Optakt: Barcelona – Valencia

En af de største rivaliseringer i spansk fodbold udspiller sig på Camp Nou i aften. Kan Barcelona fortsætte sit drømmebold, eller er Valencia solide nok til at modstå presset? Klik ind for optakt her.



Status: Barcelona mangler deres bedste angriber i Samuel Eto’o på grund af karantæne, mens Valencia af samme årsag må undvære deres bedste forsvarer Carlos Marchena. Dermed kunne man mene, at kabalen gik nogenlunde lige op, men Valencia må også undvære Alexis i defensiven på grund af skade, og da holdet samtidig har været ude i UEFA Cup-kamp mod Club Brügge i midtugen, er det et lettere decimeret hold, som skal forsøge at standser Barcelonas målmaskine. Barcelona har scoret 40 mål i 13 kampe og har ikke tabt en kamp i de sidste 18 forsøg, så de må påtage sig favoritværdigheden og et Valencia-hold, der dog hænger på tredjepladsen og har vist klar spillemæssig fremgang i forhold til sidste år.

Nøglespiller: Lionel Messi, Barcelona.

Messi spiller måske det bedste fodbold i sin karriere netop nu, og den lille argentiner bliver uhyggelig svær at stoppe. I Eto’os fravær bliver han måske flyttet fra kanten ind på midten og skal vise sin målfarlighed. Det kan også blive unge Bojan Krkic, som scorede to mål i 6-0-sejren over Valencia i sidste sæson.

Ellers noget: Der er ingen kærlighed tabt mellem de to klubber, til trods for at de begge ligger på den spanske østkyst og har en fælles aversion mod Real Madrid. Det er måske ikke rent had, vi taler om, men sproglige og politiske temaer har splittet catalanere og valancianos, således at fansene meget gerne ser en sejr over rivalen.

Dom: Uanset hvem Barcelona-træner Guardiola finder ud af skal erstatte Samuel Eto’o, så har Barcelona p.t. for meget i tanken som et hold til at smide point i dette prestigeopgør. Valencia har det godt ikke traditionelt skidt på Camp Nou, men de virker, som de andre spanske hold, til at være et skidt eller to efter Barcelona i år. Vi tipper Barcelona-sejr på 3-1.

Tipsbladets bud på startopstillingerne:

Barcelona: (4-3-3) Valdés – Alves, Pique, Marquez, Puyol – Touré, Keita, Xavi – Messi, Bojan, Henry

Valencia: (4-4-2) Renan – Miguel, Helguera, Albiol, Del Horno – Joaquín, Albelda, Baraja, Silva – Villa, Morientes

 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slipper for stjerne

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’