FC Midtjylland bliver måske snart en tysk midtbanespillere rigere.
Tipsbladet har torsdag eftermiddag afsløret, at “ulvene” er ved at hente den 20-årige midtbanespiller Kjell Wätjen i Borussia Dortmund.
Og han kender allerede cheftræner i FC Midtjylland, altså Mike Tullberg.
I sin tid på U19-holdet i Dortmund fra 2022 til 2024 var Tullberg nemlig cheftræner for det hold. Det var også en periode, hvor Wätjen i den grad imponerede og nød kæmpe succes under den danske træner.
I 2023/24-sæsonen vandt Dortmund overbevisende deres U19-række med 23 sejre, et mål og to nederlag, mens de undervejs slog pointrekord, og her var den dengang 18-årige Wätjen den spiller med tredjeflest målinvolveringer i rækken.
Midtbanespilleren, der også bar anførerbindet for U19-holdet i Dortmund i flere kampe, leverede således 10 mål og ni assister i ligasæsonen.
Ironisk nok kun overgået af Winsley Boteli fra Borussia Mönchengladbach, der også har været rygtet til FC Midtjylland denne sommer, og holdkammeraten Paris Brunner.

I årene, hvor han spillede under Mike Tullberg, noterede Kjell Wätjen sig i alt for 14 mål og 11 assister i 43 kampe som midtbanespiller.
Snak om omskoling
Den dengang 18-årige Kjell Wätjen blev også i den sæson – altså 2023/24-sæsonen – kaldt op på førsteholdet og spillede to kampe med en assist til følge. Derudover var han også med i truppen til en Champions League-semifinale mod Paris Saint-Germain.
Men det helt store gennembrud er ikke kommet i Dortmund, og derfor var han også i sidste sæson udlejet til VfL Bochum i den næstbedste række.
Denne sommer er Wätjen så vendt tilbage til Dortmund, hvor cheftræner Niko Kovac angiveligt har overvejet en omskoling. Ruhr Nachrichten skrev således i juni, at den 20-årige midtbanespiller blev set som et alternativ på højre back.
Ifølge Transfermarkt har han primært i sin karriere været benyttet som central eller offensiv midtbanespiller, men han har angiveligt også optrådt på begge kanter og spillet én kamp på højre back.
Nu skal han – måske – til Midtjylland og forsøge at genfinde den form, han tidligere har vist under Mike Tullberg. Denne gang på seniorniveau i Superligaen.
Kjell Wätjen, 20 år, har fem U20-landskampe på Tyskland for cv’et. Her er det blevet til to mål.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Stor profil ude af Frankrig-brag
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
NYHEDER