Den danske midtbanespiller Morten Hjulmand var tirsdag i hopla for sin portugisiske klub Sporting CP, da han scorede et fuldstændigt fremragende mål plus en assist i derby-opgøret mod Benfica, som endte 2-2.
Derfor må man sige, at det kører rigtig godt for landsholdsspilleren, som i et interview med Betano slår fast, at han er rigtig tilfreds med skiftet fra Lecce i sommer til Lissabon-storklubben.
– Det var det rigtige skridt, og jeg er meget glad for at være her, lyder det fra ham.
Desuden peger han på, at hjemmebanen Alvalade er et meget specielt sted at spille, og at han føler sig hjemme, når han er der. Han peger endvidere på, at han havde et godt indtryk allerede før skiftet – men at det kun er blevet forstærket.
– Jeg vidste, hvor vigtig klubben er i Portugal og også i Europa, da Sporting har spillet Champions League og Europa League mange gange, siger han og fortsætter:
– Men det var efter at have set det første spil og efter at være ankommet her til Academia, at jeg forstod klubbens betydning i Portugal, lyder det fra Morten Hjulmand.
Rygterne om Morten Hjulmand tager dog til for tiden, og i et interview med Tipsbladet ved den seneste landsholdssamling, hvor han slog fast, at han ikke lægger så meget i dem, og at han har fokus på en lang sæson.
– Nu er der så mange rygter i international fodbold, at det er svært at finde hoved og hale i, så for at være ærlig er det ikke noget, jeg bruger tid på. Ellers kunne jeg ligge og spekulere i mange timer. Jeg bruger min dagligdag i Sporting på at optimere mig selv som spiller, fortalte Hjulmand.
I den portugisiske liga er Sporting CP på førstepladsen med ét point ned til Benfica, hvor de selv har en kamp mindre.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
England – Argentina
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen