Blev kaldt abe: Næstved-spiller udsat for racisme

Næstved-spilleren Ilias Hassen blev i fredagens topkamp i 2. division mellem Fremad Amager og Næstved udsat for racisme.



Der var lagt op til et topbrag i 2. division fredag aften, da Næstved skulle en tur til Sundby Idrætspark for at møde ligaens nummer ét, Fremad Amager. Men hvad der kunne være blevet til en glimrende fodboldkamp, er i stedet kommet i fokus for noget helt andet.

Næstveds højre back, Ilias Hassan, blev nemlig udsat for racistiske tilråb under kampen. Råbene skulle stamme fra en større gruppe Fremad Amager-fans og en bolddreng.

– Jeg kan høre flere i en gruppe af deres fans råber 'monkey, monkey'. Samtidigt beder jeg bolddrengen om bolden, som svarer 'her, din monkey', fortæller Ilias Hassan til Sjællandske Nyheder.

Kampens dommer, Kasper Madsen, reagerede resolut ved at løbe ud til stadionspeakeren, der informerede om, at hvis der kom flere tilråb af racistisk karakter, ville kampen blive fløjtet af øjeblikkeligt.

Hvilket Tipsbladet-journalist, der var til stede til kampen, kan bekræfte.

Herefter kunne man fra tribunen høre, at der blev råbt.

– Velkommen til Amager, fra en tilskuer, som en hentydning til, at sådan er det bare på Amager.

Kasper Madsen fortæller også til Sjællandske Nyheder, at der vil blive rejst en sag på baggrund af de racistiske tilråb mod Ilias Hassan.

– Jeg kommer til at indberette espisoden, som jeg oplevede og hørte det hele. Jeg har som sagt ikke selv hørt tilråbene, men da jeg har fået det bekræftet af spillere fra begge hold, så må der være noget om snakken.

Fremad Amager og fangrupperingen De Blå/Hvide Engle har efterfølgende taget afstand fra hændelsen i en fælles erklæring, hvor de blandt andet skriver:

– Vi elsker medlevelse, passion og følelser, MEN vi opfordrer alle fans til at støtte holdet på en positiv, festlig og respektfuld måde. Fodbold skal samle os, ikke dele os, og vi må sammen tage ansvar for at sikre, at vores sport forbliver et sted for fællesskab og mangfoldighed.

– De Blå/Hvide Engle og Fremad Amager Elite står sammen mod racisme – både på og uden for banen.

Kampen endte 1-0 til Fremad Amager, der dermed konsoliderede sin position på førstepladsen i 2. division.





Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han afløser Mourinho

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

FCK henter svensk talent

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj