Status: På trods af de fortsatte skadesproblemer virker Real Madrid-truppen bred nok til at kompensere. Forleden måtte Arjen Robben – igen, igen – melde forfald og er ude i seks uger, ligesom topscorer Ruud van Nistelrooy heller ikke er med mod Roma.
Desuden er Sergio Ramos spærret af karantæne.
Van Nistelrooys skade ville være katastrofal for Real Madrid, hvis ikke det var fordi, at Robinho var tilbage. Den lille brasilianer er Real Madrids talisman og har ofte reddet Los Blancos fra et pinligt nederlag, som i weekenden mod Recreativo.
Robinhos mål genskabte Real Madrids fem-points forspring til Barcelona, så moralen må være høj i omklædningsrummet.
Roma holder stadig den teoretiske snor i Inter i Serie A og rejser til den spanske hovedstad med en frisk 4-0-sejr over Parma – og seks points afstand – i bagagen.
Romerne kan stille med en intakt start 11’er, i forhold til idealopstillingen, idet Panucci og Juan er blevet klar. Det betyder den sædvanlige 4-2-3-1-opstilling med offensive kanter.
Nøglespiller: Det er meget svært at komme udenom Robinho, som har haft en fantastisk sæson. Fran hans udgangsposition på fløjen kan han gå begge vej og er en utrolig giftig afslutter.
X-faktor: Francesco Totti har ikke været i optimal form i år 2008, men på sin dag kan han stadig afgøre en kamp for Roma. nu scorede han sidst mod Parma og har måske fået troen på sig selv tilbage.
Dom: Real Madrid et en af de klubber, der har godt styr på italiensk fodbold. 24 gange har Real Madrid mødt italiensk modstand i europæiske turneringer med 17 sejre og 7 nederlag til følge.
Seneste Roma-besøg på Bernabéu endte i en 4-2 sejr til spanierne, og et lignende målrigt opgør kunne godt komme på tale igen, idet det er to offensive mandskaber, der mødes.
Real Madrid skal kun vinde 1-0, men vi tror, at de scorer flere mål og i øvrigt også vinder med mere end et mål. 3-1 kunne være et bud på resultatet.
TIPS-bladets bud på holdopstillingerne:
Real Madrid (4-3-2-1:) Casillas, Torres, Pepe, Cannavaro, Heinze – Gago, Diarra, Guti – Baptista, Robinho – Raúl
Romaa (4-2-3-1): Doni – Panucci, Juan, Mexes, Tonetto – De Rossi, Pizarro – Mancini, Perrotta, Taddei – Totti
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Belgien – Senegal
Sender kæmpe støtteerklæring til landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
England – DR Congo
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
TRANSFER