Hvad skete der i den spillertunnel i Beograd umiddelbart efter, at FC Midtjylland havde slået Maccabi Tel Aviv med 2-0?
Tipsbladet var på stadion i den serbiske hovedstad og så balladen.
Her kom blandt andre Kevin Mbabu og Juninho spurtende ned i hjørnet modsat afsnittet med FC Midtjylland-fans, hvor det meste af holdet var henne for at hilse på de omtrent 20 medrejsende støtter, mens det meste af Maccabis hold var samlet omkring spillertunnellen, hvor nogle spillere og ledere forsøgte at dæmpe gemytterne, mens andre tydeligvis forsøgte at mase sig forbi.
Hvad der skete inde i tunnellen ved vi ikke præcist endnu, men over for Bold har den israelske klub siden anklaget Aral Simsir for at råbe “Befri Palæstina. Jeg håber, I dør” i løbet af og efter kampen, mens israelske medier har fortalt om, at Maccabi-spillere fik fat i Simsir inde i tunnellen.
Aral Simsir blev udskiftet i 2. halvleg umiddelbart, efter han hårdhændet var blevet nedlagt i Maccabis felt, uden at et langvarigt VAR-tjek til Simsir og FCM-lejrens ærgrelse kastede et straffespark af sig.
På stadion i Beograd i torsdags ville anfører Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomas Thomasberg ikke forholde sig til hændelsen, de fortalte, at de ikke havde kendskab til.
I et skriftligt svar har FC Midtjylland til Bold siden slået fast, at de ikke kan genkende Maccabis udlægning.
Nu bekræfter UEFA imidlertid over for Tipsbladet, at der er blevet åbnet en disciplinær efterforskning. Det betyder, at de nu undersøger, om der skal åbnes en sag.
På en mail, hvor Tipsbladet spørger direkte, om Maccabi Tel Avivs anklager mod Aral Simsir bliver undersøgt, svarer UEFA:
– I overensstemmelse med paragraf 31(4) i UEFA's disciplinærregler er der blevet udpeget en etik- og disciplinærinspektør af UEFA til at udføre den rette undersøgelse af potentielle disciplinære hændelser, der kan have fundet sted i anledning af UEFA Europa League-kampen mellem Maccabi Tel-Aviv FC og FC Midtjylland, der blev spillet den 3. oktober 2024 i Beograd, Serbien.
– Yderligere information om dette vil blive gjort tilgængelig, når det er relevant.
Der er altså ikke åbnet en sag endnu, men UEFA's etik- og disciplinærinspektør undersøger, om det skal ske.
FC Midtjylland vandt som bekendt kampen 2-0.
Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
VM-LIVE: England klarer frisag
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien – Senegal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER