Optakt Champions League: Real Madrid-Roma

Real Madrid møder i aften Roma i Champions League. Klik ind til en optakt.



Status: På trods af de fortsatte skadesproblemer virker Real Madrid-truppen bred nok til at kompensere. Forleden måtte Arjen Robben – igen, igen – melde forfald og er ude i seks uger, ligesom topscorer Ruud van Nistelrooy heller ikke er med mod Roma.

Desuden er Sergio Ramos spærret af karantæne.

Van Nistelrooys skade ville være katastrofal for Real Madrid, hvis ikke det var fordi, at Robinho var tilbage. Den lille brasilianer er Real Madrids talisman og har ofte reddet Los Blancos fra et pinligt nederlag, som i weekenden mod Recreativo.

Robinhos mål genskabte Real Madrids fem-points forspring til Barcelona, så moralen må være høj i omklædningsrummet.

Roma holder stadig den teoretiske snor i Inter i Serie A og rejser til den spanske hovedstad med en frisk 4-0-sejr over Parma – og seks points afstand – i bagagen.

Romerne kan stille med en intakt start 11’er, i forhold til idealopstillingen, idet Panucci og Juan er blevet klar. Det betyder den sædvanlige 4-2-3-1-opstilling med offensive kanter.

Nøglespiller: Det er meget svært at komme udenom Robinho, som har haft en fantastisk sæson. Fran hans udgangsposition på fløjen kan han gå begge vej og er en utrolig giftig afslutter.

X-faktor: Francesco Totti har ikke været i optimal form i år 2008, men på sin dag kan han stadig afgøre en kamp for Roma. nu scorede han sidst mod Parma og har måske fået troen på sig selv tilbage.

Dom: Real Madrid et en af de klubber, der har godt styr på italiensk fodbold. 24 gange har Real Madrid mødt italiensk modstand i europæiske turneringer med 17 sejre og 7 nederlag til følge.
Seneste Roma-besøg på Bernabéu endte i en 4-2 sejr til spanierne, og et lignende målrigt opgør kunne godt komme på tale igen, idet det er to offensive mandskaber, der mødes.
Real Madrid skal kun vinde 1-0, men vi tror, at de scorer flere mål og i øvrigt også vinder med mere end et mål. 3-1 kunne være et bud på resultatet.

TIPS-bladets bud på holdopstillingerne:

Real Madrid (4-3-2-1:) Casillas, Torres, Pepe, Cannavaro, Heinze – Gago, Diarra, Guti – Baptista, Robinho – Raúl

Romaa (4-2-3-1): Doni – Panucci, Juan, Mexes, Tonetto – De Rossi, Pizarro – Mancini, Perrotta, Taddei – Totti





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending