Neestrup: Det skal stoppes – også i min egen klub!

Jacob Neestrup opfordrer til, at man stopper med at rykke pokalkampe til udeholdets stadion, sådan som det har været gjort ved flere lejligheder tidligere.



FC København klemte sig videre i pokalturneringen i aften, torsdag, efter en 2-0-sejr over HB Køge. 

Kampen blev ikke afviklet på hjemmeholdets vanlige hjemmebane, men på Herfølge Stadion, og det er ikke første gang, at en pokalkamp bliver rykket denne sæson. 

Også FC Midtjyllands kamp mod Hillerød blev flyttet, og i det tilfælde hele vejen til Herning, sådan så Hillerød mistede hjemmebanefordelen.

Det samme skete, da AGF og VSK Aarhus tørnede sammen i pokalen, hvor kampen blev afviklet på Ceres Park.

Men det er en uskik, at kampene bliver flyttet over på udeholdets hjemmebane, hvis du spørger FCK's cheftræner, Jacob Neestrup.

Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Jeg har ét ønske –  at en lodtrækning skal være en lodtrækning. Spiller man på udebane, så spiller man på udebane. Spiller man hjemme, så skal man spille hjemme. Alt andet er dybt mærkeligt. 

– Det har været et fantastisk arrangement i dag, og det havde været ærgerligt, hvis den her kamp skulle spilles i Parken, siger Jacob Neestrup til Viaplay.

Er det en kritik af Divisionsforeningen og FC Midtjylland?

– Nej, vi (FCK, red.) har gjort det samme, så jeg skal ikke stå og være moralens vogter. Men jeg synes, at når man spiller mod HB Køge eller et andet 1.- eller 3.divsionshold, så skal de spilles på deres bane. En ting er det konkurrencemæssige, men det er også noget med at give tilbage til fodbolddanmark. 

– Og så er der også noget konkurrence, der ikke handler om pokalen. Når du spiller hvert 3. eller 4. dage, så er det altså ikke sjovt at skulle til Hobro eller Thisted. Geografi er også et konkurrenceparameter. Det er ikke en kritik af min konkurrent i Herning, men en lodtrækning skal være en lodtrækning. Hvis man spiller på udebane, spiller man på udebane, ellers kan vi ligeså godt lade være med at trække lod.

– Randers ville jo nok gerne have spillet på hjemmebane, i stedet for en knoldet bane i Brabrand. Det gør bare en stor forskel. Jeg synes, det skal stoppes. Og det skal det også i min egen klub, afslutter FCK-bossen.

FC København er efter aftenens sejr videre til fjerde runde i pokalturneringen, hvor man møder Sønderjyske.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal – Fulham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

– Vi har alle fejlet

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’