Han fik bare otte Superliga-kampe i spidsen for danske Randers FC, men hollænderen Ricardo Moniz virkede til at trives i AS Trencin.
Som chef for den slovakiske klub var hollænderen tæt på at få holdet Europa League-gruppespillet. Men til trods for succesen går det nu, som det også er gået i mange andre klubber: Ricardo Moniz er fortid efter få måneder i klubben.
Den tidligere Randers-chef overtog stillingen som træner for klubben i sommer, men ifølge klubbens hjemmeside har han valgt at trække sig som træner for holdet.
Forklaringen er om ikke andet noget selvreflekterende.
– Det har været nogle fantastiske måneder i AS Trencin. Jeg kom til Trencin i foråret, og jeg har set, hvordan det her hold har spillet, og præstationen blev kronet med en sejr om at komme i playoff til Europa League-gruppespillet. Som træner var jeg i spidsen for holdet i forbindelse med en god start på sæsonen og en inspirerende præstation i Europa League-kvalifikationen. Alt sammen lykkedes med supporten fra mine kollegaer og ledelsen, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside og forklarer:
– Men desværre har jeg – efter kampen mod Ruzomberok – valgt at stoppe som træner for AS Trencin. Det er min beslutning. Jeg føler, at klubben lider, på grund af mit eksplosive temperament. Jeg har sagt det mange gange før: Ligaen er ikke klar til det, selv om niveauet i ligaen er godt. Det er mig, der forhindrer succes for AS, så jeg er nødt til at stoppe.
– Klubbens succes er vigtigere end min egen. Fra hele mit hjerte og med stor respekt ønsker jeg drengene og hr. Ling (ejer, red.) succes fremadrettet, siger Ricardo Moniz til klubbens hjemmeside.
Klubben sikrede sig en plads i Europa League-playoffs ved at slå Feyenoord, men i den sidste og afgørende runde var AEK Larnaca for stor en mundfuld.
I ligaen ligger AS Trencin nummer fem, men klubben har tabt de seneste fem kampe i streg.
Hvad fremtiden nu byder for Moniz, melder historien ikke noget om. Han blev ansat i AS Trencin i starten af juni.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
Svækkede SIF taber i Randers
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
– Mange var søde, og så var der også lidt buhråb
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
MEDIE
