Optakt: Barcelona – Valencia

En af de største rivaliseringer i spansk fodbold udspiller sig på Camp Nou i aften. Kan Barcelona fortsætte sit drømmebold, eller er Valencia solide nok til at modstå presset? Klik ind for optakt her.



Status: Barcelona mangler deres bedste angriber i Samuel Eto’o på grund af karantæne, mens Valencia af samme årsag må undvære deres bedste forsvarer Carlos Marchena. Dermed kunne man mene, at kabalen gik nogenlunde lige op, men Valencia må også undvære Alexis i defensiven på grund af skade, og da holdet samtidig har været ude i UEFA Cup-kamp mod Club Brügge i midtugen, er det et lettere decimeret hold, som skal forsøge at standser Barcelonas målmaskine. Barcelona har scoret 40 mål i 13 kampe og har ikke tabt en kamp i de sidste 18 forsøg, så de må påtage sig favoritværdigheden og et Valencia-hold, der dog hænger på tredjepladsen og har vist klar spillemæssig fremgang i forhold til sidste år.

Nøglespiller: Lionel Messi, Barcelona.

Messi spiller måske det bedste fodbold i sin karriere netop nu, og den lille argentiner bliver uhyggelig svær at stoppe. I Eto’os fravær bliver han måske flyttet fra kanten ind på midten og skal vise sin målfarlighed. Det kan også blive unge Bojan Krkic, som scorede to mål i 6-0-sejren over Valencia i sidste sæson.

Ellers noget: Der er ingen kærlighed tabt mellem de to klubber, til trods for at de begge ligger på den spanske østkyst og har en fælles aversion mod Real Madrid. Det er måske ikke rent had, vi taler om, men sproglige og politiske temaer har splittet catalanere og valancianos, således at fansene meget gerne ser en sejr over rivalen.

Dom: Uanset hvem Barcelona-træner Guardiola finder ud af skal erstatte Samuel Eto’o, så har Barcelona p.t. for meget i tanken som et hold til at smide point i dette prestigeopgør. Valencia har det godt ikke traditionelt skidt på Camp Nou, men de virker, som de andre spanske hold, til at være et skidt eller to efter Barcelona i år. Vi tipper Barcelona-sejr på 3-1.

Tipsbladets bud på startopstillingerne:

Barcelona: (4-3-3) Valdés – Alves, Pique, Marquez, Puyol – Touré, Keita, Xavi – Messi, Bojan, Henry

Valencia: (4-4-2) Renan – Miguel, Helguera, Albiol, Del Horno – Joaquín, Albelda, Baraja, Silva – Villa, Morientes

 



Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby takker nej til to spillere

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Han er verdens bedste fodboldspiller

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’