Han var den første dansker i Real Madrid, der er oprettet en statue af ham i Nørresundby, og han er en af de bedste danske fodboldspillere nogensinde.
Det er sikkert at sige, at Henning Jensen havde stor succes som fodboldspiller, men uden for banen havde “Fodboldenglen” det lidt sværere, når det kommer til sine investeringer.
I en ny bog om den dygtige danske fodboldspiller, som er skrevet af tidligere Tipsbladet-journalist Niels Idskov, er der nye oplysninger om det Hummel-projekt, som Henning Jensen mistede sine penge på.
Bogen ‘Henning Jensen – Helt i Hvidt’ fortæller, at flere af Henning Jensens tidligere holdkammerater forsøgte at sætte en støttekamp op for at hjælpe danskeren med de økonomiske udfordringer, han var ramt af.
Henning Jensen, der også repræsenterede Borussia Mönchengladbach, havde investeret et næsten tocifret millionbeløb i Hummel, men virksomheden, som navne som Frank Arnesen og Allan Simonsen også havde kastet penge efter, kollapsede i 1992, og så måtte ejerne sælge fra.
Det kostede Henning Jensen, der havde 16 procent af aktierne, hele formuen, men han villle altså ikke tage mod almisser.
I bogen står der:
– På et tidspunkt efter nedturen med Hummel opstod tanken om at give familien Jensen en stærk økonomisk håndsrækning. Ove Flindt Bjerg var en af de investorer, der i mindre grad tabte penge på Hummel. Han fortæller, at det var Rof Rüssmann, der sammen med Rainer Bonhof, begge Borussia Mönchengladbach, foreslog at arrangere en velgørenhedskamp til fordel for Henning Jensen.
– “Det er efter en indendørskamp i Herning for tidligere topspillere, danske og udenlandske, som jeg også deltog i, at ideen kommer på bordet. Men den lever ikke længe, for Hennings kone, Ulla, afslår tilbuddet. En velgørenhedskamp med nogle af de gamle medspillere fra især Gladbach og Real Madrid kunne nok have fyldt godt op på Aalborg Stadion. Det er ikke den slags kampe, som man bliver rig af, men det kunne nok have givet Henning nogle gode lommepenge,” som Jensens tidligere landsholdskammerat og senere Gladbach-scout (Ove Flindt Bjerg, red.) udtrykker det.
– Flindt Bjerg har ikke noget bud på, hvorfor Ulla Jensen sagde nej til velgørenhedskampen. Måske var opmærksomheden omkring nedturen uønsket. Måske var det udtryk for en såret stolthed over det store tab.
– En forklaring kan også ligge i det, som Henning Jensen udtalte til Sørine Gotfredsen i 1994: “Det sværeste er, når andre mennesker bliver ved med at trampe rundt i, hvor galt det er gået. Så får man ondt af sig selv”.
Henning Jensen, der spillede 21 landskampe for Danmark, døde i 2017 i en alder af 68 år.
Foruden Gladbach og Real Madrid spillede Henning Jensen i Ajax, AGF og Nørresundby, hvor karrieren startede og sluttede.
I bogen tegner Niels Idskov et portræt af en af dansk fodbolds højt elskede spillere. Bogen er udgivet fra forlaget Turbine og udkom altså onsdag.
![]()
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
EKSKLUSIVT
Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
