Kæmpe dansk succes

Ingen har hentet ligeså mange koefficientpoint som Danmark i denne sæson.



Det har været et par gode uger for Danmark, når det kommer til koefficientpoint.

Både FC København og FC Midtjylland kom godt igennem kvalifikationen til henholdsvis Champions League og Europa League, ligesom begge er kommet fint fra land i de to turneringers ligafaser.

Og danske holds succes i Europa i denne sæson afspejles også i koefficientregnskabet. Således har ingen lande hente ligeså mange koefficientpoint som Danmark i denne sæson, skriver Football Meets Data

Danmark har hentet 6.125 point, hvilket altså er flest i denne sæson, og er akkurat foran Portugal med 6.000 point hentet. 

Her er det værd at nævne, at Brøndby og Silkeborg også har sikret nogle point til Danmark via deres resultater i kvalifikationen.

De to lande, der henter flest koefficientpoint på en sæson, sikrer sig en ekstra plads i Champions League i den kommende sæson. Men selvom Danmark er kommet fint fra land, er det mildest talt usandsynligt, at dansk fodbold sikrer den plads – for eksempel har England, Tyskland, Spanien og Italien alle syv eller flere hold i Europa og kan hurtigt indhente Danmark på listen.

Kravler op på koefficientlisten – for nu

I stedet er det straks vigtigere med Danmarks placering på UEFA’s koefficientrangliste – og her ser det positivt ud.

Det er afgørende at slutte i top 15, da man i så fald vil være sikret fem pladser i de europæiske kvalifikationer i 2027/28-sæsonen, heriblandt to i Champions League-kvalifikationen. De seneste sæsoner har Danmark flirtet med top 15, men er sluttet lige akkurat uden for. 

I skrivende stund er Danmark dog i top 15 med 35.981 point over de seneste fire sæsoner samt den nuværende. 

Ja, faktisk er vi helt oppe som nummer 13, efter at de seneste ugers resultater har sendt Danmark forbi Polen, der har 35.875 point. 

Nummer 14 er Polen, der har 35.875 point, men chancerne for, at de overhaler Danmark igen i næste uge er store. Her tages der hul på Conference League, hvor der er intet mindre end fire polske hold med, og med blot ét uafgjort resultat af et polsk hold vil Polen tilbageerobre 13. pladsen.

Sådan får man koefficientpoint

Hvis vi tager Danmark som eksempel, så vil en sejr til et dansk hold i ligafasen af Champions League, Europa League eller Conference League sikre Danmark 0.500 point. 

Det skyldes, at en sejr i sig selv giver 2 point, men det skal divideres med antallet af europæiske pladser, et givent land startede sæsonen med. Og da Danmark havde fire pladser i de europæiske turneringer, skal det divideres med fire. Derfor giver en dansk sejr 0.500. 

Spiller et dansk hold uafgjort, får man 0.250 point. Et uafgjort resultat giver nemlig 1 point, og efter samme logik som ovenfor skal det divideres med fire. 

Her er det værd at nævne, at både Schweiz og Skotland havde fem europæiske pladser i denne sæson. Derfor henter de “kun” 0.400 point ved en sejr og 0.200 point ved et uafgjort resultat. Cypern havde dog fire europæiske pladser og får derfor samme antal point som Danmark, hvis et af deres hold vinder. 

Lige uden for top 15 er Schweiz nummer 16 med 30.500 point, Cypern er nummer 17 med 29.287 point, og Skotland er nummer 18 med 29.050 point. Alle tre hold har tre hold tilbage i Europa i modsætning til Danmark, der har to. 

Det er altså de lande, der skal holdes ekstra godt øje med, men i skrivende stund har Danmark et fornuftigt forspring ned til dem. 

Kilde: Kassiesa og Football Meets Data





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’