Norsk fodboldpræsident savner opbakning fra Norden

Lise Klaveness havde håbet, at resten af Norden ville bakke op om hendes kandidatur til Uefas eksekutivkomité.



Præsidenten for Norges Fodboldforbund, Lise Klaveness, går efter en plads i eksekutivkomitéen i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i forbindelse med kongressen Lissabon på onsdag, men andre fodboldbosser i Norden har samme plan.

Formand for Dansk Boldspil-Union Jesper Møller stiller op til genvalg, og svenskeren Karl-Erik Nilsson er allerede vicepræsident i Uefa. Derudover stiller finnen Ari Lahti op som Uefa-repræsentant i Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

Hun er i direkte kamp mod Jesper Møller om en plads i eksekutivkomitéen, og dermed er det altså Norden, der kan stikke en kæp i hjulet på Klaveness' kandidatur.

– Ja, selvfølgelig. Hvis jeg ikke kommer ind, er det derfor. Vi blokerer for hinanden, siger Lise Klaveness, der har fået stor opmærksomhed for sin kritik af Fifa og præsident Gianni Infantino i forbindelse med blandt andet VM i Qatar.

– Geografisk balance er noget, mange forbund er optaget af, mere end kønsbalance. Det vil jeg gerne udfordre. Fodbold er verdens største kvindesport, men kvinder har ingen plads i eksekutivkomitéen.

Klaveness er den eneste kvinde, der stiller op til en af de åbne pladser, og hun havde håbet på opbakning fra de øvrige forbund i Norden.

– Jeg havde håbet, at de nordiske lande havde samlet sig omkring det, siger Klaveness og fremhæver, at "Norden i årevis har været pioner inden for kvindefodbold".

– Jeg ville ønske, vi havde talt sammen, inden fristen udløb. Det gjorde vi aldrig, først bagefter. Sådan er kulturen. Folk holder hovedet nede, og der er en frygtkultur. Jeg er den nye, så jeg må acceptere det, men jeg synes, det er en debat værd, siger Klaveness.

Hun går blandt andet til valg på mere åbenhed og har i forbindelse med sit kandidatur talt med 40 af de 54 andre fodboldpræsidenter i Europa.

Hun mærker stor opbakning, men vurderer alligevel over for NTB, at hendes chance for at blive valgt er under 50 procent.

– Jeg skal ikke fortælle om private samtaler, men nogle har gjort det helt klart, at de gerne støtter os. Store nationer som England og Tyskland og mange flere.

– Færre siger direkte, at de ikke vil stemme på mig. Nogle påpeger, at jeg burde være gået efter den kvindelige plads i stedet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Hugo Ekitike misser VM

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Harry Maguire ryger i skammekrogen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Langer ud efter Peter Sørensen

Nu reagerer Morten Krogh

Bayern München – Real Madrid

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Arsenal – Sporting CP

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Tidligere FCK-spiller skal for retten

22 millioner kroner!

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

I transfermøde med Superliga-klub

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal