Neestrup: Det skal stoppes – også i min egen klub!

Jacob Neestrup opfordrer til, at man stopper med at rykke pokalkampe til udeholdets stadion, sådan som det har været gjort ved flere lejligheder tidligere.



FC København klemte sig videre i pokalturneringen i aften, torsdag, efter en 2-0-sejr over HB Køge. 

Kampen blev ikke afviklet på hjemmeholdets vanlige hjemmebane, men på Herfølge Stadion, og det er ikke første gang, at en pokalkamp bliver rykket denne sæson. 

Også FC Midtjyllands kamp mod Hillerød blev flyttet, og i det tilfælde hele vejen til Herning, sådan så Hillerød mistede hjemmebanefordelen.

Det samme skete, da AGF og VSK Aarhus tørnede sammen i pokalen, hvor kampen blev afviklet på Ceres Park.

Men det er en uskik, at kampene bliver flyttet over på udeholdets hjemmebane, hvis du spørger FCK's cheftræner, Jacob Neestrup.

Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Jeg har ét ønske –  at en lodtrækning skal være en lodtrækning. Spiller man på udebane, så spiller man på udebane. Spiller man hjemme, så skal man spille hjemme. Alt andet er dybt mærkeligt. 

– Det har været et fantastisk arrangement i dag, og det havde været ærgerligt, hvis den her kamp skulle spilles i Parken, siger Jacob Neestrup til Viaplay.

Er det en kritik af Divisionsforeningen og FC Midtjylland?

– Nej, vi (FCK, red.) har gjort det samme, så jeg skal ikke stå og være moralens vogter. Men jeg synes, at når man spiller mod HB Køge eller et andet 1.- eller 3.divsionshold, så skal de spilles på deres bane. En ting er det konkurrencemæssige, men det er også noget med at give tilbage til fodbolddanmark. 

– Og så er der også noget konkurrence, der ikke handler om pokalen. Når du spiller hvert 3. eller 4. dage, så er det altså ikke sjovt at skulle til Hobro eller Thisted. Geografi er også et konkurrenceparameter. Det er ikke en kritik af min konkurrent i Herning, men en lodtrækning skal være en lodtrækning. Hvis man spiller på udebane, spiller man på udebane, ellers kan vi ligeså godt lade være med at trække lod.

– Randers ville jo nok gerne have spillet på hjemmebane, i stedet for en knoldet bane i Brabrand. Det gør bare en stor forskel. Jeg synes, det skal stoppes. Og det skal det også i min egen klub, afslutter FCK-bossen.

FC København er efter aftenens sejr videre til fjerde runde i pokalturneringen, hvor man møder Sønderjyske.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Jens Stage-skifte i fare

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Marcondes afviser tilbud, men…

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Spanien – Saudi-Arabien

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Vigtigt nyt for ‘AC’

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller