,

Nu kommer Barcelona-boss med melding om ‘AC’

Ifølge Hansi Flick er planen ikke, at Andreas Christensen skal i kamp i den spanske Super Cup, der spilles i Saudi-Arabien. Det går dog fremad for den danske stjerne, lyder det.



Andreas Christensen er tilbage på træningsbanen i FC Barcelona, men den spanske klub har ikke travlt med at sende den danske landsholdsstjerne i kamp.

Før jul skrev Sport, at Andreas Christensen formentlig ville gøre comeback i den spanske Super Cup, som spilles i Saudi-Arabien i næste uge, men nu er der kommet en ny melding fra Barcelona-cheftræner Hansi Flick.

– Det går rigtigt godt med Andreas, og han har gjort fremskridt til træning, men kampen mod Barbastro (Copa del Rey-kamp i aften, red.) kommer for tidligt for ham. Han vil tage med os til Saudi-Arabien, men planen er, at han først skal spille senere, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Hansi Flick.

Ifølge Mundo Deportivo peger pilen derfor i retning af, at Andreas Christensen kan få sit længe ventede comeback lørdag den 18. januar, hvor Barcelona møder Getafe på udebane i La Liga.

Ifølge Sport har Barcelona valgt en særlig tålmodig tilgang i forhold til Andreas Christensens comeback, fordi den catalanske klub har taget en beslutning om at sikre sig, at den danske landsholdsprofil er fuldstændig spilleklar, før han bliver smidt i kamp igen.

Andreas Christensen har ikke været i kamp siden august, fordi den 28-årige dansker har været plaget af en skade i akillessenen.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne