Mysterie: Stortalent er sporløst forsvundet

Et af de største talenter i hollandsk fodbold er tilsyneladende gået under jorden.



Mohamed Ihattaren kom tidligere på året på 14. pladsen på FourFourTwos rangering af ‘de mest spændende teenagere i verden’, men i skrivende stund går hollænderens karriere absolut ikke specielt godt. 

Den 19-årige angriber skiftede i sommer fra PSV Eindhoven til Juventus, hvorefter han blev udlejet til Sampdoria. Ihattaren har dog endnu ikke spillet ét eneste minut for Genova-klubben. Og nu er han så tilmed sporløst forsvundet, lyder det fra den italienske avis La Gazetta dello Sport

– Ihattaren, et spøgelse i Utrecht, og han ønsker aldrig aldrig at vende tilbage til Italien, lyder overskriften i La Gazzetta dello Sports artikel om Ihattarens besynderlige situation.

– Han er ejet af Juve, men blev lejet ud til Sampdoria i sommer. Han mødte op fem kilo overvægtig, og den 12. oktober vendte han så tilbage til Holland af famililære årsager, uden at have spillet ét eneste minut. Siden da har ingen hørt noget, skriver Milano-avisen. 

Sad på bænken mod Inter
La Gazzetta dello Sport skriver således, at Mohamed Ihattaren bogstaveligt talt er forsvundet, selvom den hollandske presse har forsøgt at opspore stortalentet. 

Ihattaren sad på bænken, da Sampdoria mødte Inter i Serie A i september, men siden den 12. oktober er der altså ingen i den italienske klub, der har hørt fra hollænderen.

Mohamed Ihattaren har den kontroversielle Mino Raiola som agent, men ifølge La Gazzetta dello Sport er der i Holland rygter om, at stortalentet ønsker en ny agent. I første omgang er der dog stadig ingen, der ved, hvor den Juventus-ejede angriber befinder sig henne i øjeblikket. 





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

AGF – Sønderjyske

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chok i Wolfsburg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag