Foran mere end 40.000 tilskuere bankede Niels Frederiksens Lech Poznań søndag aften ærkerivalerne fra Legia Warszawa med hele 5-2.
Resultatet betyder, at Lech Poznań har taget afstand i toppen af den bedste polske række, hvor klubben har sat kursen mod sit niende mesterskab.
Den tidligere Brøndby-chef var derfor en meget glad mand, da han efter kampen skulle udtale sig på den efterfølgende pressekonference.
– Først og fremmest vil jeg gerne sige tak til alle dem, der har ønsket os tillykke, fordi det er der mange, der har sagt. Stemningen i omklædningsrummet er vildere efter denne sejr end de tidligere sejre i sæsonen.
– Vi spillede pragtfuldt, og jeg vil gerne lykønske mine spillere. Det var en fantastisk følelse, og det er en stor nydelse for mig, når man slår sin største rival, hvilket vi anser Legia for at være.
Niels Frederiksen oplevede i sin tid som Brøndby-træner, hvad det kan betyde for et holds fanbase, at man præsterer godt mod sin største rival, hvilket er noget, han har taget med til Polen.
– Sejren betyder en masse for vores fans, der har været meget opbakende. Jeg fortalte mine spillere, at de skulle spille for klubben og vores fans, og at de skulle give alt, hvilket vi også så ude på banen.
Lech Poznań ligger efter sejren alene i toppen af Ekstraklasa, hvor de har to point ned til Jagiellonia Białystok på andenpladsen.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
Her kan du se AGF mod Sabah FK
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE