OB kan score kassen på Lindegaard-salg

Superliga-klubben OB kan score et betragteligt millionbeløb, hvis Anders Lindegaard som ventet bliver solgt til en større klub til vinter.



Bayern München, AC Milan, Inter, Celtic, Arsenal og ikke mindst Manchester United. Næsten samtlige af de største klubber på det europæiske kontinent har fået øjnene op for Anders Lindegaards præstationer i den lille, norske klub Aalesund, og der går nærmest ikke et døgn, uden endnu en klub melder sig i koret blandt den danske landsholdsmålmands beundrere.

Især Manchester United nævnes ofte i både danske, norske og engelske medier, og det er da også et faktum, at målmandstræneren hos “De røde djævle”, Eric Steele, flere gange har været i Norge for at tage den 26-årige keeper i øjesyn. Lige nu ligner den engelske storklub således en favorit til at sikre sig Lindegaards underskrift, når transfervinduet igen åbner på vid gab den 1. januar. For Lindegaard er efter al sandsynlighed fortid i Aalesund allerede til vinter. Det har direktøren i den norske klub erkendt.

Læs også: Lindegaard rygtes igen til United

Men når Lindegaard rejser kan den norske klub  i stedet varme sig i vinterkulden med et særdeles højt millionbeløb. Er det Manchester United der køber Lindegaard, er en salgspris på mellem 30 og 50 millioner danske kroner således meget realistisk. Men Aalesund-direktør Henrik Hoff kan ikke beholde alle de rare millioner selv. Han skal sende en bid af kagen til Anders Lindegaards tidligere klub, OB.

– Jeg kan bekræfte, at der er en videresalgsklusul, så vi skal sende nogle procenter til OB, når Anders bliver solgt. Men hvor mange, må du spørge OB om, siger Hoff til tipsbladet.dk.

Læs også: Milan holder øje med Lindegaard

I Odense vil de dog ikke afsløre, hvor høj en procentsats de står til at score, hvis målmanden de ikke kunne bruge, i stedet ryger til en af Europas største klubber.

– Vi kommenterer aldrig på personalesager, siger OB-direktør Thomas Christensen.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger befinder videresalgsklausulen sig imidlertid et sted mellem 10 og 20 procent. Med en salgspris på 30 til 50 millioner kan OB dermed stikke mellem 3 og 10 millioner kroner i foret her til vinter, hvis Lindegaard som forventet bliver solgt. Ikke dårligt for en kasseret målmand, som man for godt et år siden solgte for et par millioner…





“De havde det bedste transfervindue”




LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

– Jeg tror de vinder Superligaen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

Tottenham boykotter Viaplay

Stjernetransfer på plads alligevel

AGF – OB



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Vejle Boldklub – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Han er på vej væk fra AGF

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Brøndby afviser to danske klubber

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Per Frimann hylder Brøndby

Afviser kæmpebud

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Til lægetjek i Superliga-klub

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

Mål i Manchester

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’