Han fik bare otte Superliga-kampe i spidsen for danske Randers FC, men hollænderen Ricardo Moniz virkede til at trives i AS Trencin.
Som chef for den slovakiske klub var hollænderen tæt på at få holdet Europa League-gruppespillet. Men til trods for succesen går det nu, som det også er gået i mange andre klubber: Ricardo Moniz er fortid efter få måneder i klubben.
Den tidligere Randers-chef overtog stillingen som træner for klubben i sommer, men ifølge klubbens hjemmeside har han valgt at trække sig som træner for holdet.
Forklaringen er om ikke andet noget selvreflekterende.
– Det har været nogle fantastiske måneder i AS Trencin. Jeg kom til Trencin i foråret, og jeg har set, hvordan det her hold har spillet, og præstationen blev kronet med en sejr om at komme i playoff til Europa League-gruppespillet. Som træner var jeg i spidsen for holdet i forbindelse med en god start på sæsonen og en inspirerende præstation i Europa League-kvalifikationen. Alt sammen lykkedes med supporten fra mine kollegaer og ledelsen, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Men desværre har jeg – efter kampen mod Ruzomberok – valgt at stoppe som træner for AS Trencin. Det er min beslutning. Jeg føler, at klubben lider, på grund af mit eksplosive temperament. Jeg har sagt det mange gange før: Ligaen er ikke klar til det, selv om niveauet i ligaen er godt. Det er mig, der forhindrer succes for AS, så jeg er nødt til at stoppe.
– Klubbens succes er vigtigere end min egen. Fra hele mit hjerte og med stor respekt ønsker jeg drengene og hr. Ling (ejer, red.) succes fremadrettet, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside.
Klubben sikrede sig en plads i Europa League-playoffs ved at slå Feyenoord, men i den sidste og afgørende runde var AEK Larnaca for stor en mundfuld.
I ligaen ligger AS Trencin nummer fem, men klubben har tabt de seneste fem kampe i streg.
Hvad fremtiden nu byder for Moniz, melder historien ikke noget om. Han blev ansat i AS Trencin i starten af juni.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Holland – Japan
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT
