Morten Hjulmand: Det her var det rigtige skridt

Morten Hjulmand glæder sig meget over, at han valgte Sporting CP i sommer.



Den danske midtbanespiller Morten Hjulmand var tirsdag i hopla for sin portugisiske klub Sporting CP, da han scorede et fuldstændigt fremragende mål plus en assist i derby-opgøret mod Benfica, som endte 2-2.

Derfor må man sige, at det kører rigtig godt for landsholdsspilleren, som i et interview med Betano slår fast, at han er rigtig tilfreds med skiftet fra Lecce i sommer til Lissabon-storklubben.

– Det var det rigtige skridt, og jeg er meget glad for at være her, lyder det fra ham.

Desuden peger han på, at hjemmebanen Alvalade er et meget specielt sted at spille, og at han føler sig hjemme, når han er der. Han peger endvidere på, at han havde et godt indtryk allerede før skiftet – men at det kun er blevet forstærket.

– Jeg vidste, hvor vigtig klubben er i Portugal og også i Europa, da Sporting har spillet Champions League og Europa League mange gange, siger han og fortsætter:

– Men det var efter at have set det første spil og efter at være ankommet her til Academia, at jeg forstod klubbens betydning i Portugal, lyder det fra Morten Hjulmand.

Rygterne om Morten Hjulmand tager dog til for tiden, og i et interview med Tipsbladet ved den seneste landsholdssamling, hvor han slog fast, at han ikke lægger så meget i dem, og at han har fokus på en lang sæson.

– Nu er der så mange rygter i international fodbold, at det er svært at finde hoved og hale i, så for at være ærlig er det ikke noget, jeg bruger tid på. Ellers kunne jeg ligge og spekulere i mange timer. Jeg bruger min dagligdag i Sporting på at optimere mig selv som spiller, fortalte Hjulmand.

I den portugisiske liga er Sporting CP på førstepladsen med ét point ned til Benfica, hvor de selv har en kamp mindre.





Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Lyngby BK – AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby