Kasper Hjulmand er i øjeblikket på blokken hos den hollandske storklub AFC Ajax, som netop har afsluttet en skuffende sæson med at blive nummer tre i Æresdivisionen.
Dermed står næste sæson end ikke på Champions League, hvilket ellers plejer at være et godt udstillingsvindue for de mange spirende Ajax-talenter, som klubben ellers har en rig tradition for at sælge dyrt.
Den skuffende sæson kan ende med et skifte på trænerposten, og her meldes danskeren som et varmt bud sammen med norske Kjetil Knutsen samt John Heitinga, som for nylig kørte sæsonen færdig for klubben, efter han tog vikartjansen tilbage i januar.
Det er indlysende, at Kasper Hjulmands navn bliver bragt i den pulje, mener Danmarks tidligere landstræner Morten Olsen. Den i dag 73-årige dansker var cheftræner i Ajax i et halvandet år fra 1997 til slutningen af 1998, og han kender naturligvis klubben utrolig godt.
– Det er en klub med en vis spillefilosofi, som selvfølgelig ændrer sig henad vejen. Men de går jo efter de trænere, som har den tankegang omkring spillet. Det kan være mange forskellige ting, men det handler om at være dominerende og derigennem vinde mesterskaber og fodboldkampe.
– De har også en fanskare, som er på de der 50.-60.000 til hver eneste kamp. Så de kommer ind i sådan et teater, hvor de forventer, at man ikke kun vinder, men også måden man vinder på. Det gør ikke jobbet nemmere, men for mange der har den tankegang omkring fodbold, så er det et fantastisk sted at være, fordi man kræver det. Men det er også et svært sted, fordi man netop kræver det.
– Det er jo noget, som jeg i hvert fald ser, at Kasper har. Derfor synes jeg også, at det er indlysende, at hvis man søger en ny træner, så er Kaspers navn deriblandt. På grund af hans resultater, men også på grund af måden han ser fodbold på.
– Ellers kommer du ikke til Ajax. De store klubber scouter jo trænere som spillere nu om stunder, fortæller Morten Olsen til Tipsbladet.
Han vil ikke svare på, om det er skridt op for Kasper Hjulmands karriere eller ej, såfremt han får jobbet i Ajax. Det skyldes blandt andet, at man ikke kan sammenligne et landstrænerjob med et klubjob.
Det er to vidt forskellige jobs, mener Morten Olsen. Når du har et klubjob står du i spidsen for et hold i masser af kampe, og det er omvendt for et landstrænerjob, selv om der er kommet en del flere betydende landskampe nu i form af Nations League, end da Morten Olsen selv stod i spidsen for landsholdet.
Han kan dog konstatere, at man som landstræner har mindre tid på træningsbanen.
– Landstrænerjobbet har ændret sig ved at der er flere kampe, men at der er mindre tid til at komme på træningsbanen. Det bliver reduceret på grund af klubbernes interesse. Så det er to vidt forskellige jobs.
DBU's fodbolddirektør Peter Møller blev tidligere onsdag spurgt ind til rygterne, og det tog han med ro.
– Det er meget velfortjent at Kasper i følge hollandske medie er eftertragtet i Ajax. Vi har dog en aftale med Hjulmand, og ikke mindst et arbejde foran os, med at kvalificere landsholdet til endnu en slutrunde. Det er det vi har fokus på, sagde fodbolddirektøren til Tipsbladet.
Kasper Hjulmands kontrakt løber til efter EM-slutrunden i Tyskland næste år.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Sepp Piontek er død
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medie peger på FC København
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
UEFA med ny stor FC København-straf
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER