Lad os bare indrømme det. Det er umuligt at forudsige, hvordan fodboldkampe ender.
Man skal ikke være særligt rutineret udi gamblingens verden, før man bliver klar over, at der er alt for mange stolpe-ud i de forkerte situationer til, at man kan slå sig ned som spåmand med en bare nogenlunde troværdig forudsigelse af kampenes resultater.
Men trods fodboldens og andre sportsgrenes uforudsigelighed er det alligevel muligt at lave penge på at gamble. For kan man ikke forudsige en kamps resultat, så kan man i det mindste tilstræbe at komme så tæt på en objektiv chancevurdering som muligt, og dermed så tæt på de objektive fair odds som muligt. Og er man der, har man ikke kun taget det første skridt som succesfuld eller måske endda ligefrem professionel gambler, man er mere end halvdelen af rejsen.
Når man har lagt sin objektive chancevurdering, som i sagens natur helst skal være nogenlunde korrekt, og oversat den til odds, resterer kun at spille.
Og indsatsen skal naturligvis gøres der, hvor oddset, man scorer sig, er højere end det objektive fair odds, man er nået frem til via sin chancevurdering af kampen.
Når vi har et væddemål til et højere odds end de objektive chancer for, at væddemålet går hjem, så har vi et såkaldt over-odds eller et væddemål med værdi. Og det er den værdi, der er nøglen til succes i gambling.
Matematik og mer-værdi
Analyserer vi os f.eks. frem til (et tænkt eksempel), at Bayern München har 50 procents chance for at vinde hjemme over Werder Bremen, så er det fair odds 2,00.
Kan vi score os eksempelvis odds 2,10, så har vi et væddemål med værdi eller mer-værdi, om man vil her er mer-værdien 10 procent.
Udregningen af størrelsen af værdien tager altid udgangspunkt fra oddset over 1,00, og her var eksempelt let at regne ud i hovedet.
Lad os prøve med et lidt mere kompliceret regnestykke, stadig med udgangspunkt i førnævnte kamp Bayern Münnchen-Werder Bremen, og gå lidt mere i detaljer.
Vi vurderer Werder Bremen til at have have 25 procents sejrschance, og vi kan score os et 2-tals-odds på 4,50.
25 procents sejrschance svarer til et 2-tals-odds på 4,00 (100 % divideret med 25 % = 4,00). Værdien er forskellen mellem 4,00 og 4,50, i dette tilfælde 17 procent.
Værdien regnes fra udgangspunktet 1,00 og i regnestykket fratrækkes alle odds 1,00 i tilfældet her hedder regnestykket 1,00 divideret med 3,00 ganget med 3,50 hvilket giver 1,17, altså 17 procents mer-værdi.
Forestiller man sig, at vi kun var i stand til at få odds 3,80 i stedet for 4,50 for det førnævnte 2-tal, ville der være tale om en minus-værdi på syv procent (1,00 divideret med 3,00 ganget med 2,80 = 0,93, altså 7 procents minus-værdi). Det siger sig selv, at man skal søge at undgå væddemål med minus-værdi.
Positiv forventning
Jo større mer-værdi, der er i et væddemål, jo mere attraktivt er væddemålet, og så er det i og for sig ligegyldigt, hvor sikkert eller usikkert det pågældende væddemål er.
Har et fodboldhold 80 procents sejrschance (lig med odds 1,25), og man kan score sig odds 1,50, så har vi et væddemål med 100 procents mer-værdi (1,00 divideret med 0,25 multicipleret med 0,50 = 2,00).
Ligeledes hvis vi vurderer et hold til at have 50 procents sejrschance (odds 2,00), og det odds, vi kan spille til, er 3,00.
Her er mer-værdien også 100 procent, og dette væddemål er i princippet hverken bedre eller dårligere end det førnævnte 100 procents mer-værdi-væddemål til odds 1,50.
Nøglen til succes er at spille værdi-væddemål hele tiden og gerne væddemål med så stor mer-værdi som muligt. På den måde vil ens spilleøkonomi have en postiv forventning, og uanset de op- og nedture, som der altid vil være i gambling, vil man i længden ikke kunne undgå at få overskud. Det dog forudsat én ting – nemlig at ens “money management” er i orden.
“Money management” er varetagelsen af den sum penge, man har til rådighed at spille for (også kaldet bankroll). “Money management” drejer sig primært om, hvor store indsatser man gør i forhold til de penge, man har til rådighed. Sekundært om hvor store chancer man tager med f.eks. kombinationspil i forhold til singlespil.
Værdi plus god “money management”
Værdi er nøglen til succes i gambling, for held og uheld hører altid op på et tidspunkt.
Desværre er det ikke nok at finde værdi-spil. For selvom man gør det og måske oven i købet er rigtig god til det, så risikerer man faktisk alligevel at ende med underskud eller ligefrem gå fallit. Det kan nemlig nemt ske, hvis ens såkaldte “money management” er for dårlig.
Verden er lidt uretfærdig. Hvis man spiller væddemål til minus-værdi, er det ligegyldigt, om man har en god eller en dårlig money management, så ender man altid med minus. Og hvis man kører sin gambling helt ud, ender det med fallit.
Omvendt er det ikke nok blot at spille væddemål til mer-værdi og så forvente, man ender med plus. Det er nemlig afhængig af ens “money management”.
Alt for ofte ser man talentfulde gamblere, der er ganske gode til at identificere værdi og finde gode væddemål, men alligevel have tungt underskud. Det er fordi deres “money management” er for dårlig eller mere hyppigt fordi de overhovedet ingen idé har om, hvad “money management” er.
I de følgende tre numre af TIPS-bladet weekend vil vi præsentere tre artikler omhandlende de forskellige facetter af god og dårlig money management.
I næste uge handler det om “money management” generelt, hvad flertallet af gamblere gør forkert, samt den matematisk-filosofiske indgang til styringen af ens spille-kapital. Det ikke mindst i forhold til, hvad man søger at opnå (af overskud) med ens gambling.
Om to uger handler det om mit absolut foretrukne “money management-system”, nemlig J.R. Kelly-systemet. Systemets fordele og ulemper, og om hvordan man tilpasser det efter personligt behov.
Om tre uger den sidste artikel i “money management-serien”, som bærer overskriften:
“Hvor mange og hvilke bookmakere bør du ha’?”
Så der er al mulig grund til at læse med i de kommende uger.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Klar besked til danske debutanter
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Klar tale: Han bør fyres nu
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Alexander Lind blæst bagover
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW