Sølle 12 SAS Liga-kampe blev det til det første år i den gule trøje, der blev ødelagt af to knæskader.
Nu synes tiden at være inde for et forsinket gennembrud hos Brøndby for Morten “Duncan” Rasmussen. I det mindste at dømme efter lørdagens træningskamp i Halmstad, hvor den tidligere AGF’er fejrede fødselsdag på forhånd ved at score begge Brøndby-mål i 2-1-sejren. Angriberen fylder 22 år i morgen, onsdag.
“Kan vi holde ham fit, får han en god sæson,” siger cheftræner Tom Køhlert om Morten “Duncan” Rasmussen, som faktisk en del år har stået på Køhlerts ønskeliste.
“Duncan” var den eneste af de markante fra den stærke 1985-årgang, som Tom Køhlert i sin tid ikke havde til rådighed og gerne ville have haft på holdet. De øvrige er navne som Kasper Lorentzen, Henrik Kildentoft og nogle som igen har forladt Brøndby til Køhlerts fortrydelse: Niki Zimling, Dennis Cagara og Johan Absalonsen.
Tom Køhlert så til med tilfredshed fra kulissen, da Morten “Duncan” blev købt i januar sidste år som afløser for Morten Skoubo, og nu er han selv klar til at få glæde af ham. Modsat hvad Michael Laudrup og René Meulensteen fik.
Angriberen pådrog sig en knæskade i kamp for U/21-landsholdet i Kroatien den 1. marts i fjor. En måned efter var han tilbage på banen, fik to kampe i SAS Ligaen, men var ikke i orden, så der fulgte en ny pause på tre uger. Han nåede yderligere fire kampe i foråret og blev udtaget til U/21-EM i Portugal. Var dog ikke i nærheden af formen, og måtte også nøjes med en reservetjans i Portugal.
Tilbage efter sommerferien var det heller ikke just topform “Duncan” mødte op i, hvorfor det måske var derfor at han i fankredse fik det mindre pæne tilnavn “Dunken” i stedet.
Sidst i august gik det så galt med knæet igen. Nu i noget så tåbeligt som en vandkamp med Mads Jørgensen på Brøndby stadion i forbindelse med den aflyste kamp mod Silkeborg.
Det betød stop for resten af 2006. Udover at det ramte Brøndby hårdt en uge efter at nyindkøbte Peguero var blevet alvorligt skadet, gik det også ud over Keld Bordinggaards ny U/21-landshold, der stærkt savnede en rigtig angriber og blev sendt ud af EM-turneringen af Sverige, hvorved drømmen om OL-deltagelse også røg.
Morten “Duncan” Rasmussen nåede 104 kampe i den bedste række for AGF og scorede 28 mål. De 10 faldt i den sidste halvsæson inden skiftet til Brøndby. Trods problemer med formen lykkedes det “Duncan” at få scoret fire gange i de 12 SAS Liga-optrædender for Brøndby i 2006, hvilket altså er tæt på hans snit i AGF-trøjen.
Meldingerne fra Brøndby i efteråret var allerede at “Duncan” knoklede rigtigt flittigt med genoptræningen i styrkerummet, hvor det givet har været en fordel at han har haft sin mangeårige holdkammerat fra unglandsholdene Kasper Lorentzen til at holde sig i ørerne. Det kan give bonus for Brøndby i foråret.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
MEDIE