Ny nedtur for Rooney: Politi dropper sag

Det kører ikke på skinner for den tidligere United-legende.



Wayne Rooneys første job som træner, har ikke fået nogen let start. 

Lige nu har han kun ni førsteholdspillere i sin klub, Derby County, og to af dem er målmænd. Klubben er under transferrestriktioner på grund af en rod i regnskaberne i en periode fra 2016-2018, og må derfor kun skrive under med kontraktløse spillere. 

Og efter en bytur i lørdags, begyndte der at florere billeder af den tidligere spiller i byen, hvor han ses sammen med flere letpåklædte unge kvinder. 

De billeder meldte Rooney efterfølgende til politiet, da han påstod, at nogen prøvede at afpresse ham for penge, for ikke at offentliggøre billederne. Men den sag lukker polititiet nu uden at gøre mere ved den. Det skriver The Mirror.

En talsmand for Cheshire Police bekræfter, at betjentene er overbeviste om, at intet kriminelt har fundet sted. 

– Mandag den 26. juli modtog Cheshire Politi en anmeldelse vedrørende en mulig afpresning relateret til billeder, som kunne ses online. Politiet har snakket med den involverede person, og er af den overbevisning, at der ikke er begået en forbrydelse. Den involverede person har udtrykt, at vedkommende ikke ønsker at gøre mere ved sagen, siger talsmanden. 

Ifølge Daily Mail skulle Derby ikke være glad for de billeder, der altså er kommet frem efter i lørdags. En kilde til avisen siger, at der er 50-50 chance for, at Rooney beholder jobbet. 

Indtil videre har Wayne Rooney dog fortsat jobbet, hvor der fortsat er tvivl om hvilket hold Derby stiller med til sæsonpremieren i Championship den 7. august.  





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle