Status: Barcelona mangler deres bedste angriber i Samuel Eto’o på grund af karantæne, mens Valencia af samme årsag må undvære deres bedste forsvarer Carlos Marchena. Dermed kunne man mene, at kabalen gik nogenlunde lige op, men Valencia må også undvære Alexis i defensiven på grund af skade, og da holdet samtidig har været ude i UEFA Cup-kamp mod Club Brügge i midtugen, er det et lettere decimeret hold, som skal forsøge at standser Barcelonas målmaskine. Barcelona har scoret 40 mål i 13 kampe og har ikke tabt en kamp i de sidste 18 forsøg, så de må påtage sig favoritværdigheden og et Valencia-hold, der dog hænger på tredjepladsen og har vist klar spillemæssig fremgang i forhold til sidste år.
Nøglespiller: Lionel Messi, Barcelona.
Messi spiller måske det bedste fodbold i sin karriere netop nu, og den lille argentiner bliver uhyggelig svær at stoppe. I Eto’os fravær bliver han måske flyttet fra kanten ind på midten og skal vise sin målfarlighed. Det kan også blive unge Bojan Krkic, som scorede to mål i 6-0-sejren over Valencia i sidste sæson.
Ellers noget: Der er ingen kærlighed tabt mellem de to klubber, til trods for at de begge ligger på den spanske østkyst og har en fælles aversion mod Real Madrid. Det er måske ikke rent had, vi taler om, men sproglige og politiske temaer har splittet catalanere og valancianos, således at fansene meget gerne ser en sejr over rivalen.
Dom: Uanset hvem Barcelona-træner Guardiola finder ud af skal erstatte Samuel Eto’o, så har Barcelona p.t. for meget i tanken som et hold til at smide point i dette prestigeopgør. Valencia har det godt ikke traditionelt skidt på Camp Nou, men de virker, som de andre spanske hold, til at være et skidt eller to efter Barcelona i år. Vi tipper Barcelona-sejr på 3-1.
Tipsbladets bud på startopstillingerne:
Barcelona: (4-3-3) Valdés – Alves, Pique, Marquez, Puyol – Touré, Keita, Xavi – Messi, Bojan, Henry
Valencia: (4-4-2) Renan – Miguel, Helguera, Albiol, Del Horno – Joaquín, Albelda, Baraja, Silva – Villa, Morientes
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER