Sølle 12 SAS Liga-kampe blev det til det første år i den gule trøje, der blev ødelagt af to knæskader.
Nu synes tiden at være inde for et forsinket gennembrud hos Brøndby for Morten “Duncan” Rasmussen. I det mindste at dømme efter lørdagens træningskamp i Halmstad, hvor den tidligere AGF’er fejrede fødselsdag på forhånd ved at score begge Brøndby-mål i 2-1-sejren. Angriberen fylder 22 år i morgen, onsdag.
“Kan vi holde ham fit, får han en god sæson,” siger cheftræner Tom Køhlert om Morten “Duncan” Rasmussen, som faktisk en del år har stået på Køhlerts ønskeliste.
“Duncan” var den eneste af de markante fra den stærke 1985-årgang, som Tom Køhlert i sin tid ikke havde til rådighed og gerne ville have haft på holdet. De øvrige er navne som Kasper Lorentzen, Henrik Kildentoft og nogle som igen har forladt Brøndby til Køhlerts fortrydelse: Niki Zimling, Dennis Cagara og Johan Absalonsen.
Tom Køhlert så til med tilfredshed fra kulissen, da Morten “Duncan” blev købt i januar sidste år som afløser for Morten Skoubo, og nu er han selv klar til at få glæde af ham. Modsat hvad Michael Laudrup og René Meulensteen fik.
Angriberen pådrog sig en knæskade i kamp for U/21-landsholdet i Kroatien den 1. marts i fjor. En måned efter var han tilbage på banen, fik to kampe i SAS Ligaen, men var ikke i orden, så der fulgte en ny pause på tre uger. Han nåede yderligere fire kampe i foråret og blev udtaget til U/21-EM i Portugal. Var dog ikke i nærheden af formen, og måtte også nøjes med en reservetjans i Portugal.
Tilbage efter sommerferien var det heller ikke just topform “Duncan” mødte op i, hvorfor det måske var derfor at han i fankredse fik det mindre pæne tilnavn “Dunken” i stedet.
Sidst i august gik det så galt med knæet igen. Nu i noget så tåbeligt som en vandkamp med Mads Jørgensen på Brøndby stadion i forbindelse med den aflyste kamp mod Silkeborg.
Det betød stop for resten af 2006. Udover at det ramte Brøndby hårdt en uge efter at nyindkøbte Peguero var blevet alvorligt skadet, gik det også ud over Keld Bordinggaards ny U/21-landshold, der stærkt savnede en rigtig angriber og blev sendt ud af EM-turneringen af Sverige, hvorved drømmen om OL-deltagelse også røg.
Morten “Duncan” Rasmussen nåede 104 kampe i den bedste række for AGF og scorede 28 mål. De 10 faldt i den sidste halvsæson inden skiftet til Brøndby. Trods problemer med formen lykkedes det “Duncan” at få scoret fire gange i de 12 SAS Liga-optrædender for Brøndby i 2006, hvilket altså er tæt på hans snit i AGF-trøjen.
Meldingerne fra Brøndby i efteråret var allerede at “Duncan” knoklede rigtigt flittigt med genoptræningen i styrkerummet, hvor det givet har været en fordel at han har haft sin mangeårige holdkammerat fra unglandsholdene Kasper Lorentzen til at holde sig i ørerne. Det kan give bonus for Brøndby i foråret.
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FC Midtjylland misser gylden chance
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Silkeborg klasker Randers
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT