Mysterie: Stortalent er sporløst forsvundet

Et af de største talenter i hollandsk fodbold er tilsyneladende gået under jorden.



Mohamed Ihattaren kom tidligere på året på 14. pladsen på FourFourTwos rangering af ‘de mest spændende teenagere i verden’, men i skrivende stund går hollænderens karriere absolut ikke specielt godt. 

Den 19-årige angriber skiftede i sommer fra PSV Eindhoven til Juventus, hvorefter han blev udlejet til Sampdoria. Ihattaren har dog endnu ikke spillet ét eneste minut for Genova-klubben. Og nu er han så tilmed sporløst forsvundet, lyder det fra den italienske avis La Gazetta dello Sport

– Ihattaren, et spøgelse i Utrecht, og han ønsker aldrig aldrig at vende tilbage til Italien, lyder overskriften i La Gazzetta dello Sports artikel om Ihattarens besynderlige situation.

– Han er ejet af Juve, men blev lejet ud til Sampdoria i sommer. Han mødte op fem kilo overvægtig, og den 12. oktober vendte han så tilbage til Holland af famililære årsager, uden at have spillet ét eneste minut. Siden da har ingen hørt noget, skriver Milano-avisen. 

Sad på bænken mod Inter
La Gazzetta dello Sport skriver således, at Mohamed Ihattaren bogstaveligt talt er forsvundet, selvom den hollandske presse har forsøgt at opspore stortalentet. 

Ihattaren sad på bænken, da Sampdoria mødte Inter i Serie A i september, men siden den 12. oktober er der altså ingen i den italienske klub, der har hørt fra hollænderen.

Mohamed Ihattaren har den kontroversielle Mino Raiola som agent, men ifølge La Gazzetta dello Sport er der i Holland rygter om, at stortalentet ønsker en ny agent. I første omgang er der dog stadig ingen, der ved, hvor den Juventus-ejede angriber befinder sig henne i øjeblikket. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Medie: FC København jagter Michael Parker

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

De vil have Rashford

Premier League-dansker skal have ny manager

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen