OB kan score kassen på Lindegaard-salg

Superliga-klubben OB kan score et betragteligt millionbeløb, hvis Anders Lindegaard som ventet bliver solgt til en større klub til vinter.



Bayern München, AC Milan, Inter, Celtic, Arsenal og ikke mindst Manchester United. Næsten samtlige af de største klubber på det europæiske kontinent har fået øjnene op for Anders Lindegaards præstationer i den lille, norske klub Aalesund, og der går nærmest ikke et døgn, uden endnu en klub melder sig i koret blandt den danske landsholdsmålmands beundrere.

Især Manchester United nævnes ofte i både danske, norske og engelske medier, og det er da også et faktum, at målmandstræneren hos “De røde djævle”, Eric Steele, flere gange har været i Norge for at tage den 26-årige keeper i øjesyn. Lige nu ligner den engelske storklub således en favorit til at sikre sig Lindegaards underskrift, når transfervinduet igen åbner på vid gab den 1. januar. For Lindegaard er efter al sandsynlighed fortid i Aalesund allerede til vinter. Det har direktøren i den norske klub erkendt.

Læs også: Lindegaard rygtes igen til United

Men når Lindegaard rejser kan den norske klub  i stedet varme sig i vinterkulden med et særdeles højt millionbeløb. Er det Manchester United der køber Lindegaard, er en salgspris på mellem 30 og 50 millioner danske kroner således meget realistisk. Men Aalesund-direktør Henrik Hoff kan ikke beholde alle de rare millioner selv. Han skal sende en bid af kagen til Anders Lindegaards tidligere klub, OB.

– Jeg kan bekræfte, at der er en videresalgsklusul, så vi skal sende nogle procenter til OB, når Anders bliver solgt. Men hvor mange, må du spørge OB om, siger Hoff til tipsbladet.dk.

Læs også: Milan holder øje med Lindegaard

I Odense vil de dog ikke afsløre, hvor høj en procentsats de står til at score, hvis målmanden de ikke kunne bruge, i stedet ryger til en af Europas største klubber.

– Vi kommenterer aldrig på personalesager, siger OB-direktør Thomas Christensen.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger befinder videresalgsklausulen sig imidlertid et sted mellem 10 og 20 procent. Med en salgspris på 30 til 50 millioner kan OB dermed stikke mellem 3 og 10 millioner kroner i foret her til vinter, hvis Lindegaard som forventet bliver solgt. Ikke dårligt for en kasseret målmand, som man for godt et år siden solgte for et par millioner…





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby henter Alexander Drexel

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Nu melder Christian Eriksen ud

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte