Nu svarer Niels Frederiksen på absurd beskyldning!

Lech Poznan tabte chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste polske række i pokalen, og efter opgøret blev Niels Frederiksen beskyldt for at udvise manglende respekt. Nu svarer han på kritikken.



Overrasket og chokeret.

Niels Frederiksen er ikke så nem at ryste, men han fik sig et mindre chok i slutningen af september.

Lech Poznan tabte noget chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste række i Polen i pokalturneringen, men efter kampen sagde Resovia Rzeszow-cheftræner Jakub Zukowski følgnede.

– Jeg kunne ikke lide hans (Niels Frederiksen, red.) opførsel, og det fortalte jeg ham også. Det drejer sig om, at han har sin ene hånd i lommen, når han giver hånd til træneren eller dommerne.

– Det kan jeg ikke lide, og jeg synes, det viser en smule mangel på respekt. Jeg ved ikke, om det er normalt i hans land, men her er det anderledes, sagde Jakub Zukowski til Kanal Sportowy efter kampen.

Til Tipsbladet fortæller Niels Frederiksen, at han ikke lægger meget i Zubowskis kritik.

– For mig personligt var det overraskende, da jeg altid har lagt vægt på at være respektfuld for alle i spillet, om det er modstandere, dommere eller fans. Jeg har været i den her branche i 25 år, og jeg er aldrig nogensinde blevet beskyldt for ikke at have respekt for andre holk. Det var så første gang. Jeg tror, at der er noget kultur i det.

– Jeg tror aldrig, at det ville blive en historie i Danmark, hvis jeg kom til at hilse på modstandernes træner med den ene hånd i lommen. Det kan jeg ikke forstille mig, men det er det åbenbart hernede. Jeg skal jo også lære, og jeg har lært, at det skal man lade være med. Det var på ingen måde udtryk for respektløshed, og derfor kom det meget bag på mig. Der er forskel på, hvordan man ser på det i Danmark, og hvordan nogle ser på det hernede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vildt skuffende
Generelt har den tidligere Brøndby-træner stor succes i Polen, men nederlaget til Resovia Rzeszow var en stor streg i regningen.

– Sådan er pokalturneringer. Selvfølgelig var det vildt skuffende, og jeg synes også, at det var en dårlig præstation. Jeg har været i den her branche i mange år, og jeg ved, at fodbold kan være sådan. Det var ikke sådan, at vi ikke var dominerende eller skabte chancer, men af en eller anden helt vanvittig grund fik vi ikke scoret i kampen. Vi tillod dem at score et mål.

– Det var for dårligt. Hvis vi spiller den her 100 gange, så vinder vi 98 af dem. Sådan er fodbold nogle gange. Der er tilfældigheder, men på bundlinjen var vi ikke dygtige nok. Så er der været noget kritik af, at de syntes, at vi skiftede for meget ud i forhold til den normalt startopstilling.

– Vi skiftede selvfølgelig også syv spillere, men der er ingen i vores trup, der ikke skulle være dygtige nok til at kunne vinde sådan en kamp. Det var sgu en off-day, og det var ærgerligt, da vi gerne ville kunne have gjort det godt i turneringen, men vi kan ikke lave det om, siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

I stedet for kan Niels Frederiksen og co. fokusere på Ekstraklasa, hvor mandskabet er nummer ét i øjeblikket.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Tidligere FCK-talent skifter



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Stemningen i FCK er håbløs!

– Pinligt for rigtig mange at se

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Cooper afslører: Han starter inde

AGF-profil overvejer karrierestop

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Kæmpe Superliga-comeback

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber