Nu er "Duncan"klar til at dunke

Brøndby-angriber synes klar med et års forsinkelse



Sølle 12 SAS Liga-kampe blev det til det første år i den gule trøje, der blev ødelagt af to knæskader.

Nu synes tiden at være inde for et forsinket gennembrud hos Brøndby for Morten “Duncan” Rasmussen. I det mindste at dømme efter lørdagens træningskamp i Halmstad, hvor den tidligere AGF’er fejrede fødselsdag på forhånd ved at score begge Brøndby-mål i 2-1-sejren. Angriberen fylder 22 år i morgen, onsdag.

“Kan vi holde ham fit, får han en god sæson,” siger cheftræner Tom Køhlert om Morten “Duncan” Rasmussen, som faktisk en del år har stået på Køhlerts ønskeliste.

“Duncan” var den eneste af de markante fra den stærke 1985-årgang, som Tom Køhlert i sin tid ikke havde til rådighed og gerne ville have haft på holdet. De øvrige er navne som Kasper Lorentzen, Henrik Kildentoft og nogle som igen har forladt Brøndby til Køhlerts fortrydelse: Niki Zimling, Dennis Cagara og Johan Absalonsen.

Tom Køhlert så til med tilfredshed fra kulissen, da Morten “Duncan” blev købt i januar sidste år som afløser for Morten Skoubo, og nu er han selv klar til at få glæde af ham. Modsat hvad Michael Laudrup og René Meulensteen fik.

Angriberen pådrog sig en knæskade i kamp for U/21-landsholdet i Kroatien den 1. marts i fjor. En måned efter var han tilbage på banen, fik to kampe i SAS Ligaen, men var ikke i orden, så der fulgte en ny pause på tre uger. Han nåede yderligere fire kampe i foråret og blev udtaget til U/21-EM i Portugal. Var dog ikke i nærheden af formen, og måtte også nøjes med en reservetjans i Portugal.

Tilbage efter sommerferien var det heller ikke just topform “Duncan” mødte op i, hvorfor det måske var derfor at han i fankredse fik det mindre pæne tilnavn “Dunken” i stedet.

Sidst i august gik det så galt med knæet igen. Nu i noget så tåbeligt som en vandkamp med Mads Jørgensen på Brøndby stadion i forbindelse med den aflyste kamp mod Silkeborg.

Det betød stop for resten af 2006. Udover at det ramte Brøndby hårdt en uge efter at nyindkøbte Peguero var blevet alvorligt skadet, gik det også ud over Keld Bordinggaards ny U/21-landshold, der stærkt savnede en rigtig angriber og blev sendt ud af EM-turneringen af Sverige, hvorved drømmen om OL-deltagelse også røg.

Morten “Duncan” Rasmussen nåede 104 kampe i den bedste række for AGF og scorede 28 mål. De 10 faldt i den sidste halvsæson inden skiftet til Brøndby. Trods problemer med formen lykkedes det “Duncan” at få scoret fire gange i de 12 SAS Liga-optrædender for Brøndby i 2006, hvilket altså er tæt på hans snit i AGF-trøjen.

Meldingerne fra Brøndby i efteråret var allerede at “Duncan” knoklede rigtigt flittigt med genoptræningen i styrkerummet, hvor det givet har været en fordel at han har haft sin mangeårige holdkammerat fra unglandsholdene Kasper Lorentzen til at holde sig i ørerne. Det kan give bonus for Brøndby i foråret.









LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Protesterer efter dansk drømmekamp

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Benhård Brian Riemer-melding

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Håber på FC København-exit

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brighton – Liverpool

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

‘Det er dramatisk!’

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League