Moniz siger op i Slovakiet: Klubben lider på grund af mit temperament

Den tidligere Randers FC-træner har sagt sin stilling op i AS Trencin.



Han fik bare otte Superliga-kampe i spidsen for danske Randers FC, men hollænderen Ricardo Moniz virkede til at trives i AS Trencin.

Som chef for den slovakiske klub var hollænderen tæt på at få holdet Europa League-gruppespillet. Men til trods for succesen går det nu, som det også er gået i mange andre klubber: Ricardo Moniz er fortid efter få måneder i klubben.

Den tidligere Randers-chef overtog stillingen som træner for klubben i sommer, men ifølge klubbens hjemmeside har han valgt at trække sig som træner for holdet.

Forklaringen er om ikke andet noget selvreflekterende.

– Det har været nogle fantastiske måneder i AS Trencin. Jeg kom til Trencin i foråret, og jeg har set, hvordan det her hold har spillet, og præstationen blev kronet med en sejr om at komme i playoff til Europa League-gruppespillet. Som træner var jeg i spidsen for holdet i forbindelse med en god start på sæsonen og en inspirerende præstation i Europa League-kvalifikationen. Alt sammen lykkedes med supporten fra mine kollegaer og ledelsen, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside og forklarer:

– Men desværre har jeg – efter kampen mod Ruzomberok – valgt at stoppe som træner for AS Trencin. Det er min beslutning. Jeg føler, at klubben lider, på grund af mit eksplosive temperament. Jeg har sagt det mange gange før: Ligaen er ikke klar til det, selv om niveauet i ligaen er godt. Det er mig, der forhindrer succes for AS, så jeg er nødt til at stoppe.

– Klubbens succes er vigtigere end min egen. Fra hele mit hjerte og med stor respekt ønsker jeg drengene og hr. Ling (ejer, red.) succes fremadrettet, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside.

Klubben sikrede sig en plads i Europa League-playoffs ved at slå Feyenoord, men i den sidste og afgørende runde var AEK Larnaca for stor en mundfuld.

I ligaen ligger AS Trencin nummer fem, men klubben har tabt de seneste fem kampe i streg.

Hvad fremtiden nu byder for Moniz, melder historien ikke noget om. Han blev ansat i AS Trencin i starten af juni.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Viborg FF – OB

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Svensson giver status på Huescas

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fin lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FC København kan miste endnu en stjerne

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander