Opfordrer Man Utd: Køb Mads Hermansen i Brøndby

Manchester United-fanmedie opfordrer klubben til at handle i Brøndby IF.



Manchester United har en masse problemer, og imod Brentford var et af de problemer på målmandsposten. David De Gea viste sine mangler i spillet med fødderne, mens han endda leverede et grimt drop.

Løsningen på målmandsproblemet hos De Røde Djævle kan hedde Mads Hermansen. Det mener Yusuf Haq, der skriver om Manchester United hos Sport Bible, i hvert fald.

I en længere artikel hos Sport Bible med titlen “Hvorfor Erik ten Hag burde hente Danmarks U21-keeper til at udfordre David de Gea” udpensler Yusuf Haq, hvorfor Mads Hermansen bør være et ideelt transfermål for Manchester United.

Flere af Mads Hermansens kvaliteter fremhæves i artiklen, heriblandt hans evne til at komme ud af målet, hans lederskab samt hans spil med fødderne. Disse understreges med klip fra flere af BIF’s europæiske kampe. 

Og det får Yusuf Haq til at konkludere:

– At være et holds målmand førstemålmand i en alder af kun 21 år betyder, at en spiller har et stort talent, og Mads Hermansen er en af de mest talentfulde unge målmænd i Europa lige nu. Mens nogle store klubber måske vil se ham på en større scene eller give ham længere tid i Brøndby, før de går efter ham, er det værd at gå efter ham nu.

– Han har helt klart evnen til at få succes i en topklub, og i øjeblikket vil han stadig være rimelig billig. Han ville sandsynligvis koste 15-20 millioner [pund, svarende til 130-170 millioner kroner], hvilket er tyveri for en spiller, der kan udfylde en afgørende position i det næste årti.

– Uge efter uge optræder han nu som Brøndbys bedste spiller, og selvom en aftale er usandsynlig, ville det være en smart forretning fra United, der har desperat brug for en målmand.

– Hermansen ville komme ind som en umiddelbar forbedring af, hvad United har, og har potentialet til at blive en af de bedste målmænd i ligaen om to eller tre år, hvis han fortsætter med at udvikle sig med denne hastighed, skriver han.

Mads Hermansen, 22 år, har i lidt over et år været det klare førstevalg på Vestegnen, hvor han står noteret for 47 kampe. I den kommende tid må han imidlertid se til fra sidelinjen på grund af en skade. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Smider Salah-bombe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Det var vanvittigt brutalt

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer