Steven Bergwijn har haft blandt succes for Tottenham siden skiftet fra PSV tilbage i januar sidste år, og i denne sæson kæmper han med spilletiden. Det har åbnet op for et skifte tilbage til Holland, hvor AFC Ajax angiveligt er meget interesseret i at hente ham.
Det vil være dårlige nyheder for danske Mohamed Daramy, da de to spillere spiller på nogenlunde samme position. Det vil da heller ikke være noget godt skifte for Tottenham-spillere, hvis man spørger Rafael van der Vaart, der har en fortid i begge klubber. Det fortæller han i Ziggo Sports studie.
– Han er en vidunderlig spiller. Jeg kan godt lide at se ham spille, og han har også gjort det godt på det hollandske landshold.
– Du kan bare aldrig garantere en spiller, at han kommer til at spille, men hvis du henter Bergwijn fra Tottenham til Ajax, så skal han spille. Det næste spørgsmål er så, hvor han så skal spille? Du har Tadic, der spiller på hans position, og til højre har du Antony og Berghuis. Så de henter kun Bergwijn, fordi Sebastian Haller skal til Africa Cup of Nations i en måned. Det synes jeg ikke, at Bergwijn bør gøre, siger Rafael van der Vaart.
Han forstår dog godt, hvis Ajax er interesseret i at hente ham.
– Fra Ajax’ perspektiv forstår jeg det, men jeg tror ikke, at det er klogt for Bergwijn. Han spiller stadig regelmæssigt for Tottenham, og hvis du tager til Ajax for at sidde på bænken i den hollandske liga, så er det ikke godt for din karriere. Det vil ikke blive bedre for ham. Han spiller af og til for Tottenham, og så er det bedre for ham at blive der, lyder rådet fra den tidligere playmaker.
Bergwijn har i denne sæson spillet syv Premier League-kampe for Tottenham, men blot de tre første kampe var fra start.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
