Hvad skete der i den spillertunnel i Beograd umiddelbart efter, at FC Midtjylland havde slået Maccabi Tel Aviv med 2-0?
Tipsbladet var på stadion i den serbiske hovedstad og så balladen.
Her kom blandt andre Kevin Mbabu og Juninho spurtende ned i hjørnet modsat afsnittet med FC Midtjylland-fans, hvor det meste af holdet var henne for at hilse på de omtrent 20 medrejsende støtter, mens det meste af Maccabis hold var samlet omkring spillertunnellen, hvor nogle spillere og ledere forsøgte at dæmpe gemytterne, mens andre tydeligvis forsøgte at mase sig forbi.
Hvad der skete inde i tunnellen ved vi ikke præcist endnu, men over for Bold har den israelske klub siden anklaget Aral Simsir for at råbe “Befri Palæstina. Jeg håber, I dør” i løbet af og efter kampen, mens israelske medier har fortalt om, at Maccabi-spillere fik fat i Simsir inde i tunnellen.
Aral Simsir blev udskiftet i 2. halvleg umiddelbart, efter han hårdhændet var blevet nedlagt i Maccabis felt, uden at et langvarigt VAR-tjek til Simsir og FCM-lejrens ærgrelse kastede et straffespark af sig.
På stadion i Beograd i torsdags ville anfører Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomas Thomasberg ikke forholde sig til hændelsen, de fortalte, at de ikke havde kendskab til.
I et skriftligt svar har FC Midtjylland til Bold siden slået fast, at de ikke kan genkende Maccabis udlægning.
Nu bekræfter UEFA imidlertid over for Tipsbladet, at der er blevet åbnet en disciplinær efterforskning. Det betyder, at de nu undersøger, om der skal åbnes en sag.
På en mail, hvor Tipsbladet spørger direkte, om Maccabi Tel Avivs anklager mod Aral Simsir bliver undersøgt, svarer UEFA:
– I overensstemmelse med paragraf 31(4) i UEFA's disciplinærregler er der blevet udpeget en etik- og disciplinærinspektør af UEFA til at udføre den rette undersøgelse af potentielle disciplinære hændelser, der kan have fundet sted i anledning af UEFA Europa League-kampen mellem Maccabi Tel-Aviv FC og FC Midtjylland, der blev spillet den 3. oktober 2024 i Beograd, Serbien.
– Yderligere information om dette vil blive gjort tilgængelig, når det er relevant.
Der er altså ikke åbnet en sag endnu, men UEFA's etik- og disciplinærinspektør undersøger, om det skal ske.
FC Midtjylland vandt som bekendt kampen 2-0.
Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra FC Midtjylland.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
OPTAKT