Smertefuldt så det ud, da Viborg-backen Oliver Bundgaard udgik efter otte minutter af søndagens hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.
Torsdag kom dommen efter en scanning, og den lyder, at Bundgaard har beskadiget det forreste korsbånd og forventeligt er ude det kommende år. Det skriver Viborg på fodboldklubbens hjemmeside.
– Det var selvfølgelig en forfærdelig besked at få. Det er uretfærdigt, synes jeg, men jeg mærker trods alt, at det bliver lidt nemmere dag for dag, når man nu har accepteret, at det er sådan, det er.
– Jeg har heldigvis nogle gode holdkammerater og en god klub omkring mig, så jeg vil bare arbejde hårdt for at komme stærkt tilbage, siger Bundgaard til klubbens hjemmeside.
23-årige Bundgaard er noteret for 70 kampe for Viborg, og han har en fortid i Viborg, hvor han nåede 65 kampe.
I denne sæson har Bundgaard spillet 11 kampe for Viborg, og sportschef Mads Agesen begræder udsigten til at undvære backen i det næste lange stykke tid.
– Vi er meget ærgerlige og kede af det på Olivers vegne, og for os handler det nu om at støtte ham så meget som muligt i det genoptræningsforløb, der venter i det kommende år.
– Vi ved, at han er i gode hænder hos vores sundhedsstab, så han kommer godt igennem det hele, og vi vil gøre alt for at hjælpe ham, siger Agesen.
Viborg tabte søndagens kamp med 1-2 til Randers. Nederlaget efterlader Viborg på ottendepladsen med 21 point efter 17 kampe. Holdet har fem point op til pladserne i top-6, der går videre til mesterskabsspillet.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW