Foran mere end 40.000 tilskuere bankede Niels Frederiksens Lech Poznań søndag aften ærkerivalerne fra Legia Warszawa med hele 5-2.
Resultatet betyder, at Lech Poznań har taget afstand i toppen af den bedste polske række, hvor klubben har sat kursen mod sit niende mesterskab.
Den tidligere Brøndby-chef var derfor en meget glad mand, da han efter kampen skulle udtale sig på den efterfølgende pressekonference.
– Først og fremmest vil jeg gerne sige tak til alle dem, der har ønsket os tillykke, fordi det er der mange, der har sagt. Stemningen i omklædningsrummet er vildere efter denne sejr end de tidligere sejre i sæsonen.
– Vi spillede pragtfuldt, og jeg vil gerne lykønske mine spillere. Det var en fantastisk følelse, og det er en stor nydelse for mig, når man slår sin største rival, hvilket vi anser Legia for at være.
Niels Frederiksen oplevede i sin tid som Brøndby-træner, hvad det kan betyde for et holds fanbase, at man præsterer godt mod sin største rival, hvilket er noget, han har taget med til Polen.
– Sejren betyder en masse for vores fans, der har været meget opbakende. Jeg fortalte mine spillere, at de skulle spille for klubben og vores fans, og at de skulle give alt, hvilket vi også så ude på banen.
Lech Poznań ligger efter sejren alene i toppen af Ekstraklasa, hvor de har to point ned til Jagiellonia Białystok på andenpladsen.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT
Spanien – Østrig
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT