Mulig Daramy-rival: Van der Vaart fraråder skifte

Mohamed Daramy kan muligvis få en stærk konkurrent i Ajax, men Rafael van der Vaart fraråder spilleren i at skifte til klubben.



Steven Bergwijn har haft blandt succes for Tottenham siden skiftet fra PSV tilbage i januar sidste år, og i denne sæson kæmper han med spilletiden. Det har åbnet op for et skifte tilbage til Holland, hvor AFC Ajax angiveligt er meget interesseret i at hente ham. 

Det vil være dårlige nyheder for danske Mohamed Daramy, da de to spillere spiller på nogenlunde samme position. Det vil da heller ikke være noget godt skifte for Tottenham-spillere, hvis man spørger Rafael van der Vaart, der har en fortid i begge klubber. Det fortæller han i Ziggo Sports studie. 

– Han er en vidunderlig spiller. Jeg kan godt lide at se ham spille, og han har også gjort det godt på det hollandske landshold. 

– Du kan bare aldrig garantere en spiller, at han kommer til at spille, men hvis du henter Bergwijn fra Tottenham til Ajax, så skal han spille. Det næste spørgsmål er så, hvor han så skal spille? Du har Tadic, der spiller på hans position, og til højre har du Antony og Berghuis. Så de henter kun Bergwijn, fordi Sebastian Haller skal til Africa Cup of Nations i en måned. Det synes jeg ikke, at Bergwijn bør gøre, siger Rafael van der Vaart. 

Han forstår dog godt, hvis Ajax er interesseret i at hente ham. 

– Fra Ajax’ perspektiv forstår jeg det, men jeg tror ikke, at det er klogt for Bergwijn. Han spiller stadig regelmæssigt for Tottenham, og hvis du tager til Ajax for at sidde på bænken i den hollandske liga, så er det ikke godt for din karriere. Det vil ikke blive bedre for ham. Han spiller af og til for Tottenham, og så er det bedre for ham at blive der, lyder rådet fra den tidligere playmaker. 

Bergwijn har i denne sæson spillet syv Premier League-kampe for Tottenham, men blot de tre første kampe var fra start.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Silkeborg IF – FC København

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

De er tilbage i Superligaen

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Hjulmand og co. taber stort skridt

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Atletico Madrid interesseret i dansker



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef