Mohamed Ihattaren kom tidligere på året på 14. pladsen på FourFourTwos rangering af ‘de mest spændende teenagere i verden’, men i skrivende stund går hollænderens karriere absolut ikke specielt godt.
Den 19-årige angriber skiftede i sommer fra PSV Eindhoven til Juventus, hvorefter han blev udlejet til Sampdoria. Ihattaren har dog endnu ikke spillet ét eneste minut for Genova-klubben. Og nu er han så tilmed sporløst forsvundet, lyder det fra den italienske avis La Gazetta dello Sport.
– Ihattaren, et spøgelse i Utrecht, og han ønsker aldrig aldrig at vende tilbage til Italien, lyder overskriften i La Gazzetta dello Sports artikel om Ihattarens besynderlige situation.
– Han er ejet af Juve, men blev lejet ud til Sampdoria i sommer. Han mødte op fem kilo overvægtig, og den 12. oktober vendte han så tilbage til Holland af famililære årsager, uden at have spillet ét eneste minut. Siden da har ingen hørt noget, skriver Milano-avisen.
Sad på bænken mod Inter
La Gazzetta dello Sport skriver således, at Mohamed Ihattaren bogstaveligt talt er forsvundet, selvom den hollandske presse har forsøgt at opspore stortalentet.
Ihattaren sad på bænken, da Sampdoria mødte Inter i Serie A i september, men siden den 12. oktober er der altså ingen i den italienske klub, der har hørt fra hollænderen.
Mohamed Ihattaren har den kontroversielle Mino Raiola som agent, men ifølge La Gazzetta dello Sport er der i Holland rygter om, at stortalentet ønsker en ny agent. I første omgang er der dog stadig ingen, der ved, hvor den Juventus-ejede angriber befinder sig henne i øjeblikket.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
