Wayne Rooneys første job som træner, har ikke fået nogen let start.
Lige nu har han kun ni førsteholdspillere i sin klub, Derby County, og to af dem er målmænd. Klubben er under transferrestriktioner på grund af en rod i regnskaberne i en periode fra 2016-2018, og må derfor kun skrive under med kontraktløse spillere.
Og efter en bytur i lørdags, begyndte der at florere billeder af den tidligere spiller i byen, hvor han ses sammen med flere letpåklædte unge kvinder.
De billeder meldte Rooney efterfølgende til politiet, da han påstod, at nogen prøvede at afpresse ham for penge, for ikke at offentliggøre billederne. Men den sag lukker polititiet nu uden at gøre mere ved den. Det skriver The Mirror.
En talsmand for Cheshire Police bekræfter, at betjentene er overbeviste om, at intet kriminelt har fundet sted.
– Mandag den 26. juli modtog Cheshire Politi en anmeldelse vedrørende en mulig afpresning relateret til billeder, som kunne ses online. Politiet har snakket med den involverede person, og er af den overbevisning, at der ikke er begået en forbrydelse. Den involverede person har udtrykt, at vedkommende ikke ønsker at gøre mere ved sagen, siger talsmanden.
Ifølge Daily Mail skulle Derby ikke være glad for de billeder, der altså er kommet frem efter i lørdags. En kilde til avisen siger, at der er 50-50 chance for, at Rooney beholder jobbet.
Indtil videre har Wayne Rooney dog fortsat jobbet, hvor der fortsat er tvivl om hvilket hold Derby stiller med til sæsonpremieren i Championship den 7. august.
LIVE
VM-LIVE: Pause – tæt på engelsk exit
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIVE
TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
USA – Bosnien-Hercegovina
England – DR Congo
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
