Per Nielsen hældte mere benzin på bålet

Brøndby-anføreren fortalte i weekenden, at det bl.a. var ham som træner René Meulensteen ville af med



TIPS-bladet lagde sidste tirsdag op til det i analysen af René Meulensteens afgang som træner i Brøndby: Forholdet mellem hollænderen og anfører Per Nielsen var ikke det bedste. I Jyllands-Posten lørdag bekræftede Per Nielsen så, at han var bekendt med, at Meulensteen ville af med ham.

“Jeg havde et møde med Per Bjerregaard sidst på efterårssæsonen, og jeg blev fortalt hvordan tingene hang sammen, at træneren ikke var tilfreds med mig, og at jeg var en af de spillere han helst så forsvinde,” udtalte Brøndby-anføreren til avisen.

Dermed blev der båret mere benzin til det bål, der har brændt på vestegnen siden nyheden om at René Meulensteen forlod trænerposten efter bare et halvt år. Hollænderen var først til at smide brændstof på, da han via en hollandsk avis mere eller mindre bevidst gav sin version af hele sagsforløbet efter at Brøndby-ledelsen i første omgang havde søgt at dække trænerskiftet ind under familiære årsager.

Det har ikke været muligt at få René Meulensteen til at bekræfte eller kommentere rigtigheden af, at Per Nielsen var blandt de spillere, som han tilsyneladende gerne ville skille sig af med. Meulensteen meddelte i weekenden, at det var slut med at tale med pressen.

Hollænderen henholder sig til aftalen med Brøndby om ikke at sige noget, og direktør Per Bjerregaard, der mandag rejste med Brøndby-truppen til Gran Canaria, har heller ikke ønsket at udtale sig.

Bakker op om Nielsen og Lantz

Det samme fastholder træner Tom Køhlert, der skal forsøge at få ro til sit genopbygningsarbejde. Han havde i sidste uge møder med bl.a. Per Nielsen og Marcus Lantz, der også har været meldt på vej væk fra Brøndby.

Nu peger alt på at Lantz også skal spille en rolle under Tom Køhlert, der også klart har bakket op omkring sin anfører.

I Brøndby-ledelsen er der dog næppe tvivl om, at man gerne ville have undværet Per Nielsens afsløring i Jyllands-Posten. Også selv om den er med til at stille René Meulensteen i et dårligere lys.

Ved at ønske Per Nielsen, der er på vej mod klubrekorden i Brøndby og for få måneder siden fik forlænget sin kontrakt, væk satte René Meulensteen sig reelt i samme situation som sin kollega i Glasgow Rangers Paul Le Guen, der ønskede sin anfører Barry Ferguson væk. Per Nielsen er ikke et mindre ikon end Ferguson i den skotske klub, og et salg af Per Nielsen i den nuværende situation ville ikke kunne forklares med klassiske floskler om at man ikke ville stå ham i vejen, da der kom et godt tilbud fra en tysk 2. bundesligaklub.

Spørgsmålet er nu om der falder ro på situationen i Brøndby eller om ugen vil bringe nye afsløringer af, hvad der er foregået i kulissen i klubben henover efteråret. Her er den væsentligste forklaring på trænerskiftet dog placeringen på syvendepladsen i tabellen.

“Det er i fodbold overordnet resultaterne, der styrer det,” som talentchef Kim Vilfort udtrykker det uden at han heller vil gå ind i polemikken.









LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Canada kan vinde hjørneduellen

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Laudrup stopper på TV 2

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Ghana

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub