Det er blevet for dyrt at se fodbold og anden sport på tv, mener den nytiltrådte kulturminister, Ane Halsbo-Jørgensen (S). Det vil hun tage op med sine kollegaer i EU, siger hun i en pressemeddelelse.
Tv-rettighederne til eksempelvis landsholdsfodbold og de europæiske klubturneringer sælges typisk gennem internationale forbund som UEFA og FIFA. Derfor skal det problem, som ministeren ser, også løses internationalt.
Hun vil dog også indføre forandring nationalt. Står det til ministeren, bliver den såkaldte sportsliste genindført. Den indebar, at visse store sportsbegivenheder, herunder VM- og EM-slutrunder samt kvalifikationskampe i fodbold for herrer, skulle tilbydes DR og TV2 til markedspris. Det skulle så vidt muligt sikre, at kampene kunne ses af hele befolkningen.
Bekendtgørelsen, som blev ophævet fra 1. januar 2019, dikterede også, at kampene skulle transmitteres på tv-kanaler, som kunne modtages af 90 procent af alle danske husstande.
– Jeg mener, at fodboldlandskampe og andre store sportsbegivenheder af national interesse bør kunne ses af størstedelen af befolkningen, da de bidrager væsentligt til fællesskabet i samfundet. Derfor bekymrer det mig, at en del af disse begivenheder vises på tv-stationer eller streaming-tjenester, der kun kan ses af en begrænset del af befolkningen, siger Halsbo-Jørgensen.
– Det er regeringens holdning, at vi skal anvende alle håndtag, der kan være med til at ændre på den situation. Den såkaldte sportsliste, som den tidligere regering afskaffede, er et af disse håndtag, og jeg ønsker derfor at genindføre den.
– En ny sportsliste er ikke nok. Problemet er især de høje priser på tv-rettigheder, som ofte sælges gennem de internationale forbund. Jeg vil derfor rejse sagen for mine EU-kolleger for at undersøge, om vi kan gøre noget i fællesskab ved det.
Fodboldlandsholdets kvalifikationskampe har de seneste været vist på Kanal 5, men vender fra 2022 tilbage til TV2. EM-kampene blev både vist på DR og Viaplay.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
LIVE
Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Franco Baresi er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
AVIS
De vil have Jelert
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
