Nu svarer Niels Frederiksen på absurd beskyldning!

Lech Poznan tabte chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste polske række i pokalen, og efter opgøret blev Niels Frederiksen beskyldt for at udvise manglende respekt. Nu svarer han på kritikken.



Overrasket og chokeret.

Niels Frederiksen er ikke så nem at ryste, men han fik sig et mindre chok i slutningen af september.

Lech Poznan tabte noget chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste række i Polen i pokalturneringen, men efter kampen sagde Resovia Rzeszow-cheftræner Jakub Zukowski følgnede.

– Jeg kunne ikke lide hans (Niels Frederiksen, red.) opførsel, og det fortalte jeg ham også. Det drejer sig om, at han har sin ene hånd i lommen, når han giver hånd til træneren eller dommerne.

– Det kan jeg ikke lide, og jeg synes, det viser en smule mangel på respekt. Jeg ved ikke, om det er normalt i hans land, men her er det anderledes, sagde Jakub Zukowski til Kanal Sportowy efter kampen.

Til Tipsbladet fortæller Niels Frederiksen, at han ikke lægger meget i Zubowskis kritik.

– For mig personligt var det overraskende, da jeg altid har lagt vægt på at være respektfuld for alle i spillet, om det er modstandere, dommere eller fans. Jeg har været i den her branche i 25 år, og jeg er aldrig nogensinde blevet beskyldt for ikke at have respekt for andre holk. Det var så første gang. Jeg tror, at der er noget kultur i det.

– Jeg tror aldrig, at det ville blive en historie i Danmark, hvis jeg kom til at hilse på modstandernes træner med den ene hånd i lommen. Det kan jeg ikke forstille mig, men det er det åbenbart hernede. Jeg skal jo også lære, og jeg har lært, at det skal man lade være med. Det var på ingen måde udtryk for respektløshed, og derfor kom det meget bag på mig. Der er forskel på, hvordan man ser på det i Danmark, og hvordan nogle ser på det hernede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vildt skuffende
Generelt har den tidligere Brøndby-træner stor succes i Polen, men nederlaget til Resovia Rzeszow var en stor streg i regningen.

– Sådan er pokalturneringer. Selvfølgelig var det vildt skuffende, og jeg synes også, at det var en dårlig præstation. Jeg har været i den her branche i mange år, og jeg ved, at fodbold kan være sådan. Det var ikke sådan, at vi ikke var dominerende eller skabte chancer, men af en eller anden helt vanvittig grund fik vi ikke scoret i kampen. Vi tillod dem at score et mål.

– Det var for dårligt. Hvis vi spiller den her 100 gange, så vinder vi 98 af dem. Sådan er fodbold nogle gange. Der er tilfældigheder, men på bundlinjen var vi ikke dygtige nok. Så er der været noget kritik af, at de syntes, at vi skiftede for meget ud i forhold til den normalt startopstilling.

– Vi skiftede selvfølgelig også syv spillere, men der er ingen i vores trup, der ikke skulle være dygtige nok til at kunne vinde sådan en kamp. Det var sgu en off-day, og det var ærgerligt, da vi gerne ville kunne have gjort det godt i turneringen, men vi kan ikke lave det om, siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

I stedet for kan Niels Frederiksen og co. fokusere på Ekstraklasa, hvor mandskabet er nummer ét i øjeblikket.





‘Jeg forlader holdet’


Bekræfter transfer

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Har talt ud med Daniel Wass

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Lionel Messi i stor kovending?

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

‘Nærmest et karaktermord’

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

Hent denne Superliga-profil, AGF!

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

– Ingen har pengene til at friste mig

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

Scoring af Ekene Chukwuani

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Skidt nyt for Andreas Christensen

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Skrækkeligt Napoli-nyt

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

På røven over dansk stjerne

‘Jeg elsker dem, men jeg vil ikke acceptere det!’

Tophold jagter to danskere

Brøndby-profil: Jeg elsker fansene, men…

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal

Se de vilde billeder – Wass måtte tale til fansene

Brøndby-boss kritiserer fans: Totalt ødelæggende

Kæmpe fejl og kampafbrydelse – BIF banker OB

Dansk cykelrytter ramt af flere blodpropper

Sådan starter OB og Brøndby IF

Vanvid! 152 tyrkiske dommere indblandet i skandale

OB – Brøndby IF