,

Nu kommer Barcelona-boss med melding om ‘AC’

Ifølge Hansi Flick er planen ikke, at Andreas Christensen skal i kamp i den spanske Super Cup, der spilles i Saudi-Arabien. Det går dog fremad for den danske stjerne, lyder det.



Andreas Christensen er tilbage på træningsbanen i FC Barcelona, men den spanske klub har ikke travlt med at sende den danske landsholdsstjerne i kamp.

Før jul skrev Sport, at Andreas Christensen formentlig ville gøre comeback i den spanske Super Cup, som spilles i Saudi-Arabien i næste uge, men nu er der kommet en ny melding fra Barcelona-cheftræner Hansi Flick.

– Det går rigtigt godt med Andreas, og han har gjort fremskridt til træning, men kampen mod Barbastro (Copa del Rey-kamp i aften, red.) kommer for tidligt for ham. Han vil tage med os til Saudi-Arabien, men planen er, at han først skal spille senere, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Hansi Flick.

Ifølge Mundo Deportivo peger pilen derfor i retning af, at Andreas Christensen kan få sit længe ventede comeback lørdag den 18. januar, hvor Barcelona møder Getafe på udebane i La Liga.

Ifølge Sport har Barcelona valgt en særlig tålmodig tilgang i forhold til Andreas Christensens comeback, fordi den catalanske klub har taget en beslutning om at sikre sig, at den danske landsholdsprofil er fuldstændig spilleklar, før han bliver smidt i kamp igen.

Andreas Christensen har ikke været i kamp siden august, fordi den 28-årige dansker har været plaget af en skade i akillessenen.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Osula får stor rolle i Newcastle

Her kan du se de danske hold i Europa

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Viborg FF – OB

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer