Lasse Sørensen var kun 16 år gammel, da han droppede ud af Rybners Gymnasium i Esbjerg for at fokusere på fodbolden. Stoke City stod klar tll at hente det danske midtbanetalent til England for at give ham nogle hår på brystet.
I dag er han 23 år og har vænnet sig godt og grundigt til den engelske kultur, og han tænker ikke på at vende hjem til Danmark igen. Det slår han fast over for Tipsbladet.
– Jeg får aldrig hjemve. Nu har jeg jo efterhånden boet her i otte år. Jeg elsker at være i Danmark med min familie og min kæreste, så dem savner man jo altid.
Efter fire år i Stoke måtte Lasse Sørensen dog sande, at der var lang vej til spilletid. Så da Lincoln City ringede og tilbød førsteholdsfodbold, var svaret klart fra den unge dansker.
– Grunden til, at jeg skiftede til Lincoln, var fordi, at jeg tror på, at man selv skal danne sin egen vej. Da Lincoln kom ind i billedet og sagde “kom og spil en masser fodbold”, så var det en no-brainer for mig.
– Hvis man tror på sig selv, så kan man lige så godt gå ud og vise, hvad man kan. Der er ingen grund til at sidde på en større adresse uden spilletid, fortæller Lasse Sørensen.
Med otte års erfaring i de engelske ligasystemer i bagagen, så har Lasse Sørensen da også oplevet lidt af hvert i England. Han har fået kampe i både Premier League, Championship og gør sig i øjeblikket gældende i League One på tredjeøverste hylde.
Og han mener, at mange mennesker hjemme i Danmark har en forvranget forestilling om, hvor højt niveauet reelt er i England.
– Der er mange danske klubber, der ikke kan konkurrere med, hvad man har at tilbyde i League One.
– Jeg tror, at League One er meget undervurderet i Danmark. Ligaen får ikke den respekt, som den fortjener. Det kan godt være, at det kun er den tredje bedste liga i et land, men klubberne i England er bare så store.
Den 23-årige midtbanespiller har da heller ikke planer om at forlade England lige foreløbig, selvom han erkender, at man aldrig ved, hvad der kan ske i fodboldverdenen.
– Jeg tror, at flere mennesker kender mig i England end i Danmark. Det er her, at jeg har mit navn.
– Jeg er glad for at være her, og jeg kan godt se mig selv i klubben i lang tid endnu, men hvis Real Madrid ringer i morgen, så tror jeg også, at Lincoln ville være interesseret i det, siger Lasse Sørensen med et smil på læben til Tipsbladet.
Kontrakten med Lincoln City udløber næste sommer, men hovedpersonen selv tænker slet ikke på, hvad der skal ske om et år.
– Hvis man nogensinde ved, hvad der sker ugen efter i fodboldverdenen, så er man en klog mand. Så hvad der sker om et år, det ved jeg ikke.
Lasse Sørensen har spillet alle seks kampe for Lincoln City i League One i denne sæson.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Afviser mesterskabssnak
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
Bayern slår rekord i ny storsejr
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
