Der var lagt op til et topbrag i 2. division fredag aften, da Næstved skulle en tur til Sundby Idrætspark for at møde ligaens nummer ét, Fremad Amager. Men hvad der kunne være blevet til en glimrende fodboldkamp, er i stedet kommet i fokus for noget helt andet.
Næstveds højre back, Ilias Hassan, blev nemlig udsat for racistiske tilråb under kampen. Råbene skulle stamme fra en større gruppe Fremad Amager-fans og en bolddreng.
– Jeg kan høre flere i en gruppe af deres fans råber 'monkey, monkey'. Samtidigt beder jeg bolddrengen om bolden, som svarer 'her, din monkey', fortæller Ilias Hassan til Sjællandske Nyheder.
Kampens dommer, Kasper Madsen, reagerede resolut ved at løbe ud til stadionspeakeren, der informerede om, at hvis der kom flere tilråb af racistisk karakter, ville kampen blive fløjtet af øjeblikkeligt.
Hvilket Tipsbladet-journalist, der var til stede til kampen, kan bekræfte.
Herefter kunne man fra tribunen høre, at der blev råbt.
– Velkommen til Amager, fra en tilskuer, som en hentydning til, at sådan er det bare på Amager.
Kasper Madsen fortæller også til Sjællandske Nyheder, at der vil blive rejst en sag på baggrund af de racistiske tilråb mod Ilias Hassan.
– Jeg kommer til at indberette espisoden, som jeg oplevede og hørte det hele. Jeg har som sagt ikke selv hørt tilråbene, men da jeg har fået det bekræftet af spillere fra begge hold, så må der være noget om snakken.
Fremad Amager og fangrupperingen De Blå/Hvide Engle har efterfølgende taget afstand fra hændelsen i en fælles erklæring, hvor de blandt andet skriver:
– Vi elsker medlevelse, passion og følelser, MEN vi opfordrer alle fans til at støtte holdet på en positiv, festlig og respektfuld måde. Fodbold skal samle os, ikke dele os, og vi må sammen tage ansvar for at sikre, at vores sport forbliver et sted for fællesskab og mangfoldighed.
– De Blå/Hvide Engle og Fremad Amager Elite står sammen mod racisme – både på og uden for banen.
Kampen endte 1-0 til Fremad Amager, der dermed konsoliderede sin position på førstepladsen i 2. division.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Gratis adgang til Superliga-brag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
Smider Salah-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM