Mourinho beskyldes for racisme af rival

Galatasaray har tænkt sig at indlede en sag om racisme mod José Mourinho, der er træner for Fenerbahce.



Den portugisiske fodboldtræner José Mourinho, der står i spidsen for tyrkiske Fenerbahce, er blevet beskyldt for at have udtalt sig racistisk.

Det sker som følge af et lokalderby mod ærkerivalerne fra Galatasaray.

Galatasaray, der ligesom Fenerbahce hører til i den tyrkiske storby Istanbul, har beskyldt portugiseren for “racistiske udtalelser” – uden dog at specificere, hvilke konkrete udtalelser der henvises til.

Mourinho har ikke selv kommenteret beskyldningerne.

Galatasaray og Fenerbahce, der ligger henholdsvis nummer et og to i den bedste tyrkiske række, mødtes mandag. Kampen endte 0-0.

Efter opgøret kritiserede José Mourinho den måde, som Galatasaray-bænken havde opført sig på under kampen. I den forbindelse sagde han, at folk på bænken havde “hoppet op og ned som aber”.

Hen gentog også en tidligere kritik af tyrkiske dommere.

Mandagens kamp blev dømt af en slovensk dommer, efter at begge hold havde anmodet om at få en udenlandsk dommer til kampen.

– Siden Mourinho indledte tiden som træner i Tyrkiet, er Fenerbahce-træneren gentagne gange kommet med nedsættende kommentarer, der er direkte rettet mod det tyrkiske folk, skriver Galatasaray i en udtalelse.

Klubben skriver, at den har tænkt sig at indlede en sag mod Mourinho.

– I dag er hans diskurs eskaleret fra at være blot umoralske kommentarer til at være entydigt umenneskelig retorik, lyder det i udtalelsen.

– Vi erklærer hermed helt formelt vores plan om at iværksætte en kriminel efterforskning af de racistiske kommentarer fremsat af José Mourinho og vil samtidig indgive officielle klager til Uefa og Fifa, skriver Galatasaray.

62-årige José Mourinho har stået i spidsen for Fenerbahce siden juni 2024. 

Han fik sit gennembrud i Porto og har efterfølgende blandt andet været træner i Chelsea, Real Madrid og Manchester United.

/ritzau/AFP





LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

Superliga-LIVE: Horsens-spiller rykker til Qatar

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Thomasberg vinder i sin OB-debut

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Eriksen spottet – nu er der nyt

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Dansker scorer mod Barcelona

Stor ændring i AGF?

AGF i kontakt om norsk angriber 

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni