,

Nu kommer Barcelona-boss med melding om ‘AC’

Ifølge Hansi Flick er planen ikke, at Andreas Christensen skal i kamp i den spanske Super Cup, der spilles i Saudi-Arabien. Det går dog fremad for den danske stjerne, lyder det.



Andreas Christensen er tilbage på træningsbanen i FC Barcelona, men den spanske klub har ikke travlt med at sende den danske landsholdsstjerne i kamp.

Før jul skrev Sport, at Andreas Christensen formentlig ville gøre comeback i den spanske Super Cup, som spilles i Saudi-Arabien i næste uge, men nu er der kommet en ny melding fra Barcelona-cheftræner Hansi Flick.

– Det går rigtigt godt med Andreas, og han har gjort fremskridt til træning, men kampen mod Barbastro (Copa del Rey-kamp i aften, red.) kommer for tidligt for ham. Han vil tage med os til Saudi-Arabien, men planen er, at han først skal spille senere, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Hansi Flick.

Ifølge Mundo Deportivo peger pilen derfor i retning af, at Andreas Christensen kan få sit længe ventede comeback lørdag den 18. januar, hvor Barcelona møder Getafe på udebane i La Liga.

Ifølge Sport har Barcelona valgt en særlig tålmodig tilgang i forhold til Andreas Christensens comeback, fordi den catalanske klub har taget en beslutning om at sikre sig, at den danske landsholdsprofil er fuldstændig spilleklar, før han bliver smidt i kamp igen.

Andreas Christensen har ikke været i kamp siden august, fordi den 28-årige dansker har været plaget af en skade i akillessenen.





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Dansk stjerne i milliontransfer

AGF – Brøndby IF

Her kan du se de danske hold i Europa

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Superliga-træner måtte give meget svær besked

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark