Ny anekdote fra Sovjetkampen i 1985

I søndagens udgave af Onside blev der føjet en anekdote til den efterhånden legendariske kamp fra Grundlovsdag 1985, hvor Danmark besejrede Sovjetunionen med 4-2:



I den sovjetiske lejr havde man stor respekt for danske Preben Elkjær. Man kendte ham dog ikke som Preben Elkjær, men som Preben Larsen, da angriberen havde gået under dette navn i flere af de udenlandske klubber, han havde spillet for.



Derfor var lettelsen stor i omklædningsrummet, da russerne fik den officielle holdseddel udleveret. Landstræner Malofejev kunne meddele, at Larsen var ikke med. Men han skulle blive klogere.

I første halvleg scorede det danske angriberfænomen nemlig to gange med få minutters mellemrum, og han drev fuldkommen gæk med forsvarsspillerne – særligt georgieren Tengiz Sulakvelidze fra Dynamo Tbilisi.

Efter første halvleg gik den groteske fejl op for Malofejev, men da var skaden sket. Nu vidste han, at Preben Elkjær Larsen spillede.

På mødet efter kampen hængte landstræneren Sulakvelidze ud som direkte årsag til miseren. Men georgieren ville naturligt nok ikke tage ansvaret på sine skuldre, og han blev bakket op af flere af holdkammeraterne. Herefter blev Malofejev stiktosset.

Landstræneren sendte en rapport hjem til Sportskomiteen i Moskva og fremførte Sulakvelidze som syndebuk. Det medførte, at forsvarsspilleren blev udelukket fra landsholdet i de næste tre år som en konsekvens af trænerens egen fejl. Først i 1988 blev han igen taget til nåde. Derudover blev han hvirvlet ind i et efterspil med efterretningstjenesten KGB.

Sulakvelidze har det dog fint den dag i dag. Han driver en fodboldskole hjemme i Georgien. Her fortalte han ovenstående anekdote til Onside-vært Per Frimann, der tilfældigt fik nys om historien, da han var i Georgien som medkommentator på landsholdets VM-kvalifikationskamp i Tbilisi.

z







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Fifas guldkalv skal stå på egne ben



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

Danske klubber scorer millioner på VM

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ståle revser Skotland

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp