Hvordan gør du status over Brøndbys tre Royal League-kampe?
“Egentligt har det været en okay opstart i det hele taget, selv om vi har haft lidt blandede resultater i Royal League. At det endte med at vi ikke gik videre, er vi selvfølgelig lidt kede af, men der var momentvis flot spil, så jeg er ikke så bekymret. Banen mod FCK passede ikke i vores stil, og her spillede vi noget naivt og blev tromlet ned i nogle situationer, hvor vi skulle have spillet lidt anderledes.”
Var du overrasket over, at FCK var så stærke?
“Nej, egentlig ikke. Når banen er som den er, kan vi ikke spille vores spil, men de var dygtige i den kamp til at lokke os til at spille vores spil, så de kunne presse op på de steder, hvor de gerne ville have, at vi mistede bolden. Her skulle vi have været dygtigere til at spille lidt længere bolde, som de gjorde. Ellers synes jeg ikke de kom med noget nyt.”
Nu bliver banen i det mindste skånet?
“Ja, det er lidt synd at vi smadrer banen på den måde i to Royal League-kampe. Det vil ikke blive til vores fordel. Der vil gå nogle måneder før den bliver helt tip-top igen, og så er det ved at være slut. Det er lidt ærgerligt.
I må så spille på en anden måde?
“Ja, det skal vi være bedre til at indstille os på. Det kan godt være, at banen er god nok de første 10-20 minutter, men så når den er trådt op, skal vi være dygtigere til at tænke anderledes.
Efter vinterens transfers står I med mange muligheder offensivt, men noget færre defensivt?
“Det er jeg helt enig med dig i. Defensivt har vi nogle alternativer, men vi skal ikke have så mange skader og karantæner. Kildentoft har gjort det godt og er helt klart fremtiden. Han skal også nok få spilletid. Vi har fået en ekstra venstre back og i højre har vi både Rytter og Anton, som også kan spille på midten, men vi skal ikke have for mange skader i forsvaret.”
Der har været flere personlige fejl i defensiven de seneste kampe?
“I lang tid har vi egentlig spillet noget godt forsvarspil. Personlige fejl er noget man skal prøve at komme af med, men det gør man sjældent. De fleste mål bliver scoret efter personlige fejl, og det gælder at lave så få af dem som muligt. Det er rigtigt at vi har lavet nogle her, men det skal vi ikke bekymre os så meget om. Det er koncentrationssvigt og måske også lidt med banen. Rent spillemæssigt er der ikke så meget at ændre i forhold til hvordan vi har spillet i forsvaret. Vi fået Joseph Elanga på venstre back, som er dygtig frem ad banen, men lige skal vænne sig rent taktisk til vores defensiv.”
Den største skræk hos mange er at du bliver skadet?
“Jeg ved ikke om det er den største skræk, men vi skal da undgå at mig og Trond Andersen bliver skadet samtidig. Det er vigtigt, at vi har noget hovedstødsstyrke inde på midten og lidt rutine, men jeg har heller ikke tænkt mig at blive skadet. Dan Anton og Kildentoft kan heade begge to og har god springkraft, men kommer der mange udskiftninger i en periode, skal vi passe på.”
Du har lige overhalet Mogens Krogh på listen over førsteholdskampe i Brøndby, snart går du forbi Kim Vilfort. Så er der kun Bjarne Jensen lidt over 100 kampe foran dig?
“Jeg har kontrakt indtil vinter, og de sidste 100 kampe er jo sværere end de første 100. Man er lidt stivere når man står op om morgenen efter en kamp eller træning, så jeg tænker ikke så meget over det. Det kræver også at jeg laver en ny kontrakt med klubben, men så længe jeg kan bidrage med noget på det her hold, så vil jeg gerne være med.”
Paolo Maldini fylder snart 38, så?
“Ja, og jeg er kun 32, så der er fem-seks år endnu.”
Er du begyndt at spekulere på, hvad der skal ske efter karrieren?
“Jeg har ikke snakket med nogen om det, men jeg har været her siden jeg var seks år, så jeg vil stadig have min gang herude. Om det bliver som træner for nogle små eller oppe på et kontor, det har ingen snakket om endnu.
Er kontormand noget for dig?
“Der har jeg nok svært ved at se mig selv, men man skal aldrig sige aldrig. Så længe det har med fodbold at gøre, så udelukker jeg ingenting.
Per Bjerregaard skal jo afløses på et tidspunkt?
Ja, men det tror jeg så ikke lige er mig.”
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Barcelona klager til UEFA
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
‘De har grinet deres røv i laser’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED