Optakt Champions League: Real Madrid-Roma

Real Madrid møder i aften Roma i Champions League. Klik ind til en optakt.



Status: På trods af de fortsatte skadesproblemer virker Real Madrid-truppen bred nok til at kompensere. Forleden måtte Arjen Robben – igen, igen – melde forfald og er ude i seks uger, ligesom topscorer Ruud van Nistelrooy heller ikke er med mod Roma.

Desuden er Sergio Ramos spærret af karantæne.

Van Nistelrooys skade ville være katastrofal for Real Madrid, hvis ikke det var fordi, at Robinho var tilbage. Den lille brasilianer er Real Madrids talisman og har ofte reddet Los Blancos fra et pinligt nederlag, som i weekenden mod Recreativo.

Robinhos mål genskabte Real Madrids fem-points forspring til Barcelona, så moralen må være høj i omklædningsrummet.

Roma holder stadig den teoretiske snor i Inter i Serie A og rejser til den spanske hovedstad med en frisk 4-0-sejr over Parma – og seks points afstand – i bagagen.

Romerne kan stille med en intakt start 11’er, i forhold til idealopstillingen, idet Panucci og Juan er blevet klar. Det betyder den sædvanlige 4-2-3-1-opstilling med offensive kanter.

Nøglespiller: Det er meget svært at komme udenom Robinho, som har haft en fantastisk sæson. Fran hans udgangsposition på fløjen kan han gå begge vej og er en utrolig giftig afslutter.

X-faktor: Francesco Totti har ikke været i optimal form i år 2008, men på sin dag kan han stadig afgøre en kamp for Roma. nu scorede han sidst mod Parma og har måske fået troen på sig selv tilbage.

Dom: Real Madrid et en af de klubber, der har godt styr på italiensk fodbold. 24 gange har Real Madrid mødt italiensk modstand i europæiske turneringer med 17 sejre og 7 nederlag til følge.
Seneste Roma-besøg på Bernabéu endte i en 4-2 sejr til spanierne, og et lignende målrigt opgør kunne godt komme på tale igen, idet det er to offensive mandskaber, der mødes.
Real Madrid skal kun vinde 1-0, men vi tror, at de scorer flere mål og i øvrigt også vinder med mere end et mål. 3-1 kunne være et bud på resultatet.

TIPS-bladets bud på holdopstillingerne:

Real Madrid (4-3-2-1:) Casillas, Torres, Pepe, Cannavaro, Heinze – Gago, Diarra, Guti – Baptista, Robinho – Raúl

Romaa (4-2-3-1): Doni – Panucci, Juan, Mexes, Tonetto – De Rossi, Pizarro – Mancini, Perrotta, Taddei – Totti





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Afvist – Brøndby undrer sig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Overbevisende: To chok i Parken

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’