Wayne Rooneys første job som træner, har ikke fået nogen let start.
Lige nu har han kun ni førsteholdspillere i sin klub, Derby County, og to af dem er målmænd. Klubben er under transferrestriktioner på grund af en rod i regnskaberne i en periode fra 2016-2018, og må derfor kun skrive under med kontraktløse spillere.
Og efter en bytur i lørdags, begyndte der at florere billeder af den tidligere spiller i byen, hvor han ses sammen med flere letpåklædte unge kvinder.
De billeder meldte Rooney efterfølgende til politiet, da han påstod, at nogen prøvede at afpresse ham for penge, for ikke at offentliggøre billederne. Men den sag lukker polititiet nu uden at gøre mere ved den. Det skriver The Mirror.
En talsmand for Cheshire Police bekræfter, at betjentene er overbeviste om, at intet kriminelt har fundet sted.
– Mandag den 26. juli modtog Cheshire Politi en anmeldelse vedrørende en mulig afpresning relateret til billeder, som kunne ses online. Politiet har snakket med den involverede person, og er af den overbevisning, at der ikke er begået en forbrydelse. Den involverede person har udtrykt, at vedkommende ikke ønsker at gøre mere ved sagen, siger talsmanden.
Ifølge Daily Mail skulle Derby ikke være glad for de billeder, der altså er kommet frem efter i lørdags. En kilde til avisen siger, at der er 50-50 chance for, at Rooney beholder jobbet.
Indtil videre har Wayne Rooney dog fortsat jobbet, hvor der fortsat er tvivl om hvilket hold Derby stiller med til sæsonpremieren i Championship den 7. august.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Superliga-retur?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
Rodri er blevet opereret i ryggen
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
