Den norske kulturminister Trond Giske varsler krig på spiludbyderne på nettet, og udtaler at han ikke længere bare vil sidde og se på, at nordmændene bruger deres penge på nettet istedet for hos Norsk Tipping.
På det norske spillemonopols generalforsamling luftede han sin utilfredshed med, at Norsk Tippping taber både kunder og omsætning, og han sendte et klart signal til spillebranchen om at et opgør er på vej.
“Vi ved, at spil på nettet fører til øget spilleafhængighed. Samtidig er dette en branche, som vokser hurtigt, den er uden kontrol og giver ikke en krone tilbage til gode formål. Sådan vil vi ganske simpelt ikke have det”, udtalte Trond Giske til de norske P4 Nyheder.
“Vi søger råd hos flere instanser, blandt andet udenlandske myndigheder, for at få mere viden om, hvordan vi kan både begrænse og kontrollere spil på nettet bedre”, fortsatte Giske.
“Vi ved fra andre lande, at bankerne kan reducere nettspil ved at nægte at overføre penge til eller fra spilselskaber. Nogen lande har også fået lukket spiludbydere. Der findes mange muligheder, og vi arbejder nu aktivt på at finde ud af, hvad der passer bedst for os”.
Omsætningen hos Norsk Tipping gik sidste år tilbage med næsten en halv milliard norske kroner. Samtidig gik netspil og omsætningen på spilleautomater den stik modsatte vej.
Ifølge Sigmund Thue fra Norsk Tipping tabte man hele 50.000 lotto-spillere alene i 2005. På den netop afholdte generalforsamling kunne han også fortælle at hele fem af syv spil fra Norsk Tipping gik tilbage i omsætning i forhold til 2004.
Formanden for det norske idrætsforening hilser regerings plan om at gå hårdt til værks mod spiludbydere særdeles velkomment. Karl Arne Johannessen udtaler, at idrætten er helt afhængig af at få overført midler fra Norsk Tipping. Formanden mener dog ikke, at Norsk Tipping bare skal beskyttes. Han ønsker istedet, at monopolet møder konkurrencen på en mere offensiv facon.
“Når andre selskaber benytter muligheden, og får rammebetingelser til at drive forretning på internettet, bør Norsk Tipping også havde mulighed for at gøre det. I dette tilfælde i en ansvarlig form som på ingen måde skal bidrage til ludomani”, siger Karl Arne Johannessen, ligeledes til P4 Nyhederne.
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Revser Dorgu: Bliver erstattet
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Har ikke spillet kamp i tre uger
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER