Den danske midtbanespiller Morten Hjulmand var tirsdag i hopla for sin portugisiske klub Sporting CP, da han scorede et fuldstændigt fremragende mål plus en assist i derby-opgøret mod Benfica, som endte 2-2.
Derfor må man sige, at det kører rigtig godt for landsholdsspilleren, som i et interview med Betano slår fast, at han er rigtig tilfreds med skiftet fra Lecce i sommer til Lissabon-storklubben.
– Det var det rigtige skridt, og jeg er meget glad for at være her, lyder det fra ham.
Desuden peger han på, at hjemmebanen Alvalade er et meget specielt sted at spille, og at han føler sig hjemme, når han er der. Han peger endvidere på, at han havde et godt indtryk allerede før skiftet – men at det kun er blevet forstærket.
– Jeg vidste, hvor vigtig klubben er i Portugal og også i Europa, da Sporting har spillet Champions League og Europa League mange gange, siger han og fortsætter:
– Men det var efter at have set det første spil og efter at være ankommet her til Academia, at jeg forstod klubbens betydning i Portugal, lyder det fra Morten Hjulmand.
Rygterne om Morten Hjulmand tager dog til for tiden, og i et interview med Tipsbladet ved den seneste landsholdssamling, hvor han slog fast, at han ikke lægger så meget i dem, og at han har fokus på en lang sæson.
– Nu er der så mange rygter i international fodbold, at det er svært at finde hoved og hale i, så for at være ærlig er det ikke noget, jeg bruger tid på. Ellers kunne jeg ligge og spekulere i mange timer. Jeg bruger min dagligdag i Sporting på at optimere mig selv som spiller, fortalte Hjulmand.
I den portugisiske liga er Sporting CP på førstepladsen med ét point ned til Benfica, hvor de selv har en kamp mindre.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Sverige med drømmestart på VM
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT