Hvad skete der i den spillertunnel i Beograd umiddelbart efter, at FC Midtjylland havde slået Maccabi Tel Aviv med 2-0?
Tipsbladet var på stadion i den serbiske hovedstad og så balladen.
Her kom blandt andre Kevin Mbabu og Juninho spurtende ned i hjørnet modsat afsnittet med FC Midtjylland-fans, hvor det meste af holdet var henne for at hilse på de omtrent 20 medrejsende støtter, mens det meste af Maccabis hold var samlet omkring spillertunnellen, hvor nogle spillere og ledere forsøgte at dæmpe gemytterne, mens andre tydeligvis forsøgte at mase sig forbi.
Hvad der skete inde i tunnellen ved vi ikke præcist endnu, men over for Bold har den israelske klub siden anklaget Aral Simsir for at råbe “Befri Palæstina. Jeg håber, I dør” i løbet af og efter kampen, mens israelske medier har fortalt om, at Maccabi-spillere fik fat i Simsir inde i tunnellen.
Aral Simsir blev udskiftet i 2. halvleg umiddelbart, efter han hårdhændet var blevet nedlagt i Maccabis felt, uden at et langvarigt VAR-tjek til Simsir og FCM-lejrens ærgrelse kastede et straffespark af sig.
På stadion i Beograd i torsdags ville anfører Mads Bech Sørensen og cheftræner Thomas Thomasberg ikke forholde sig til hændelsen, de fortalte, at de ikke havde kendskab til.
I et skriftligt svar har FC Midtjylland til Bold siden slået fast, at de ikke kan genkende Maccabis udlægning.
Nu bekræfter UEFA imidlertid over for Tipsbladet, at der er blevet åbnet en disciplinær efterforskning. Det betyder, at de nu undersøger, om der skal åbnes en sag.
På en mail, hvor Tipsbladet spørger direkte, om Maccabi Tel Avivs anklager mod Aral Simsir bliver undersøgt, svarer UEFA:
– I overensstemmelse med paragraf 31(4) i UEFA's disciplinærregler er der blevet udpeget en etik- og disciplinærinspektør af UEFA til at udføre den rette undersøgelse af potentielle disciplinære hændelser, der kan have fundet sted i anledning af UEFA Europa League-kampen mellem Maccabi Tel-Aviv FC og FC Midtjylland, der blev spillet den 3. oktober 2024 i Beograd, Serbien.
– Yderligere information om dette vil blive gjort tilgængelig, når det er relevant.
Der er altså ikke åbnet en sag endnu, men UEFA's etik- og disciplinærinspektør undersøger, om det skal ske.
FC Midtjylland vandt som bekendt kampen 2-0.
Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Drama efter slutfløjt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøler sender Mexico videre
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
MEDIE
Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT