FC København klemte sig videre i pokalturneringen i aften, torsdag, efter en 2-0-sejr over HB Køge.
Kampen blev ikke afviklet på hjemmeholdets vanlige hjemmebane, men på Herfølge Stadion, og det er ikke første gang, at en pokalkamp bliver rykket denne sæson.
Også FC Midtjyllands kamp mod Hillerød blev flyttet, og i det tilfælde hele vejen til Herning, sådan så Hillerød mistede hjemmebanefordelen.
Det samme skete, da AGF og VSK Aarhus tørnede sammen i pokalen, hvor kampen blev afviklet på Ceres Park.
Men det er en uskik, at kampene bliver flyttet over på udeholdets hjemmebane, hvis du spørger FCK's cheftræner, Jacob Neestrup.
Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Jeg har ét ønske – at en lodtrækning skal være en lodtrækning. Spiller man på udebane, så spiller man på udebane. Spiller man hjemme, så skal man spille hjemme. Alt andet er dybt mærkeligt.
– Det har været et fantastisk arrangement i dag, og det havde været ærgerligt, hvis den her kamp skulle spilles i Parken, siger Jacob Neestrup til Viaplay.
Er det en kritik af Divisionsforeningen og FC Midtjylland?
– Nej, vi (FCK, red.) har gjort det samme, så jeg skal ikke stå og være moralens vogter. Men jeg synes, at når man spiller mod HB Køge eller et andet 1.- eller 3.divsionshold, så skal de spilles på deres bane. En ting er det konkurrencemæssige, men det er også noget med at give tilbage til fodbolddanmark.
– Og så er der også noget konkurrence, der ikke handler om pokalen. Når du spiller hvert 3. eller 4. dage, så er det altså ikke sjovt at skulle til Hobro eller Thisted. Geografi er også et konkurrenceparameter. Det er ikke en kritik af min konkurrent i Herning, men en lodtrækning skal være en lodtrækning. Hvis man spiller på udebane, spiller man på udebane, ellers kan vi ligeså godt lade være med at trække lod.
– Randers ville jo nok gerne have spillet på hjemmebane, i stedet for en knoldet bane i Brabrand. Det gør bare en stor forskel. Jeg synes, det skal stoppes. Og det skal det også i min egen klub, afslutter FCK-bossen.
FC København er efter aftenens sejr videre til fjerde runde i pokalturneringen, hvor man møder Sønderjyske.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister