TIPS-bladet lagde sidste tirsdag op til det i analysen af René Meulensteens afgang som træner i Brøndby: Forholdet mellem hollænderen og anfører Per Nielsen var ikke det bedste. I Jyllands-Posten lørdag bekræftede Per Nielsen så, at han var bekendt med, at Meulensteen ville af med ham.
“Jeg havde et møde med Per Bjerregaard sidst på efterårssæsonen, og jeg blev fortalt hvordan tingene hang sammen, at træneren ikke var tilfreds med mig, og at jeg var en af de spillere han helst så forsvinde,” udtalte Brøndby-anføreren til avisen.
Dermed blev der båret mere benzin til det bål, der har brændt på vestegnen siden nyheden om at René Meulensteen forlod trænerposten efter bare et halvt år. Hollænderen var først til at smide brændstof på, da han via en hollandsk avis mere eller mindre bevidst gav sin version af hele sagsforløbet efter at Brøndby-ledelsen i første omgang havde søgt at dække trænerskiftet ind under familiære årsager.
Det har ikke været muligt at få René Meulensteen til at bekræfte eller kommentere rigtigheden af, at Per Nielsen var blandt de spillere, som han tilsyneladende gerne ville skille sig af med. Meulensteen meddelte i weekenden, at det var slut med at tale med pressen.
Hollænderen henholder sig til aftalen med Brøndby om ikke at sige noget, og direktør Per Bjerregaard, der mandag rejste med Brøndby-truppen til Gran Canaria, har heller ikke ønsket at udtale sig.
Bakker op om Nielsen og Lantz
Det samme fastholder træner Tom Køhlert, der skal forsøge at få ro til sit genopbygningsarbejde. Han havde i sidste uge møder med bl.a. Per Nielsen og Marcus Lantz, der også har været meldt på vej væk fra Brøndby.
Nu peger alt på at Lantz også skal spille en rolle under Tom Køhlert, der også klart har bakket op omkring sin anfører.
I Brøndby-ledelsen er der dog næppe tvivl om, at man gerne ville have undværet Per Nielsens afsløring i Jyllands-Posten. Også selv om den er med til at stille René Meulensteen i et dårligere lys.
Ved at ønske Per Nielsen, der er på vej mod klubrekorden i Brøndby og for få måneder siden fik forlænget sin kontrakt, væk satte René Meulensteen sig reelt i samme situation som sin kollega i Glasgow Rangers Paul Le Guen, der ønskede sin anfører Barry Ferguson væk. Per Nielsen er ikke et mindre ikon end Ferguson i den skotske klub, og et salg af Per Nielsen i den nuværende situation ville ikke kunne forklares med klassiske floskler om at man ikke ville stå ham i vejen, da der kom et godt tilbud fra en tysk 2. bundesligaklub.
Spørgsmålet er nu om der falder ro på situationen i Brøndby eller om ugen vil bringe nye afsløringer af, hvad der er foregået i kulissen i klubben henover efteråret. Her er den væsentligste forklaring på trænerskiftet dog placeringen på syvendepladsen i tabellen.
“Det er i fodbold overordnet resultaterne, der styrer det,” som talentchef Kim Vilfort udtrykker det uden at han heller vil gå ind i polemikken.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT