Norge i krig mod spil på nettet

Mens EU-kommisionen har rettet kikkerten mod Dansk Tipstjenestes brug af reklamer, og visse politikere begynder at snakke om at ændre den danske spillelovgivning, påtænker man nu i Norge for alvor at gå i den stik modsatte retning.



Den norske kulturminister Trond Giske varsler krig på spiludbyderne på nettet, og udtaler at han ikke længere bare vil sidde og se på, at nordmændene bruger deres penge på nettet istedet for hos Norsk Tipping.

På det norske spillemonopols generalforsamling luftede han sin utilfredshed med, at Norsk Tippping taber både kunder og omsætning, og han sendte et klart signal til spillebranchen om at et opgør er på vej.

“Vi ved, at spil på nettet fører til øget spilleafhængighed. Samtidig er dette en branche, som vokser hurtigt, den er uden kontrol og giver ikke en krone tilbage til gode formål. Sådan vil vi ganske simpelt ikke have det”, udtalte Trond Giske til de norske P4 Nyheder.

“Vi søger råd hos flere instanser, blandt andet udenlandske myndigheder, for at få mere viden om, hvordan vi kan både begrænse og kontrollere spil på nettet bedre”, fortsatte Giske.

“Vi ved fra andre lande, at bankerne kan reducere nettspil ved at nægte at overføre penge til eller fra spilselskaber. Nogen lande har også fået lukket spiludbydere. Der findes mange muligheder, og vi arbejder nu aktivt på at finde ud af, hvad der passer bedst for os”.

Omsætningen hos Norsk Tipping gik sidste år tilbage med næsten en halv milliard norske kroner. Samtidig gik netspil og omsætningen på spilleautomater den stik modsatte vej.

Ifølge Sigmund Thue fra Norsk Tipping tabte man hele 50.000 lotto-spillere alene i 2005. På den netop afholdte generalforsamling kunne han også fortælle at hele fem af syv spil fra Norsk Tipping gik tilbage i omsætning i forhold til 2004.

Formanden for det norske idrætsforening hilser regerings plan om at gå hårdt til værks mod spiludbydere særdeles velkomment. Karl Arne Johannessen udtaler, at idrætten er helt afhængig af at få overført midler fra Norsk Tipping. Formanden mener dog ikke, at Norsk Tipping bare skal beskyttes. Han ønsker istedet, at monopolet møder konkurrencen på en mere offensiv facon.

“Når andre selskaber benytter muligheden, og får rammebetingelser til at drive forretning på internettet, bør Norsk Tipping også havde mulighed for at gøre det. I dette tilfælde i en ansvarlig form som på ingen måde skal bidrage til ludomani”, siger Karl Arne Johannessen, ligeledes til P4 Nyhederne.





Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC Midtjylland kan score gode penge

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Bo Svensson favorit til stort job 

Kæmpe nedtur for AaB

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kongesæson – de køber Pep Biel

Sønderjyske – FC Midtjylland

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

I svime over German Onugkha

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

– Agger og Kahlenberg var specielt

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

FC København – Brøndby IF

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Korthuset er væltet

Thomas Frank taler inden derby

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Randers FC – OB

Lillebror kan drille i Madrid-derby

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Pogba kan få comeback

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste