Odds-værdi er det grundlæggende

Grundstenen i succesfuld gambling er værdi. At kunne identificere over-odds og kun spille væddemål til over-odds. Uden konsekvent spil på værdi vil man som gambler i længden altid få underskud. Uheldigvis gør værdi-spil alene det ikke



Lad os bare indrømme det. Det er umuligt at forudsige, hvordan fodboldkampe ender.

Man skal ikke være særligt rutineret udi gamblingens verden, før man bliver klar over, at der er alt for mange stolpe-ud i de forkerte situationer til, at man kan slå sig ned som spåmand med en bare nogenlunde troværdig forudsigelse af kampenes resultater.

Men trods fodboldens og andre sportsgrenes uforudsigelighed er det alligevel muligt at lave penge på at gamble. For kan man ikke forudsige en kamps resultat, så kan man i det mindste tilstræbe at komme så tæt på en objektiv chancevurdering som muligt, og dermed så tæt på de objektive fair odds som muligt. Og er man der, har man ikke kun taget det første skridt som succesfuld eller måske endda ligefrem professionel gambler, man er mere end halvdelen af rejsen.

Når man har lagt sin objektive chancevurdering, som i sagens natur helst skal være nogenlunde korrekt, og oversat den til odds, resterer kun at spille.

Og indsatsen skal naturligvis gøres der, hvor oddset, man scorer sig, er højere end det objektive fair odds, man er nået frem til via sin chancevurdering af kampen.

Når vi har et væddemål til et højere odds end de objektive chancer for, at væddemålet går hjem, så har vi et såkaldt over-odds eller et væddemål med værdi. Og det er den værdi, der er nøglen til succes i gambling.

Matematik og mer-værdi

Analyserer vi os f.eks. frem til (et tænkt eksempel), at Bayern München har 50 procents chance for at vinde hjemme over Werder Bremen, så er det fair odds 2,00.

Kan vi score os eksempelvis odds 2,10, så har vi et væddemål med værdi eller mer-værdi, om man vil her er mer-værdien 10 procent.

Udregningen af størrelsen af værdien tager altid udgangspunkt fra oddset over 1,00, og her var eksempelt let at regne ud i hovedet.

Lad os prøve med et lidt mere kompliceret regnestykke, stadig med udgangspunkt i førnævnte kamp Bayern Münnchen-Werder Bremen, og gå lidt mere i detaljer.

Vi vurderer Werder Bremen til at have have 25 procents sejrschance, og vi kan score os et 2-tals-odds på 4,50.

25 procents sejrschance svarer til et 2-tals-odds på 4,00 (100 % divideret med 25 % = 4,00). Værdien er forskellen mellem 4,00 og 4,50, i dette tilfælde 17 procent.

Værdien regnes fra udgangspunktet 1,00 og i regnestykket fratrækkes alle odds 1,00 i tilfældet her hedder regnestykket 1,00 divideret med 3,00 ganget med 3,50 hvilket giver 1,17, altså 17 procents mer-værdi.

Forestiller man sig, at vi kun var i stand til at få odds 3,80 i stedet for 4,50 for det førnævnte 2-tal, ville der være tale om en minus-værdi på syv procent (1,00 divideret med 3,00 ganget med 2,80 = 0,93, altså 7 procents minus-værdi). Det siger sig selv, at man skal søge at undgå væddemål med minus-værdi.

Positiv forventning

Jo større mer-værdi, der er i et væddemål, jo mere attraktivt er væddemålet, og så er det i og for sig ligegyldigt, hvor sikkert eller usikkert det pågældende væddemål er.

Har et fodboldhold 80 procents sejrschance (lig med odds 1,25), og man kan score sig odds 1,50, så har vi et væddemål med 100 procents mer-værdi (1,00 divideret med 0,25 multicipleret med 0,50 = 2,00).

Ligeledes hvis vi vurderer et hold til at have 50 procents sejrschance (odds 2,00), og det odds, vi kan spille til, er 3,00.

Her er mer-værdien også 100 procent, og dette væddemål er i princippet hverken bedre eller dårligere end det førnævnte 100 procents mer-værdi-væddemål til odds 1,50.

Nøglen til succes er at spille værdi-væddemål hele tiden og gerne væddemål med så stor mer-værdi som muligt. På den måde vil ens spilleøkonomi have en postiv forventning, og uanset de op- og nedture, som der altid vil være i gambling, vil man i længden ikke kunne undgå at få overskud. Det dog forudsat én ting – nemlig at ens “money management” er i orden.

“Money management” er varetagelsen af den sum penge, man har til rådighed at spille for (også kaldet bankroll). “Money management” drejer sig primært om, hvor store indsatser man gør i forhold til de penge, man har til rådighed. Sekundært om hvor store chancer man tager med f.eks. kombinationspil i forhold til singlespil.

Værdi plus god “money management”

Værdi er nøglen til succes i gambling, for held og uheld hører altid op på et tidspunkt.

Desværre er det ikke nok at finde værdi-spil. For selvom man gør det og måske oven i købet er rigtig god til det, så risikerer man faktisk alligevel at ende med underskud eller ligefrem gå fallit. Det kan nemlig nemt ske, hvis ens såkaldte “money management” er for dårlig.

Verden er lidt uretfærdig. Hvis man spiller væddemål til minus-værdi, er det ligegyldigt, om man har en god eller en dårlig money management, så ender man altid med minus. Og hvis man kører sin gambling helt ud, ender det med fallit.

Omvendt er det ikke nok blot at spille væddemål til mer-værdi og så forvente, man ender med plus. Det er nemlig afhængig af ens “money management”.

Alt for ofte ser man talentfulde gamblere, der er ganske gode til at identificere værdi og finde gode væddemål, men alligevel have tungt underskud. Det er fordi deres “money management” er for dårlig eller mere hyppigt fordi de overhovedet ingen idé har om, hvad “money management” er.

I de følgende tre numre af TIPS-bladet weekend vil vi præsentere tre artikler omhandlende de forskellige facetter af god og dårlig money management.

I næste uge handler det om “money management” generelt, hvad flertallet af gamblere gør forkert, samt den matematisk-filosofiske indgang til styringen af ens spille-kapital. Det ikke mindst i forhold til, hvad man søger at opnå (af overskud) med ens gambling.

Om to uger handler det om mit absolut foretrukne “money management-system”, nemlig J.R. Kelly-systemet. Systemets fordele og ulemper, og om hvordan man tilpasser det efter personligt behov.

Om tre uger den sidste artikel i “money management-serien”, som bærer overskriften:

“Hvor mange og hvilke bookmakere bør du ha’?”

Så der er al mulig grund til at læse med i de kommende uger.







Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr