Blev kaldt abe: Næstved-spiller udsat for racisme

Næstved-spilleren Ilias Hassen blev i fredagens topkamp i 2. division mellem Fremad Amager og Næstved udsat for racisme.



Der var lagt op til et topbrag i 2. division fredag aften, da Næstved skulle en tur til Sundby Idrætspark for at møde ligaens nummer ét, Fremad Amager. Men hvad der kunne være blevet til en glimrende fodboldkamp, er i stedet kommet i fokus for noget helt andet.

Næstveds højre back, Ilias Hassan, blev nemlig udsat for racistiske tilråb under kampen. Råbene skulle stamme fra en større gruppe Fremad Amager-fans og en bolddreng.

– Jeg kan høre flere i en gruppe af deres fans råber 'monkey, monkey'. Samtidigt beder jeg bolddrengen om bolden, som svarer 'her, din monkey', fortæller Ilias Hassan til Sjællandske Nyheder.

Kampens dommer, Kasper Madsen, reagerede resolut ved at løbe ud til stadionspeakeren, der informerede om, at hvis der kom flere tilråb af racistisk karakter, ville kampen blive fløjtet af øjeblikkeligt.

Hvilket Tipsbladet-journalist, der var til stede til kampen, kan bekræfte.

Herefter kunne man fra tribunen høre, at der blev råbt.

– Velkommen til Amager, fra en tilskuer, som en hentydning til, at sådan er det bare på Amager.

Kasper Madsen fortæller også til Sjællandske Nyheder, at der vil blive rejst en sag på baggrund af de racistiske tilråb mod Ilias Hassan.

– Jeg kommer til at indberette espisoden, som jeg oplevede og hørte det hele. Jeg har som sagt ikke selv hørt tilråbene, men da jeg har fået det bekræftet af spillere fra begge hold, så må der være noget om snakken.

Fremad Amager og fangrupperingen De Blå/Hvide Engle har efterfølgende taget afstand fra hændelsen i en fælles erklæring, hvor de blandt andet skriver:

– Vi elsker medlevelse, passion og følelser, MEN vi opfordrer alle fans til at støtte holdet på en positiv, festlig og respektfuld måde. Fodbold skal samle os, ikke dele os, og vi må sammen tage ansvar for at sikre, at vores sport forbliver et sted for fællesskab og mangfoldighed.

– De Blå/Hvide Engle og Fremad Amager Elite står sammen mod racisme – både på og uden for banen.

Kampen endte 1-0 til Fremad Amager, der dermed konsoliderede sin position på førstepladsen i 2. division.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Skyder stor FCM-historie ned

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brasilien – Norge

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort FCK-talent er blevet solgt

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Kæmpebud på 16-årig

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir