Den norske kulturminister Trond Giske varsler krig på spiludbyderne på nettet, og udtaler at han ikke længere bare vil sidde og se på, at nordmændene bruger deres penge på nettet istedet for hos Norsk Tipping.
På det norske spillemonopols generalforsamling luftede han sin utilfredshed med, at Norsk Tippping taber både kunder og omsætning, og han sendte et klart signal til spillebranchen om at et opgør er på vej.
“Vi ved, at spil på nettet fører til øget spilleafhængighed. Samtidig er dette en branche, som vokser hurtigt, den er uden kontrol og giver ikke en krone tilbage til gode formål. Sådan vil vi ganske simpelt ikke have det”, udtalte Trond Giske til de norske P4 Nyheder.
“Vi søger råd hos flere instanser, blandt andet udenlandske myndigheder, for at få mere viden om, hvordan vi kan både begrænse og kontrollere spil på nettet bedre”, fortsatte Giske.
“Vi ved fra andre lande, at bankerne kan reducere nettspil ved at nægte at overføre penge til eller fra spilselskaber. Nogen lande har også fået lukket spiludbydere. Der findes mange muligheder, og vi arbejder nu aktivt på at finde ud af, hvad der passer bedst for os”.
Omsætningen hos Norsk Tipping gik sidste år tilbage med næsten en halv milliard norske kroner. Samtidig gik netspil og omsætningen på spilleautomater den stik modsatte vej.
Ifølge Sigmund Thue fra Norsk Tipping tabte man hele 50.000 lotto-spillere alene i 2005. På den netop afholdte generalforsamling kunne han også fortælle at hele fem af syv spil fra Norsk Tipping gik tilbage i omsætning i forhold til 2004.
Formanden for det norske idrætsforening hilser regerings plan om at gå hårdt til værks mod spiludbydere særdeles velkomment. Karl Arne Johannessen udtaler, at idrætten er helt afhængig af at få overført midler fra Norsk Tipping. Formanden mener dog ikke, at Norsk Tipping bare skal beskyttes. Han ønsker istedet, at monopolet møder konkurrencen på en mere offensiv facon.
“Når andre selskaber benytter muligheden, og får rammebetingelser til at drive forretning på internettet, bør Norsk Tipping også havde mulighed for at gøre det. I dette tilfælde i en ansvarlig form som på ingen måde skal bidrage til ludomani”, siger Karl Arne Johannessen, ligeledes til P4 Nyhederne.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Stjernetransfer på plads alligevel
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER