Mohamed Ihattaren kom tidligere på året på 14. pladsen på FourFourTwos rangering af ‘de mest spændende teenagere i verden’, men i skrivende stund går hollænderens karriere absolut ikke specielt godt.
Den 19-årige angriber skiftede i sommer fra PSV Eindhoven til Juventus, hvorefter han blev udlejet til Sampdoria. Ihattaren har dog endnu ikke spillet ét eneste minut for Genova-klubben. Og nu er han så tilmed sporløst forsvundet, lyder det fra den italienske avis La Gazetta dello Sport.
– Ihattaren, et spøgelse i Utrecht, og han ønsker aldrig aldrig at vende tilbage til Italien, lyder overskriften i La Gazzetta dello Sports artikel om Ihattarens besynderlige situation.
– Han er ejet af Juve, men blev lejet ud til Sampdoria i sommer. Han mødte op fem kilo overvægtig, og den 12. oktober vendte han så tilbage til Holland af famililære årsager, uden at have spillet ét eneste minut. Siden da har ingen hørt noget, skriver Milano-avisen.
Sad på bænken mod Inter
La Gazzetta dello Sport skriver således, at Mohamed Ihattaren bogstaveligt talt er forsvundet, selvom den hollandske presse har forsøgt at opspore stortalentet.
Ihattaren sad på bænken, da Sampdoria mødte Inter i Serie A i september, men siden den 12. oktober er der altså ingen i den italienske klub, der har hørt fra hollænderen.
Mohamed Ihattaren har den kontroversielle Mino Raiola som agent, men ifølge La Gazzetta dello Sport er der i Holland rygter om, at stortalentet ønsker en ny agent. I første omgang er der dog stadig ingen, der ved, hvor den Juventus-ejede angriber befinder sig henne i øjeblikket.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
