Norge i krig mod spil på nettet

Mens EU-kommisionen har rettet kikkerten mod Dansk Tipstjenestes brug af reklamer, og visse politikere begynder at snakke om at ændre den danske spillelovgivning, påtænker man nu i Norge for alvor at gå i den stik modsatte retning.



Den norske kulturminister Trond Giske varsler krig på spiludbyderne på nettet, og udtaler at han ikke længere bare vil sidde og se på, at nordmændene bruger deres penge på nettet istedet for hos Norsk Tipping.

På det norske spillemonopols generalforsamling luftede han sin utilfredshed med, at Norsk Tippping taber både kunder og omsætning, og han sendte et klart signal til spillebranchen om at et opgør er på vej.

“Vi ved, at spil på nettet fører til øget spilleafhængighed. Samtidig er dette en branche, som vokser hurtigt, den er uden kontrol og giver ikke en krone tilbage til gode formål. Sådan vil vi ganske simpelt ikke have det”, udtalte Trond Giske til de norske P4 Nyheder.

“Vi søger råd hos flere instanser, blandt andet udenlandske myndigheder, for at få mere viden om, hvordan vi kan både begrænse og kontrollere spil på nettet bedre”, fortsatte Giske.

“Vi ved fra andre lande, at bankerne kan reducere nettspil ved at nægte at overføre penge til eller fra spilselskaber. Nogen lande har også fået lukket spiludbydere. Der findes mange muligheder, og vi arbejder nu aktivt på at finde ud af, hvad der passer bedst for os”.

Omsætningen hos Norsk Tipping gik sidste år tilbage med næsten en halv milliard norske kroner. Samtidig gik netspil og omsætningen på spilleautomater den stik modsatte vej.

Ifølge Sigmund Thue fra Norsk Tipping tabte man hele 50.000 lotto-spillere alene i 2005. På den netop afholdte generalforsamling kunne han også fortælle at hele fem af syv spil fra Norsk Tipping gik tilbage i omsætning i forhold til 2004.

Formanden for det norske idrætsforening hilser regerings plan om at gå hårdt til værks mod spiludbydere særdeles velkomment. Karl Arne Johannessen udtaler, at idrætten er helt afhængig af at få overført midler fra Norsk Tipping. Formanden mener dog ikke, at Norsk Tipping bare skal beskyttes. Han ønsker istedet, at monopolet møder konkurrencen på en mere offensiv facon.

“Når andre selskaber benytter muligheden, og får rammebetingelser til at drive forretning på internettet, bør Norsk Tipping også havde mulighed for at gøre det. I dette tilfælde i en ansvarlig form som på ingen måde skal bidrage til ludomani”, siger Karl Arne Johannessen, ligeledes til P4 Nyhederne.





Pointdeling i vestfransk derby

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Sergio Ramos i chokskifte?

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Storhylder Christian Nørgaard

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

FC København scorer millionbeløb

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Bekræfter millionbud på dansker

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Vild med ny Eriksen-løsning

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

AaB-talent prøver sig af i Italien

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Stort spansk medie fremhæver William Clem

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’