I den sovjetiske lejr havde man stor respekt for danske Preben Elkjær. Man kendte ham dog ikke som Preben Elkjær, men som Preben Larsen, da angriberen havde gået under dette navn i flere af de udenlandske klubber, han havde spillet for.
Derfor var lettelsen stor i omklædningsrummet, da russerne fik den officielle holdseddel udleveret. Landstræner Malofejev kunne meddele, at Larsen var ikke med. Men han skulle blive klogere.
I første halvleg scorede det danske angriberfænomen nemlig to gange med få minutters mellemrum, og han drev fuldkommen gæk med forsvarsspillerne – særligt georgieren Tengiz Sulakvelidze fra Dynamo Tbilisi.
Efter første halvleg gik den groteske fejl op for Malofejev, men da var skaden sket. Nu vidste han, at Preben Elkjær Larsen spillede.
På mødet efter kampen hængte landstræneren Sulakvelidze ud som direkte årsag til miseren. Men georgieren ville naturligt nok ikke tage ansvaret på sine skuldre, og han blev bakket op af flere af holdkammeraterne. Herefter blev Malofejev stiktosset.
Landstræneren sendte en rapport hjem til Sportskomiteen i Moskva og fremførte Sulakvelidze som syndebuk. Det medførte, at forsvarsspilleren blev udelukket fra landsholdet i de næste tre år som en konsekvens af trænerens egen fejl. Først i 1988 blev han igen taget til nåde. Derudover blev han hvirvlet ind i et efterspil med efterretningstjenesten KGB.
Sulakvelidze har det dog fint den dag i dag. Han driver en fodboldskole hjemme i Georgien. Her fortalte han ovenstående anekdote til Onside-vært Per Frimann, der tilfældigt fik nys om historien, da han var i Georgien som medkommentator på landsholdets VM-kvalifikationskamp i Tbilisi.
z
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!