OB kan score kassen på Lindegaard-salg

Superliga-klubben OB kan score et betragteligt millionbeløb, hvis Anders Lindegaard som ventet bliver solgt til en større klub til vinter.



Bayern München, AC Milan, Inter, Celtic, Arsenal og ikke mindst Manchester United. Næsten samtlige af de største klubber på det europæiske kontinent har fået øjnene op for Anders Lindegaards præstationer i den lille, norske klub Aalesund, og der går nærmest ikke et døgn, uden endnu en klub melder sig i koret blandt den danske landsholdsmålmands beundrere.

Især Manchester United nævnes ofte i både danske, norske og engelske medier, og det er da også et faktum, at målmandstræneren hos “De røde djævle”, Eric Steele, flere gange har været i Norge for at tage den 26-årige keeper i øjesyn. Lige nu ligner den engelske storklub således en favorit til at sikre sig Lindegaards underskrift, når transfervinduet igen åbner på vid gab den 1. januar. For Lindegaard er efter al sandsynlighed fortid i Aalesund allerede til vinter. Det har direktøren i den norske klub erkendt.

Læs også: Lindegaard rygtes igen til United

Men når Lindegaard rejser kan den norske klub  i stedet varme sig i vinterkulden med et særdeles højt millionbeløb. Er det Manchester United der køber Lindegaard, er en salgspris på mellem 30 og 50 millioner danske kroner således meget realistisk. Men Aalesund-direktør Henrik Hoff kan ikke beholde alle de rare millioner selv. Han skal sende en bid af kagen til Anders Lindegaards tidligere klub, OB.

– Jeg kan bekræfte, at der er en videresalgsklusul, så vi skal sende nogle procenter til OB, når Anders bliver solgt. Men hvor mange, må du spørge OB om, siger Hoff til tipsbladet.dk.

Læs også: Milan holder øje med Lindegaard

I Odense vil de dog ikke afsløre, hvor høj en procentsats de står til at score, hvis målmanden de ikke kunne bruge, i stedet ryger til en af Europas største klubber.

– Vi kommenterer aldrig på personalesager, siger OB-direktør Thomas Christensen.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger befinder videresalgsklausulen sig imidlertid et sted mellem 10 og 20 procent. Med en salgspris på 30 til 50 millioner kan OB dermed stikke mellem 3 og 10 millioner kroner i foret her til vinter, hvis Lindegaard som forventet bliver solgt. Ikke dårligt for en kasseret målmand, som man for godt et år siden solgte for et par millioner…





Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer




LIVE

TransferLIVE: Han afviser Tottenham

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Det er slut’

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Storklub har kontaktet Brøndby

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afslører: Storklub missede Højlund

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard

Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge

Han bliver cheftræner i Brøndby

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner