OB kan score kassen på Lindegaard-salg

Superliga-klubben OB kan score et betragteligt millionbeløb, hvis Anders Lindegaard som ventet bliver solgt til en større klub til vinter.



Bayern München, AC Milan, Inter, Celtic, Arsenal og ikke mindst Manchester United. Næsten samtlige af de største klubber på det europæiske kontinent har fået øjnene op for Anders Lindegaards præstationer i den lille, norske klub Aalesund, og der går nærmest ikke et døgn, uden endnu en klub melder sig i koret blandt den danske landsholdsmålmands beundrere.

Især Manchester United nævnes ofte i både danske, norske og engelske medier, og det er da også et faktum, at målmandstræneren hos “De røde djævle”, Eric Steele, flere gange har været i Norge for at tage den 26-årige keeper i øjesyn. Lige nu ligner den engelske storklub således en favorit til at sikre sig Lindegaards underskrift, når transfervinduet igen åbner på vid gab den 1. januar. For Lindegaard er efter al sandsynlighed fortid i Aalesund allerede til vinter. Det har direktøren i den norske klub erkendt.

Læs også: Lindegaard rygtes igen til United

Men når Lindegaard rejser kan den norske klub  i stedet varme sig i vinterkulden med et særdeles højt millionbeløb. Er det Manchester United der køber Lindegaard, er en salgspris på mellem 30 og 50 millioner danske kroner således meget realistisk. Men Aalesund-direktør Henrik Hoff kan ikke beholde alle de rare millioner selv. Han skal sende en bid af kagen til Anders Lindegaards tidligere klub, OB.

– Jeg kan bekræfte, at der er en videresalgsklusul, så vi skal sende nogle procenter til OB, når Anders bliver solgt. Men hvor mange, må du spørge OB om, siger Hoff til tipsbladet.dk.

Læs også: Milan holder øje med Lindegaard

I Odense vil de dog ikke afsløre, hvor høj en procentsats de står til at score, hvis målmanden de ikke kunne bruge, i stedet ryger til en af Europas største klubber.

– Vi kommenterer aldrig på personalesager, siger OB-direktør Thomas Christensen.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger befinder videresalgsklausulen sig imidlertid et sted mellem 10 og 20 procent. Med en salgspris på 30 til 50 millioner kan OB dermed stikke mellem 3 og 10 millioner kroner i foret her til vinter, hvis Lindegaard som forventet bliver solgt. Ikke dårligt for en kasseret målmand, som man for godt et år siden solgte for et par millioner…





TransferLIVE: Tidl. SL-spiller fri på markedet




LIVE

Superliga-LIVE: Eksperter sår tvivl omkring AGF

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF – Brøndby IF

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Supercomputer: De vinder Superligaen

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Officielt: FC København sælger stjerne

FC København – Lyngby BK