Yousef Salech er blevet sendt til SK Beveren, mens Justin Che er røget afsted til ADO Den Haag.
Man har allerede set eksempler på samarbejdet mellem de klubber, som Globall Football Holding ejer. Men nu skal forbindelsen mellem dem styrkes yderligere.
Således indtræder SK Beverens administrerende direktør, Antoine Gobin, i en ny rolle i Global Football Holdings. Mere nøjagtigt hedder den Head of Business Operations.
– Målet er at øge samarbejdet mellem de forskellige klubber. I skal se det som en faciliterende rolle. Det spænder fra kommunikation til billetsalg over i fanoplevelser og sponsorater, siger Antoine Gobin til Het Nieuwsblad.
Udover Brøndby IF og SK Beveren ejer Global Football Holdings også klubber som blandt andre Augsburg i Tyskland, Real Salt Lake i USA, SD Alcorcon i Spanien og Estoril i Portugal.
Og det er her, at Antoine Gobin i sin nye rolle skal hjælpe med at styrke forbindelsen mellem dem. Franskmanden slår dog fast, at det ikke kommer til at betyde, at han stopper i sin funktion som administrerende direktør i SK Beveren.
Han får bare færre opgaver.
– Vi har fået Tom Van den Abbeele ind som sportsdirektør, hvilket gør, at jeg kan frigøre mig lidt fra den del. Derudover har vi i de seneste år fået flere dygtige folk ind, så jeg ikke længere behøves at være inde over samtlige beslutninger. Jeg er glad for, at klubben ikke længere har brug for mig hver dag, og at jeg derfor kan fokusere på det større billede, siger Antoine Gobin.
SK Beveren har de seneste år haft det svært i belgisk fodbold, hvor man frister en tilværelse i landets næstbedste række. Brøndby-lejesvenden Yousef Salech har dog fået en fin start med én fuldtræffer i sine første to ligakampe.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED