Oliver Bundgaard ude i et år

Viborgs venstreback Oliver Bundgaard er ukampdygtig i det kommende års tid på grund af en knæskade.



Smertefuldt så det ud, da Viborg-backen Oliver Bundgaard udgik efter otte minutter af søndagens hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.

Torsdag kom dommen efter en scanning, og den lyder, at Bundgaard har beskadiget det forreste korsbånd og forventeligt er ude det kommende år. Det skriver Viborg på fodboldklubbens hjemmeside.

– Det var selvfølgelig en forfærdelig besked at få. Det er uretfærdigt, synes jeg, men jeg mærker trods alt, at det bliver lidt nemmere dag for dag, når man nu har accepteret, at det er sådan, det er.

– Jeg har heldigvis nogle gode holdkammerater og en god klub omkring mig, så jeg vil bare arbejde hårdt for at komme stærkt tilbage, siger Bundgaard til klubbens hjemmeside.

23-årige Bundgaard er noteret for 70 kampe for Viborg, og han har en fortid i Viborg, hvor han nåede 65 kampe.

I denne sæson har Bundgaard spillet 11 kampe for Viborg, og sportschef Mads Agesen begræder udsigten til at undvære backen i det næste lange stykke tid.

– Vi er meget ærgerlige og kede af det på Olivers vegne, og for os handler det nu om at støtte ham så meget som muligt i det genoptræningsforløb, der venter i det kommende år.

– Vi ved, at han er i gode hænder hos vores sundhedsstab, så han kommer godt igennem det hele, og vi vil gøre alt for at hjælpe ham, siger Agesen.

Viborg tabte søndagens kamp med 1-2 til Randers. Nederlaget efterlader Viborg på ottendepladsen med 21 point efter 17 kampe. Holdet har fem point op til pladserne i top-6, der går videre til mesterskabsspillet.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Napoli-chok på vej

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansk stortalents værdi eksploderer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Lyon forhandler med dansk profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen