Oliver Bundgaard ude i et år

Viborgs venstreback Oliver Bundgaard er ukampdygtig i det kommende års tid på grund af en knæskade.



Smertefuldt så det ud, da Viborg-backen Oliver Bundgaard udgik efter otte minutter af søndagens hjemmekamp mod Randers FC i Superligaen.

Torsdag kom dommen efter en scanning, og den lyder, at Bundgaard har beskadiget det forreste korsbånd og forventeligt er ude det kommende år. Det skriver Viborg på fodboldklubbens hjemmeside.

– Det var selvfølgelig en forfærdelig besked at få. Det er uretfærdigt, synes jeg, men jeg mærker trods alt, at det bliver lidt nemmere dag for dag, når man nu har accepteret, at det er sådan, det er.

– Jeg har heldigvis nogle gode holdkammerater og en god klub omkring mig, så jeg vil bare arbejde hårdt for at komme stærkt tilbage, siger Bundgaard til klubbens hjemmeside.

23-årige Bundgaard er noteret for 70 kampe for Viborg, og han har en fortid i Viborg, hvor han nåede 65 kampe.

I denne sæson har Bundgaard spillet 11 kampe for Viborg, og sportschef Mads Agesen begræder udsigten til at undvære backen i det næste lange stykke tid.

– Vi er meget ærgerlige og kede af det på Olivers vegne, og for os handler det nu om at støtte ham så meget som muligt i det genoptræningsforløb, der venter i det kommende år.

– Vi ved, at han er i gode hænder hos vores sundhedsstab, så han kommer godt igennem det hele, og vi vil gøre alt for at hjælpe ham, siger Agesen.

Viborg tabte søndagens kamp med 1-2 til Randers. Nederlaget efterlader Viborg på ottendepladsen med 21 point efter 17 kampe. Holdet har fem point op til pladserne i top-6, der går videre til mesterskabsspillet.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brighton – Manchester United

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning