N’Doye: Tjente kassen – fortryder det inderligt!

FC Københavns tidligere angriber Dame N'Doye ser tilbage på karrieren, hvor han fortryder særligt et klubskifte.



FC København-legenden Dame N’Doye rundede tidligere i år et skarpt hjørne, da den pensionerede skarpretter fyldte 40.

I den forbindelse har hans tidligere klub Lokomotiv Moskva taget en snak med ham om karrieren.

Og særligt én ting fortryder Dame N’Doye helt vildt – nemlig hans første klubskifte til Al Sadd i Qatar.

– De tilbød mig en kontrakt fem gange større end den, jeg havde i Senegal, så jeg tog dertil. Men havde jeg vidst, hvordan det hele ville gå, kunne ingen penge få mig til at gøre det igen. Jeg fortryder det inderligt.

I Qatar er der restriktioner på hvor mange udenlandske spillere, der må være på banen ad gangen – det fandt Dame N’Doye ud af for sent.

– Ingen gjorde mig opmærksom på det. Pengene blev bare betalt, og så var det på den måde. Jeg var helt alene.

Senere kom Dame N’Doye til Portugal og derefter Panathinaikos, hvor han dog kom i unåde hos cheftræneren, så han måtte udlejes til OFI på Kreta. Det var dog med skiftet til FC København i 2009, at karrieren for alvor tog fart.

– Det var en virkelig god tid, selvom det ikke gik så nemt til at starte med. De første seks måneder i Danmark var en stor udfordring for mig, da jeg havde for mange kilo på sidebenene. Jeg skulle tabe omkring tre kilo. Jeg fik et skræddersyet træningsprogram, som jeg fulgte i seks måneder. Derefter var jeg 100 procent klar og scorede 14 mål i den efterfølgende sæson.

Dame N’Doye var af to omgange i FC København, hvor han står noteret for 90 Superliga-scoringer i 151 kampe. Fire damarksmesterskaber og to pokaltitler er en del af trofæskabet fra tiden i Danmark.

FC København endte også med at blive Dame N’Doyes sidste klub. I 2020 sagde han farvel, og for halvandet år siden stoppede han så endegyldigt karrieren.

Hvem er historiens bedste FCK-angriber?

  • Dame N'Doye
  • Sibusiso Zuma
  • Marcus Allbäck
  • Cesar Santin
  • En helt fjerde
  • Dame N'Doye
  • Sibusiso Zuma
  • Marcus Allbäck
  • Cesar Santin
  • En helt fjerde

0 Votes







LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

AGF – Sønderjyske

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

FC Fredericia – FC København

Færdig i Real Madrid

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

10. gang i træk

OB – Silkeborg IF

Randers FC – Vejle Boldklub

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr