Niels Frederiksen: Jeg vil gerne sige tak!

Det går rigtig godt i Polen for Niels Frederiksen, der søndag fik en storsejr over ærkerivalerne fra Legia.



Foran mere end 40.000 tilskuere bankede Niels Frederiksens Lech Poznań søndag aften ærkerivalerne fra Legia Warszawa med hele 5-2.

Resultatet betyder, at Lech Poznań har taget afstand i toppen af den bedste polske række, hvor klubben har sat kursen mod sit niende mesterskab.

Den tidligere Brøndby-chef var derfor en meget glad mand, da han efter kampen skulle udtale sig på den efterfølgende pressekonference.

– Først og fremmest vil jeg gerne sige tak til alle dem, der har ønsket os tillykke, fordi det er der mange, der har sagt. Stemningen i omklædningsrummet er vildere efter denne sejr end de tidligere sejre i sæsonen.

– Vi spillede pragtfuldt, og jeg vil gerne lykønske mine spillere. Det var en fantastisk følelse, og det er en stor nydelse for mig, når man slår sin største rival, hvilket vi anser Legia for at være.

Niels Frederiksen oplevede i sin tid som Brøndby-træner, hvad det kan betyde for et holds fanbase, at man præsterer godt mod sin største rival, hvilket er noget, han har taget med til Polen.

– Sejren betyder en masse for vores fans, der har været meget opbakende. Jeg fortalte mine spillere, at de skulle spille for klubben og vores fans, og at de skulle give alt, hvilket vi også så ude på banen.

Lech Poznań ligger efter sejren alene i toppen af Ekstraklasa, hvor de har to point ned til Jagiellonia Białystok på andenpladsen.





De køber ham for 740 mio.




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



LIVE

VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Elfenbenskysten – Norge

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Belgien – Senegal

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk transfermelding

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent