Ny nedtur for Rooney: Politi dropper sag

Det kører ikke på skinner for den tidligere United-legende.



Wayne Rooneys første job som træner, har ikke fået nogen let start. 

Lige nu har han kun ni førsteholdspillere i sin klub, Derby County, og to af dem er målmænd. Klubben er under transferrestriktioner på grund af en rod i regnskaberne i en periode fra 2016-2018, og må derfor kun skrive under med kontraktløse spillere. 

Og efter en bytur i lørdags, begyndte der at florere billeder af den tidligere spiller i byen, hvor han ses sammen med flere letpåklædte unge kvinder. 

De billeder meldte Rooney efterfølgende til politiet, da han påstod, at nogen prøvede at afpresse ham for penge, for ikke at offentliggøre billederne. Men den sag lukker polititiet nu uden at gøre mere ved den. Det skriver The Mirror.

En talsmand for Cheshire Police bekræfter, at betjentene er overbeviste om, at intet kriminelt har fundet sted. 

– Mandag den 26. juli modtog Cheshire Politi en anmeldelse vedrørende en mulig afpresning relateret til billeder, som kunne ses online. Politiet har snakket med den involverede person, og er af den overbevisning, at der ikke er begået en forbrydelse. Den involverede person har udtrykt, at vedkommende ikke ønsker at gøre mere ved sagen, siger talsmanden. 

Ifølge Daily Mail skulle Derby ikke være glad for de billeder, der altså er kommet frem efter i lørdags. En kilde til avisen siger, at der er 50-50 chance for, at Rooney beholder jobbet. 

Indtil videre har Wayne Rooney dog fortsat jobbet, hvor der fortsat er tvivl om hvilket hold Derby stiller med til sæsonpremieren i Championship den 7. august.  





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Uwe Rösler henter dansker

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Toptræner hylder Danmark og FC København

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er danskers millionløn i Lazio

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob