Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Både Sporting og Benfica havde lørdag muligheden for at blive mester i Portugal, men det endte i pointdeling.



Tvekampen om det portugisiske mesterskab forbliver et drama indtil sidste spillerunde i næste weekend.

Lørdag aften spillede Benfica og Sporting 1-1 og ligger nu side om side med 79 point.

Sporting er bedst indbyrdes og har skæbnen i egne hænder.

Kampen i næstsidste spillerunde var speciel på den måde, at begge klubber havde chancen for at sikre sig mesterskabet på dagen.

Da indbyrdes opgør altså tæller før målscore ved pointlighed, kunne Sporting, der vandt sæsonens første ligakamp mellem rivalerne med 1-0, med en sejr sikre guld.

Benfica, der var uden langtidsskadede Alexander Bah, behøvede en sejr på mindst to mål for at gøre det samme.

Hos Sporting spillede Morten Hjulmand hele kampen på den centrale midtbane og fik et tidligt gult kort for et hårdt frispark, mens holdets unge forward Conrad Harder blev skiftet ind efter 80 minutter.

Sporting fik den bedst tænkelige start på topbraget, da holdet bragte sig foran allerede efter tre minutter.

Den svenske topscorer Viktor Gyökeres afleverede smart til angrebsmakker Trincao, der fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved den ene opstander til 1-0.

Benficas Angel Di Maria havde et par muligheder for at udligne, men hjemmeholdet formåede ikke at afslutte inden for rammen i første halvleg.

Hjemmepublikummet på Estádio da Luz måtte vente til det 63. minut på udligningen.

Grækeren Vangelis Pavlidis tog sagen i egen hånd og afdriblede flere modstandere i feltet, før han sendte bolden ind foran mål, hvor Kerem Aktürkoglu gjorde arbejdet færdigt.

Med et kvarter tilbage havde Pavlidis en stor chance for at bringe Benfica foran. Kort før tid havde den tidligere FC Nordsjælland-angriber Andreas Schjelderup også en farlig situation tæt på mål, hvor det løb ud i sandet.

Med det uafgjorte resultat lørdag kan Sporting på sidste spilledag næste lørdag sikre titlen for andet år i træk og for 21. gang i historien ved at slå Guimaraes på hjemmebane.

Benfica, der har rekordmange mesterskaber med sine 38 af slagsen, slutter af ude mod Braga.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Paraguay – Frankrig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis