,

Nu kommer Barcelona-boss med melding om ‘AC’

Ifølge Hansi Flick er planen ikke, at Andreas Christensen skal i kamp i den spanske Super Cup, der spilles i Saudi-Arabien. Det går dog fremad for den danske stjerne, lyder det.



Andreas Christensen er tilbage på træningsbanen i FC Barcelona, men den spanske klub har ikke travlt med at sende den danske landsholdsstjerne i kamp.

Før jul skrev Sport, at Andreas Christensen formentlig ville gøre comeback i den spanske Super Cup, som spilles i Saudi-Arabien i næste uge, men nu er der kommet en ny melding fra Barcelona-cheftræner Hansi Flick.

– Det går rigtigt godt med Andreas, og han har gjort fremskridt til træning, men kampen mod Barbastro (Copa del Rey-kamp i aften, red.) kommer for tidligt for ham. Han vil tage med os til Saudi-Arabien, men planen er, at han først skal spille senere, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Hansi Flick.

Ifølge Mundo Deportivo peger pilen derfor i retning af, at Andreas Christensen kan få sit længe ventede comeback lørdag den 18. januar, hvor Barcelona møder Getafe på udebane i La Liga.

Ifølge Sport har Barcelona valgt en særlig tålmodig tilgang i forhold til Andreas Christensens comeback, fordi den catalanske klub har taget en beslutning om at sikre sig, at den danske landsholdsprofil er fuldstændig spilleklar, før han bliver smidt i kamp igen.

Andreas Christensen har ikke været i kamp siden august, fordi den 28-årige dansker har været plaget af en skade i akillessenen.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Elias Jelert færdig

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Irak – Norge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Deadline overskredet: FC København melder ud