Smertefuldt så det ud, da Viborg-backen Oliver Bundgaard udgik efter otte minutter af søndagens hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.
Torsdag kom dommen efter en scanning, og den lyder, at Bundgaard har beskadiget det forreste korsbånd og forventeligt er ude det kommende år. Det skriver Viborg på fodboldklubbens hjemmeside.
– Det var selvfølgelig en forfærdelig besked at få. Det er uretfærdigt, synes jeg, men jeg mærker trods alt, at det bliver lidt nemmere dag for dag, når man nu har accepteret, at det er sådan, det er.
– Jeg har heldigvis nogle gode holdkammerater og en god klub omkring mig, så jeg vil bare arbejde hårdt for at komme stærkt tilbage, siger Bundgaard til klubbens hjemmeside.
23-årige Bundgaard er noteret for 70 kampe for Viborg, og han har en fortid i Viborg, hvor han nåede 65 kampe.
I denne sæson har Bundgaard spillet 11 kampe for Viborg, og sportschef Mads Agesen begræder udsigten til at undvære backen i det næste lange stykke tid.
– Vi er meget ærgerlige og kede af det på Olivers vegne, og for os handler det nu om at støtte ham så meget som muligt i det genoptræningsforløb, der venter i det kommende år.
– Vi ved, at han er i gode hænder hos vores sundhedsstab, så han kommer godt igennem det hele, og vi vil gøre alt for at hjælpe ham, siger Agesen.
Viborg tabte søndagens kamp med 1-2 til Randers. Nederlaget efterlader Viborg på ottendepladsen med 21 point efter 17 kampe. Holdet har fem point op til pladserne i top-6, der går videre til mesterskabsspillet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Skotland – Brasilien
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
OPTAKT
Schweiz – Canada
MEDIE
Chokskifte på vej?
OPTAKT
Marokko – Haiti
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT