Han var den første dansker i Real Madrid, der er oprettet en statue af ham i Nørresundby, og han er en af de bedste danske fodboldspillere nogensinde.
Det er sikkert at sige, at Henning Jensen havde stor succes som fodboldspiller, men uden for banen havde “Fodboldenglen” det lidt sværere, når det kommer til sine investeringer.
I en ny bog om den dygtige danske fodboldspiller, som er skrevet af tidligere Tipsbladet-journalist Niels Idskov, er der nye oplysninger om det Hummel-projekt, som Henning Jensen mistede sine penge på.
Bogen ‘Henning Jensen – Helt i Hvidt’ fortæller, at flere af Henning Jensens tidligere holdkammerater forsøgte at sætte en støttekamp op for at hjælpe danskeren med de økonomiske udfordringer, han var ramt af.
Henning Jensen, der også repræsenterede Borussia Mönchengladbach, havde investeret et næsten tocifret millionbeløb i Hummel, men virksomheden, som navne som Frank Arnesen og Allan Simonsen også havde kastet penge efter, kollapsede i 1992, og så måtte ejerne sælge fra.
Det kostede Henning Jensen, der havde 16 procent af aktierne, hele formuen, men han villle altså ikke tage mod almisser.
I bogen står der:
– På et tidspunkt efter nedturen med Hummel opstod tanken om at give familien Jensen en stærk økonomisk håndsrækning. Ove Flindt Bjerg var en af de investorer, der i mindre grad tabte penge på Hummel. Han fortæller, at det var Rof Rüssmann, der sammen med Rainer Bonhof, begge Borussia Mönchengladbach, foreslog at arrangere en velgørenhedskamp til fordel for Henning Jensen.
– “Det er efter en indendørskamp i Herning for tidligere topspillere, danske og udenlandske, som jeg også deltog i, at ideen kommer på bordet. Men den lever ikke længe, for Hennings kone, Ulla, afslår tilbuddet. En velgørenhedskamp med nogle af de gamle medspillere fra især Gladbach og Real Madrid kunne nok have fyldt godt op på Aalborg Stadion. Det er ikke den slags kampe, som man bliver rig af, men det kunne nok have givet Henning nogle gode lommepenge,” som Jensens tidligere landsholdskammerat og senere Gladbach-scout (Ove Flindt Bjerg, red.) udtrykker det.
– Flindt Bjerg har ikke noget bud på, hvorfor Ulla Jensen sagde nej til velgørenhedskampen. Måske var opmærksomheden omkring nedturen uønsket. Måske var det udtryk for en såret stolthed over det store tab.
– En forklaring kan også ligge i det, som Henning Jensen udtalte til Sørine Gotfredsen i 1994: “Det sværeste er, når andre mennesker bliver ved med at trampe rundt i, hvor galt det er gået. Så får man ondt af sig selv”.
Henning Jensen, der spillede 21 landskampe for Danmark, døde i 2017 i en alder af 68 år.
Foruden Gladbach og Real Madrid spillede Henning Jensen i Ajax, AGF og Nørresundby, hvor karrieren startede og sluttede.
I bogen tegner Niels Idskov et portræt af en af dansk fodbolds højt elskede spillere. Bogen er udgivet fra forlaget Turbine og udkom altså onsdag.
![]()
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Chok i OB – siger op efter seks dage
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
Her kan du se Danmark mod Belarus
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
