augsburg spillede også attraktivt. Derefter hentede de blot én sejr i deres efterfølgende ni kampe, hvorefter de så vandt fire kampe i streg (i foråret 2024, red.). Augsburg lå på syvendepladsen i midten af marts, og pilen pegede opad.

– Men de sluttede så sæsonen med fem nederlag i træk, hvor man kom ned på jorden igen. Den første sæson var meget op og ned. Der var stor mangel på stabilitet. I løbet af sommeren blev der skiftet markant ud i truppen. Der var nogle nøglespillere, der røg ud, og der kom mange nye spillere ind. Og det kan man stadig se, siger Robert Götz.

Ifølge Robert Götz indledte Jess Thorup den igangværende sæson med et offensivt fokus, som ikke rigtigt fungerede for Augsburg-mandskabet, der indkasserede hele 14 mål i de første fem kampe. Derefter gik Jess Thorup i tiltagende grad væk fra den offensive tilgang.

I denne sæson har Augsburg blot hentet to point i syv udekampe i Bundesligaen, mens Jess Thorups mandskab generelt har høstet mange point på hjemmebane. De seneste to hjemmekampe mod stærke modstandere i form af Leverkusen og Stuttgart er dog blevet tabt. Problemet er, at danskerklubben skaber meget lidt fremadrettet, lyder det fra Robert Götz:

– Overordnet set spiller Augsburg i øjeblikket meget defensivt og de skaber stort set ingen målchancer. I begyndelsen af Thorups tid var Augsburg virkelig effektive. De skulle ikke bruge mange chancer for at score. Det mangler de nu, og det skyldes ikke mindst, at deres topscorer, Ermedin Demirovic, rykkede til Stuttgart i sommer.

Det er i aften kl. 20.30, at Augsburg møder Union Berlin på udebane.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København vil bruge mere data i transfers

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tjekkiet – Danmark

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København afviser konspirationsteori

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Thomsen jubler over direktør-job

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Varme rygter: Han har været i FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Klar på chokskifte

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Dybt bekymret over VM i USA

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub