Hvordan gør du status over Brøndbys tre Royal League-kampe?
“Egentligt har det været en okay opstart i det hele taget, selv om vi har haft lidt blandede resultater i Royal League. At det endte med at vi ikke gik videre, er vi selvfølgelig lidt kede af, men der var momentvis flot spil, så jeg er ikke så bekymret. Banen mod FCK passede ikke i vores stil, og her spillede vi noget naivt og blev tromlet ned i nogle situationer, hvor vi skulle have spillet lidt anderledes.”
Var du overrasket over, at FCK var så stærke?
“Nej, egentlig ikke. Når banen er som den er, kan vi ikke spille vores spil, men de var dygtige i den kamp til at lokke os til at spille vores spil, så de kunne presse op på de steder, hvor de gerne ville have, at vi mistede bolden. Her skulle vi have været dygtigere til at spille lidt længere bolde, som de gjorde. Ellers synes jeg ikke de kom med noget nyt.”
Nu bliver banen i det mindste skånet?
“Ja, det er lidt synd at vi smadrer banen på den måde i to Royal League-kampe. Det vil ikke blive til vores fordel. Der vil gå nogle måneder før den bliver helt tip-top igen, og så er det ved at være slut. Det er lidt ærgerligt.
I må så spille på en anden måde?
“Ja, det skal vi være bedre til at indstille os på. Det kan godt være, at banen er god nok de første 10-20 minutter, men så når den er trådt op, skal vi være dygtigere til at tænke anderledes.
Efter vinterens transfers står I med mange muligheder offensivt, men noget færre defensivt?
“Det er jeg helt enig med dig i. Defensivt har vi nogle alternativer, men vi skal ikke have så mange skader og karantæner. Kildentoft har gjort det godt og er helt klart fremtiden. Han skal også nok få spilletid. Vi har fået en ekstra venstre back og i højre har vi både Rytter og Anton, som også kan spille på midten, men vi skal ikke have for mange skader i forsvaret.”
Der har været flere personlige fejl i defensiven de seneste kampe?
“I lang tid har vi egentlig spillet noget godt forsvarspil. Personlige fejl er noget man skal prøve at komme af med, men det gør man sjældent. De fleste mål bliver scoret efter personlige fejl, og det gælder at lave så få af dem som muligt. Det er rigtigt at vi har lavet nogle her, men det skal vi ikke bekymre os så meget om. Det er koncentrationssvigt og måske også lidt med banen. Rent spillemæssigt er der ikke så meget at ændre i forhold til hvordan vi har spillet i forsvaret. Vi fået Joseph Elanga på venstre back, som er dygtig frem ad banen, men lige skal vænne sig rent taktisk til vores defensiv.”
Den største skræk hos mange er at du bliver skadet?
“Jeg ved ikke om det er den største skræk, men vi skal da undgå at mig og Trond Andersen bliver skadet samtidig. Det er vigtigt, at vi har noget hovedstødsstyrke inde på midten og lidt rutine, men jeg har heller ikke tænkt mig at blive skadet. Dan Anton og Kildentoft kan heade begge to og har god springkraft, men kommer der mange udskiftninger i en periode, skal vi passe på.”
Du har lige overhalet Mogens Krogh på listen over førsteholdskampe i Brøndby, snart går du forbi Kim Vilfort. Så er der kun Bjarne Jensen lidt over 100 kampe foran dig?
“Jeg har kontrakt indtil vinter, og de sidste 100 kampe er jo sværere end de første 100. Man er lidt stivere når man står op om morgenen efter en kamp eller træning, så jeg tænker ikke så meget over det. Det kræver også at jeg laver en ny kontrakt med klubben, men så længe jeg kan bidrage med noget på det her hold, så vil jeg gerne være med.”
Paolo Maldini fylder snart 38, så?
“Ja, og jeg er kun 32, så der er fem-seks år endnu.”
Er du begyndt at spekulere på, hvad der skal ske efter karrieren?
“Jeg har ikke snakket med nogen om det, men jeg har været her siden jeg var seks år, så jeg vil stadig have min gang herude. Om det bliver som træner for nogle små eller oppe på et kontor, det har ingen snakket om endnu.
Er kontormand noget for dig?
“Der har jeg nok svært ved at se mig selv, men man skal aldrig sige aldrig. Så længe det har med fodbold at gøre, så udelukker jeg ingenting.
Per Bjerregaard skal jo afløses på et tidspunkt?
Ja, men det tror jeg så ikke lige er mig.”
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Aldrig set før
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Målmand håber på Brøndby-transfer
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
NYHEDER