Nu svarer Niels Frederiksen på absurd beskyldning!

Lech Poznan tabte chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste polske række i pokalen, og efter opgøret blev Niels Frederiksen beskyldt for at udvise manglende respekt. Nu svarer han på kritikken.



Overrasket og chokeret.

Niels Frederiksen er ikke så nem at ryste, men han fik sig et mindre chok i slutningen af september.

Lech Poznan tabte noget chokerende til Resovia Rzeszow fra den tredjebedste række i Polen i pokalturneringen, men efter kampen sagde Resovia Rzeszow-cheftræner Jakub Zukowski følgnede.

– Jeg kunne ikke lide hans (Niels Frederiksen, red.) opførsel, og det fortalte jeg ham også. Det drejer sig om, at han har sin ene hånd i lommen, når han giver hånd til træneren eller dommerne.

– Det kan jeg ikke lide, og jeg synes, det viser en smule mangel på respekt. Jeg ved ikke, om det er normalt i hans land, men her er det anderledes, sagde Jakub Zukowski til Kanal Sportowy efter kampen.

Til Tipsbladet fortæller Niels Frederiksen, at han ikke lægger meget i Zubowskis kritik.

– For mig personligt var det overraskende, da jeg altid har lagt vægt på at være respektfuld for alle i spillet, om det er modstandere, dommere eller fans. Jeg har været i den her branche i 25 år, og jeg er aldrig nogensinde blevet beskyldt for ikke at have respekt for andre holk. Det var så første gang. Jeg tror, at der er noget kultur i det.

– Jeg tror aldrig, at det ville blive en historie i Danmark, hvis jeg kom til at hilse på modstandernes træner med den ene hånd i lommen. Det kan jeg ikke forstille mig, men det er det åbenbart hernede. Jeg skal jo også lære, og jeg har lært, at det skal man lade være med. Det var på ingen måde udtryk for respektløshed, og derfor kom det meget bag på mig. Der er forskel på, hvordan man ser på det i Danmark, og hvordan nogle ser på det hernede.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vildt skuffende
Generelt har den tidligere Brøndby-træner stor succes i Polen, men nederlaget til Resovia Rzeszow var en stor streg i regningen.

– Sådan er pokalturneringer. Selvfølgelig var det vildt skuffende, og jeg synes også, at det var en dårlig præstation. Jeg har været i den her branche i mange år, og jeg ved, at fodbold kan være sådan. Det var ikke sådan, at vi ikke var dominerende eller skabte chancer, men af en eller anden helt vanvittig grund fik vi ikke scoret i kampen. Vi tillod dem at score et mål.

– Det var for dårligt. Hvis vi spiller den her 100 gange, så vinder vi 98 af dem. Sådan er fodbold nogle gange. Der er tilfældigheder, men på bundlinjen var vi ikke dygtige nok. Så er der været noget kritik af, at de syntes, at vi skiftede for meget ud i forhold til den normalt startopstilling.

– Vi skiftede selvfølgelig også syv spillere, men der er ingen i vores trup, der ikke skulle være dygtige nok til at kunne vinde sådan en kamp. Det var sgu en off-day, og det var ærgerligt, da vi gerne ville kunne have gjort det godt i turneringen, men vi kan ikke lave det om, siger Niels Frederiksen i et interview med Tipsbladet.

I stedet for kan Niels Frederiksen og co. fokusere på Ekstraklasa, hvor mandskabet er nummer ét i øjeblikket.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Zorniger i chok: Er det en joke?

LIVE: FC København – Viborg FF

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Dansk målsluger skifter til topklub

Thomas Frank fyret

Forventer kæmpe jobtilbud

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring