Ny rævekage? Det minder om det gamle FIFA

FIFA har tildelt klub-VM til De Forenede Arabiske Emirater, selv om værtskaber burde inddrage hensyn til menneskerettigheder.



I sidste uge listede FIFA nyheden om, hvor det kommende klub-VM skal spilles, ud til offentligheden. Det tiltrak ikke megen opmærksomhed, men det burde det måske have gjort. For noget tyder på, at FIFA end ikke har overholdt sine egne regler.

Verdensforbundet besluttede nemlig, at det kommende klub-VM skal spilles i De Forenede Arabiske Emirater i begyndelsen af 2022. Japan var udset som vært, men trak sig på grund af smitteudviklingen i landet.

Men FIFA’s beslutning kan meget vel være i strid med FIFA’s egne regler på i hvert fald to punkter.

– Der er flere problematiske spørgsmål, som Stanis Elsborg, senioranalytiker ved Play the Game, bemærker.

Play the Game arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden, og Elsborg ser med skepsis på FIFA’s beslutning for klub-VM.

Det gør han blandt andet, fordi verdensforbundet selv vedtog i 2017, at kontrakterne med fremtidige værter for FIFA-turneringer skulle tilføjes en klausul om at leve op til menneskerettighederne.Emiraterne er dog ifølge flere eksperter endnu værre på det punkt end Qatar.

– Man må spørge, hvor meget det så fylder i FIFA’s bevidsthed. Det efterlader det spørgsmål, om de ændringer, som FIFA gerne vil lave, overhovedet har nogen betydning for tildelingen af værtskaber? De gav også Kina klub-VM efter indførslen af de regler, siger Elsborg.

Ligesom FIFA under Blatter
Det var faktisk meningen, at Kina skulle have haft et udvidet klub-VM allerede i sommer, men det blev hurtigt droppet på grund af pandemien. Men allerede da FIFA tildelte værtskabet til Kina, var Human Rights Watch ude at påpege, at FIFA brød sine egne regler. Både hvad angik hensynet til menneskerettigheder, og hvad angår en offentlig budproces.

Sidstnævnte efterlyser Stanis Elsborg også i denne omgang.

– Hvilken proces har det været? Var der andre, der ville have det? Var der en budproces, hvor andre lande indleverede et bud? Vi hører bare, at Japan ikke kan afholde det, og så har man givet det til Emiraterne, siger han.

– Det er den klassiske lukkethed i idrætten, for vi aner ikke, hvad der ligger til grund for tildelingen.

For Elsborg er eksemplet med klub-VM endnu et i rækken på, at FIFA under præsident Gianni Infantino til forveksling minder om FIFA under hans skandaleombruste forgænger Sepp Blatter. Til trods for Infantinos løfter om at renskue FIFA’s rennomé.

– Der er efterhånden ikke meget, der tyder på, at det gamle og nye FIFA adskiller sig synderligt meget. Jeg tror ikke, den samme korruption, hvor penge bliver uddelt til højre og venstre, er mulig længere, for de har indført nogle tiltag i forhold til økonomistyring og regnskaber, der ikke gør det muligt. 

– Men jeg husker tydeligt, hvordan Infantino sagde: ”Vi skal genoprette FIFA’s image”. Jeg synes efterhånden, at “det nye FIFA’s” image er lige så blakket som det gamle. Infantinos øjne og retning vender mod autoritære regimer, siger Stanis Elsborg.

Så den direkte korruption er væk, men de politiske rævekager lever i bedste velgående?

– Ja, det er der meget, der tyder på.





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

AGF – Viborg FF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Overvejer at rive kontrakten i stykker



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Neestrup: ‘Fuck det!’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

AGF-profil overvejer karrierestop

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Randers FC – FC Fredericia

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Tottenham Hotspur – Arsenal

– Pinligt for rigtig mange at se

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

OB – FC København

Alexander Lind revser Superliga-profil

Stort slag for FC København

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større