Hvad skete der i den spillertunnel i Beograd umiddelbart efter, at FC Midtjylland havde slået Maccabi Tel Aviv med 2-0?
Tipsbladet var på stadion i den serbiske hovedstad og så balladen.
Her kom blandt andre Kevin Mbabu og Juninho spurtende ned i hjørnet modsat afsnittet med FC Midtjylland-fans, hvor det meste af holdet var henne for at hilse på de omtrent 20 medrejsende støtter, mens det meste af Maccabis hold var samlet omkring spillertunnellen, hvor nogle spillere og ledere forsøgte at dæmpe gemytterne, mens andre tydeligvis forsøgte at mase sig forbi.
Hvad der skete inde i tunnellen ved vi ikke præcist endnu, men over for Bold har den israelske klub siden anklaget Aral Simsir for at råbe “Befri Palæstina. Jeg håber, I dør” i løbet af og efter kampen, mens israelske medier har fortalt om, at Maccabi-spillere fik fat i Simsir inde i tunnellen.
Aral Simsir blev udskiftet i 2. halvleg umiddelbart, efter han hårdhændet var blevet nedlagt i Maccabis felt, uden at et langvarigt VAR-tjek til Simsir og FCM-lejrens ærgrelse kastede et straffespark af sig.
På stadion i Beograd i torsdags ville anfører Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomas Thomasberg ikke forholde sig til hændelsen, de fortalte, at de ikke havde kendskab til.
I et skriftligt svar har FC Midtjylland til Bold siden slået fast, at de ikke kan genkende Maccabis udlægning.
Nu bekræfter UEFA imidlertid over for Tipsbladet, at der er blevet åbnet en disciplinær efterforskning. Det betyder, at de nu undersøger, om der skal åbnes en sag.
På en mail, hvor Tipsbladet spørger direkte, om Maccabi Tel Avivs anklager mod Aral Simsir bliver undersøgt, svarer UEFA:
– I overensstemmelse med paragraf 31(4) i UEFA's disciplinærregler er der blevet udpeget en etik- og disciplinærinspektør af UEFA til at udføre den rette undersøgelse af potentielle disciplinære hændelser, der kan have fundet sted i anledning af UEFA Europa League-kampen mellem Maccabi Tel-Aviv FC og FC Midtjylland, der blev spillet den 3. oktober 2024 i Beograd, Serbien.
– Yderligere information om dette vil blive gjort tilgængelig, når det er relevant.
Der er altså ikke åbnet en sag endnu, men UEFA's etik- og disciplinærinspektør undersøger, om det skal ske.
FC Midtjylland vandt som bekendt kampen 2-0.
Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE