Odds-værdi er det grundlæggende

Grundstenen i succesfuld gambling er værdi. At kunne identificere over-odds og kun spille væddemål til over-odds. Uden konsekvent spil på værdi vil man som gambler i længden altid få underskud. Uheldigvis gør værdi-spil alene det ikke



Lad os bare indrømme det. Det er umuligt at forudsige, hvordan fodboldkampe ender.

Man skal ikke være særligt rutineret udi gamblingens verden, før man bliver klar over, at der er alt for mange stolpe-ud i de forkerte situationer til, at man kan slå sig ned som spåmand med en bare nogenlunde troværdig forudsigelse af kampenes resultater.

Men trods fodboldens og andre sportsgrenes uforudsigelighed er det alligevel muligt at lave penge på at gamble. For kan man ikke forudsige en kamps resultat, så kan man i det mindste tilstræbe at komme så tæt på en objektiv chancevurdering som muligt, og dermed så tæt på de objektive fair odds som muligt. Og er man der, har man ikke kun taget det første skridt som succesfuld eller måske endda ligefrem professionel gambler, man er mere end halvdelen af rejsen.

Når man har lagt sin objektive chancevurdering, som i sagens natur helst skal være nogenlunde korrekt, og oversat den til odds, resterer kun at spille.

Og indsatsen skal naturligvis gøres der, hvor oddset, man scorer sig, er højere end det objektive fair odds, man er nået frem til via sin chancevurdering af kampen.

Når vi har et væddemål til et højere odds end de objektive chancer for, at væddemålet går hjem, så har vi et såkaldt over-odds eller et væddemål med værdi. Og det er den værdi, der er nøglen til succes i gambling.

Matematik og mer-værdi

Analyserer vi os f.eks. frem til (et tænkt eksempel), at Bayern München har 50 procents chance for at vinde hjemme over Werder Bremen, så er det fair odds 2,00.

Kan vi score os eksempelvis odds 2,10, så har vi et væddemål med værdi eller mer-værdi, om man vil her er mer-værdien 10 procent.

Udregningen af størrelsen af værdien tager altid udgangspunkt fra oddset over 1,00, og her var eksempelt let at regne ud i hovedet.

Lad os prøve med et lidt mere kompliceret regnestykke, stadig med udgangspunkt i førnævnte kamp Bayern Münnchen-Werder Bremen, og gå lidt mere i detaljer.

Vi vurderer Werder Bremen til at have have 25 procents sejrschance, og vi kan score os et 2-tals-odds på 4,50.

25 procents sejrschance svarer til et 2-tals-odds på 4,00 (100 % divideret med 25 % = 4,00). Værdien er forskellen mellem 4,00 og 4,50, i dette tilfælde 17 procent.

Værdien regnes fra udgangspunktet 1,00 og i regnestykket fratrækkes alle odds 1,00 i tilfældet her hedder regnestykket 1,00 divideret med 3,00 ganget med 3,50 hvilket giver 1,17, altså 17 procents mer-værdi.

Forestiller man sig, at vi kun var i stand til at få odds 3,80 i stedet for 4,50 for det førnævnte 2-tal, ville der være tale om en minus-værdi på syv procent (1,00 divideret med 3,00 ganget med 2,80 = 0,93, altså 7 procents minus-værdi). Det siger sig selv, at man skal søge at undgå væddemål med minus-værdi.

Positiv forventning

Jo større mer-værdi, der er i et væddemål, jo mere attraktivt er væddemålet, og så er det i og for sig ligegyldigt, hvor sikkert eller usikkert det pågældende væddemål er.

Har et fodboldhold 80 procents sejrschance (lig med odds 1,25), og man kan score sig odds 1,50, så har vi et væddemål med 100 procents mer-værdi (1,00 divideret med 0,25 multicipleret med 0,50 = 2,00).

Ligeledes hvis vi vurderer et hold til at have 50 procents sejrschance (odds 2,00), og det odds, vi kan spille til, er 3,00.

Her er mer-værdien også 100 procent, og dette væddemål er i princippet hverken bedre eller dårligere end det førnævnte 100 procents mer-værdi-væddemål til odds 1,50.

Nøglen til succes er at spille værdi-væddemål hele tiden og gerne væddemål med så stor mer-værdi som muligt. På den måde vil ens spilleøkonomi have en postiv forventning, og uanset de op- og nedture, som der altid vil være i gambling, vil man i længden ikke kunne undgå at få overskud. Det dog forudsat én ting – nemlig at ens “money management” er i orden.

“Money management” er varetagelsen af den sum penge, man har til rådighed at spille for (også kaldet bankroll). “Money management” drejer sig primært om, hvor store indsatser man gør i forhold til de penge, man har til rådighed. Sekundært om hvor store chancer man tager med f.eks. kombinationspil i forhold til singlespil.

Værdi plus god “money management”

Værdi er nøglen til succes i gambling, for held og uheld hører altid op på et tidspunkt.

Desværre er det ikke nok at finde værdi-spil. For selvom man gør det og måske oven i købet er rigtig god til det, så risikerer man faktisk alligevel at ende med underskud eller ligefrem gå fallit. Det kan nemlig nemt ske, hvis ens såkaldte “money management” er for dårlig.

Verden er lidt uretfærdig. Hvis man spiller væddemål til minus-værdi, er det ligegyldigt, om man har en god eller en dårlig money management, så ender man altid med minus. Og hvis man kører sin gambling helt ud, ender det med fallit.

Omvendt er det ikke nok blot at spille væddemål til mer-værdi og så forvente, man ender med plus. Det er nemlig afhængig af ens “money management”.

Alt for ofte ser man talentfulde gamblere, der er ganske gode til at identificere værdi og finde gode væddemål, men alligevel have tungt underskud. Det er fordi deres “money management” er for dårlig eller mere hyppigt fordi de overhovedet ingen idé har om, hvad “money management” er.

I de følgende tre numre af TIPS-bladet weekend vil vi præsentere tre artikler omhandlende de forskellige facetter af god og dårlig money management.

I næste uge handler det om “money management” generelt, hvad flertallet af gamblere gør forkert, samt den matematisk-filosofiske indgang til styringen af ens spille-kapital. Det ikke mindst i forhold til, hvad man søger at opnå (af overskud) med ens gambling.

Om to uger handler det om mit absolut foretrukne “money management-system”, nemlig J.R. Kelly-systemet. Systemets fordele og ulemper, og om hvordan man tilpasser det efter personligt behov.

Om tre uger den sidste artikel i “money management-serien”, som bærer overskriften:

“Hvor mange og hvilke bookmakere bør du ha’?”

Så der er al mulig grund til at læse med i de kommende uger.







Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner