OL-åbningskamp ender i det rene vanvid

OL i Paris tyvstartede onsdag, da Marokko slog Argentina i fodbold efter genoptagelse og stor dramatik.



Herrernes fodboldturnering ved OL i Paris begyndte onsdag eftermiddag med stor dramatik og en timelang afbrydelse i kampen mellem Argentina og Marokko.

Lidt efter klokken 17 troede holdene ifølge Reuters, at kampen var fløjtet af efter over 15 minutters tillægstid, hvor Argentina fik udlignet i det allersidste minut.

Men det viste sig efterfølgende, at dommeren havde fløjtet for at afbryde kampen. Tilskuere var begyndt at invadere banen, og argentinske spillere fik kastet ting efter sig fra tilskuerrækkerne.

Næsten to timer efter blev kampen så genoptaget uden nogen tilskuere tilbage på stadionet i Saint-Etienne. Og her lagde dommeren ud med at dømme offside på den argentinske udligning efter et VAR-tjek.

Efter få minutters spil blev kampen endegyldigt fløjtet af, og dermed blev det Marokko, der løb med en 2-1-sejr og de tre point efter en kamp sjældent set.

Argentina er en af turneringens forhåndsfavoritter og jagter endnu et trofæ, efter at det ved VM i 2022 og Copa America denne sommer blev til guldmedaljer.

Det er dog langtfra den samme trup, som Argentina har med til OL. Her skal landsholdene nemlig bestå af U23-spillere med undtagelse af tre spillere, der må være ældre.

De tre pladser har Argentina givet til verdensmestrene Julián Álvarez, Nicolás Otamendi og Geronimo Rulli, der alle startede inde mod Marokko.

De måtte dog se Marokko komme foran i første halvlegs tillægstid på et mål af Soufiane Rahimi, der også normalt gør sig på Marokkos A-landshold.

Rahimi udbyggede føringen til 2-0 kort inde i anden halvleg, inden der kom gang i Argentina.

Først reducerede indskiftede Giuliano Simeone, der spiller i Atlético Madrid under sin far, Diego Simeone, inden Argentina på dramatisk vis udlignede i tillægstiden.

De 15 minutters ekstra tid var egentlig gået, men i det 16. tillægsminut headede Cristian Medina udligningen i mål på en returbold efter to skud på overliggeren.

Og så fulgte det store drama.

Målet blev efter den timelange afbrydelse underkendt for offside og trods pres fra Argentina, da kampen blev genoptaget, holdt Marokko stand de få minutter, der manglede, og tog sejren.

De to resterende hold i gruppen, Ukraine og Irak, spiller senere onsdag.

Uden nogen af de nykårede europamestre på holdet fik Spanien åbnet sit OL med en 2-1 sejr over Usbekistan. Målene blev scoret af Marc Pupill og Sergio Gomez.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Han kan blive en topspiller for Brøndby



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Brian Riemer giver råd til storklub

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Højlund med helterolle for Napoli

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København