Nu melder de ud: UEFA efterforsker FCM-kamp

UEFA efterforsker FC Midtjyllands kamp mod Maccabi Tel Aviv og ser på, om der skal åbnes en sag.



Hvad skete der i den spillertunnel i Beograd umiddelbart efter, at FC Midtjylland havde slået Maccabi Tel Aviv med 2-0?

Tipsbladet var på stadion i den serbiske hovedstad og så balladen.

Her kom blandt andre Kevin Mbabu og Juninho spurtende ned i hjørnet modsat afsnittet med FC Midtjylland-fans, hvor det meste af holdet var henne for at hilse på de omtrent 20 medrejsende støtter, mens det meste af Maccabis hold var samlet omkring spillertunnellen, hvor nogle spillere og ledere forsøgte at dæmpe gemytterne, mens andre tydeligvis forsøgte at mase sig forbi. 

Hvad der skete inde i tunnellen ved vi ikke præcist endnu, men over for Bold har den israelske klub siden anklaget Aral Simsir for at råbe “Befri Palæstina. Jeg håber, I dør” i løbet af og efter kampen, mens israelske medier har fortalt om, at Maccabi-spillere fik fat i Simsir inde i tunnellen.

Aral Simsir blev udskiftet i 2. halvleg umiddelbart, efter han hårdhændet var blevet nedlagt i Maccabis felt, uden at et langvarigt VAR-tjek til Simsir og FCM-lejrens ærgrelse kastede et straffespark af sig. 

På stadion i Beograd i torsdags ville anfører Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomas Thomasberg ikke forholde sig til hændelsen, de fortalte, at de ikke havde kendskab til. 

I et skriftligt svar har FC Midtjylland til Bold siden slået fast, at de ikke kan genkende Maccabis udlægning.

Nu bekræfter UEFA imidlertid over for Tipsbladet, at der er blevet åbnet en disciplinær efterforskning. Det betyder, at de nu undersøger, om der skal åbnes en sag.

På en mail, hvor Tipsbladet spørger direkte, om Maccabi Tel Avivs anklager mod Aral Simsir bliver undersøgt, svarer UEFA: 

– I overensstemmelse med paragraf 31(4) i UEFA's disciplinærregler er der blevet udpeget en etik- og disciplinærinspektør af UEFA til at udføre den rette undersøgelse af potentielle disciplinære hændelser, der kan have fundet sted i anledning af UEFA Europa League-kampen mellem Maccabi Tel-Aviv FC og FC Midtjylland, der blev spillet den 3. oktober 2024 i Beograd, Serbien.

– Yderligere information om dette vil blive gjort tilgængelig, når det er relevant. 

Der er altså ikke åbnet en sag endnu, men UEFA's etik- og disciplinærinspektør undersøger, om det skal ske. 

FC Midtjylland vandt som bekendt kampen 2-0. 

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra FC Midtjylland.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brighton – Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’