Lionel Messi har vadet i succes som fodboldspiller, men som forretningsmand er argentineren nu løbet ind i lidt af nedtur.
Således skriver den spanske avis El Confidencial, at Messi er ejer af hotellet MiM Sitges, der nu skal rives ned. Ifølge avisen betalte Messi i 2017 omtrent 225 millioner kroner for hotellet.
I forbindelse med købet var superstjernen ikke bevidst om, at det af byplanen i Sitges fremgik, at hotellet på sigt skulle rives ned. Det var forretningsmanden Francisco Sanchez, der solgte hotellet til Messi, og altså tilsyneladende tog argentineren ved næsen.
For store altaner
MiM Sitges er et firestjernet hotel i badebyen Sitges, der ligger omtrent 40 kilometer fra Barcelona. Hotellet ligger blot 50 meter fra stranden og har 77 værelser. Hotellet blev bygget i 2013, men under byggeriet blev retningslinjerne fra byrådet tilsyneladende ikke overholdt. Eksempelvis er altanerne langt større end tilladt.
Og ifølge El Confidencial er problemet, at altanerne ikke bare kan tages ned igen, igen hele hotellets konstruktion er afhængig af altanerne. Bygningen risikerer at falde sammen, hvis altanerne fjernes.
Og ifølge El Confidencial valgte Francisco Sanchez så at sælge hotellet til Lionel Messi i 2017, da det stod klart, at problemet næppe kunne løses. Dermed ser det altså ud til, at argentineren har foretaget en investering, der kommer til at medføre et tab på mange, mange millioner kroner.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Millionregn over ‘PC’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
