Hvert år undersøger den internationale spillerforening, FIFPro, deres medlemmers mentale helbred, og hvert år er resultaterne nedslående. For undersøgelserne viser gang på gang, at fodboldspillere generelt lider mere af mentale udfordringer end normalbefolkningen.
Den nyeste undersøgelse er netop udkommet, og her har den danske Spillerforeningen været med til at undersøge sine medlemmer. Her rapporterer 18,1 procent, at de oplever symptomer på angst og depression.
Samtidig oplever 14,1 procent bekymringer og 15,8 procent søvnproblemer.
Det er lavere end gennemsnittet for hele FIFPro, som for angst- og depressionssymptomer er 38 procent, for bekymringer 15 procent og for søvnproblemer 23 procent, men selv de danske resultater bør tages alvorligt.
– Ved sammenligning med professionelle fodboldspillere på tværs af Europa ser det ud til, at færre danske spillere beretter om mentale sundhedsproblemer sammenlignet med fodboldspillere fra Frankrig, Sverige, Norge og Finland. Resultatet er dog så højt, at man bør tage udfordringen om mentale problemer meget seriøst, siger FIFPros medicinske chef, dr. Vincent Gouttebarge, der har stået for undersøgelsen, ifølge Spillerforeningen.
Tallene er da også noget højere end i befolkningen som helhed. Mens 18,1 procent af aktive fodboldspillere altså oplever symptomer på angst og depression, har omkring otte procent af voksne danskere symptomer på en depression i løbet af et år ifølge Psykiatrifonden.
Tipsbladet.dk satte i foråret stort fokus på fodboldspillere og deres mentale udfordringer, herunder de store andel, der oplever symptomer på angst og depression. Vi har linket til et par af historien i løbet af denne artikel, og hele temaet kan du finde her.
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .
LIVE
VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT
Skotland – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
Brøndby henter keeper – her er planen
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
