Optakt: AB70 – B93

Efter forrige weekendens flotte sejr over Brøndby, kom AB 70 atter ned på jorden igen da holdet tabte til topholdet Hvidovre med 2-0. Holdets træner Giuseppe Favasuli var dog godt tilfreds med sit holds indsats og udtaler til Onside.dk:



?Det var en fornuftig indsats, vi spillede faktisk ok, men sejren til Hvidovre er der ikke noget at sige til, den var helt fortjent. Vi havde vores chancer, desværre får vi ikke udnyttet dem og vi har det altså svært når vi kommer bagud, men spillerne arbejdede udmærket?.



I denne weekend gælder det så kampen mod B 93, en rigtig bundgyser. Træner Giuseppe Favasuli forventer dog, at hans hold imod B 93 vil få deres anden sejr i denne sæson:

?Det er måske den vigtigste kamp i dette efterår, det bliver en meget spændende kamp, vi mødte dem i sommer, hvor vi vandt og spillede virkelig godt, og det er noget af det spil vi skal have frem igen, vi vil virkelig gerne vinde den kamp?.

Til weekenden må AB 70 undvære Thomas Hansen, Rasmus Jørgensen, Kristian Rasnis.

B

B 93 har ikke fået mange point i denne sæson, men i sidste uge blev det til et enkelt point, da B 93 spillede uafgjort 0-0 med Værløse. Onsdag aften stod der så pokalkamp på programmet, da B 93 tog imod topholdet Kolding fra første division. B 93 tabte kampen med 5-3, men førte faktisk til et stykke ind i anden halvleg, træner Ole Mørk var efter kamp også meget tilfreds og udtaler til Onside.dk:

?Værløse-kampen var en typisk bundkamp, ingen af holdene spillede specielt godt, men vi kan glæde os over at vi spillede til nul. Kampen onsdag aften mod Kolding var til gengæld mere opløftende, det er noget af det bedste vi har spillet i år, og der er ingen tvivl om at den gode præstation mod Kolding er noget vi skal arbejde videre på?.

I denne weekend står B93 så igen overfor en kamp, hvor det gælder vigtige point, der kan hjælpe holdet væk fra bunden. Om kampen mod AB 70 siger træner Ole Mørk:

?AB 70 er et fysisk stærkt hold, jeg så dem mod Hvidovre og vi tabte til dem i sommer, så vi er advaret, det er et udmærket hold. De er lidt i samme situation som os, deres spil har heller ikke rigtigt fungeret, så det bliver højst sandsynligt en kamp med en masse nerve?.

B 93 kan til kampen mod AB 70 stille i stærkeste opstilling.

s







Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’




LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Simeone fatter det ikke

Kasper Dolberg i choktransfer?

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Højlund stjæler overskrifter

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

FC København – Silkeborg IF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

OB – FC Fredericia



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

– Han fik et lortetilbud fra OB

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Hvad f….. sker der Tullberg?

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Vejle Boldklub – Randers FC

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

AaB i vildt comeback

‘Der er ingen undskyldninger’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

‘Hvem fanden ringer man til?’