Oliver Bundgaard ude i et år

Viborgs venstreback Oliver Bundgaard er ukampdygtig i det kommende års tid på grund af en knæskade.



Smertefuldt så det ud, da Viborg-backen Oliver Bundgaard udgik efter otte minutter af søndagens hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.

Torsdag kom dommen efter en scanning, og den lyder, at Bundgaard har beskadiget det forreste korsbånd og forventeligt er ude det kommende år. Det skriver Viborg på fodboldklubbens hjemmeside.

– Det var selvfølgelig en forfærdelig besked at få. Det er uretfærdigt, synes jeg, men jeg mærker trods alt, at det bliver lidt nemmere dag for dag, når man nu har accepteret, at det er sådan, det er.

– Jeg har heldigvis nogle gode holdkammerater og en god klub omkring mig, så jeg vil bare arbejde hårdt for at komme stærkt tilbage, siger Bundgaard til klubbens hjemmeside.

23-årige Bundgaard er noteret for 70 kampe for Viborg, og han har en fortid i Viborg, hvor han nåede 65 kampe.

I denne sæson har Bundgaard spillet 11 kampe for Viborg, og sportschef Mads Agesen begræder udsigten til at undvære backen i det næste lange stykke tid.

– Vi er meget ærgerlige og kede af det på Olivers vegne, og for os handler det nu om at støtte ham så meget som muligt i det genoptræningsforløb, der venter i det kommende år.

– Vi ved, at han er i gode hænder hos vores sundhedsstab, så han kommer godt igennem det hele, og vi vil gøre alt for at hjælpe ham, siger Agesen.

Viborg tabte søndagens kamp med 1-2 til Randers. Nederlaget efterlader Viborg på ottendepladsen med 21 point efter 17 kampe. Holdet har fem point op til pladserne i top-6, der går videre til mesterskabsspillet.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Superligaen dropper det



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

De 10 største stjerner, der misser VM

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp