Mørke skyer: ‘Stemningen er ved at blive urolig’

Stemningen i Augsburg er begyndt at blive urolig, fortæller tysk journalist til Tipsbladet. Jess Thorup kan stå overfor to skæbnekampe i denne uge, efter at danskerklubben nu har tabt tre kampe i træk.



Der hænger i øjeblikket mørke skyer over Augsburg.

Efter tre nederlag i træk ligger danskerklubben blot tre point fra Bundesligaens 16. plads, der udløser en playoff-kamp om at blive i den bedste række.

Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket.

Robert Götz, journalist på Augsburger Allgemeiner

Og ifølge den tyske journalist Robert Götz, der dækker Augsburg for lokalavisen Augsburger Allgemeiner, står Augsburg-cheftræner Jess Thorup nu overfor et par potentielt meget afgørende dage.

– Augsburg spillede katastrofalt mod Holstein Kiel i den sidste kamp før jul, hvor de tabte 5-1 til en nedrykningskandidat. Det nederlag kan stadig mærkes. Nu har de indledt det nye år med et 1-0-nederlag hjemme mod Stuttgart. Det er et hold, de godt må tabe til, men Augsburg spillede på hjemmebane og var ikke engang tæt på at score.

– I aften spiller Augsburg mod Union Berlin. Augsburg har 16 point, mens Union har 17. Søndag skal Augsburg spille mod Werder Bremen. Der venter en virkelig svær ‘engelsk uge’ for Thorup. Der er ingen i Augsburg, der er glade i øjeblikket, og det kan de heller ikke være. Stemningen er efterhånden ved at blive urolig, fordi Augsburg simpelthen spiller så uattraktivt i øjeblikket. Der er også mangel på stabilitet, siger Robert Götz til Tipsbladet.

Robert Götz peger på, at Augsburg tilbage i oktober hentede opløftende sejre mod Dortmund og Mönchengladbach, hvor det så ud til, at Jess Thorup var på rette kurs, men samtidig har der også været kampe som nederlaget til Holstein Kiel, hvor Augsburg lignede en nedrykningskandidat.

– I øjeblikket er Thorup ikke i stand til at finde den rette balance mellem det defensive og det offensive. Måske kan det også delvist forklares med spillernes kvalitet, men i sidste ende er det primært trænerens ansvar, siger Robert Götz og fortsætter:

– Jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, hvis Thorup taber begge kampe mod Union Berlin og Werder Bremen. Det kan ikke udelukkes, at den sportslige ledelse i det tilfælde vil vælge at reagere.

Ufarlig offensiv
Den nuværende situation i Augsburg står i skærende kontrast til Jess Thorups første tid i Augsburg i efteråret 2023, hvor den tidligere FC København- og FC Midtjylland-boss gik ubesejret igennem sine første seks Bundesliga-kampe.

– Der var en ægte eufori dengang. Augsburg spillede også attraktivt. Derefter hentede de blot én sejr i deres efterfølgende ni kampe, hvorefter de så vandt fire kampe i streg (i foråret 2024, red.). Augsburg lå på syvendepladsen i midten af marts, og pilen pegede opad.

– Men de sluttede så sæsonen med fem nederlag i træk, hvor man kom ned på jorden igen. Den første sæson var meget op og ned. Der var stor mangel på stabilitet. I løbet af sommeren blev der skiftet markant ud i truppen. Der var nogle nøglespillere, der røg ud, og der kom mange nye spillere ind. Og det kan man stadig se, siger Robert Götz.

Ifølge Robert Götz indledte Jess Thorup den igangværende sæson med et offensivt fokus, som ikke rigtigt fungerede for Augsburg-mandskabet, der indkasserede hele 14 mål i de første fem kampe. Derefter gik Jess Thorup i tiltagende grad væk fra den offensive tilgang.

I denne sæson har Augsburg blot hentet to point i syv udekampe i Bundesligaen, mens Jess Thorups mandskab generelt har høstet mange point på hjemmebane. De seneste to hjemmekampe mod stærke modstandere i form af Leverkusen og Stuttgart er dog blevet tabt. Problemet er, at danskerklubben skaber meget lidt fremadrettet, lyder det fra Robert Götz:

– Overordnet set spiller Augsburg i øjeblikket meget defensivt og de skaber stort set ingen målchancer. I begyndelsen af Thorups tid var Augsburg virkelig effektive. De skulle ikke bruge mange chancer for at score. Det mangler de nu, og det skyldes ikke mindst, at deres topscorer, Ermedin Demirovic, rykkede til Stuttgart i sommer.

Det er i aften kl. 20.30, at Augsburg møder Union Berlin på udebane.





Klar besked om AGF




LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Her er FC Københavns vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tottenham-flop i stor transfer

Franco Baresi er død

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

De vil have Jelert

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Vildt Superliga-rygte afvises

Hvor er I vilde, AGF!

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe