OL-åbningskamp ender i det rene vanvid

OL i Paris tyvstartede onsdag, da Marokko slog Argentina i fodbold efter genoptagelse og stor dramatik.



Herrernes fodboldturnering ved OL i Paris begyndte onsdag eftermiddag med stor dramatik og en timelang afbrydelse i kampen mellem Argentina og Marokko.

Lidt efter klokken 17 troede holdene ifølge Reuters, at kampen var fløjtet af efter over 15 minutters tillægstid, hvor Argentina fik udlignet i det allersidste minut.

Men det viste sig efterfølgende, at dommeren havde fløjtet for at afbryde kampen. Tilskuere var begyndt at invadere banen, og argentinske spillere fik kastet ting efter sig fra tilskuerrækkerne.

Næsten to timer efter blev kampen så genoptaget uden nogen tilskuere tilbage på stadionet i Saint-Etienne. Og her lagde dommeren ud med at dømme offside på den argentinske udligning efter et VAR-tjek.

Efter få minutters spil blev kampen endegyldigt fløjtet af, og dermed blev det Marokko, der løb med en 2-1-sejr og de tre point efter en kamp sjældent set.

Argentina er en af turneringens forhåndsfavoritter og jagter endnu et trofæ, efter at det ved VM i 2022 og Copa America denne sommer blev til guldmedaljer.

Det er dog langtfra den samme trup, som Argentina har med til OL. Her skal landsholdene nemlig bestå af U23-spillere med undtagelse af tre spillere, der må være ældre.

De tre pladser har Argentina givet til verdensmestrene Julián Álvarez, Nicolás Otamendi og Geronimo Rulli, der alle startede inde mod Marokko.

De måtte dog se Marokko komme foran i første halvlegs tillægstid på et mål af Soufiane Rahimi, der også normalt gør sig på Marokkos A-landshold.

Rahimi udbyggede føringen til 2-0 kort inde i anden halvleg, inden der kom gang i Argentina.

Først reducerede indskiftede Giuliano Simeone, der spiller i Atlético Madrid under sin far, Diego Simeone, inden Argentina på dramatisk vis udlignede i tillægstiden.

De 15 minutters ekstra tid var egentlig gået, men i det 16. tillægsminut headede Cristian Medina udligningen i mål på en returbold efter to skud på overliggeren.

Og så fulgte det store drama.

Målet blev efter den timelange afbrydelse underkendt for offside og trods pres fra Argentina, da kampen blev genoptaget, holdt Marokko stand de få minutter, der manglede, og tog sejren.

De to resterende hold i gruppen, Ukraine og Irak, spiller senere onsdag.

Uden nogen af de nykårede europamestre på holdet fik Spanien åbnet sit OL med en 2-1 sejr over Usbekistan. Målene blev scoret af Marc Pupill og Sergio Gomez.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Højlund med helterolle for Napoli

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Peger på særligt problem for Superligaen

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Er han den nye Rurik Gislason?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Til tider virkede han modløs og opgivende

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét