Nedtur: Messi taget ved næsen af forretningsmand

Lionel Messi blev tilsyneladende taget alvorligt ved næsen, da argentineren i 2017 brugte flere hundrede millioner kroner på et luksushotel.



Lionel Messi har vadet i succes som fodboldspiller, men som forretningsmand er argentineren nu løbet ind i lidt af nedtur.

Således skriver den spanske avis El Confidencial, at Messi er ejer af hotellet MiM Sitges, der nu skal rives ned. Ifølge avisen betalte Messi i 2017 omtrent 225 millioner kroner for hotellet. 

I forbindelse med købet var superstjernen ikke bevidst om, at det af byplanen i Sitges fremgik, at hotellet på sigt skulle rives ned. Det var forretningsmanden Francisco Sanchez, der solgte hotellet til Messi, og altså tilsyneladende tog argentineren ved næsen.

For store altaner
MiM Sitges er et firestjernet hotel i badebyen Sitges, der ligger omtrent 40 kilometer fra Barcelona. Hotellet ligger blot 50 meter fra stranden og har 77 værelser. Hotellet blev bygget i 2013, men under byggeriet blev retningslinjerne fra byrådet tilsyneladende ikke overholdt. Eksempelvis er altanerne langt større end tilladt.

Og ifølge El Confidencial er problemet, at altanerne ikke bare kan tages ned igen, igen hele hotellets konstruktion er afhængig af altanerne. Bygningen risikerer at falde sammen, hvis altanerne fjernes. 

Og ifølge El Confidencial valgte Francisco Sanchez så at sælge hotellet til Lionel Messi i 2017, da det stod klart, at problemet næppe kunne løses. Dermed ser det altså ud til, at argentineren har foretaget en investering, der kommer til at medføre et tab på mange, mange millioner kroner. 





AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!