Danske spillere i polsk fodbold.
Det ser man ikke hver dag, men en tidligere Superliga-profil har fundet vej til den bedste polske række.
Lech Poznan med Niels Frederiksen som cheftræner har nemlig valgt at hente Rasmus Carstensen på en lejeaftale fra FC Köln.
Og det er der en helt bestemt årsag til.
– Jeg kender Rasmus primært for hans tid i Silkeborg, hvor han var en dynamisk, fremadrettet, angrebsivrig højre back. Jeg har selvfølgelig også fulgt ham, mens han har været i Belgien og Tyskland. Jeg synes, at hans stil passer rigtig godt med, hvad vi vil med vores backs.
– Vi har på højre back spillet med en skæv tremandsopbygning, hvor den højre back har været højere i banen og har skullet arbejde ind bag ved bagkæden samt inde på bagerste område i feltet. Der passer ham rigtig godt. Han var i en situation, hvor han havde behov for at finde noget nyt og starte op igen.
– I forhold til transfervinduet var en af vores ambitioner at styrke konkurrencen på nogle positioner, og det har vi gjort med Rasmus på højre back. Derudover har vi fået en ung islænding ind i Gísli Thórdarson, som også styrker vores konkurrence inde på den centrale midtbane. Det var to af de vigtige positioner, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

‘Bedst af alle i ligaen’
Niels Frederiksen fortæller, at den danske back er helt unik i den polske liga på ét bestemt punkt, og han har gode minder om Carstensen fra tiden i Superligaen.
– Jeg kan da huske, at jeg syntes, at han var en dygtig og interessant spiller. Han spillede på et Silkeborg-hold, der gerne ville have bolden og angribe. Han skabte rigtig meget over på højresiden, men han er også en dygtig forsvarsspiller.
– Når man kigger på hans fysiske data, og det huskede jeg fra dengang, så slår han jo alle i denne liga med flere meter i forhold til løbekapacitet. Ofte er det jo backs, der skal have en høj løbekapacitet, og Rasmus har så en ekstraordinær stor løbekapacitet og udholdenhed.
– Han har et intensivt og aggressivt udtryk, men han er også en dygtig spiller med bolden. Han scorede et rigtig flot mål for os i søndags, og han er en spiller, der kan slå indlæg. Jeg synes, at han er rolig på bolden selv under pres, og han kan drible sig ud af situationer.
– Man skal dog ikke glemme, at Rasmus konkurrerer om spilletid med en fantastisk spiller i Joel Pereira, som er en af de bedste højre backs i ligaen. Jeg er ikke i tvivl om, at denne konkurrence vil højne det generelle niveau på vores hold.
– Da vi var i processen, så sad jeg og så nogle af Rasmus Carstensens kampe mod de store hold i Superligaen som FCK, Brøndby og FC Midtjylland, og det så godt ud. Nu har han spillet lidt on and off og ikke spillet så meget på det seneste, så jeg havde en forventning om, at han skulle bruge noget tid for at komme i fulde omdrejninger. Jeg synes nu, at han er kommet efter det meget hurtigt.
Vil det være interessant at få Rasmus Carstensen permanent?
– Det vil jeg ikke udelukke. Nu er det meget tidligt, og han er først lige kommet. Der var jo en årsag til, at vi har taget ham ind på leje, og det gjorde vi, da han så interessant ud.
– Indtil videre har han levet op til det, som vi har håbet, men der er jo flere parter, der skal beslutte det. Jeg synes stadig, at det er for tidligt at konkludere noget på det, men om et par måneder skal vi kigge på, om det er noget, som vi skal gøre.
Artiklen fortsætter under billedet.

Op og ned
Lige nu er Lech Poznan nummer ét i Ekstraklasa, ét point foran Rakow, men starten på foråret har været lidt svingende, erkender den danske cheftræner.
– Jeg synes, at vi var rigtig dygtige i den første kamp mod Widzew Lodz, hvor vi vandt 4-1. Så havde vi en kamp mod Gdansk, hvor vi fik rødt kort efter 14 minutter, og vi var tæt på at få point, men det var ikke en specielt god kamp. Når man spiller med 10 mod 11 det meste af kampen, så er det selvfølgelig op ad bakke.
– Vi var dog ikke langt fra at få noget. Så spillede vi en topkamp mod Rakow, som var meget lige, men de var en smule skarpere end os. Det må vi erkende.
– Det er første gang, at vi taber to gange i træk i en sæson, så det skulle vi lige forholde os til. Jeg synes, at vi kom op på hesten i den seneste kamp i søndags, afslutter Niels Frederiksen til Tipsbladet.
Næste kamp for Lech Poznan er mod Pogon Szczecin på lørdag, og her får Rasmus Carstensen mulighed for at score igen.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED