Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Både Sporting og Benfica havde lørdag muligheden for at blive mester i Portugal, men det endte i pointdeling.



Tvekampen om det portugisiske mesterskab forbliver et drama indtil sidste spillerunde i næste weekend.

Lørdag aften spillede Benfica og Sporting 1-1 og ligger nu side om side med 79 point.

Sporting er bedst indbyrdes og har skæbnen i egne hænder.

Kampen i næstsidste spillerunde var speciel på den måde, at begge klubber havde chancen for at sikre sig mesterskabet på dagen.

Da indbyrdes opgør altså tæller før målscore ved pointlighed, kunne Sporting, der vandt sæsonens første ligakamp mellem rivalerne med 1-0, med en sejr sikre guld.

Benfica, der var uden langtidsskadede Alexander Bah, behøvede en sejr på mindst to mål for at gøre det samme.

Hos Sporting spillede Morten Hjulmand hele kampen på den centrale midtbane og fik et tidligt gult kort for et hårdt frispark, mens holdets unge forward Conrad Harder blev skiftet ind efter 80 minutter.

Sporting fik den bedst tænkelige start på topbraget, da holdet bragte sig foran allerede efter tre minutter.

Den svenske topscorer Viktor Gyökeres afleverede smart til angrebsmakker Trincao, der fra kanten af feltet sparkede bolden ind ved den ene opstander til 1-0.

Benficas Angel Di Maria havde et par muligheder for at udligne, men hjemmeholdet formåede ikke at afslutte inden for rammen i første halvleg.

Hjemmepublikummet på Estádio da Luz måtte vente til det 63. minut på udligningen.

Grækeren Vangelis Pavlidis tog sagen i egen hånd og afdriblede flere modstandere i feltet, før han sendte bolden ind foran mål, hvor Kerem Aktürkoglu gjorde arbejdet færdigt.

Med et kvarter tilbage havde Pavlidis en stor chance for at bringe Benfica foran. Kort før tid havde den tidligere FC Nordsjælland-angriber Andreas Schjelderup også en farlig situation tæt på mål, hvor det løb ud i sandet.

Med det uafgjorte resultat lørdag kan Sporting på sidste spilledag næste lørdag sikre titlen for andet år i træk og for 21. gang i historien ved at slå Guimaraes på hjemmebane.

Benfica, der har rekordmange mesterskaber med sine 38 af slagsen, slutter af ude mod Braga.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..