?Det var en fornuftig indsats, vi spillede faktisk ok, men sejren til Hvidovre er der ikke noget at sige til, den var helt fortjent. Vi havde vores chancer, desværre får vi ikke udnyttet dem og vi har det altså svært når vi kommer bagud, men spillerne arbejdede udmærket?.
I denne weekend gælder det så kampen mod B 93, en rigtig bundgyser. Træner Giuseppe Favasuli forventer dog, at hans hold imod B 93 vil få deres anden sejr i denne sæson:
?Det er måske den vigtigste kamp i dette efterår, det bliver en meget spændende kamp, vi mødte dem i sommer, hvor vi vandt og spillede virkelig godt, og det er noget af det spil vi skal have frem igen, vi vil virkelig gerne vinde den kamp?.
Til weekenden må AB 70 undvære Thomas Hansen, Rasmus Jørgensen, Kristian Rasnis.
B
B 93 har ikke fået mange point i denne sæson, men i sidste uge blev det til et enkelt point, da B 93 spillede uafgjort 0-0 med Værløse. Onsdag aften stod der så pokalkamp på programmet, da B 93 tog imod topholdet Kolding fra første division. B 93 tabte kampen med 5-3, men førte faktisk til et stykke ind i anden halvleg, træner Ole Mørk var efter kamp også meget tilfreds og udtaler til Onside.dk:
?Værløse-kampen var en typisk bundkamp, ingen af holdene spillede specielt godt, men vi kan glæde os over at vi spillede til nul. Kampen onsdag aften mod Kolding var til gengæld mere opløftende, det er noget af det bedste vi har spillet i år, og der er ingen tvivl om at den gode præstation mod Kolding er noget vi skal arbejde videre på?.
I denne weekend står B93 så igen overfor en kamp, hvor det gælder vigtige point, der kan hjælpe holdet væk fra bunden. Om kampen mod AB 70 siger træner Ole Mørk:
?AB 70 er et fysisk stærkt hold, jeg så dem mod Hvidovre og vi tabte til dem i sommer, så vi er advaret, det er et udmærket hold. De er lidt i samme situation som os, deres spil har heller ikke rigtigt fungeret, så det bliver højst sandsynligt en kamp med en masse nerve?.
B 93 kan til kampen mod AB 70 stille i stærkeste opstilling.
s
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL