Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Både Sporting og Benfica havde lørdag muligheden for at blive mester i Portugal, men det endte i pointdeling.



Tvekampen om det portugisiske mesterskab forbliver et drama indtil sidste spillerunde i næste weekend.

Lørdag aften spillede Benfica og Sporting 1-1 og ligger nu side om side med 79 point.

Sporting er bedst indbyrdes og har skæbnen i egne hænder.

Kampen i næstsidste spillerunde var speciel på den måde, at begge klubber havde chancen for at sikre sig mesterskabet på dagen.

Da indbyrdes opgør altså tæller før målscore ved pointlighed, kunne Sporting, der vandt sæsonens første ligakamp mellem rivalerne med 1-0, med en sejr sikre guld.

Benfica, der var uden langtidsskadede Alexander Bah, behøvede en sejr på mindst to mål for at gøre det samme.

Hos Sporting spillede Morten Hjulmand hele kampen på den centrale midtbane og fik et tidligt gult kort for et hårdt frispark, mens holdets unge forward Conrad Harder blev skiftet ind efter 80 minutter.

Sporting fik den bedst tænkelige start på topbraget, da holdet bragte sig foran allerede efter tre minutter.

Den svenske topscorer Viktor Gyökeres afleverede smart til angrebsmakker Trincao, der fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved den ene opstander til 1-0.

Benficas Angel Di Maria havde et par muligheder for at udligne, men hjemmeholdet formåede ikke at afslutte inden for rammen i første halvleg.

Hjemmepublikummet på Estádio da Luz måtte vente til det 63. minut på udligningen.

Grækeren Vangelis Pavlidis tog sagen i egen hånd og afdriblede flere modstandere i feltet, før han sendte bolden ind foran mål, hvor Kerem Aktürkoglu gjorde arbejdet færdigt.

Med et kvarter tilbage havde Pavlidis en stor chance for at bringe Benfica foran. Kort før tid havde den tidligere FC Nordsjælland-angriber Andreas Schjelderup også en farlig situation tæt på mål, hvor det løb ud i sandet.

Med det uafgjorte resultat lørdag kan Sporting på sidste spilledag næste lørdag sikre titlen for andet år i træk og for 21. gang i historien ved at slå Guimaraes på hjemmebane.

Benfica, der har rekordmange mesterskaber med sine 38 af slagsen, slutter af ude mod Braga.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Pokalhelt knækker FC København

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer