Nu svarer Niels Frederiksen på absurd beskyldning!

Lech Poznan tabte chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste polske række i pokalen, og efter opgøret blev Niels Frederiksen beskyldt for at udvise manglende respekt. Nu svarer han på kritikken.



Overrasket og chokeret.

Niels Frederiksen er ikke så nem at ryste, men han fik sig et mindre chok i slutningen af september.

Lech Poznan tabte noget chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste række i Polen i pokalturneringen, men efter kampen sagde Resovia Rzeszow-cheftræner Jakub Zukowski følgnede.

– Jeg kunne ikke lide hans (Niels Frederiksen, red.) opførsel, og det fortalte jeg ham også. Det drejer sig om, at han har sin ene hånd i lommen, når han giver hånd til træneren eller dommerne.

– Det kan jeg ikke lide, og jeg synes, det viser en smule mangel på respekt. Jeg ved ikke, om det er normalt i hans land, men her er det anderledes, sagde Jakub Zukowski til Kanal Sportowy efter kampen.

Til Tipsbladet fortæller Niels Frederiksen, at han ikke lægger meget i Zubowskis kritik.

– For mig personligt var det overraskende, da jeg altid har lagt vægt på at være respektfuld for alle i spillet, om det er modstandere, dommere eller fans. Jeg har været i den her branche i 25 år, og jeg er aldrig nogensinde blevet beskyldt for ikke at have respekt for andre holk. Det var så første gang. Jeg tror, at der er noget kultur i det.

– Jeg tror aldrig, at det ville blive en historie i Danmark, hvis jeg kom til at hilse på modstandernes træner med den ene hånd i lommen. Det kan jeg ikke forstille mig, men det er det åbenbart hernede. Jeg skal jo også lære, og jeg har lært, at det skal man lade være med. Det var på ingen måde udtryk for respektløshed, og derfor kom det meget bag på mig. Der er forskel på, hvordan man ser på det i Danmark, og hvordan nogle ser på det hernede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vildt skuffende
Generelt har den tidligere Brøndby-træner stor succes i Polen, men nederlaget til Resovia Rzeszow var en stor streg i regningen.

– Sådan er pokalturneringer. Selvfølgelig var det vildt skuffende, og jeg synes også, at det var en dårlig præstation. Jeg har været i den her branche i mange år, og jeg ved, at fodbold kan være sådan. Det var ikke sådan, at vi ikke var dominerende eller skabte chancer, men af en eller anden helt vanvittig grund fik vi ikke scoret i kampen. Vi tillod dem at score et mål.

– Det var for dårligt. Hvis vi spiller den her 100 gange, så vinder vi 98 af dem. Sådan er fodbold nogle gange. Der er tilfældigheder, men på bundlinjen var vi ikke dygtige nok. Så er der været noget kritik af, at de syntes, at vi skiftede for meget ud i forhold til den normalt startopstilling.

– Vi skiftede selvfølgelig også syv spillere, men der er ingen i vores trup, der ikke skulle være dygtige nok til at kunne vinde sådan en kamp. Det var sgu en off-day, og det var ærgerligt, da vi gerne ville kunne have gjort det godt i turneringen, men vi kan ikke lave det om, siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

I stedet for kan Niels Frederiksen og co. fokusere på Ekstraklasa, hvor mandskabet er nummer ét i øjeblikket.





Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!



LIVE

TransferLIVE: Forhandler med FCK-emne


Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Superliga-klub smadrer transferrekord

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

“Et kup” at hente dansk angriber


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Må acceptere stor lønnedgang

Kæmpe milliontab

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Forstår intet af stor dansk transfer

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Er han Viborgs næste cheftræner?

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold



Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Lover transfers

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afsløring: Horsens i millionhandel

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage



Holger Rune-fadæse går verden rundt

Aflyser sommerferien

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Dansk Wimbledon-sensation

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

FCK-kamp afblæst

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

FCK-emne præsenteret i ny klub

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Diogo Jota død i trafikulykke



Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker