Lasse Sørensen var kun 16 år gammel, da han droppede ud af Rybners Gymnasium i Esbjerg for at fokusere på fodbolden. Stoke City stod klar tll at hente det danske midtbanetalent til England for at give ham nogle hår på brystet.
I dag er han 23 år og har vænnet sig godt og grundigt til den engelske kultur, og han tænker ikke på at vende hjem til Danmark igen. Det slår han fast over for Tipsbladet.
– Jeg får aldrig hjemve. Nu har jeg jo efterhånden boet her i otte år. Jeg elsker at være i Danmark med min familie og min kæreste, så dem savner man jo altid.
Efter fire år i Stoke måtte Lasse Sørensen dog sande, at der var lang vej til spilletid. Så da Lincoln City ringede og tilbød førsteholdsfodbold, var svaret klart fra den unge dansker.
– Grunden til, at jeg skiftede til Lincoln, var fordi, at jeg tror på, at man selv skal danne sin egen vej. Da Lincoln kom ind i billedet og sagde “kom og spil en masser fodbold”, så var det en no-brainer for mig.
– Hvis man tror på sig selv, så kan man lige så godt gå ud og vise, hvad man kan. Der er ingen grund til at sidde på en større adresse uden spilletid, fortæller Lasse Sørensen.
Med otte års erfaring i de engelske ligasystemer i bagagen, så har Lasse Sørensen da også oplevet lidt af hvert i England. Han har fået kampe i både Premier League, Championship og gør sig i øjeblikket gældende i League One på tredjeøverste hylde.
Og han mener, at mange mennesker hjemme i Danmark har en forvranget forestilling om, hvor højt niveauet reelt er i England.
– Der er mange danske klubber, der ikke kan konkurrere med, hvad man har at tilbyde i League One.
– Jeg tror, at League One er meget undervurderet i Danmark. Ligaen får ikke den respekt, som den fortjener. Det kan godt være, at det kun er den tredje bedste liga i et land, men klubberne i England er bare så store.
Den 23-årige midtbanespiller har da heller ikke planer om at forlade England lige foreløbig, selvom han erkender, at man aldrig ved, hvad der kan ske i fodboldverdenen.
– Jeg tror, at flere mennesker kender mig i England end i Danmark. Det er her, at jeg har mit navn.
– Jeg er glad for at være her, og jeg kan godt se mig selv i klubben i lang tid endnu, men hvis Real Madrid ringer i morgen, så tror jeg også, at Lincoln ville være interesseret i det, siger Lasse Sørensen med et smil på læben til Tipsbladet.
Kontrakten med Lincoln City udløber næste sommer, men hovedpersonen selv tænker slet ikke på, hvad der skal ske om et år.
– Hvis man nogensinde ved, hvad der sker ugen efter i fodboldverdenen, så er man en klog mand. Så hvad der sker om et år, det ved jeg ikke.
Lasse Sørensen har spillet alle seks kampe for Lincoln City i League One i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
HELT VILDT
“Det går over i historien”
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
