Omkring hver femte danske fodboldspiller har symptomer på depression

Fodboldspillere døjer mere med symptomer på angst og depression end befolkningen som heldhed. Ny undersøgelse viser, at det er tilfældet for tæt på hver femte danske spiller.



Hvert år undersøger den internationale spillerforening, FIFPro, deres medlemmers mentale helbred, og hvert år er resultaterne nedslående. For undersøgelserne viser gang på gang, at fodboldspillere generelt lider mere af mentale udfordringer end normalbefolkningen.

Den nyeste undersøgelse er netop udkommet, og her har den danske Spillerforeningen været med til at undersøge sine medlemmer. Her rapporterer 18,1 procent, at de oplever symptomer på angst og depression.

Samtidig oplever 14,1 procent bekymringer og 15,8 procent søvnproblemer.

Det er lavere end gennemsnittet for hele FIFPro, som for angst- og depressionssymptomer er 38 procent, for bekymringer 15 procent og for søvnproblemer 23 procent, men selv de danske resultater bør tages alvorligt.

– Ved sammenligning med professionelle fodboldspillere på tværs af Europa ser det ud til, at færre danske spillere beretter om mentale sundhedsproblemer sammenlignet med fodboldspillere fra Frankrig, Sverige, Norge og Finland. Resultatet er dog så højt, at man bør tage udfordringen om mentale problemer meget seriøst, siger FIFPros medicinske chef, dr. Vincent Gouttebarge, der har stået for undersøgelsen, ifølge Spillerforeningen.

Tallene er da også noget højere end i befolkningen som helhed. Mens 18,1 procent af aktive fodboldspillere altså oplever symptomer på angst og depression, har omkring otte procent af voksne danskere symptomer på en depression i løbet af et år ifølge Psykiatrifonden.

Tipsbladet.dk satte i foråret stort fokus på fodboldspillere og deres mentale udfordringer, herunder de store andel, der oplever symptomer på angst og depression. Vi har linket til et par af historien i løbet af denne artikel, og hele temaet kan du finde her.


Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .





Odds og spilforslag til søndagens Nations League-kamp mellem Belgien og Ukraine LIVE

VM-LIVE: Belgien raser efter FIFA-beslutning

Trump bad FIFA revurdere karantæne

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

USA – Belgien

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”