Foran mere end 40.000 tilskuere bankede Niels Frederiksens Lech Poznań søndag aften ærkerivalerne fra Legia Warszawa med hele 5-2.
Resultatet betyder, at Lech Poznań har taget afstand i toppen af den bedste polske række, hvor klubben har sat kursen mod sit niende mesterskab.
Den tidligere Brøndby-chef var derfor en meget glad mand, da han efter kampen skulle udtale sig på den efterfølgende pressekonference.
– Først og fremmest vil jeg gerne sige tak til alle dem, der har ønsket os tillykke, fordi det er der mange, der har sagt. Stemningen i omklædningsrummet er vildere efter denne sejr end de tidligere sejre i sæsonen.
– Vi spillede pragtfuldt, og jeg vil gerne lykønske mine spillere. Det var en fantastisk følelse, og det er en stor nydelse for mig, når man slår sin største rival, hvilket vi anser Legia for at være.
Niels Frederiksen oplevede i sin tid som Brøndby-træner, hvad det kan betyde for et holds fanbase, at man præsterer godt mod sin største rival, hvilket er noget, han har taget med til Polen.
– Sejren betyder en masse for vores fans, der har været meget opbakende. Jeg fortalte mine spillere, at de skulle spille for klubben og vores fans, og at de skulle give alt, hvilket vi også så ude på banen.
Lech Poznań ligger efter sejren alene i toppen af Ekstraklasa, hvor de har to point ned til Jagiellonia Białystok på andenpladsen.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT