Niels Frederiksen hylder ‘ekstraordinær’ dansker

I et stort interview med Tipsbladet sætter Niels Frederiksen ord på tilgangen af Rasmus Carstensen i Lech Poznan, og på ét punkt er danskeren bedst af alle i den polske liga.



Danske spillere i polsk fodbold.

Det ser man ikke hver dag, men en tidligere Superliga-profil har fundet vej til den bedste polske række.

Lech Poznan med Niels Frederiksen som cheftræner har nemlig valgt at hente Rasmus Carstensen på en lejeaftale fra FC Köln.

Og det er der en helt bestemt årsag til.

– Jeg kender Rasmus primært for hans tid i Silkeborg, hvor han var en dynamisk, fremadrettet, angrebsivrig højre back. Jeg har selvfølgelig også fulgt ham, mens han har været i Belgien og Tyskland. Jeg synes, at hans stil passer rigtig godt med, hvad vi vil med vores backs.

– Vi har på højre back spillet med en skæv tremandsopbygning, hvor den højre back har været højere i banen og har skullet arbejde ind bag ved bagkæden samt inde på bagerste område i feltet. Der passer ham rigtig godt. Han var i en situation, hvor han havde behov for at finde noget nyt og starte op igen.

– I forhold til transfervinduet var en af vores ambitioner at styrke konkurrencen på nogle positioner, og det har vi gjort med Rasmus på højre back. Derudover har vi fået en ung islænding ind i Gísli Thórdarson, som også styrker vores konkurrence inde på den centrale midtbane. Det var to af de vigtige positioner, siger Niels Frederiksen i et stort interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Rasmus Carstensen har en ekstraordinær løbekapacitet, mener Niels Frederiksen. Foto: Alamy

‘Bedst af alle i ligaen’

Niels Frederiksen fortæller, at den danske back er helt unik i den polske liga på ét bestemt punkt, og han har gode minder om Carstensen fra tiden i Superligaen.

– Jeg kan da huske, at jeg syntes, at han var en dygtig og interessant spiller. Han spillede på et Silkeborg-hold, der gerne ville have bolden og angribe. Han skabte rigtig meget over på højresiden, men han er også en dygtig forsvarsspiller.

– Når man kigger på hans fysiske data, og det huskede jeg fra dengang, så slår han jo alle i denne liga med flere meter i forhold til løbekapacitet. Ofte er det jo backs, der skal have en høj løbekapacitet, og Rasmus har så en ekstraordinær stor løbekapacitet og udholdenhed.

– Han har et intensivt og aggressivt udtryk, men han er også en dygtig spiller med bolden. Han scorede et rigtig flot mål for os i søndags, og han er en spiller, der kan slå indlæg. Jeg synes, at han er rolig på bolden selv under pres, og han kan drible sig ud af situationer.

– Man skal dog ikke glemme, at Rasmus konkurrerer om spilletid med en fantastisk spiller i Joel Pereira, som er en af de bedste højre backs i ligaen. Jeg er ikke i tvivl om, at denne konkurrence vil højne det generelle niveau på vores hold.

– Da vi var i processen, så sad jeg og så nogle af Rasmus Carstensens kampe mod de store hold i Superligaen som FCK, Brøndby og FC Midtjylland, og det så godt ud. Nu har han spillet lidt on and off og ikke spillet så meget på det seneste, så jeg havde en forventning om, at han skulle bruge noget tid for at komme i fulde omdrejninger. Jeg synes nu, at han er kommet efter det meget hurtigt.

Vil det være interessant at få Rasmus Carstensen permanent?

– Det vil jeg ikke udelukke. Nu er det meget tidligt, og han er først lige kommet. Der var jo en årsag til, at vi har taget ham ind på leje, og det gjorde vi, da han så interessant ud.

– Indtil videre har han levet op til det, som vi har håbet, men der er jo flere parter, der skal beslutte det. Jeg synes stadig, at det er for tidligt at konkludere noget på det, men om et par måneder skal vi kigge på, om det er noget, som vi skal gøre.

Artiklen fortsætter under billedet.

Niels Frederiksens tropper tabte to kampe i streg, men nu er mandskabet tilbage på sporet. Foto: Alamy

Op og ned

Lige nu er Lech Poznan nummer ét i Ekstraklasa, ét point foran Rakow, men starten på foråret har været lidt svingende, erkender den danske cheftræner.

– Jeg synes, at vi var rigtig dygtige i den første kamp mod Widzew Lodz, hvor vi vandt 4-1. Så havde vi en kamp mod Gdansk, hvor vi fik rødt kort efter 14 minutter, og vi var tæt på at få point, men det var ikke en specielt god kamp. Når man spiller med 10 mod 11 det meste af kampen, så er det selvfølgelig op ad bakke.

– Vi var dog ikke langt fra at få noget. Så spillede vi en topkamp mod Rakow, som var meget lige, men de var en smule skarpere end os. Det må vi erkende.

– Det er første gang, at vi taber to gange i træk i en sæson, så det skulle vi lige forholde os til. Jeg synes, at vi kom op på hesten i den seneste kamp i søndags, afslutter Niels Frederiksen til Tipsbladet.

Næste kamp for Lech Poznan er mod Pogon Szczecin på lørdag, og her får Rasmus Carstensen mulighed for at score igen.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

‘Hvem fanden ringer man til?’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

FCK bød på landsholdsmålmand

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Det er han ekstremt god til



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Henter FC København-spiller

Store spørgsmålstegn inden FCK

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Nicolaisen scorede mod PSG

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper