Niels Frederiksen hylder ‘ekstraordinær’ dansker

I et stort interview med Tipsbladet sætter Niels Frederiksen ord på tilgangen af Rasmus Carstensen i Lech Poznan, og på ét punkt er danskeren bedst af alle i den polske liga.



Danske spillere i polsk fodbold.

Det ser man ikke hver dag, men en tidligere Superliga-profil har fundet vej til den bedste polske række.

Lech Poznan med Niels Frederiksen som cheftræner har nemlig valgt at hente Rasmus Carstensen på en lejeaftale fra FC Köln.

Og det er der en helt bestemt årsag til.

– Jeg kender Rasmus primært for hans tid i Silkeborg, hvor han var en dynamisk, fremadrettet, angrebsivrig højre back. Jeg har selvfølgelig også fulgt ham, mens han har været i Belgien og Tyskland. Jeg synes, at hans stil passer rigtig godt med, hvad vi vil med vores backs.

– Vi har på højre back spillet med en skæv tremandsopbygning, hvor den højre back har været højere i banen og har skullet arbejde ind bag ved bagkæden samt inde på bagerste område i feltet. Der passer ham rigtig godt. Han var i en situation, hvor han havde behov for at finde noget nyt og starte op igen.

– I forhold til transfervinduet var en af vores ambitioner at styrke konkurrencen på nogle positioner, og det har vi gjort med Rasmus på højre back. Derudover har vi fået en ung islænding ind i Gísli Thórdarson, som også styrker vores konkurrence inde på den centrale midtbane. Det var to af de vigtige positioner, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Rasmus Carstensen har en ekstraordinær løbekapacitet, mener Niels Frederiksen. Foto: Alamy

‘Bedst af alle i ligaen’

Niels Frederiksen fortæller, at den danske back er helt unik i den polske liga på ét bestemt punkt, og han har gode minder om Carstensen fra tiden i Superligaen.

– Jeg kan da huske, at jeg syntes, at han var en dygtig og interessant spiller. Han spillede på et Silkeborg-hold, der gerne ville have bolden og angribe. Han skabte rigtig meget over på højresiden, men han er også en dygtig forsvarsspiller.

– Når man kigger på hans fysiske data, og det huskede jeg fra dengang, så slår han jo alle i denne liga med flere meter i forhold til løbekapacitet. Ofte er det jo backs, der skal have en høj løbekapacitet, og Rasmus har så en ekstraordinær stor løbekapacitet og udholdenhed.

– Han har et intensivt og aggressivt udtryk, men han er også en dygtig spiller med bolden. Han scorede et rigtig flot mål for os i søndags, og han er en spiller, der kan slå indlæg. Jeg synes, at han er rolig på bolden selv under pres, og han kan drible sig ud af situationer.

– Man skal dog ikke glemme, at Rasmus konkurrerer om spilletid med en fantastisk spiller i Joel Pereira, som er en af de bedste højre backs i ligaen. Jeg er ikke i tvivl om, at denne konkurrence vil højne det generelle niveau på vores hold.

– Da vi var i processen, så sad jeg og så nogle af Rasmus Carstensens kampe mod de store hold i Superligaen som FCK, Brøndby og FC Midtjylland, og det så godt ud. Nu har han spillet lidt on and off og ikke spillet så meget på det seneste, så jeg havde en forventning om, at han skulle bruge noget tid for at komme i fulde omdrejninger. Jeg synes nu, at han er kommet efter det meget hurtigt.

Vil det være interessant at få Rasmus Carstensen permanent?

– Det vil jeg ikke udelukke. Nu er det meget tidligt, og han er først lige kommet. Der var jo en årsag til, at vi har taget ham ind på leje, og det gjorde vi, da han så interessant ud.

– Indtil videre har han levet op til det, som vi har håbet, men der er jo flere parter, der skal beslutte det. Jeg synes stadig, at det er for tidligt at konkludere noget på det, men om et par måneder skal vi kigge på, om det er noget, som vi skal gøre.

Artiklen fortsætter under billedet.

Niels Frederiksens tropper tabte to kampe i streg, men nu er mandskabet tilbage på sporet. Foto: Alamy

Op og ned

Lige nu er Lech Poznan nummer ét i Ekstraklasa, ét point foran Rakow, men starten på foråret har været lidt svingende, erkender den danske cheftræner.

– Jeg synes, at vi var rigtig dygtige i den første kamp mod Widzew Lodz, hvor vi vandt 4-1. Så havde vi en kamp mod Gdansk, hvor vi fik rødt kort efter 14 minutter, og vi var tæt på at få point, men det var ikke en specielt god kamp. Når man spiller med 10 mod 11 det meste af kampen, så er det selvfølgelig op ad bakke.

– Vi var dog ikke langt fra at få noget. Så spillede vi en topkamp mod Rakow, som var meget lige, men de var en smule skarpere end os. Det må vi erkende.

– Det er første gang, at vi taber to gange i træk i en sæson, så det skulle vi lige forholde os til. Jeg synes, at vi kom op på hesten i den seneste kamp i søndags, afslutter Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Næste kamp for Lech Poznan er mod Pogon Szczecin på lørdag, og her får Rasmus Carstensen mulighed for at score igen.





Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

– Det er så ringe, begge dele!

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffet Brian Riemer reagerer

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Sikrer historisk VM-plads

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Dansk stjerne: Det er til grin!

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Skuffer igen

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Her kan du se Skotland mod Danmark

Skal han allerede væk fra Tottenham?

‘Køb ikke Franculino Djú’

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’