Mulig Daramy-rival: Van der Vaart fraråder skifte

Mohamed Daramy kan muligvis få en stærk konkurrent i Ajax, men Rafael van der Vaart fraråder spilleren i at skifte til klubben.



Steven Bergwijn har haft blandt succes for Tottenham siden skiftet fra PSV tilbage i januar sidste år, og i denne sæson kæmper han med spilletiden. Det har åbnet op for et skifte tilbage til Holland, hvor AFC Ajax angiveligt er meget interesseret i at hente ham. 

Det vil være dårlige nyheder for danske Mohamed Daramy, da de to spillere spiller på nogenlunde samme position. Det vil da heller ikke være noget godt skifte for Tottenham-spillere, hvis man spørger Rafael van der Vaart, der har en fortid i begge klubber. Det fortæller han i Ziggo Sports studie. 

– Han er en vidunderlig spiller. Jeg kan godt lide at se ham spille, og han har også gjort det godt på det hollandske landshold. 

– Du kan bare aldrig garantere en spiller, at han kommer til at spille, men hvis du henter Bergwijn fra Tottenham til Ajax, så skal han spille. Det næste spørgsmål er så, hvor han så skal spille? Du har Tadic, der spiller på hans position, og til højre har du Antony og Berghuis. Så de henter kun Bergwijn, fordi Sebastian Haller skal til Africa Cup of Nations i en måned. Det synes jeg ikke, at Bergwijn bør gøre, siger Rafael van der Vaart. 

Han forstår dog godt, hvis Ajax er interesseret i at hente ham. 

– Fra Ajax’ perspektiv forstår jeg det, men jeg tror ikke, at det er klogt for Bergwijn. Han spiller stadig regelmæssigt for Tottenham, og hvis du tager til Ajax for at sidde på bænken i den hollandske liga, så er det ikke godt for din karriere. Det vil ikke blive bedre for ham. Han spiller af og til for Tottenham, og så er det bedre for ham at blive der, lyder rådet fra den tidligere playmaker. 

Bergwijn har i denne sæson spillet syv Premier League-kampe for Tottenham, men blot de tre første kampe var fra start.






‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

FC København udlejer Jonathan Moalem

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Jubler over store FC København-nyheder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansk angriber sat til salg

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

OB vil have tidligere Superliga-profil

‘Et af de største danske resultater’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning