Kæmpe dansk succes

Ingen har hentet ligeså mange koefficientpoint som Danmark i denne sæson.



Det har været et par gode uger for Danmark, når det kommer til koefficientpoint.

Både FC København og FC Midtjylland kom godt igennem kvalifikationen til henholdsvis Champions League og Europa League, ligesom begge er kommet fint fra land i de to turneringers ligafaser.

Og danske holds succes i Europa i denne sæson afspejles også i koefficientregnskabet. Således har ingen lande hente ligeså mange koefficientpoint som Danmark i denne sæson, skriver Football Meets Data

Danmark har hentet 6.125 point, hvilket altså er flest i denne sæson, og er akkurat foran Portugal med 6.000 point hentet. 

Her er det værd at nævne, at Brøndby og Silkeborg også har sikret nogle point til Danmark via deres resultater i kvalifikationen.

De to lande, der henter flest koefficientpoint på en sæson, sikrer sig en ekstra plads i Champions League i den kommende sæson. Men selvom Danmark er kommet fint fra land, er det mildest talt usandsynligt, at dansk fodbold sikrer den plads – for eksempel har England, Tyskland, Spanien og Italien alle syv eller flere hold i Europa og kan hurtigt indhente Danmark på listen.

Kravler op på koefficientlisten – for nu

I stedet er det straks vigtigere med Danmarks placering på UEFA’s koefficientrangliste – og her ser det positivt ud.

Det er afgørende at slutte i top 15, da man i så fald vil være sikret fem pladser i de europæiske kvalifikationer i 2027/28-sæsonen, heriblandt to i Champions League-kvalifikationen. De seneste sæsoner har Danmark flirtet med top 15, men er sluttet lige akkurat uden for. 

I skrivende stund er Danmark dog i top 15 med 35.981 point over de seneste fire sæsoner samt den nuværende. 

Ja, faktisk er vi helt oppe som nummer 13, efter at de seneste ugers resultater har sendt Danmark forbi Polen, der har 35.875 point. 

Nummer 14 er Polen, der har 35.875 point, men chancerne for, at de overhaler Danmark igen i næste uge er store. Her tages der hul på Conference League, hvor der er intet mindre end fire polske hold med, og med blot ét uafgjort resultat af et polsk hold vil Polen tilbageerobre 13. pladsen.

Sådan får man koefficientpoint

Hvis vi tager Danmark som eksempel, så vil en sejr til et dansk hold i ligafasen af Champions League, Europa League eller Conference League sikre Danmark 0.500 point. 

Det skyldes, at en sejr i sig selv giver 2 point, men det skal divideres med antallet af europæiske pladser, et givent land startede sæsonen med. Og da Danmark havde fire pladser i de europæiske turneringer, skal det divideres med fire. Derfor giver en dansk sejr 0.500. 

Spiller et dansk hold uafgjort, får man 0.250 point. Et uafgjort resultat giver nemlig 1 point, og efter samme logik som ovenfor skal det divideres med fire. 

Her er det værd at nævne, at både Schweiz og Skotland havde fem europæiske pladser i denne sæson. Derfor henter de “kun” 0.400 point ved en sejr og 0.200 point ved et uafgjort resultat. Cypern havde dog fire europæiske pladser og får derfor samme antal point som Danmark, hvis et af deres hold vinder. 

Lige uden for top 15 er Schweiz nummer 16 med 30.500 point, Cypern er nummer 17 med 29.287 point, og Skotland er nummer 18 med 29.050 point. Alle tre hold har tre hold tilbage i Europa i modsætning til Danmark, der har to. 

Det er altså de lande, der skal holdes ekstra godt øje med, men i skrivende stund har Danmark et fornuftigt forspring ned til dem. 

Kilde: Kassiesa og Football Meets Data







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’