Norge i krig mod spil på nettet

Mens EU-kommisionen har rettet kikkerten mod Dansk Tipstjenestes brug af reklamer, og visse politikere begynder at snakke om at ændre den danske spillelovgivning, påtænker man nu i Norge for alvor at gå i den stik modsatte retning.



Den norske kulturminister Trond Giske varsler krig på spiludbyderne på nettet, og udtaler at han ikke længere bare vil sidde og se på, at nordmændene bruger deres penge på nettet istedet for hos Norsk Tipping.

På det norske spillemonopols generalforsamling luftede han sin utilfredshed med, at Norsk Tippping taber både kunder og omsætning, og han sendte et klart signal til spillebranchen om at et opgør er på vej.

“Vi ved, at spil på nettet fører til øget spilleafhængighed. Samtidig er dette en branche, som vokser hurtigt, den er uden kontrol og giver ikke en krone tilbage til gode formål. Sådan vil vi ganske simpelt ikke have det”, udtalte Trond Giske til de norske P4 Nyheder.

“Vi søger råd hos flere instanser, blandt andet udenlandske myndigheder, for at få mere viden om, hvordan vi kan både begrænse og kontrollere spil på nettet bedre”, fortsatte Giske.

“Vi ved fra andre lande, at bankerne kan reducere nettspil ved at nægte at overføre penge til eller fra spilselskaber. Nogen lande har også fået lukket spiludbydere. Der findes mange muligheder, og vi arbejder nu aktivt på at finde ud af, hvad der passer bedst for os”.

Omsætningen hos Norsk Tipping gik sidste år tilbage med næsten en halv milliard norske kroner. Samtidig gik netspil og omsætningen på spilleautomater den stik modsatte vej.

Ifølge Sigmund Thue fra Norsk Tipping tabte man hele 50.000 lotto-spillere alene i 2005. På den netop afholdte generalforsamling kunne han også fortælle at hele fem af syv spil fra Norsk Tipping gik tilbage i omsætning i forhold til 2004.

Formanden for det norske idrætsforening hilser regerings plan om at gå hårdt til værks mod spiludbydere særdeles velkomment. Karl Arne Johannessen udtaler, at idrætten er helt afhængig af at få overført midler fra Norsk Tipping. Formanden mener dog ikke, at Norsk Tipping bare skal beskyttes. Han ønsker istedet, at monopolet møder konkurrencen på en mere offensiv facon.

“Når andre selskaber benytter muligheden, og får rammebetingelser til at drive forretning på internettet, bør Norsk Tipping også havde mulighed for at gøre det. I dette tilfælde i en ansvarlig form som på ingen måde skal bidrage til ludomani”, siger Karl Arne Johannessen, ligeledes til P4 Nyhederne.









LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Argentina – Kap Verde

Colombia – Ghana



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Åbner for sommertransfer