Det er blevet for dyrt at se fodbold og anden sport på tv, mener den nytiltrådte kulturminister, Ane Halsbo-Jørgensen (S). Det vil hun tage op med sine kollegaer i EU, siger hun i en pressemeddelelse.
Tv-rettighederne til eksempelvis landsholdsfodbold og de europæiske klubturneringer sælges typisk gennem internationale forbund som UEFA og FIFA. Derfor skal det problem, som ministeren ser, også løses internationalt.
Hun vil dog også indføre forandring nationalt. Står det til ministeren, bliver den såkaldte sportsliste genindført. Den indebar, at visse store sportsbegivenheder, herunder VM- og EM-slutrunder samt kvalifikationskampe i fodbold for herrer, skulle tilbydes DR og TV2 til markedspris. Det skulle så vidt muligt sikre, at kampene kunne ses af hele befolkningen.
Bekendtgørelsen, som blev ophævet fra 1. januar 2019, dikterede også, at kampene skulle transmitteres på tv-kanaler, som kunne modtages af 90 procent af alle danske husstande.
– Jeg mener, at fodboldlandskampe og andre store sportsbegivenheder af national interesse bør kunne ses af størstedelen af befolkningen, da de bidrager væsentligt til fællesskabet i samfundet. Derfor bekymrer det mig, at en del af disse begivenheder vises på tv-stationer eller streaming-tjenester, der kun kan ses af en begrænset del af befolkningen, siger Halsbo-Jørgensen.
– Det er regeringens holdning, at vi skal anvende alle håndtag, der kan være med til at ændre på den situation. Den såkaldte sportsliste, som den tidligere regering afskaffede, er et af disse håndtag, og jeg ønsker derfor at genindføre den.
– En ny sportsliste er ikke nok. Problemet er især de høje priser på tv-rettigheder, som ofte sælges gennem de internationale forbund. Jeg vil derfor rejse sagen for mine EU-kolleger for at undersøge, om vi kan gøre noget i fællesskab ved det.
Fodboldlandsholdets kvalifikationskampe har de seneste været vist på Kanal 5, men vender fra 2022 tilbage til TV2. EM-kampene blev både vist på DR og Viaplay.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AaB dæmper superligaforventninger
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
OPTAKT
