Optakt Champions League: Real Madrid-Roma

Real Madrid møder i aften Roma i Champions League. Klik ind til en optakt.



Status: På trods af de fortsatte skadesproblemer virker Real Madrid-truppen bred nok til at kompensere. Forleden måtte Arjen Robben – igen, igen – melde forfald og er ude i seks uger, ligesom topscorer Ruud van Nistelrooy heller ikke er med mod Roma.

Desuden er Sergio Ramos spærret af karantæne.

Van Nistelrooys skade ville være katastrofal for Real Madrid, hvis ikke det var fordi, at Robinho var tilbage. Den lille brasilianer er Real Madrids talisman og har ofte reddet Los Blancos fra et pinligt nederlag, som i weekenden mod Recreativo.

Robinhos mål genskabte Real Madrids fem-points forspring til Barcelona, så moralen må være høj i omklædningsrummet.

Roma holder stadig den teoretiske snor i Inter i Serie A og rejser til den spanske hovedstad med en frisk 4-0-sejr over Parma – og seks points afstand – i bagagen.

Romerne kan stille med en intakt start 11’er, i forhold til idealopstillingen, idet Panucci og Juan er blevet klar. Det betyder den sædvanlige 4-2-3-1-opstilling med offensive kanter.

Nøglespiller: Det er meget svært at komme udenom Robinho, som har haft en fantastisk sæson. Fran hans udgangsposition på fløjen kan han gå begge vej og er en utrolig giftig afslutter.

X-faktor: Francesco Totti har ikke været i optimal form i år 2008, men på sin dag kan han stadig afgøre en kamp for Roma. nu scorede han sidst mod Parma og har måske fået troen på sig selv tilbage.

Dom: Real Madrid et en af de klubber, der har godt styr på italiensk fodbold. 24 gange har Real Madrid mødt italiensk modstand i europæiske turneringer med 17 sejre og 7 nederlag til følge.
Seneste Roma-besøg på Bernabéu endte i en 4-2 sejr til spanierne, og et lignende målrigt opgør kunne godt komme på tale igen, idet det er to offensive mandskaber, der mødes.
Real Madrid skal kun vinde 1-0, men vi tror, at de scorer flere mål og i øvrigt også vinder med mere end et mål. 3-1 kunne være et bud på resultatet.

TIPS-bladets bud på holdopstillingerne:

Real Madrid (4-3-2-1:) Casillas, Torres, Pepe, Cannavaro, Heinze – Gago, Diarra, Guti – Baptista, Robinho – Raúl

Romaa (4-2-3-1): Doni – Panucci, Juan, Mexes, Tonetto – De Rossi, Pizarro – Mancini, Perrotta, Taddei – Totti







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Silkeborg IF – FC København

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde