Blev kaldt abe: Næstved-spiller udsat for racisme

Næstved-spilleren Ilias Hassen blev i fredagens topkamp i 2. division mellem Fremad Amager og Næstved udsat for racisme.



Der var lagt op til et topbrag i 2. division fredag aften, da Næstved skulle en tur til Sundby Idrætspark for at møde ligaens nummer ét, Fremad Amager. Men hvad der kunne være blevet til en glimrende fodboldkamp, er i stedet kommet i fokus for noget helt andet.

Næstveds højre back, Ilias Hassan, blev nemlig udsat for racistiske tilråb under kampen. Råbene skulle stamme fra en større gruppe Fremad Amager-fans og en bolddreng.

– Jeg kan høre flere i en gruppe af deres fans råber 'monkey, monkey'. Samtidigt beder jeg bolddrengen om bolden, som svarer 'her, din monkey', fortæller Ilias Hassan til Sjællandske Nyheder.

Kampens dommer, Kasper Madsen, reagerede resolut ved at løbe ud til stadionspeakeren, der informerede om, at hvis der kom flere tilråb af racistisk karakter, ville kampen blive fløjtet af øjeblikkeligt.

Hvilket Tipsbladet-journalist, der var til stede til kampen, kan bekræfte.

Herefter kunne man fra tribunen høre, at der blev råbt.

– Velkommen til Amager, fra en tilskuer, som en hentydning til, at sådan er det bare på Amager.

Kasper Madsen fortæller også til Sjællandske Nyheder, at der vil blive rejst en sag på baggrund af de racistiske tilråb mod Ilias Hassan.

– Jeg kommer til at indberette espisoden, som jeg oplevede og hørte det hele. Jeg har som sagt ikke selv hørt tilråbene, men da jeg har fået det bekræftet af spillere fra begge hold, så må der være noget om snakken.

Fremad Amager og fangrupperingen De Blå/Hvide Engle har efterfølgende taget afstand fra hændelsen i en fælles erklæring, hvor de blandt andet skriver:

– Vi elsker medlevelse, passion og følelser, MEN vi opfordrer alle fans til at støtte holdet på en positiv, festlig og respektfuld måde. Fodbold skal samle os, ikke dele os, og vi må sammen tage ansvar for at sikre, at vores sport forbliver et sted for fællesskab og mangfoldighed.

– De Blå/Hvide Engle og Fremad Amager Elite står sammen mod racisme – både på og uden for banen.

Kampen endte 1-0 til Fremad Amager, der dermed konsoliderede sin position på førstepladsen i 2. division.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding

Denne klub drømmer om Højbjerg

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

VM-Vækkeuret: Tyske mål sender besked til rivaler

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Blæst bagover af 18-årig

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse