Der var lagt op til et topbrag i 2. division fredag aften, da Næstved skulle en tur til Sundby Idrætspark for at møde ligaens nummer ét, Fremad Amager. Men hvad der kunne være blevet til en glimrende fodboldkamp, er i stedet kommet i fokus for noget helt andet.
Næstveds højre back, Ilias Hassan, blev nemlig udsat for racistiske tilråb under kampen. Råbene skulle stamme fra en større gruppe Fremad Amager-fans og en bolddreng.
– Jeg kan høre flere i en gruppe af deres fans råber 'monkey, monkey'. Samtidigt beder jeg bolddrengen om bolden, som svarer 'her, din monkey', fortæller Ilias Hassan til Sjællandske Nyheder.
Kampens dommer, Kasper Madsen, reagerede resolut ved at løbe ud til stadionspeakeren, der informerede om, at hvis der kom flere tilråb af racistisk karakter, ville kampen blive fløjtet af øjeblikkeligt.
Hvilket Tipsbladet-journalist, der var til stede til kampen, kan bekræfte.
Herefter kunne man fra tribunen høre, at der blev råbt.
– Velkommen til Amager, fra en tilskuer, som en hentydning til, at sådan er det bare på Amager.
Kasper Madsen fortæller også til Sjællandske Nyheder, at der vil blive rejst en sag på baggrund af de racistiske tilråb mod Ilias Hassan.
– Jeg kommer til at indberette espisoden, som jeg oplevede og hørte det hele. Jeg har som sagt ikke selv hørt tilråbene, men da jeg har fået det bekræftet af spillere fra begge hold, så må der være noget om snakken.
Fremad Amager og fangrupperingen De Blå/Hvide Engle har efterfølgende taget afstand fra hændelsen i en fælles erklæring, hvor de blandt andet skriver:
– Vi elsker medlevelse, passion og følelser, MEN vi opfordrer alle fans til at støtte holdet på en positiv, festlig og respektfuld måde. Fodbold skal samle os, ikke dele os, og vi må sammen tage ansvar for at sikre, at vores sport forbliver et sted for fællesskab og mangfoldighed.
– De Blå/Hvide Engle og Fremad Amager Elite står sammen mod racisme – både på og uden for banen.
Kampen endte 1-0 til Fremad Amager, der dermed konsoliderede sin position på førstepladsen i 2. division.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT