FC København klemte sig videre i pokalturneringen i aften, torsdag, efter en 2-0-sejr over HB Køge.
Kampen blev ikke afviklet på hjemmeholdets vanlige hjemmebane, men på Herfølge Stadion, og det er ikke første gang, at en pokalkamp bliver rykket denne sæson.
Også FC Midtjyllands kamp mod Hillerød blev flyttet, og i det tilfælde hele vejen til Herning, sådan så Hillerød mistede hjemmebanefordelen.
Det samme skete, da AGF og VSK Aarhus tørnede sammen i pokalen, hvor kampen blev afviklet på Ceres Park.
Men det er en uskik, at kampene bliver flyttet over på udeholdets hjemmebane, hvis du spørger FCK's cheftræner, Jacob Neestrup.
Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Jeg har ét ønske – at en lodtrækning skal være en lodtrækning. Spiller man på udebane, så spiller man på udebane. Spiller man hjemme, så skal man spille hjemme. Alt andet er dybt mærkeligt.
– Det har været et fantastisk arrangement i dag, og det havde været ærgerligt, hvis den her kamp skulle spilles i Parken, siger Jacob Neestrup til Viaplay.
Er det en kritik af Divisionsforeningen og FC Midtjylland?
– Nej, vi (FCK, red.) har gjort det samme, så jeg skal ikke stå og være moralens vogter. Men jeg synes, at når man spiller mod HB Køge eller et andet 1.- eller 3.divsionshold, så skal de spilles på deres bane. En ting er det konkurrencemæssige, men det er også noget med at give tilbage til fodbolddanmark.
– Og så er der også noget konkurrence, der ikke handler om pokalen. Når du spiller hvert 3. eller 4. dage, så er det altså ikke sjovt at skulle til Hobro eller Thisted. Geografi er også et konkurrenceparameter. Det er ikke en kritik af min konkurrent i Herning, men en lodtrækning skal være en lodtrækning. Hvis man spiller på udebane, spiller man på udebane, ellers kan vi ligeså godt lade være med at trække lod.
– Randers ville jo nok gerne have spillet på hjemmebane, i stedet for en knoldet bane i Brabrand. Det gør bare en stor forskel. Jeg synes, det skal stoppes. Og det skal det også i min egen klub, afslutter FCK-bossen.
FC København er efter aftenens sejr videre til fjerde runde i pokalturneringen, hvor man møder Sønderjyske.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
AVIS