Han fik bare otte Superliga-kampe i spidsen for danske Randers FC, men hollænderen Ricardo Moniz virkede til at trives i AS Trencin.
Som chef for den slovakiske klub var hollænderen tæt på at få holdet Europa League-gruppespillet. Men til trods for succesen går det nu, som det også er gået i mange andre klubber: Ricardo Moniz er fortid efter få måneder i klubben.
Den tidligere Randers-chef overtog stillingen som træner for klubben i sommer, men ifølge klubbens hjemmeside har han valgt at trække sig som træner for holdet.
Forklaringen er om ikke andet noget selvreflekterende.
– Det har været nogle fantastiske måneder i AS Trencin. Jeg kom til Trencin i foråret, og jeg har set, hvordan det her hold har spillet, og præstationen blev kronet med en sejr om at komme i playoff til Europa League-gruppespillet. Som træner var jeg i spidsen for holdet i forbindelse med en god start på sæsonen og en inspirerende præstation i Europa League-kvalifikationen. Alt sammen lykkedes med supporten fra mine kollegaer og ledelsen, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Men desværre har jeg – efter kampen mod Ruzomberok – valgt at stoppe som træner for AS Trencin. Det er min beslutning. Jeg føler, at klubben lider, på grund af mit eksplosive temperament. Jeg har sagt det mange gange før: Ligaen er ikke klar til det, selv om niveauet i ligaen er godt. Det er mig, der forhindrer succes for AS, så jeg er nødt til at stoppe.
– Klubbens succes er vigtigere end min egen. Fra hele mit hjerte og med stor respekt ønsker jeg drengene og hr. Ling (ejer, red.) succes fremadrettet, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside.
Klubben sikrede sig en plads i Europa League-playoffs ved at slå Feyenoord, men i den sidste og afgørende runde var AEK Larnaca for stor en mundfuld.
I ligaen ligger AS Trencin nummer fem, men klubben har tabt de seneste fem kampe i streg.
Hvad fremtiden nu byder for Moniz, melder historien ikke noget om. Han blev ansat i AS Trencin i starten af juni.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Snart kan det give rødt kort
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Bo Svensson skriver Superliga-historie
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
