TIPS-bladet lagde sidste tirsdag op til det i analysen af René Meulensteens afgang som træner i Brøndby: Forholdet mellem hollænderen og anfører Per Nielsen var ikke det bedste. I Jyllands-Posten lørdag bekræftede Per Nielsen så, at han var bekendt med, at Meulensteen ville af med ham.
“Jeg havde et møde med Per Bjerregaard sidst på efterårssæsonen, og jeg blev fortalt hvordan tingene hang sammen, at træneren ikke var tilfreds med mig, og at jeg var en af de spillere han helst så forsvinde,” udtalte Brøndby-anføreren til avisen.
Dermed blev der båret mere benzin til det bål, der har brændt på vestegnen siden nyheden om at René Meulensteen forlod trænerposten efter bare et halvt år. Hollænderen var først til at smide brændstof på, da han via en hollandsk avis mere eller mindre bevidst gav sin version af hele sagsforløbet efter at Brøndby-ledelsen i første omgang havde søgt at dække trænerskiftet ind under familiære årsager.
Det har ikke været muligt at få René Meulensteen til at bekræfte eller kommentere rigtigheden af, at Per Nielsen var blandt de spillere, som han tilsyneladende gerne ville skille sig af med. Meulensteen meddelte i weekenden, at det var slut med at tale med pressen.
Hollænderen henholder sig til aftalen med Brøndby om ikke at sige noget, og direktør Per Bjerregaard, der mandag rejste med Brøndby-truppen til Gran Canaria, har heller ikke ønsket at udtale sig.
Bakker op om Nielsen og Lantz
Det samme fastholder træner Tom Køhlert, der skal forsøge at få ro til sit genopbygningsarbejde. Han havde i sidste uge møder med bl.a. Per Nielsen og Marcus Lantz, der også har været meldt på vej væk fra Brøndby.
Nu peger alt på at Lantz også skal spille en rolle under Tom Køhlert, der også klart har bakket op omkring sin anfører.
I Brøndby-ledelsen er der dog næppe tvivl om, at man gerne ville have undværet Per Nielsens afsløring i Jyllands-Posten. Også selv om den er med til at stille René Meulensteen i et dårligere lys.
Ved at ønske Per Nielsen, der er på vej mod klubrekorden i Brøndby og for få måneder siden fik forlænget sin kontrakt, væk satte René Meulensteen sig reelt i samme situation som sin kollega i Glasgow Rangers Paul Le Guen, der ønskede sin anfører Barry Ferguson væk. Per Nielsen er ikke et mindre ikon end Ferguson i den skotske klub, og et salg af Per Nielsen i den nuværende situation ville ikke kunne forklares med klassiske floskler om at man ikke ville stå ham i vejen, da der kom et godt tilbud fra en tysk 2. bundesligaklub.
Spørgsmålet er nu om der falder ro på situationen i Brøndby eller om ugen vil bringe nye afsløringer af, hvad der er foregået i kulissen i klubben henover efteråret. Her er den væsentligste forklaring på trænerskiftet dog placeringen på syvendepladsen i tabellen.
“Det er i fodbold overordnet resultaterne, der styrer det,” som talentchef Kim Vilfort udtrykker det uden at han heller vil gå ind i polemikken.
LIVE
LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’
I chok: Har aldrig set lignende
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
Neestrup chokerer med sin startopstilling
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Nu svarer David Nielsen
‘Tottenham er i overhængende fare’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL