Omkring hver femte danske fodboldspiller har symptomer på depression

Fodboldspillere døjer mere med symptomer på angst og depression end befolkningen som heldhed. Ny undersøgelse viser, at det er tilfældet for tæt på hver femte danske spiller.



Hvert år undersøger den internationale spillerforening, FIFPro, deres medlemmers mentale helbred, og hvert år er resultaterne nedslående. For undersøgelserne viser gang på gang, at fodboldspillere generelt lider mere af mentale udfordringer end normalbefolkningen.

Den nyeste undersøgelse er netop udkommet, og her har den danske Spillerforeningen været med til at undersøge sine medlemmer. Her rapporterer 18,1 procent, at de oplever symptomer på angst og depression.

Samtidig oplever 14,1 procent bekymringer og 15,8 procent søvnproblemer.

Det er lavere end gennemsnittet for hele FIFPro, som for angst- og depressionssymptomer er 38 procent, for bekymringer 15 procent og for søvnproblemer 23 procent, men selv de danske resultater bør tages alvorligt.

– Ved sammenligning med professionelle fodboldspillere på tværs af Europa ser det ud til, at færre danske spillere beretter om mentale sundhedsproblemer sammenlignet med fodboldspillere fra Frankrig, Sverige, Norge og Finland. Resultatet er dog så højt, at man bør tage udfordringen om mentale problemer meget seriøst, siger FIFPros medicinske chef, dr. Vincent Gouttebarge, der har stået for undersøgelsen, ifølge Spillerforeningen.

Tallene er da også noget højere end i befolkningen som helhed. Mens 18,1 procent af aktive fodboldspillere altså oplever symptomer på angst og depression, har omkring otte procent af voksne danskere symptomer på en depression i løbet af et år ifølge Psykiatrifonden.

Tipsbladet.dk satte i foråret stort fokus på fodboldspillere og deres mentale udfordringer, herunder de store andel, der oplever symptomer på angst og depression. Vi har linket til et par af historien i løbet af denne artikel, og hele temaet kan du finde her.


Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud .







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Teaser for ny AGF-aftale

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Lewandowski forlader FC Barcelona