Der hænger i øjeblikket mørke skyer over Augsburg.
Efter tre nederlag i træk ligger danskerklubben blot tre point fra Bundesligaens 16. plads, der udløser en playoff-kamp om at blive i den bedste række.
“
Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket.
Robert Götz, journalist på Augsburger Allgemeiner
Og ifølge den tyske journalist Robert Götz, der dækker Augsburg for lokalavisen Augsburger Allgemeiner, står Augsburg-cheftræner Jess Thorup nu overfor et par potentielt meget afgørende dage.
– Augsburg spillede katastrofalt mod Holstein Kiel i den sidste kamp før jul, hvor de tabte 5-1 til en nedrykningskandidat. Det nederlag kan stadig mærkes. Nu har de indledt det nye år med et 1-0-nederlag hjemme mod Stuttgart. Det er et hold, de godt må tabe til, men Augsburg spillede på hjemmebane og var ikke engang tæt på at score.
– I aften spiller Augsburg mod Union Berlin. Augsburg har 16 point, mens Union har 17. Søndag skal Augsburg spille mod Werder Bremen. Der venter en virkelig svær ‘engelsk uge’ for Thorup. Der er ingen i Augsburg, der er glade i øjeblikket, og det kan de heller ikke være. Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket. Der er også mangel på stabilitet, siger Robert Götz til Tipsbladet.
Robert Götz peger på, at Augsburg tilbage i oktober hentede opløftende sejre mod Dortmund og Mönchengladbach, hvor det så ud til, at Jess Thorup var på rette kurs, men samtidig har der også været kampe som nederlaget til Holstein Kiel, hvor Augsburg lignede en nedrykningskandidat.
– I øjeblikket er Thorup ikke i stand til at finde den rette balance mellem det defensive og det offensive. Måske kan det også delvist forklares med spillernes kvalitet, men i sidste ende er det primært trænerens ansvar, siger Robert Götz og fortsætter:
– Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, hvis Thorup taber begge kampe mod Union Berlin og Werder Bremen. Det kan ikke udelukkes, at den sportslige ledelse i det tilfælde vil vælge at reagere.

Ufarlig offensiv
Den nuværende situation i Augsburg står i skærende kontrast til Jess Thorups første tid i Augsburg i efteråret 2023, hvor den tidligere FC København- og FC Midtjylland-boss gik ubesejret igennem sine første seks Bundesliga-kampe.
– Der var en ægte eufori dengang. Augsburg spillede også attraktivt. Derefter hentede de blot én sejr i deres efterfølgende ni kampe, hvorefter de så vandt fire kampe i streg (i foråret 2024, red.). Augsburg lå på syvendepladsen i midten af marts, og pilen pegede opad.
– Men de sluttede så sæsonen med fem nederlag i træk, hvor man kom ned på jorden igen. Den første sæson var meget op og ned. Der var stor mangel på stabilitet. I løbet af sommeren blev der skiftet markant ud i truppen. Der var nogle nøglespillere, der røg ud, og der kom mange nye spillere ind. Og det kan man stadig se, siger Robert Götz.
Ifølge Robert Götz indledte Jess Thorup den igangværende sæson med et offensivt fokus, som ikke rigtigt fungerede for Augsburg-mandskabet, der indkasserede hele 14 mål i de første fem kampe. Derefter gik Jess Thorup i tiltagende grad væk fra den offensive tilgang.
I denne sæson har Augsburg blot hentet to point i syv udekampe i Bundesligaen, mens Jess Thorups mandskab generelt har høstet mange point på hjemmebane. De seneste to hjemmekampe mod stærke modstandere i form af Leverkusen og Stuttgart er dog blevet tabt. Problemet er, at danskerklubben skaber meget lidt fremadrettet, lyder det fra Robert Götz:
– Overordnet set spiller Augsburg i øjeblikket meget defensivt og de skaber stort set ingen målchancer. I begyndelsen af Thorups tid var Augsburg virkelig effektive. De skulle ikke bruge mange chancer for at score. Det mangler de nu, og det skyldes ikke mindst, at deres topscorer, Ermedin Demirovic, rykkede til Stuttgart i sommer.
Det er i aften kl. 20.30, at Augsburg møder Union Berlin på udebane.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Her kan du se Skotland mod Danmark
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
MEDIE
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
Vejen tilbage?
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Her trækkes der lod til VM
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED