Ny anekdote fra Sovjetkampen i 1985

I søndagens udgave af Onside blev der føjet en anekdote til den efterhånden legendariske kamp fra Grundlovsdag 1985, hvor Danmark besejrede Sovjetunionen med 4-2:



I den sovjetiske lejr havde man stor respekt for danske Preben Elkjær. Man kendte ham dog ikke som Preben Elkjær, men som Preben Larsen, da angriberen havde gået under dette navn i flere af de udenlandske klubber, han havde spillet for.



Derfor var lettelsen stor i omklædningsrummet, da russerne fik den officielle holdseddel udleveret. Landstræner Malofejev kunne meddele, at Larsen var ikke med. Men han skulle blive klogere.

I første halvleg scorede det danske angriberfænomen nemlig to gange med få minutters mellemrum, og han drev fuldkommen gæk med forsvarsspillerne – særligt georgieren Tengiz Sulakvelidze fra Dynamo Tbilisi.

Efter første halvleg gik den groteske fejl op for Malofejev, men da var skaden sket. Nu vidste han, at Preben Elkjær Larsen spillede.

På mødet efter kampen hængte landstræneren Sulakvelidze ud som direkte årsag til miseren. Men georgieren ville naturligt nok ikke tage ansvaret på sine skuldre, og han blev bakket op af flere af holdkammeraterne. Herefter blev Malofejev stiktosset.

Landstræneren sendte en rapport hjem til Sportskomiteen i Moskva og fremførte Sulakvelidze som syndebuk. Det medførte, at forsvarsspilleren blev udelukket fra landsholdet i de næste tre år som en konsekvens af trænerens egen fejl. Først i 1988 blev han igen taget til nåde. Derudover blev han hvirvlet ind i et efterspil med efterretningstjenesten KGB.

Sulakvelidze har det dog fint den dag i dag. Han driver en fodboldskole hjemme i Georgien. Her fortalte han ovenstående anekdote til Onside-vært Per Frimann, der tilfældigt fik nys om historien, da han var i Georgien som medkommentator på landsholdets VM-kvalifikationskamp i Tbilisi.

z








TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De er enige med Mathias Jensen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Norge – Frankrig

Afslører danskers pris – så meget vil OB få



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Senegal – Irak

Kap Verde – Saudi-Arabien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afslører: FCK ringede aldrig

Uruguay – Spanien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Egypten – Iran



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

I dialog om dansk bomber