Hvert år undersøger den internationale spillerforening, FIFPro, deres medlemmers mentale helbred, og hvert år er resultaterne nedslående. For undersøgelserne viser gang på gang, at fodboldspillere generelt lider mere af mentale udfordringer end normalbefolkningen.
Den nyeste undersøgelse er netop udkommet, og her har den danske Spillerforeningen været med til at undersøge sine medlemmer. Her rapporterer 18,1 procent, at de oplever symptomer på angst og depression.
Samtidig oplever 14,1 procent bekymringer og 15,8 procent søvnproblemer.
Det er lavere end gennemsnittet for hele FIFPro, som for angst- og depressionssymptomer er 38 procent, for bekymringer 15 procent og for søvnproblemer 23 procent, men selv de danske resultater bør tages alvorligt.
– Ved sammenligning med professionelle fodboldspillere på tværs af Europa ser det ud til, at færre danske spillere beretter om mentale sundhedsproblemer sammenlignet med fodboldspillere fra Frankrig, Sverige, Norge og Finland. Resultatet er dog så højt, at man bør tage udfordringen om mentale problemer meget seriøst, siger FIFPros medicinske chef, dr. Vincent Gouttebarge, der har stået for undersøgelsen, ifølge Spillerforeningen.
Tallene er da også noget højere end i befolkningen som helhed. Mens 18,1 procent af aktive fodboldspillere altså oplever symptomer på angst og depression, har omkring otte procent af voksne danskere symptomer på en depression i løbet af et år ifølge Psykiatrifonden.
Tipsbladet.dk satte i foråret stort fokus på fodboldspillere og deres mentale udfordringer, herunder de store andel, der oplever symptomer på angst og depression. Vi har linket til et par af historien i løbet af denne artikel, og hele temaet kan du finde her.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
Vejle dummer sig i premieren mod AB
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL
