Ny bog: Dansk legende sagde nej til støttekamp

Den danske legende Henning Jensen sagde nej, da der var et forslag om at lave en støttekamp for Henning Jensen. Det fremgår af Niels Idskovs bog ‘Henning Jensen – Helt i Hvidt’, der udkom onsdag.



Han var den første dansker i Real Madrid, der er oprettet en statue af ham i Nørresundby, og han er en af de bedste danske fodboldspillere nogensinde.

Det er sikkert at sige, at Henning Jensen havde stor succes som fodboldspiller, men uden for banen havde “Fodboldenglen” det lidt sværere, når det kommer til sine investeringer.

I en ny bog om den dygtige danske fodboldspiller, som er skrevet af tidligere Tipsbladet-journalist Niels Idskov, er der nye oplysninger om det Hummel-projekt, som Henning Jensen mistede sine penge på.

Bogen ‘Henning Jensen – Helt i Hvidt’ fortæller, at flere af Henning Jensens tidligere holdkammerater forsøgte at sætte en støttekamp op for at hjælpe danskeren med de økonomiske udfordringer, han var ramt af.

Henning Jensen, der også repræsenterede Borussia Mönchengladbach, havde investeret et næsten tocifret millionbeløb i Hummel, men virksomheden, som navne som Frank Arnesen og Allan Simonsen også havde kastet penge efter, kollapsede i 1992, og så måtte ejerne sælge fra.

Det kostede Henning Jensen, der havde 16 procent af aktierne, hele formuen, men han villle altså ikke tage mod almisser.

I bogen står der:

– På et tidspunkt efter nedturen med Hummel opstod tanken om at give familien Jensen en stærk økonomisk håndsrækning. Ove Flindt Bjerg var en af de investorer, der i mindre grad tabte penge på Hummel. Han fortæller, at det var Rof Rüssmann, der sammen med Rainer Bonhof, begge Borussia Mönchengladbach, foreslog at arrangere en velgørenhedskamp til fordel for Henning Jensen.

– “Det er efter en indendørskamp i Herning for tidligere topspillere, danske og udenlandske, som jeg også deltog i, at ideen kommer på bordet. Men den lever ikke længe, for Hennings kone, Ulla, afslår tilbuddet. En velgørenhedskamp med nogle af de gamle medspillere fra især Gladbach og Real Madrid kunne nok have fyldt godt op på Aalborg Stadion. Det er ikke den slags kampe, som man bliver rig af, men det kunne nok have givet Henning nogle gode lommepenge,” som Jensens tidligere landsholdskammerat og senere Gladbach-scout (Ove Flindt Bjerg, red.) udtrykker det.

– Flindt Bjerg har ikke noget bud på, hvorfor Ulla Jensen sagde nej til velgørenhedskampen. Måske var opmærksomheden omkring nedturen uønsket. Måske var det udtryk for en såret stolthed over det store tab.

– En forklaring kan også ligge i det, som Henning Jensen udtalte til Sørine Gotfredsen i 1994: “Det sværeste er, når andre mennesker bliver ved med at trampe rundt i, hvor galt det er gået. Så får man ondt af sig selv”.

Henning Jensen, der spillede 21 landskampe for Danmark, døde i 2017 i en alder af 68 år.

Foruden Gladbach og Real Madrid spillede Henning Jensen i Ajax, AGF og Nørresundby, hvor karrieren startede og sluttede.

I bogen tegner Niels Idskov et portræt af en af dansk fodbolds højt elskede spillere. Bogen er udgivet fra forlaget Turbine og udkom altså onsdag.

thumbnail_image0



Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Afsløring: Jacob Ambæk forlænger med Brøndby

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

FCK starter op uden tre spillere

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Teaser han for Brøndby-transfer? 

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Vil have stjernetræner til Tottenham

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Tvivler på transferbonanza i Brøndby

Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Bekymrende tendenser i FCK: Det er næsten komisk

Liverpool-spiller i chokskifte?

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Celtics krise forværres

‘Usandsynlig genopstandelse’

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’

Stopper alle forhandlinger

Frederik Birk bryder tavsheden

Philadelphia Union forhandler om dansker

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

Realitetstjek rammer landsholdene efter bøvlet år

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Sæsonens bedste transfer – danskere halter efter

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Milan tager arbejdssejr på Sardinien

Ulve æder Gudinde i Bergamo

På vej til storklub

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer