Ny rævekage? Det minder om det gamle FIFA

FIFA har tildelt klub-VM til De Forenede Arabiske Emirater, selv om værtskaber burde inddrage hensyn til menneskerettigheder.



I sidste uge listede FIFA nyheden om, hvor det kommende klub-VM skal spilles, ud til offentligheden. Det tiltrak ikke megen opmærksomhed, men det burde det måske have gjort. For noget tyder på, at FIFA end ikke har overholdt sine egne regler.

Verdensforbundet besluttede nemlig, at det kommende klub-VM skal spilles i De Forenede Arabiske Emirater i begyndelsen af 2022. Japan var udset som vært, men trak sig på grund af smitteudviklingen i landet.

Men FIFA’s beslutning kan meget vel være i strid med FIFA’s egne regler på i hvert fald to punkter.

– Der er flere problematiske spørgsmål, som Stanis Elsborg, senioranalytiker ved Play the Game, bemærker.

Play the Game arbejder for demokrati, gennemsigtighed og ytringsfrihed i sportens verden, og Elsborg ser med skepsis på FIFA’s beslutning for klub-VM.

Det gør han blandt andet, fordi verdensforbundet selv vedtog i 2017, at kontrakterne med fremtidige værter for FIFA-turneringer skulle tilføjes en klausul om at leve op til menneskerettighederne.Emiraterne er dog ifølge flere eksperter endnu værre på det punkt end Qatar.

– Man må spørge, hvor meget det så fylder i FIFA’s bevidsthed. Det efterlader det spørgsmål, om de ændringer, som FIFA gerne vil lave, overhovedet har nogen betydning for tildelingen af værtskaber? De gav også Kina klub-VM efter indførslen af de regler, siger Elsborg.

Ligesom FIFA under Blatter
Det var faktisk meningen, at Kina skulle have haft et udvidet klub-VM allerede i sommer, men det blev hurtigt droppet på grund af pandemien. Men allerede da FIFA tildelte værtskabet til Kina, var Human Rights Watch ude at påpege, at FIFA brød sine egne regler. Både hvad angik hensynet til menneskerettigheder, og hvad angår en offentlig budproces.

Sidstnævnte efterlyser Stanis Elsborg også i denne omgang.

– Hvilken proces har det været? Var der andre, der ville have det? Var der en budproces, hvor andre lande indleverede et bud? Vi hører bare, at Japan ikke kan afholde det, og så har man givet det til Emiraterne, siger han.

– Det er den klassiske lukkethed i idrætten, for vi aner ikke, hvad der ligger til grund for tildelingen.

For Elsborg er eksemplet med klub-VM endnu et i rækken på, at FIFA under præsident Gianni Infantino til forveksling minder om FIFA under hans skandaleombruste forgænger Sepp Blatter. Til trods for Infantinos løfter om at renskue FIFA’s rennomé.

– Der er efterhånden ikke meget, der tyder på, at det gamle og nye FIFA adskiller sig synderligt meget. Jeg tror ikke, den samme korruption, hvor penge bliver uddelt til højre og venstre, er mulig længere, for de har indført nogle tiltag i forhold til økonomistyring og regnskaber, der ikke gør det muligt. 

– Men jeg husker tydeligt, hvordan Infantino sagde: ”Vi skal genoprette FIFA’s image”. Jeg synes efterhånden, at “det nye FIFA’s” image er lige så blakket som det gamle. Infantinos øjne og retning vender mod autoritære regimer, siger Stanis Elsborg.

Så den direkte korruption er væk, men de politiske rævekager lever i bedste velgående?

– Ja, det er der meget, der tyder på.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Køber engelsk klub



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Skræmmende Chido Obi-scener

Nu er Dreyer historisk

I chok over Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

631 millioner kroner

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

‘Han tisser isterninger’

Arne Slot dybt frustreret

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

– Det vil jeg aldrig gøre!

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Medier revser Real Madrid-træner