OB kan score kassen på Lindegaard-salg

Superliga-klubben OB kan score et betragteligt millionbeløb, hvis Anders Lindegaard som ventet bliver solgt til en større klub til vinter.



Bayern München, AC Milan, Inter, Celtic, Arsenal og ikke mindst Manchester United. Næsten samtlige af de største klubber på det europæiske kontinent har fået øjnene op for Anders Lindegaards præstationer i den lille, norske klub Aalesund, og der går nærmest ikke et døgn, uden endnu en klub melder sig i koret blandt den danske landsholdsmålmands beundrere.

Især Manchester United nævnes ofte i både danske, norske og engelske medier, og det er da også et faktum, at målmandstræneren hos “De røde djævle”, Eric Steele, flere gange har været i Norge for at tage den 26-årige keeper i øjesyn. Lige nu ligner den engelske storklub således en favorit til at sikre sig Lindegaards underskrift, når transfervinduet igen åbner på vid gab den 1. januar. For Lindegaard er efter al sandsynlighed fortid i Aalesund allerede til vinter. Det har direktøren i den norske klub erkendt.

Læs også: Lindegaard rygtes igen til United

Men når Lindegaard rejser kan den norske klub  i stedet varme sig i vinterkulden med et særdeles højt millionbeløb. Er det Manchester United der køber Lindegaard, er en salgspris på mellem 30 og 50 millioner danske kroner således meget realistisk. Men Aalesund-direktør Henrik Hoff kan ikke beholde alle de rare millioner selv. Han skal sende en bid af kagen til Anders Lindegaards tidligere klub, OB.

– Jeg kan bekræfte, at der er en videresalgsklusul, så vi skal sende nogle procenter til OB, når Anders bliver solgt. Men hvor mange, må du spørge OB om, siger Hoff til tipsbladet.dk.

Læs også: Milan holder øje med Lindegaard

I Odense vil de dog ikke afsløre, hvor høj en procentsats de står til at score, hvis målmanden de ikke kunne bruge, i stedet ryger til en af Europas største klubber.

– Vi kommenterer aldrig på personalesager, siger OB-direktør Thomas Christensen.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger befinder videresalgsklausulen sig imidlertid et sted mellem 10 og 20 procent. Med en salgspris på 30 til 50 millioner kan OB dermed stikke mellem 3 og 10 millioner kroner i foret her til vinter, hvis Lindegaard som forventet bliver solgt. Ikke dårligt for en kasseret målmand, som man for godt et år siden solgte for et par millioner…





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

De vil have Martin Braithwaite



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

Medier fælder hård dom

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Ikke set i 30 år

Silkeborg IF – Viborg FF

– Jeg tror de vinder Superligaen

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ramt af pointstraf

“De havde det bedste transfervindue”

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel