Status: Barcelona mangler deres bedste angriber i Samuel Eto’o på grund af karantæne, mens Valencia af samme årsag må undvære deres bedste forsvarer Carlos Marchena. Dermed kunne man mene, at kabalen gik nogenlunde lige op, men Valencia må også undvære Alexis i defensiven på grund af skade, og da holdet samtidig har været ude i UEFA Cup-kamp mod Club Brügge i midtugen, er det et lettere decimeret hold, som skal forsøge at standser Barcelonas målmaskine. Barcelona har scoret 40 mål i 13 kampe og har ikke tabt en kamp i de sidste 18 forsøg, så de må påtage sig favoritværdigheden og et Valencia-hold, der dog hænger på tredjepladsen og har vist klar spillemæssig fremgang i forhold til sidste år.
Nøglespiller: Lionel Messi, Barcelona.
Messi spiller måske det bedste fodbold i sin karriere netop nu, og den lille argentiner bliver uhyggelig svær at stoppe. I Eto’os fravær bliver han måske flyttet fra kanten ind på midten og skal vise sin målfarlighed. Det kan også blive unge Bojan Krkic, som scorede to mål i 6-0-sejren over Valencia i sidste sæson.
Ellers noget: Der er ingen kærlighed tabt mellem de to klubber, til trods for at de begge ligger på den spanske østkyst og har en fælles aversion mod Real Madrid. Det er måske ikke rent had, vi taler om, men sproglige og politiske temaer har splittet catalanere og valancianos, således at fansene meget gerne ser en sejr over rivalen.
Dom: Uanset hvem Barcelona-træner Guardiola finder ud af skal erstatte Samuel Eto’o, så har Barcelona p.t. for meget i tanken som et hold til at smide point i dette prestigeopgør. Valencia har det godt ikke traditionelt skidt på Camp Nou, men de virker, som de andre spanske hold, til at være et skidt eller to efter Barcelona i år. Vi tipper Barcelona-sejr på 3-1.
Tipsbladets bud på startopstillingerne:
Barcelona: (4-3-3) Valdés – Alves, Pique, Marquez, Puyol – Touré, Keita, Xavi – Messi, Bojan, Henry
Valencia: (4-4-2) Renan – Miguel, Helguera, Albiol, Del Horno – Joaquín, Albelda, Baraja, Silva – Villa, Morientes
LIVE
TransferLIVE: Carlo Holse præsenteret i MLS-klub
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Rodri er blevet opereret i ryggen
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED