Nedtur: Messi taget ved næsen af forretningsmand

Lionel Messi blev tilsyneladende taget alvorligt ved næsen, da argentineren i 2017 brugte flere hundrede millioner kroner på et luksushotel.



Lionel Messi har vadet i succes som fodboldspiller, men som forretningsmand er argentineren nu løbet ind i lidt af nedtur.

Således skriver den spanske avis El Confidencial, at Messi er ejer af hotellet MiM Sitges, der nu skal rives ned. Ifølge avisen betalte Messi i 2017 omtrent 225 millioner kroner for hotellet. 

I forbindelse med købet var superstjernen ikke bevidst om, at det af byplanen i Sitges fremgik, at hotellet på sigt skulle rives ned. Det var forretningsmanden Francisco Sanchez, der solgte hotellet til Messi, og altså tilsyneladende tog argentineren ved næsen.

For store altaner
MiM Sitges er et firestjernet hotel i badebyen Sitges, der ligger omtrent 40 kilometer fra Barcelona. Hotellet ligger blot 50 meter fra stranden og har 77 værelser. Hotellet blev bygget i 2013, men under byggeriet blev retningslinjerne fra byrådet tilsyneladende ikke overholdt. Eksempelvis er altanerne langt større end tilladt.

Og ifølge El Confidencial er problemet, at altanerne ikke bare kan tages ned igen, igen hele hotellets konstruktion er afhængig af altanerne. Bygningen risikerer at falde sammen, hvis altanerne fjernes. 

Og ifølge El Confidencial valgte Francisco Sanchez så at sælge hotellet til Lionel Messi i 2017, da det stod klart, at problemet næppe kunne løses. Dermed ser det altså ud til, at argentineren har foretaget en investering, der kommer til at medføre et tab på mange, mange millioner kroner. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne