Neestrup: Det skal stoppes – også i min egen klub!

Jacob Neestrup opfordrer til, at man stopper med at rykke pokalkampe til udeholdets stadion, sådan som det har været gjort ved flere lejligheder tidligere.



FC København klemte sig videre i pokalturneringen i aften, torsdag, efter en 2-0-sejr over HB Køge. 

Kampen blev ikke afviklet på hjemmeholdets vanlige hjemmebane, men på Herfølge Stadion, og det er ikke første gang, at en pokalkamp bliver rykket denne sæson. 

Også FC Midtjyllands kamp mod Hillerød blev flyttet, og i det tilfælde hele vejen til Herning, sådan så Hillerød mistede hjemmebanefordelen.

Det samme skete, da AGF og VSK Aarhus tørnede sammen i pokalen, hvor kampen blev afviklet på Ceres Park.

Men det er en uskik, at kampene bliver flyttet over på udeholdets hjemmebane, hvis du spørger FCK's cheftræner, Jacob Neestrup.

Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Jeg har ét ønske –  at en lodtrækning skal være en lodtrækning. Spiller man på udebane, så spiller man på udebane. Spiller man hjemme, så skal man spille hjemme. Alt andet er dybt mærkeligt. 

– Det har været et fantastisk arrangement i dag, og det havde været ærgerligt, hvis den her kamp skulle spilles i Parken, siger Jacob Neestrup til Viaplay.

Er det en kritik af Divisionsforeningen og FC Midtjylland?

– Nej, vi (FCK, red.) har gjort det samme, så jeg skal ikke stå og være moralens vogter. Men jeg synes, at når man spiller mod HB Køge eller et andet 1.- eller 3.divsionshold, så skal de spilles på deres bane. En ting er det konkurrencemæssige, men det er også noget med at give tilbage til fodbolddanmark. 

– Og så er der også noget konkurrence, der ikke handler om pokalen. Når du spiller hvert 3. eller 4. dage, så er det altså ikke sjovt at skulle til Hobro eller Thisted. Geografi er også et konkurrenceparameter. Det er ikke en kritik af min konkurrent i Herning, men en lodtrækning skal være en lodtrækning. Hvis man spiller på udebane, spiller man på udebane, ellers kan vi ligeså godt lade være med at trække lod.

– Randers ville jo nok gerne have spillet på hjemmebane, i stedet for en knoldet bane i Brabrand. Det gør bare en stor forskel. Jeg synes, det skal stoppes. Og det skal det også i min egen klub, afslutter FCK-bossen.

FC København er efter aftenens sejr videre til fjerde runde i pokalturneringen, hvor man møder Sønderjyske.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Portugal – Spanien