Niels Frederiksen: Jeg vil gerne sige tak!

Det går rigtig godt i Polen for Niels Frederiksen, der søndag fik en storsejr over ærkerivalerne fra Legia.



Foran mere end 40.000 tilskuere bankede Niels Frederiksens Lech Poznań søndag aften ærkerivalerne fra Legia Warszawa med hele 5-2.

Resultatet betyder, at Lech Poznań har taget afstand i toppen af den bedste polske række, hvor klubben har sat kursen mod sit niende mesterskab.

Den tidligere Brøndby-chef var derfor en meget glad mand, da han efter kampen skulle udtale sig på den efterfølgende pressekonference.

– Først og fremmest vil jeg gerne sige tak til alle dem, der har ønsket os tillykke, fordi det er der mange, der har sagt. Stemningen i omklædningsrummet er vildere efter denne sejr end de tidligere sejre i sæsonen.

– Vi spillede pragtfuldt, og jeg vil gerne lykønske mine spillere. Det var en fantastisk følelse, og det er en stor nydelse for mig, når man slår sin største rival, hvilket vi anser Legia for at være.

Niels Frederiksen oplevede i sin tid som Brøndby-træner, hvad det kan betyde for et holds fanbase, at man præsterer godt mod sin største rival, hvilket er noget, han har taget med til Polen.

– Sejren betyder en masse for vores fans, der har været meget opbakende. Jeg fortalte mine spillere, at de skulle spille for klubben og vores fans, og at de skulle give alt, hvilket vi også så ude på banen.

Lech Poznań ligger efter sejren alene i toppen af Ekstraklasa, hvor de har to point ned til Jagiellonia Białystok på andenpladsen.





Optakt til fredagens Bundesliga-danskerdyst mellem Werder Bremen og Wolfsburg LIVE

LIVE: Stage meldes enig med topklub

Brøndby IF – FC København

Bayern München lurer på choktransfer

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Snart sker det



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

José Mourinho vil have dansk stjerne