Lasse Sørensen var kun 16 år gammel, da han droppede ud af Rybners Gymnasium i Esbjerg for at fokusere på fodbolden. Stoke City stod klar tll at hente det danske midtbanetalent til England for at give ham nogle hår på brystet.
I dag er han 23 år og har vænnet sig godt og grundigt til den engelske kultur, og han tænker ikke på at vende hjem til Danmark igen. Det slår han fast over for Tipsbladet.
– Jeg får aldrig hjemve. Nu har jeg jo efterhånden boet her i otte år. Jeg elsker at være i Danmark med min familie og min kæreste, så dem savner man jo altid.
Efter fire år i Stoke måtte Lasse Sørensen dog sande, at der var lang vej til spilletid. Så da Lincoln City ringede og tilbød førsteholdsfodbold, var svaret klart fra den unge dansker.
– Grunden til, at jeg skiftede til Lincoln, var fordi, at jeg tror på, at man selv skal danne sin egen vej. Da Lincoln kom ind i billedet og sagde “kom og spil en masser fodbold”, så var det en no-brainer for mig.
– Hvis man tror på sig selv, så kan man lige så godt gå ud og vise, hvad man kan. Der er ingen grund til at sidde på en større adresse uden spilletid, fortæller Lasse Sørensen.
Med otte års erfaring i de engelske ligasystemer i bagagen, så har Lasse Sørensen da også oplevet lidt af hvert i England. Han har fået kampe i både Premier League, Championship og gør sig i øjeblikket gældende i League One på tredjeøverste hylde.
Og han mener, at mange mennesker hjemme i Danmark har en forvranget forestilling om, hvor højt niveauet reelt er i England.
– Der er mange danske klubber, der ikke kan konkurrere med, hvad man har at tilbyde i League One.
– Jeg tror, at League One er meget undervurderet i Danmark. Ligaen får ikke den respekt, som den fortjener. Det kan godt være, at det kun er den tredje bedste liga i et land, men klubberne i England er bare så store.
Den 23-årige midtbanespiller har da heller ikke planer om at forlade England lige foreløbig, selvom han erkender, at man aldrig ved, hvad der kan ske i fodboldverdenen.
– Jeg tror, at flere mennesker kender mig i England end i Danmark. Det er her, at jeg har mit navn.
– Jeg er glad for at være her, og jeg kan godt se mig selv i klubben i lang tid endnu, men hvis Real Madrid ringer i morgen, så tror jeg også, at Lincoln ville være interesseret i det, siger Lasse Sørensen med et smil på læben til Tipsbladet.
Kontrakten med Lincoln City udløber næste sommer, men hovedpersonen selv tænker slet ikke på, hvad der skal ske om et år.
– Hvis man nogensinde ved, hvad der sker ugen efter i fodboldverdenen, så er man en klog mand. Så hvad der sker om et år, det ved jeg ikke.
Lasse Sørensen har spillet alle seks kampe for Lincoln City i League One i denne sæson.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
Peter Schmeichel taget på sengen
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE
