Det er blevet for dyrt at se fodbold og anden sport på tv, mener den nytiltrådte kulturminister, Ane Halsbo-Jørgensen (S). Det vil hun tage op med sine kollegaer i EU, siger hun i en pressemeddelelse.
Tv-rettighederne til eksempelvis landsholdsfodbold og de europæiske klubturneringer sælges typisk gennem internationale forbund som UEFA og FIFA. Derfor skal det problem, som ministeren ser, også løses internationalt.
Hun vil dog også indføre forandring nationalt. Står det til ministeren, bliver den såkaldte sportsliste genindført. Den indebar, at visse store sportsbegivenheder, herunder VM- og EM-slutrunder samt kvalifikationskampe i fodbold for herrer, skulle tilbydes DR og TV2 til markedspris. Det skulle så vidt muligt sikre, at kampene kunne ses af hele befolkningen.
Bekendtgørelsen, som blev ophævet fra 1. januar 2019, dikterede også, at kampene skulle transmitteres på tv-kanaler, som kunne modtages af 90 procent af alle danske husstande.
– Jeg mener, at fodboldlandskampe og andre store sportsbegivenheder af national interesse bør kunne ses af størstedelen af befolkningen, da de bidrager væsentligt til fællesskabet i samfundet. Derfor bekymrer det mig, at en del af disse begivenheder vises på tv-stationer eller streaming-tjenester, der kun kan ses af en begrænset del af befolkningen, siger Halsbo-Jørgensen.
– Det er regeringens holdning, at vi skal anvende alle håndtag, der kan være med til at ændre på den situation. Den såkaldte sportsliste, som den tidligere regering afskaffede, er et af disse håndtag, og jeg ønsker derfor at genindføre den.
– En ny sportsliste er ikke nok. Problemet er især de høje priser på tv-rettigheder, som ofte sælges gennem de internationale forbund. Jeg vil derfor rejse sagen for mine EU-kolleger for at undersøge, om vi kan gøre noget i fællesskab ved det.
Fodboldlandsholdets kvalifikationskampe har de seneste været vist på Kanal 5, men vender fra 2022 tilbage til TV2. EM-kampene blev både vist på DR og Viaplay.
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
Brøndby afvist
Anbefaler FC Midtjylland til alle
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
