Nedtur: Messi taget ved næsen af forretningsmand

Lionel Messi blev tilsyneladende taget alvorligt ved næsen, da argentineren i 2017 brugte flere hundrede millioner kroner på et luksushotel.



Lionel Messi har vadet i succes som fodboldspiller, men som forretningsmand er argentineren nu løbet ind i lidt af nedtur.

Således skriver den spanske avis El Confidencial, at Messi er ejer af hotellet MiM Sitges, der nu skal rives ned. Ifølge avisen betalte Messi i 2017 omtrent 225 millioner kroner for hotellet. 

I forbindelse med købet var superstjernen ikke bevidst om, at det af byplanen i Sitges fremgik, at hotellet på sigt skulle rives ned. Det var forretningsmanden Francisco Sanchez, der solgte hotellet til Messi, og altså tilsyneladende tog argentineren ved næsen.

For store altaner
MiM Sitges er et firestjernet hotel i badebyen Sitges, der ligger omtrent 40 kilometer fra Barcelona. Hotellet ligger blot 50 meter fra stranden og har 77 værelser. Hotellet blev bygget i 2013, men under byggeriet blev retningslinjerne fra byrådet tilsyneladende ikke overholdt. Eksempelvis er altanerne langt større end tilladt.

Og ifølge El Confidencial er problemet, at altanerne ikke bare kan tages ned igen, igen hele hotellets konstruktion er afhængig af altanerne. Bygningen risikerer at falde sammen, hvis altanerne fjernes. 

Og ifølge El Confidencial valgte Francisco Sanchez så at sælge hotellet til Lionel Messi i 2017, da det stod klart, at problemet næppe kunne løses. Dermed ser det altså ud til, at argentineren har foretaget en investering, der kommer til at medføre et tab på mange, mange millioner kroner. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

FC Barcelona køber VM-angriber

Skotland – Brasilien

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Tjekkiet – Mexico

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Tunesien – Holland

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK