,

Nu kommer Barcelona-boss med melding om ‘AC’

Ifølge Hansi Flick er planen ikke, at Andreas Christensen skal i kamp i den spanske Super Cup, der spilles i Saudi-Arabien. Det går dog fremad for den danske stjerne, lyder det.



Andreas Christensen er tilbage på træningsbanen i FC Barcelona, men den spanske klub har ikke travlt med at sende den danske landsholdsstjerne i kamp.

Før jul skrev Sport, at Andreas Christensen formentlig ville gøre comeback i den spanske Super Cup, som spilles i Saudi-Arabien i næste uge, men nu er der kommet en ny melding fra Barcelona-cheftræner Hansi Flick.

– Det går rigtigt godt med Andreas, og han har gjort fremskridt til træning, men kampen mod Barbastro (Copa del Rey-kamp i aften, red.) kommer for tidligt for ham. Han vil tage med os til Saudi-Arabien, men planen er, at han først skal spille senere, lyder det, ifølge Mundo Deportivo, fra Hansi Flick.

Ifølge Mundo Deportivo peger pilen derfor i retning af, at Andreas Christensen kan få sit længe ventede comeback lørdag den 18. januar, hvor Barcelona møder Getafe på udebane i La Liga.

Ifølge Sport har Barcelona valgt en særlig tålmodig tilgang i forhold til Andreas Christensens comeback, fordi den catalanske klub har taget en beslutning om at sikre sig, at den danske landsholdsprofil er fuldstændig spilleklar, før han bliver smidt i kamp igen.

Andreas Christensen har ikke været i kamp siden august, fordi den 28-årige dansker har været plaget af en skade i akillessenen.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

MAIF slår De Grønhvide

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Donald Trump bekræfter

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Brøndby tæt på ny forstærkning

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Tuchel forsvarer sin taktik

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub jagter én særlig forstærkning