Opfordrer Man Utd: Køb Mads Hermansen i Brøndby

Manchester United-fanmedie opfordrer klubben til at handle i Brøndby IF.



Manchester United har en masse problemer, og imod Brentford var et af de problemer på målmandsposten. David De Gea viste sine mangler i spillet med fødderne, mens han endda leverede et grimt drop.

Løsningen på målmandsproblemet hos De Røde Djævle kan hedde Mads Hermansen. Det mener Yusuf Haq, der skriver om Manchester United hos Sport Bible, i hvert fald.

I en længere artikel hos Sport Bible med titlen “Hvorfor Erik ten Hag burde hente Danmarks U21-keeper til at udfordre David de Gea” udpensler Yusuf Haq, hvorfor Mads Hermansen bør være et ideelt transfermål for Manchester United.

Flere af Mads Hermansens kvaliteter fremhæves i artiklen, heriblandt hans evne til at komme ud af målet, hans lederskab samt hans spil med fødderne. Disse understreges med klip fra flere af BIF’s europæiske kampe. 

Og det får Yusuf Haq til at konkludere:

– At være et holds målmand førstemålmand i en alder af kun 21 år betyder, at en spiller har et stort talent, og Mads Hermansen er en af de mest talentfulde unge målmænd i Europa lige nu. Mens nogle store klubber måske vil se ham på en større scene eller give ham længere tid i Brøndby, før de går efter ham, er det værd at gå efter ham nu.

– Han har helt klart evnen til at få succes i en topklub, og i øjeblikket vil han stadig være rimelig billig. Han ville sandsynligvis koste 15-20 millioner [pund, svarende til 130-170 millioner kroner], hvilket er tyveri for en spiller, der kan udfylde en afgørende position i det næste årti.

– Uge efter uge optræder han nu som Brøndbys bedste spiller, og selvom en aftale er usandsynlig, ville det være en smart forretning fra United, der har desperat brug for en målmand.

– Hermansen ville komme ind som en umiddelbar forbedring af, hvad United har, og har potentialet til at blive en af de bedste målmænd i ligaen om to eller tre år, hvis han fortsætter med at udvikle sig med denne hastighed, skriver han.

Mads Hermansen, 22 år, har i lidt over et år været det klare førstevalg på Vestegnen, hvor han står noteret for 47 kampe. I den kommende tid må han imidlertid se til fra sidelinjen på grund af en skade. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Vil købe dansk landsholdsbobler

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar

– Han tog mig på røven!

Steve Coopers højre hånd afviser

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

– Jeg var mega ked af det

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Ny kæmpeklub er interesseret

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen