Sølle 12 SAS Liga-kampe blev det til det første år i den gule trøje, der blev ødelagt af to knæskader.
Nu synes tiden at være inde for et forsinket gennembrud hos Brøndby for Morten “Duncan” Rasmussen. I det mindste at dømme efter lørdagens træningskamp i Halmstad, hvor den tidligere AGF’er fejrede fødselsdag på forhånd ved at score begge Brøndby-mål i 2-1-sejren. Angriberen fylder 22 år i morgen, onsdag.
“Kan vi holde ham fit, får han en god sæson,” siger cheftræner Tom Køhlert om Morten “Duncan” Rasmussen, som faktisk en del år har stået på Køhlerts ønskeliste.
“Duncan” var den eneste af de markante fra den stærke 1985-årgang, som Tom Køhlert i sin tid ikke havde til rådighed og gerne ville have haft på holdet. De øvrige er navne som Kasper Lorentzen, Henrik Kildentoft og nogle som igen har forladt Brøndby til Køhlerts fortrydelse: Niki Zimling, Dennis Cagara og Johan Absalonsen.
Tom Køhlert så til med tilfredshed fra kulissen, da Morten “Duncan” blev købt i januar sidste år som afløser for Morten Skoubo, og nu er han selv klar til at få glæde af ham. Modsat hvad Michael Laudrup og René Meulensteen fik.
Angriberen pådrog sig en knæskade i kamp for U/21-landsholdet i Kroatien den 1. marts i fjor. En måned efter var han tilbage på banen, fik to kampe i SAS Ligaen, men var ikke i orden, så der fulgte en ny pause på tre uger. Han nåede yderligere fire kampe i foråret og blev udtaget til U/21-EM i Portugal. Var dog ikke i nærheden af formen, og måtte også nøjes med en reservetjans i Portugal.
Tilbage efter sommerferien var det heller ikke just topform “Duncan” mødte op i, hvorfor det måske var derfor at han i fankredse fik det mindre pæne tilnavn “Dunken” i stedet.
Sidst i august gik det så galt med knæet igen. Nu i noget så tåbeligt som en vandkamp med Mads Jørgensen på Brøndby stadion i forbindelse med den aflyste kamp mod Silkeborg.
Det betød stop for resten af 2006. Udover at det ramte Brøndby hårdt en uge efter at nyindkøbte Peguero var blevet alvorligt skadet, gik det også ud over Keld Bordinggaards ny U/21-landshold, der stærkt savnede en rigtig angriber og blev sendt ud af EM-turneringen af Sverige, hvorved drømmen om OL-deltagelse også røg.
Morten “Duncan” Rasmussen nåede 104 kampe i den bedste række for AGF og scorede 28 mål. De 10 faldt i den sidste halvsæson inden skiftet til Brøndby. Trods problemer med formen lykkedes det “Duncan” at få scoret fire gange i de 12 SAS Liga-optrædender for Brøndby i 2006, hvilket altså er tæt på hans snit i AGF-trøjen.
Meldingerne fra Brøndby i efteråret var allerede at “Duncan” knoklede rigtigt flittigt med genoptræningen i styrkerummet, hvor det givet har været en fordel at han har haft sin mangeårige holdkammerat fra unglandsholdene Kasper Lorentzen til at holde sig i ørerne. Det kan give bonus for Brøndby i foråret.
LIVE
LIVE: To Real Madrid-transfers på plads
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
Melder ud om Kasper Hjulmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Rasmus Højlund har ikke set det før
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Skal han med Bo Svensson til FC København?
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København