Der var lagt op til et topbrag i 2. division fredag aften, da Næstved skulle en tur til Sundby Idrætspark for at møde ligaens nummer ét, Fremad Amager. Men hvad der kunne være blevet til en glimrende fodboldkamp, er i stedet kommet i fokus for noget helt andet.
Næstveds højre back, Ilias Hassan, blev nemlig udsat for racistiske tilråb under kampen. Råbene skulle stamme fra en større gruppe Fremad Amager-fans og en bolddreng.
– Jeg kan høre flere i en gruppe af deres fans råber 'monkey, monkey'. Samtidigt beder jeg bolddrengen om bolden, som svarer 'her, din monkey', fortæller Ilias Hassan til Sjællandske Nyheder.
Kampens dommer, Kasper Madsen, reagerede resolut ved at løbe ud til stadionspeakeren, der informerede om, at hvis der kom flere tilråb af racistisk karakter, ville kampen blive fløjtet af øjeblikkeligt.
Hvilket Tipsbladet-journalist, der var til stede til kampen, kan bekræfte.
Herefter kunne man fra tribunen høre, at der blev råbt.
– Velkommen til Amager, fra en tilskuer, som en hentydning til, at sådan er det bare på Amager.
Kasper Madsen fortæller også til Sjællandske Nyheder, at der vil blive rejst en sag på baggrund af de racistiske tilråb mod Ilias Hassan.
– Jeg kommer til at indberette espisoden, som jeg oplevede og hørte det hele. Jeg har som sagt ikke selv hørt tilråbene, men da jeg har fået det bekræftet af spillere fra begge hold, så må der være noget om snakken.
Fremad Amager og fangrupperingen De Blå/Hvide Engle har efterfølgende taget afstand fra hændelsen i en fælles erklæring, hvor de blandt andet skriver:
– Vi elsker medlevelse, passion og følelser, MEN vi opfordrer alle fans til at støtte holdet på en positiv, festlig og respektfuld måde. Fodbold skal samle os, ikke dele os, og vi må sammen tage ansvar for at sikre, at vores sport forbliver et sted for fællesskab og mangfoldighed.
– De Blå/Hvide Engle og Fremad Amager Elite står sammen mod racisme – både på og uden for banen.
Kampen endte 1-0 til Fremad Amager, der dermed konsoliderede sin position på førstepladsen i 2. division.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer