Lasse Sørensen var kun 16 år gammel, da han droppede ud af Rybners Gymnasium i Esbjerg for at fokusere på fodbolden. Stoke City stod klar tll at hente det danske midtbanetalent til England for at give ham nogle hår på brystet.
I dag er han 23 år og har vænnet sig godt og grundigt til den engelske kultur, og han tænker ikke på at vende hjem til Danmark igen. Det slår han fast over for Tipsbladet.
– Jeg får aldrig hjemve. Nu har jeg jo efterhånden boet her i otte år. Jeg elsker at være i Danmark med min familie og min kæreste, så dem savner man jo altid.
Efter fire år i Stoke måtte Lasse Sørensen dog sande, at der var lang vej til spilletid. Så da Lincoln City ringede og tilbød førsteholdsfodbold, var svaret klart fra den unge dansker.
– Grunden til, at jeg skiftede til Lincoln, var fordi, at jeg tror på, at man selv skal danne sin egen vej. Da Lincoln kom ind i billedet og sagde “kom og spil en masser fodbold”, så var det en no-brainer for mig.
– Hvis man tror på sig selv, så kan man lige så godt gå ud og vise, hvad man kan. Der er ingen grund til at sidde på en større adresse uden spilletid, fortæller Lasse Sørensen.
Med otte års erfaring i de engelske ligasystemer i bagagen, så har Lasse Sørensen da også oplevet lidt af hvert i England. Han har fået kampe i både Premier League, Championship og gør sig i øjeblikket gældende i League One på tredjeøverste hylde.
Og han mener, at mange mennesker hjemme i Danmark har en forvranget forestilling om, hvor højt niveauet reelt er i England.
– Der er mange danske klubber, der ikke kan konkurrere med, hvad man har at tilbyde i League One.
– Jeg tror, at League One er meget undervurderet i Danmark. Ligaen får ikke den respekt, som den fortjener. Det kan godt være, at det kun er den tredje bedste liga i et land, men klubberne i England er bare så store.
Den 23-årige midtbanespiller har da heller ikke planer om at forlade England lige foreløbig, selvom han erkender, at man aldrig ved, hvad der kan ske i fodboldverdenen.
– Jeg tror, at flere mennesker kender mig i England end i Danmark. Det er her, at jeg har mit navn.
– Jeg er glad for at være her, og jeg kan godt se mig selv i klubben i lang tid endnu, men hvis Real Madrid ringer i morgen, så tror jeg også, at Lincoln ville være interesseret i det, siger Lasse Sørensen med et smil på læben til Tipsbladet.
Kontrakten med Lincoln City udløber næste sommer, men hovedpersonen selv tænker slet ikke på, hvad der skal ske om et år.
– Hvis man nogensinde ved, hvad der sker ugen efter i fodboldverdenen, så er man en klog mand. Så hvad der sker om et år, det ved jeg ikke.
Lasse Sørensen har spillet alle seks kampe for Lincoln City i League One i denne sæson.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Biereth og Dolberg bryder måltørke
Bo Svensson favorit til stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her er Kamil Wilczek i dag
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
OPTAKT
Randers FC – OB
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
– Den her sidder dybt i sjælen
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
