Optakt: Barcelona – Valencia

En af de største rivaliseringer i spansk fodbold udspiller sig på Camp Nou i aften. Kan Barcelona fortsætte sit drømmebold, eller er Valencia solide nok til at modstå presset? Klik ind for optakt her.



Status: Barcelona mangler deres bedste angriber i Samuel Eto’o på grund af karantæne, mens Valencia af samme årsag må undvære deres bedste forsvarer Carlos Marchena. Dermed kunne man mene, at kabalen gik nogenlunde lige op, men Valencia må også undvære Alexis i defensiven på grund af skade, og da holdet samtidig har været ude i UEFA Cup-kamp mod Club Brügge i midtugen, er det et lettere decimeret hold, som skal forsøge at standser Barcelonas målmaskine. Barcelona har scoret 40 mål i 13 kampe og har ikke tabt en kamp i de sidste 18 forsøg, så de må påtage sig favoritværdigheden og et Valencia-hold, der dog hænger på tredjepladsen og har vist klar spillemæssig fremgang i forhold til sidste år.

Nøglespiller: Lionel Messi, Barcelona.

Messi spiller måske det bedste fodbold i sin karriere netop nu, og den lille argentiner bliver uhyggelig svær at stoppe. I Eto’os fravær bliver han måske flyttet fra kanten ind på midten og skal vise sin målfarlighed. Det kan også blive unge Bojan Krkic, som scorede to mål i 6-0-sejren over Valencia i sidste sæson.

Ellers noget: Der er ingen kærlighed tabt mellem de to klubber, til trods for at de begge ligger på den spanske østkyst og har en fælles aversion mod Real Madrid. Det er måske ikke rent had, vi taler om, men sproglige og politiske temaer har splittet catalanere og valancianos, således at fansene meget gerne ser en sejr over rivalen.

Dom: Uanset hvem Barcelona-træner Guardiola finder ud af skal erstatte Samuel Eto’o, så har Barcelona p.t. for meget i tanken som et hold til at smide point i dette prestigeopgør. Valencia har det godt ikke traditionelt skidt på Camp Nou, men de virker, som de andre spanske hold, til at være et skidt eller to efter Barcelona i år. Vi tipper Barcelona-sejr på 3-1.

Tipsbladets bud på startopstillingerne:

Barcelona: (4-3-3) Valdés – Alves, Pique, Marquez, Puyol – Touré, Keita, Xavi – Messi, Bojan, Henry

Valencia: (4-4-2) Renan – Miguel, Helguera, Albiol, Del Horno – Joaquín, Albelda, Baraja, Silva – Villa, Morientes

 





Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Klar besked om AGF

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

AGF i kontakt om norsk angriber 



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

‘En trøstepræmie af en turnering’

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa