Optakt Champions League: Real Madrid-Roma

Real Madrid møder i aften Roma i Champions League. Klik ind til en optakt.



Status: På trods af de fortsatte skadesproblemer virker Real Madrid-truppen bred nok til at kompensere. Forleden måtte Arjen Robben – igen, igen – melde forfald og er ude i seks uger, ligesom topscorer Ruud van Nistelrooy heller ikke er med mod Roma.

Desuden er Sergio Ramos spærret af karantæne.

Van Nistelrooys skade ville være katastrofal for Real Madrid, hvis ikke det var fordi, at Robinho var tilbage. Den lille brasilianer er Real Madrids talisman og har ofte reddet Los Blancos fra et pinligt nederlag, som i weekenden mod Recreativo.

Robinhos mål genskabte Real Madrids fem-points forspring til Barcelona, så moralen må være høj i omklædningsrummet.

Roma holder stadig den teoretiske snor i Inter i Serie A og rejser til den spanske hovedstad med en frisk 4-0-sejr over Parma – og seks points afstand – i bagagen.

Romerne kan stille med en intakt start 11’er, i forhold til idealopstillingen, idet Panucci og Juan er blevet klar. Det betyder den sædvanlige 4-2-3-1-opstilling med offensive kanter.

Nøglespiller: Det er meget svært at komme udenom Robinho, som har haft en fantastisk sæson. Fran hans udgangsposition på fløjen kan han gå begge vej og er en utrolig giftig afslutter.

X-faktor: Francesco Totti har ikke været i optimal form i år 2008, men på sin dag kan han stadig afgøre en kamp for Roma. nu scorede han sidst mod Parma og har måske fået troen på sig selv tilbage.

Dom: Real Madrid et en af de klubber, der har godt styr på italiensk fodbold. 24 gange har Real Madrid mødt italiensk modstand i europæiske turneringer med 17 sejre og 7 nederlag til følge.
Seneste Roma-besøg på Bernabéu endte i en 4-2 sejr til spanierne, og et lignende målrigt opgør kunne godt komme på tale igen, idet det er to offensive mandskaber, der mødes.
Real Madrid skal kun vinde 1-0, men vi tror, at de scorer flere mål og i øvrigt også vinder med mere end et mål. 3-1 kunne være et bud på resultatet.

TIPS-bladets bud på holdopstillingerne:

Real Madrid (4-3-2-1:) Casillas, Torres, Pepe, Cannavaro, Heinze – Gago, Diarra, Guti – Baptista, Robinho – Raúl

Romaa (4-2-3-1): Doni – Panucci, Juan, Mexes, Tonetto – De Rossi, Pizarro – Mancini, Perrotta, Taddei – Totti





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Lindstrøm skifter til Schalke

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er den nye Superliga-juvel!

OB – Sønderjyske

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Kæmpe transfer under opsejling

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Christian Nørgaard tæt på skifte

Dansker scorer mod Barcelona

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale