Nu er "Duncan"klar til at dunke

Brøndby-angriber synes klar med et års forsinkelse



Sølle 12 SAS Liga-kampe blev det til det første år i den gule trøje, der blev ødelagt af to knæskader.

Nu synes tiden at være inde for et forsinket gennembrud hos Brøndby for Morten “Duncan” Rasmussen. I det mindste at dømme efter lørdagens træningskamp i Halmstad, hvor den tidligere AGF’er fejrede fødselsdag på forhånd ved at score begge Brøndby-mål i 2-1-sejren. Angriberen fylder 22 år i morgen, onsdag.

“Kan vi holde ham fit, får han en god sæson,” siger cheftræner Tom Køhlert om Morten “Duncan” Rasmussen, som faktisk en del år har stået på Køhlerts ønskeliste.

“Duncan” var den eneste af de markante fra den stærke 1985-årgang, som Tom Køhlert i sin tid ikke havde til rådighed og gerne ville have haft på holdet. De øvrige er navne som Kasper Lorentzen, Henrik Kildentoft og nogle som igen har forladt Brøndby til Køhlerts fortrydelse: Niki Zimling, Dennis Cagara og Johan Absalonsen.

Tom Køhlert så til med tilfredshed fra kulissen, da Morten “Duncan” blev købt i januar sidste år som afløser for Morten Skoubo, og nu er han selv klar til at få glæde af ham. Modsat hvad Michael Laudrup og René Meulensteen fik.

Angriberen pådrog sig en knæskade i kamp for U/21-landsholdet i Kroatien den 1. marts i fjor. En måned efter var han tilbage på banen, fik to kampe i SAS Ligaen, men var ikke i orden, så der fulgte en ny pause på tre uger. Han nåede yderligere fire kampe i foråret og blev udtaget til U/21-EM i Portugal. Var dog ikke i nærheden af formen, og måtte også nøjes med en reservetjans i Portugal.

Tilbage efter sommerferien var det heller ikke just topform “Duncan” mødte op i, hvorfor det måske var derfor at han i fankredse fik det mindre pæne tilnavn “Dunken” i stedet.

Sidst i august gik det så galt med knæet igen. Nu i noget så tåbeligt som en vandkamp med Mads Jørgensen på Brøndby stadion i forbindelse med den aflyste kamp mod Silkeborg.

Det betød stop for resten af 2006. Udover at det ramte Brøndby hårdt en uge efter at nyindkøbte Peguero var blevet alvorligt skadet, gik det også ud over Keld Bordinggaards ny U/21-landshold, der stærkt savnede en rigtig angriber og blev sendt ud af EM-turneringen af Sverige, hvorved drømmen om OL-deltagelse også røg.

Morten “Duncan” Rasmussen nåede 104 kampe i den bedste række for AGF og scorede 28 mål. De 10 faldt i den sidste halvsæson inden skiftet til Brøndby. Trods problemer med formen lykkedes det “Duncan” at få scoret fire gange i de 12 SAS Liga-optrædender for Brøndby i 2006, hvilket altså er tæt på hans snit i AGF-trøjen.

Meldingerne fra Brøndby i efteråret var allerede at “Duncan” knoklede rigtigt flittigt med genoptræningen i styrkerummet, hvor det givet har været en fordel at han har haft sin mangeårige holdkammerat fra unglandsholdene Kasper Lorentzen til at holde sig i ørerne. Det kan give bonus for Brøndby i foråret.







LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Fransk klub overvejer Victor Bak