Hvert år undersøger den internationale spillerforening, FIFPro, deres medlemmers mentale helbred, og hvert år er resultaterne nedslående. For undersøgelserne viser gang på gang, at fodboldspillere generelt lider mere af mentale udfordringer end normalbefolkningen.
Den nyeste undersøgelse er netop udkommet, og her har den danske Spillerforeningen været med til at undersøge sine medlemmer. Her rapporterer 18,1 procent, at de oplever symptomer på angst og depression.
Samtidig oplever 14,1 procent bekymringer og 15,8 procent søvnproblemer.
Det er lavere end gennemsnittet for hele FIFPro, som for angst- og depressionssymptomer er 38 procent, for bekymringer 15 procent og for søvnproblemer 23 procent, men selv de danske resultater bør tages alvorligt.
– Ved sammenligning med professionelle fodboldspillere på tværs af Europa ser det ud til, at færre danske spillere beretter om mentale sundhedsproblemer sammenlignet med fodboldspillere fra Frankrig, Sverige, Norge og Finland. Resultatet er dog så højt, at man bør tage udfordringen om mentale problemer meget seriøst, siger FIFPros medicinske chef, dr. Vincent Gouttebarge, der har stået for undersøgelsen, ifølge Spillerforeningen.
Tallene er da også noget højere end i befolkningen som helhed. Mens 18,1 procent af aktive fodboldspillere altså oplever symptomer på angst og depression, har omkring otte procent af voksne danskere symptomer på en depression i løbet af et år ifølge Psykiatrifonden.
Tipsbladet.dk satte i foråret stort fokus på fodboldspillere og deres mentale udfordringer, herunder de store andel, der oplever symptomer på angst og depression. Vi har linket til et par af historien i løbet af denne artikel, og hele temaet kan du finde her.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
