Optakt: AB70 – B93

Efter forrige weekendens flotte sejr over Brøndby, kom AB 70 atter ned på jorden igen da holdet tabte til topholdet Hvidovre med 2-0. Holdets træner Giuseppe Favasuli var dog godt tilfreds med sit holds indsats og udtaler til Onside.dk:



?Det var en fornuftig indsats, vi spillede faktisk ok, men sejren til Hvidovre er der ikke noget at sige til, den var helt fortjent. Vi havde vores chancer, desværre får vi ikke udnyttet dem og vi har det altså svært når vi kommer bagud, men spillerne arbejdede udmærket?.



I denne weekend gælder det så kampen mod B 93, en rigtig bundgyser. Træner Giuseppe Favasuli forventer dog, at hans hold imod B 93 vil få deres anden sejr i denne sæson:

?Det er måske den vigtigste kamp i dette efterår, det bliver en meget spændende kamp, vi mødte dem i sommer, hvor vi vandt og spillede virkelig godt, og det er noget af det spil vi skal have frem igen, vi vil virkelig gerne vinde den kamp?.

Til weekenden må AB 70 undvære Thomas Hansen, Rasmus Jørgensen, Kristian Rasnis.

B

B 93 har ikke fået mange point i denne sæson, men i sidste uge blev det til et enkelt point, da B 93 spillede uafgjort 0-0 med Værløse. Onsdag aften stod der så pokalkamp på programmet, da B 93 tog imod topholdet Kolding fra første division. B 93 tabte kampen med 5-3, men førte faktisk til et stykke ind i anden halvleg, træner Ole Mørk var efter kamp også meget tilfreds og udtaler til Onside.dk:

?Værløse-kampen var en typisk bundkamp, ingen af holdene spillede specielt godt, men vi kan glæde os over at vi spillede til nul. Kampen onsdag aften mod Kolding var til gengæld mere opløftende, det er noget af det bedste vi har spillet i år, og der er ingen tvivl om at den gode præstation mod Kolding er noget vi skal arbejde videre på?.

I denne weekend står B93 så igen overfor en kamp, hvor det gælder vigtige point, der kan hjælpe holdet væk fra bunden. Om kampen mod AB 70 siger træner Ole Mørk:

?AB 70 er et fysisk stærkt hold, jeg så dem mod Hvidovre og vi tabte til dem i sommer, så vi er advaret, det er et udmærket hold. De er lidt i samme situation som os, deres spil har heller ikke rigtigt fungeret, så det bliver højst sandsynligt en kamp med en masse nerve?.

B 93 kan til kampen mod AB 70 stille i stærkeste opstilling.

s







LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham