Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Både Sporting og Benfica havde lørdag muligheden for at blive mester i Portugal, men det endte i pointdeling.



Tvekampen om det portugisiske mesterskab forbliver et drama indtil sidste spillerunde i næste weekend.

Lørdag aften spillede Benfica og Sporting 1-1 og ligger nu side om side med 79 point.

Sporting er bedst indbyrdes og har skæbnen i egne hænder.

Kampen i næstsidste spillerunde var speciel på den måde, at begge klubber havde chancen for at sikre sig mesterskabet på dagen.

Da indbyrdes opgør altså tæller før målscore ved pointlighed, kunne Sporting, der vandt sæsonens første ligakamp mellem rivalerne med 1-0, med en sejr sikre guld.

Benfica, der var uden langtidsskadede Alexander Bah, behøvede en sejr på mindst to mål for at gøre det samme.

Hos Sporting spillede Morten Hjulmand hele kampen på den centrale midtbane og fik et tidligt gult kort for et hårdt frispark, mens holdets unge forward Conrad Harder blev skiftet ind efter 80 minutter.

Sporting fik den bedst tænkelige start på topbraget, da holdet bragte sig foran allerede efter tre minutter.

Den svenske topscorer Viktor Gyökeres afleverede smart til angrebsmakker Trincao, der fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved den ene opstander til 1-0.

Benficas Angel Di Maria havde et par muligheder for at udligne, men hjemmeholdet formåede ikke at afslutte inden for rammen i første halvleg.

Hjemmepublikummet på Estádio da Luz måtte vente til det 63. minut på udligningen.

Grækeren Vangelis Pavlidis tog sagen i egen hånd og afdriblede flere modstandere i feltet, før han sendte bolden ind foran mål, hvor Kerem Aktürkoglu gjorde arbejdet færdigt.

Med et kvarter tilbage havde Pavlidis en stor chance for at bringe Benfica foran. Kort før tid havde den tidligere FC Nordsjælland-angriber Andreas Schjelderup også en farlig situation tæt på mål, hvor det løb ud i sandet.

Med det uafgjorte resultat lørdag kan Sporting på sidste spilledag næste lørdag sikre titlen for andet år i træk og for 21. gang i historien ved at slå Guimaraes på hjemmebane.

Benfica, der har rekordmange mesterskaber med sine 38 af slagsen, slutter af ude mod Braga.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Diant Ramaj skal videre

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’