Ny anekdote fra Sovjetkampen i 1985

I søndagens udgave af Onside blev der føjet en anekdote til den efterhånden legendariske kamp fra Grundlovsdag 1985, hvor Danmark besejrede Sovjetunionen med 4-2:



I den sovjetiske lejr havde man stor respekt for danske Preben Elkjær. Man kendte ham dog ikke som Preben Elkjær, men som Preben Larsen, da angriberen havde gået under dette navn i flere af de udenlandske klubber, han havde spillet for.



Derfor var lettelsen stor i omklædningsrummet, da russerne fik den officielle holdseddel udleveret. Landstræner Malofejev kunne meddele, at Larsen var ikke med. Men han skulle blive klogere.

I første halvleg scorede det danske angriberfænomen nemlig to gange med få minutters mellemrum, og han drev fuldkommen gæk med forsvarsspillerne – særligt georgieren Tengiz Sulakvelidze fra Dynamo Tbilisi.

Efter første halvleg gik den groteske fejl op for Malofejev, men da var skaden sket. Nu vidste han, at Preben Elkjær Larsen spillede.

På mødet efter kampen hængte landstræneren Sulakvelidze ud som direkte årsag til miseren. Men georgieren ville naturligt nok ikke tage ansvaret på sine skuldre, og han blev bakket op af flere af holdkammeraterne. Herefter blev Malofejev stiktosset.

Landstræneren sendte en rapport hjem til Sportskomiteen i Moskva og fremførte Sulakvelidze som syndebuk. Det medførte, at forsvarsspilleren blev udelukket fra landsholdet i de næste tre år som en konsekvens af trænerens egen fejl. Først i 1988 blev han igen taget til nåde. Derudover blev han hvirvlet ind i et efterspil med efterretningstjenesten KGB.

Sulakvelidze har det dog fint den dag i dag. Han driver en fodboldskole hjemme i Georgien. Her fortalte han ovenstående anekdote til Onside-vært Per Frimann, der tilfældigt fik nys om historien, da han var i Georgien som medkommentator på landsholdets VM-kvalifikationskamp i Tbilisi.

z









LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Paraguay – Frankrig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Australien – Egypten

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Argentina – Kap Verde

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Colombia – Ghana