Nicklas Bendtner har spillet sin sidste kamp som professionel fodboldspiller. I sidste uge meddelte den tidligere landsholdsstjerne således i tv-programmet “Bendtner og Philine” på Discovery+, at han har stoppet karrieren.
Nu skal Bendtner så finde ud af, hvad han skal nu. Og den 33-årige eks-angriber overvejer en ny rolle inden for fodboldverdenen: nemlig som agent.
– Min tankegang er lige nu at tage manager-uddannelsen færdig og så prøve lidt kræfter med agentverdenen. Hvad kan man sige? En prøveperiode, for at se, om det er noget, man trives i.
– Jeg vil gerne træffe den rigtige beslutning og ramme rigtigt første gang i forhold til min fremtid, lyder det fra Nicklas Bendtner i det seneste afsnit af “Bendtner og Philine” på Discovery+.
Tidligere har Nicklas Bendtner også åbnet op for en fremtid som træner i den danske Superliga, og i foråret talte han varmt om muligheden for at blive træner. Her lød det blandt andet, at hans erfaring vil kunne hjælpe ham i et eventuelt trænerjob. Det kan du læse mere om ved at trykke her.
33-årige Nicklas Bendtner havde inden karrierestoppet i sidste uge ikke spillet en kamp eller været på kontrakt i en klub, siden han for halvandet år siden forlod FC København. I løbet af karrieren var han forbi Arsenal, Birmingham, Sunderland, Juventus, VfL Wolfsburg, Nottingham Forest, Rosenborg og FCK.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT
