Morten Olsen: Hjulmand-rygter er indlysende

Det giver rigtig god mening, at Kasper Hjulmand er et trænernavn, som sættes i forbindelse med AFC Ajax, mener Danmarks tidligere landstræner, Morten Olsen.



Kasper Hjulmand er i øjeblikket på blokken hos den hollandske storklub AFC Ajax, som netop har afsluttet en skuffende sæson med at blive nummer tre i Æresdivisionen.

Dermed står næste sæson end ikke på Champions League, hvilket ellers plejer at være et godt udstillingsvindue for de mange spirende Ajax-talenter, som klubben ellers har en rig tradition for at sælge dyrt. 

Den skuffende sæson kan ende med et skifte på trænerposten, og her meldes danskeren som et varmt bud sammen med norske Kjetil Knutsen samt John Heitinga, som for nylig kørte sæsonen færdig for klubben, efter han tog vikartjansen tilbage i januar.

Det er indlysende, at Kasper Hjulmands navn bliver bragt i den pulje, mener Danmarks tidligere landstræner Morten Olsen. Den i dag 73-årige dansker var cheftræner i Ajax i et halvandet år fra 1997 til slutningen af 1998, og han kender naturligvis klubben utrolig godt.

– Det er en klub med en vis spillefilosofi, som selvfølgelig ændrer sig henad vejen. Men de går jo efter de trænere, som har den tankegang omkring spillet. Det kan være mange forskellige ting, men det handler om at være dominerende og derigennem vinde mesterskaber og fodboldkampe.

– De har også en fanskare, som er på de der 50.-60.000 til hver eneste kamp. Så de kommer ind i sådan et teater, hvor de forventer, at man ikke kun vinder, men også måden man vinder på. Det gør ikke jobbet nemmere, men for mange der har den tankegang omkring fodbold, så er det et fantastisk sted at være, fordi man kræver det. Men det er også et svært sted, fordi man netop kræver det.

– Det er jo noget, som jeg i hvert fald ser, at Kasper har. Derfor synes jeg også, at det er indlysende, at hvis man søger en ny træner, så er Kaspers navn deriblandt. På grund af hans resultater, men også på grund af måden han ser fodbold på.

– Ellers kommer du ikke til Ajax. De store klubber scouter jo trænere som spillere nu om stunder, fortæller Morten Olsen til Tipsbladet.

Han vil ikke svare på, om det er skridt op for Kasper Hjulmands karriere eller ej, såfremt han får jobbet i Ajax. Det skyldes blandt andet, at man ikke kan sammenligne et landstrænerjob med et klubjob. 

Det er to vidt forskellige jobs, mener Morten Olsen. Når du har et klubjob står du i spidsen for et hold i masser af kampe, og det er omvendt for et landstrænerjob, selv om der er kommet en del flere betydende landskampe nu i form af Nations League, end da Morten Olsen selv stod i spidsen for landsholdet.

Han kan dog konstatere, at man som landstræner har mindre tid på træningsbanen.

– Landstrænerjobbet har ændret sig ved at der er flere kampe, men at der er mindre tid til at komme på træningsbanen. Det bliver reduceret på grund af klubbernes interesse. Så det er to vidt forskellige jobs.

DBU's fodbolddirektør Peter Møller blev tidligere onsdag spurgt ind til rygterne, og det tog han med ro.

– Det er meget velfortjent at Kasper i følge hollandske medie er eftertragtet i Ajax. Vi har dog en aftale med Hjulmand, og ikke mindst et arbejde foran os, med at kvalificere landsholdet til endnu en slutrunde. Det er det vi har fokus på, sagde fodbolddirektøren til Tipsbladet.

Kasper Hjulmands kontrakt løber til efter EM-slutrunden i Tyskland næste år.







TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Superliga-træner enormt stolt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

‘Jeg er fucking irriteret’

FC København-fans raser

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Voldsomt skænderi i FC København

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Chokpris på Victor Froholdt

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Ikke det kønneste – men drama fik vi



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

– Jeg skammer mig ind i helvede

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Henter kæmpe Superliga-flop

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Arsenal vinder London-derby

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

FC København misser top seks

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Cooper og Tullberg overrasker begge

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Sønderjyske – OB

Fælder dom over FCK: 27,2%

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC