På trods af FC Midtjyllands imponerende 3-2-sejr over Nottingham Forest i Europa League har det ikke været en optimal uge for dansk fodbold i forhold til den ekstremt vigtige koefficientliste.
FC København løb som bekendt ind i et 2-0-nederlag til aserbajdsjanske Qarabag onsdag aften, og torsdag aften havde de polske klubber så i den grad vind i sejlene i Conference League.
Hele fire polske klubber deltager i denne sæson i Conference League, og tre af dem hentede sejre torsdag.
Niels Frederiksens Lech Poznan-mandskab bankede Rapid Wien med 4-1, Jagiellona slog Hamrun Spartans med 1-0 og Rakow Czestochowa slog Craiova med 2-0. Legia Warszawa tabte dog til tyrkiske Samsunspor.
De tre polske sejre betyder, at Polen i denne uge har tilføjet 1500 point til koefficientlisten, mens Danmark har høstet 500 point.
Det betyder, at Polen stryger forbi Danmark på koefficientlisten og overtager 13. pladsen. Polen er endda meget tæt på også at overtage Norges 12. plads. Det skriver Football Meets Data.
Sådan får man koefficientpoint
Hvis vi tager Danmark som eksempel, så vil en sejr til et dansk hold i ligafasen af Champions League, Europa League eller Conference League sikre Danmark 0.500 point.
Det skyldes, at en sejr i sig selv giver 2 point, men det skal divideres med antallet af europæiske pladser, et givent land startede sæsonen med. Og da Danmark havde fire pladser i de europæiske turneringer, skal det divideres med fire. Derfor giver en dansk sejr 0.500.
Spiller et dansk hold uafgjort, får man 0.250 point. Et uafgjort resultat giver nemlig 1 point, og efter samme logik som ovenfor skal det divideres med fire.
For Danmark er det afgørende at slutte i top 15, da man i så fald vil være sikret fem pladser i de europæiske kvalifikationer i 2027/28-sæsonen, heriblandt to i Champions League-kvalifikationen (læs mere om koefficientranglisten her).
De seneste sæsoner har Danmark flirtet med top 15, men er sluttet lige akkurat uden for.

Polen er rykket forbi Danmark på koefficientranglisten i denne uge (Foto: Alamy).
Efter de europæiske kampe i denne uge ligger Danmark nu på 14. pladsen med 36.481 point, mens Polen nu har 37.375 point. Der er heldigvis et stykke vej ned til Østrig, der indtager 15. pladsen med 32.250 point. Schweiz ligger på 16. pladsen med 31.700 point.
De fire lande, der i øjeblikket lige efter Danmark på koefficientlisten – Østrig, Schweiz, Cypern og Skotland – har alle tre klubber med i europæiske turneringer, mens Danmark som bekendt kun har FC København og FC Midtjylland.
En lille positiv detalje for dansk fodbold i denne uge er, at FC Midtjylland procentuelt var den største vinder i anden spillerunde i Europa League, da ‘ulvene’ med sejren over Nottingham Forest forbedrede deres chancer for at slutte i top 8 med hele 28 procent ifølge Football Meets Data.
Kilde: Football Meets Data, Kassiesa og Uefa.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER