Han var den første dansker i Real Madrid, der er oprettet en statue af ham i Nørresundby, og han er en af de bedste danske fodboldspillere nogensinde.
Det er sikkert at sige, at Henning Jensen havde stor succes som fodboldspiller, men uden for banen havde “Fodboldenglen” det lidt sværere, når det kommer til sine investeringer.
I en ny bog om den dygtige danske fodboldspiller, som er skrevet af tidligere Tipsbladet-journalist Niels Idskov, er der nye oplysninger om det Hummel-projekt, som Henning Jensen mistede sine penge på.
Bogen ‘Henning Jensen – Helt i Hvidt’ fortæller, at flere af Henning Jensens tidligere holdkammerater forsøgte at sætte en støttekamp op for at hjælpe danskeren med de økonomiske udfordringer, han var ramt af.
Henning Jensen, der også repræsenterede Borussia Mönchengladbach, havde investeret et næsten tocifret millionbeløb i Hummel, men virksomheden, som navne som Frank Arnesen og Allan Simonsen også havde kastet penge efter, kollapsede i 1992, og så måtte ejerne sælge fra.
Det kostede Henning Jensen, der havde 16 procent af aktierne, hele formuen, men han villle altså ikke tage mod almisser.
I bogen står der:
– På et tidspunkt efter nedturen med Hummel opstod tanken om at give familien Jensen en stærk økonomisk håndsrækning. Ove Flindt Bjerg var en af de investorer, der i mindre grad tabte penge på Hummel. Han fortæller, at det var Rof Rüssmann, der sammen med Rainer Bonhof, begge Borussia Mönchengladbach, foreslog at arrangere en velgørenhedskamp til fordel for Henning Jensen.
– “Det er efter en indendørskamp i Herning for tidligere topspillere, danske og udenlandske, som jeg også deltog i, at ideen kommer på bordet. Men den lever ikke længe, for Hennings kone, Ulla, afslår tilbuddet. En velgørenhedskamp med nogle af de gamle medspillere fra især Gladbach og Real Madrid kunne nok have fyldt godt op på Aalborg Stadion. Det er ikke den slags kampe, som man bliver rig af, men det kunne nok have givet Henning nogle gode lommepenge,” som Jensens tidligere landsholdskammerat og senere Gladbach-scout (Ove Flindt Bjerg, red.) udtrykker det.
– Flindt Bjerg har ikke noget bud på, hvorfor Ulla Jensen sagde nej til velgørenhedskampen. Måske var opmærksomheden omkring nedturen uønsket. Måske var det udtryk for en såret stolthed over det store tab.
– En forklaring kan også ligge i det, som Henning Jensen udtalte til Sørine Gotfredsen i 1994: “Det sværeste er, når andre mennesker bliver ved med at trampe rundt i, hvor galt det er gået. Så får man ondt af sig selv”.
Henning Jensen, der spillede 21 landskampe for Danmark, døde i 2017 i en alder af 68 år.
Foruden Gladbach og Real Madrid spillede Henning Jensen i Ajax, AGF og Nørresundby, hvor karrieren startede og sluttede.
I bogen tegner Niels Idskov et portræt af en af dansk fodbolds højt elskede spillere. Bogen er udgivet fra forlaget Turbine og udkom altså onsdag.
![]()
LIVE
LIVE: Reagerer på FCK-bombe
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Sendt hjem fra FC København-træning
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Ser I med, Brøndby?
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
Joakim Mæhle åbner op
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
