I den sovjetiske lejr havde man stor respekt for danske Preben Elkjær. Man kendte ham dog ikke som Preben Elkjær, men som Preben Larsen, da angriberen havde gået under dette navn i flere af de udenlandske klubber, han havde spillet for.
Derfor var lettelsen stor i omklædningsrummet, da russerne fik den officielle holdseddel udleveret. Landstræner Malofejev kunne meddele, at Larsen var ikke med. Men han skulle blive klogere.
I første halvleg scorede det danske angriberfænomen nemlig to gange med få minutters mellemrum, og han drev fuldkommen gæk med forsvarsspillerne – særligt georgieren Tengiz Sulakvelidze fra Dynamo Tbilisi.
Efter første halvleg gik den groteske fejl op for Malofejev, men da var skaden sket. Nu vidste han, at Preben Elkjær Larsen spillede.
På mødet efter kampen hængte landstræneren Sulakvelidze ud som direkte årsag til miseren. Men georgieren ville naturligt nok ikke tage ansvaret på sine skuldre, og han blev bakket op af flere af holdkammeraterne. Herefter blev Malofejev stiktosset.
Landstræneren sendte en rapport hjem til Sportskomiteen i Moskva og fremførte Sulakvelidze som syndebuk. Det medførte, at forsvarsspilleren blev udelukket fra landsholdet i de næste tre år som en konsekvens af trænerens egen fejl. Først i 1988 blev han igen taget til nåde. Derudover blev han hvirvlet ind i et efterspil med efterretningstjenesten KGB.
Sulakvelidze har det dog fint den dag i dag. Han driver en fodboldskole hjemme i Georgien. Her fortalte han ovenstående anekdote til Onside-vært Per Frimann, der tilfældigt fik nys om historien, da han var i Georgien som medkommentator på landsholdets VM-kvalifikationskamp i Tbilisi.
z
LIVE
VM-LIVE: ‘Det er ekstremt fornærmende’
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
Zanka ville spille gratis for FC København
OPTAKT
USA – Australien
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster