OL-åbningskamp ender i det rene vanvid

OL i Paris tyvstartede onsdag, da Marokko slog Argentina i fodbold efter genoptagelse og stor dramatik.



Herrernes fodboldturnering ved OL i Paris begyndte onsdag eftermiddag med stor dramatik og en timelang afbrydelse i kampen mellem Argentina og Marokko.

Lidt efter klokken 17 troede holdene ifølge Reuters, at kampen var fløjtet af efter over 15 minutters tillægstid, hvor Argentina fik udlignet i det allersidste minut.

Men det viste sig efterfølgende, at dommeren havde fløjtet for at afbryde kampen. Tilskuere var begyndt at invadere banen, og argentinske spillere fik kastet ting efter sig fra tilskuerrækkerne.

Næsten to timer efter blev kampen så genoptaget uden nogen tilskuere tilbage på stadionet i Saint-Etienne. Og her lagde dommeren ud med at dømme offside på den argentinske udligning efter et VAR-tjek.

Efter få minutters spil blev kampen endegyldigt fløjtet af, og dermed blev det Marokko, der løb med en 2-1-sejr og de tre point efter en kamp sjældent set.

Argentina er en af turneringens forhåndsfavoritter og jagter endnu et trofæ, efter at det ved VM i 2022 og Copa America denne sommer blev til guldmedaljer.

Det er dog langtfra den samme trup, som Argentina har med til OL. Her skal landsholdene nemlig bestå af U23-spillere med undtagelse af tre spillere, der må være ældre.

De tre pladser har Argentina givet til verdensmestrene Julián Álvarez, Nicolás Otamendi og Geronimo Rulli, der alle startede inde mod Marokko.

De måtte dog se Marokko komme foran i første halvlegs tillægstid på et mål af Soufiane Rahimi, der også normalt gør sig på Marokkos A-landshold.

Rahimi udbyggede føringen til 2-0 kort inde i anden halvleg, inden der kom gang i Argentina.

Først reducerede indskiftede Giuliano Simeone, der spiller i Atlético Madrid under sin far, Diego Simeone, inden Argentina på dramatisk vis udlignede i tillægstiden.

De 15 minutters ekstra tid var egentlig gået, men i det 16. tillægsminut headede Cristian Medina udligningen i mål på en returbold efter to skud på overliggeren.

Og så fulgte det store drama.

Målet blev efter den timelange afbrydelse underkendt for offside og trods pres fra Argentina, da kampen blev genoptaget, holdt Marokko stand de få minutter, der manglede, og tog sejren.

De to resterende hold i gruppen, Ukraine og Irak, spiller senere onsdag.

Uden nogen af de nykårede europamestre på holdet fik Spanien åbnet sit OL med en 2-1 sejr over Usbekistan. Målene blev scoret af Marc Pupill og Sergio Gomez.







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Jagter dansk erstatning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Dansker på blokken i ny storklub