Per Nielsen hældte mere benzin på bålet

Brøndby-anføreren fortalte i weekenden, at det bl.a. var ham som træner René Meulensteen ville af med



TIPS-bladet lagde sidste tirsdag op til det i analysen af René Meulensteens afgang som træner i Brøndby: Forholdet mellem hollænderen og anfører Per Nielsen var ikke det bedste. I Jyllands-Posten lørdag bekræftede Per Nielsen så, at han var bekendt med, at Meulensteen ville af med ham.

“Jeg havde et møde med Per Bjerregaard sidst på efterårssæsonen, og jeg blev fortalt hvordan tingene hang sammen, at træneren ikke var tilfreds med mig, og at jeg var en af de spillere han helst så forsvinde,” udtalte Brøndby-anføreren til avisen.

Dermed blev der båret mere benzin til det bål, der har brændt på vestegnen siden nyheden om at René Meulensteen forlod trænerposten efter bare et halvt år. Hollænderen var først til at smide brændstof på, da han via en hollandsk avis mere eller mindre bevidst gav sin version af hele sagsforløbet efter at Brøndby-ledelsen i første omgang havde søgt at dække trænerskiftet ind under familiære årsager.

Det har ikke været muligt at få René Meulensteen til at bekræfte eller kommentere rigtigheden af, at Per Nielsen var blandt de spillere, som han tilsyneladende gerne ville skille sig af med. Meulensteen meddelte i weekenden, at det var slut med at tale med pressen.

Hollænderen henholder sig til aftalen med Brøndby om ikke at sige noget, og direktør Per Bjerregaard, der mandag rejste med Brøndby-truppen til Gran Canaria, har heller ikke ønsket at udtale sig.

Bakker op om Nielsen og Lantz

Det samme fastholder træner Tom Køhlert, der skal forsøge at få ro til sit genopbygningsarbejde. Han havde i sidste uge møder med bl.a. Per Nielsen og Marcus Lantz, der også har været meldt på vej væk fra Brøndby.

Nu peger alt på at Lantz også skal spille en rolle under Tom Køhlert, der også klart har bakket op omkring sin anfører.

I Brøndby-ledelsen er der dog næppe tvivl om, at man gerne ville have undværet Per Nielsens afsløring i Jyllands-Posten. Også selv om den er med til at stille René Meulensteen i et dårligere lys.

Ved at ønske Per Nielsen, der er på vej mod klubrekorden i Brøndby og for få måneder siden fik forlænget sin kontrakt, væk satte René Meulensteen sig reelt i samme situation som sin kollega i Glasgow Rangers Paul Le Guen, der ønskede sin anfører Barry Ferguson væk. Per Nielsen er ikke et mindre ikon end Ferguson i den skotske klub, og et salg af Per Nielsen i den nuværende situation ville ikke kunne forklares med klassiske floskler om at man ikke ville stå ham i vejen, da der kom et godt tilbud fra en tysk 2. bundesligaklub.

Spørgsmålet er nu om der falder ro på situationen i Brøndby eller om ugen vil bringe nye afsløringer af, hvad der er foregået i kulissen i klubben henover efteråret. Her er den væsentligste forklaring på trænerskiftet dog placeringen på syvendepladsen i tabellen.

“Det er i fodbold overordnet resultaterne, der styrer det,” som talentchef Kim Vilfort udtrykker det uden at han heller vil gå ind i polemikken.







LIVE

VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Færdig

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien knuser USA

Schweiz – Colombia